Ημερολόγιο της μάχης - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 13 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 190
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ούτε εγώ κοιμήθηκα χθες. Πέντε ώρες χοντρικά. Πηρα ένα ζαναξ 0.25 κατά τις έξι και κοιμήθηκα μέχρι τις 11. Έχει εδώ και μέρες αυτή η ιστορία, ενώ είμαι κουρασμένος δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί το μυαλό μου τρέχει ακούσια.

    Χθες έφταιγε και η αλλεργια μου , φτερνιζομουν και έτρεχαν τα μάτια μου.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Εμενα το 0,25 το xanax δεν με πιάνει καθόλου δυστυχώς. Χθες βράδυ ένα ολόκληρο xanax και μισό remeron και πάλι αν κοιμήθηκα 2 ώρες καλά θα ήταν.......
    Όλα τα υπόλοιπα ψυχοσωματικά με πολύ προσπαθεια χαζό παλεύονται. Αυτή η αϋπνία με έχει γονατίσει.....

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ αποφεύγω τις μεγάλες δόσεις γιατί έχω χαμηλή πίεση. Κατά βάση με πιάνει ακόμα και το μισό του 0.25 αρκεί να το πάρω τουλάχιστον δύο ώρες πριν τον ύπνο. Αν το πάρω αργά όπως εχθες, δεν με πιανει. Δεν το παίρνω συστηματικά βέβαια. Αυτό το διάστημα με την αλλαγή του καιρού με έχει χτυπήσει παλι η αυπνια. Χθες κι εγώ μια ζεσταινομουν μια κρυωνα. Έβαλα και κλιματιστικό σε κάποια φάση γιατί είχα σκάσει.

    Γιατί δεν μιλάς στο γιατρό σου να πάρεις λίγο παραπάνω ζαναξ;

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Μέχρι στιγμής είναι κάθετος σε αυτή την δοσολογία. 'Και πολύ είναι' μου λέει. Όχι παραπάνω. Δλδ μισο xanax το πρωί ή το μεσημέρι αν δεν είμαι καλά και 1 ολόκληρο το βράδυ μαζί με μισό remeron για να κοιμάμαι. Για περίπου 20 μέρες τουλάχιστον κοιμωμουν με αυτό τον συνδυασμό ένα 6ωρο. Χθες ήταν αστα να πάνε..... Έχω συνέδρια στις 5 του μήνα. Θα του τα πω όλα να δω τι θα μου πει....

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Χριστός Ανέστη. Μήπως το ρεμερον να το παίρνεις ακριβώς πριν ξαπλώσεις; Έτσι πρέπει να το παίρνουμε, όχι ώρες πριν ξαπλώσεις. Ρώτα και τον γιατρό σου.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Θα τον ρωτήσω εννοείται Neils. Αλλά αυτό υποτίθεται θα έπρεπε να μου το έχει ξεκαθαρίσει ο ίδιος.....
    Σήμερα θα το πάρω ακριβώς πριν ξαπλώσω και το Xanax μισή ώρα νωρίτερα.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Χριστός Ανέστη. Μήπως το ρεμερον να το παίρνεις ακριβώς πριν ξαπλώσεις; Έτσι πρέπει να το παίρνουμε, όχι ώρες πριν ξαπλώσεις. Ρώτα και τον γιατρό σου.
    Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη!!

    Αυτό ξέρω και εγώ ,ειδικά για το Ζαναξ το παίρνεις και κατευθείαν ξαπλώνεις και προσπαθείς να χαλαρώσεις για να μπορέσεις να κοιμηθείς .
    Άλλωστε το Ζαναξ σε βοηθάει μέσα από την χαλάρωση να κοιμηθείς δεν είναι υπνωτικό .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα και Αληθώς ο Κύριος Marilou. Θα τα πάρω και τα δύο με το που ξαπλώσω σήμερα να δω πως θα πάει.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κυριακή 2 Μαΐου
    Έφαγα αρνί (στη γάστρα φέτος γιατί λόγω της κατάστασης μου δεν ήμουν σε θέση να ετοιμάσω αρνί και να το ψήσω στη σούβλα).
    Τρώω εντάξει αλλά ρε γαμωτο δεν το ευχαριστιέμαι.
    Προσπάθησα να κοιμηθώ το μεσημέρι μετά το φαγητό, παίζει να κοιμήθηκα κάνα μισάωρο αλλά κλασικά πάλι πετάχτηκα πανικοβλημενος.
    Πολύ παράξενο αυτό με τον ύπνο. Νιώθω ότι ο 'αυτόματος πιλότος' του ύπνου μου εχει χαλάσει.
    Επίσης είμαι από ενέργεια υπό το μηδέν, διάθεσή μια από τα ίδια, οι εμβοές έχουν ενταθεί και καλά κρατούν και σε διάρκεια πλέον και επίσης έχω μια πολύ μικρή αστάθεια και τάση για ζάλη.
    Εντάξει αυτό παίζει να είναι επειδή δεν κοιμάμαι καλά και πολύ, παίζει να είναι ψυχοσωματικό, παίζει να είναι από τα γυαλιά του αστιγματισμού μου. Θα πάω μέσα στην βδομάδα να τσεκάρω τα μάτια μου πάλι και αφού κάνω την συνέδρια μου στις 5 του μήνα μετά πάω για ολικες εξετάσεις αίματος τα πάντα.
    32η μέρα της αγωγής και δεν είμαι ούτε καν κοντά στον 'κανονικό' εαυτό μου.
    Ίσως είναι νωρίς ακόμη... Ίσως χρειαστεί αλλαγή δόσης στην αγωγή, ίσως αλλαγή αγωγής.... Θα δω τι θα πει ο ντοκ.
    Όσων αφορά το εμβόλιο της άστρα που έκανα χθες δεν έβγαλε παρενέργειες εκτός από λίγο βαρύ κεφάλι και κάτι πολύ μικρα δέκατα, αν θεωρούνται δέκατα το 36.8.....

  10. #100
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    5
    Γειά σου Φίλε Lucky, Χριστός Ανέστη!
    ήμουν πριν λίγο καιρό, περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα σε λίγο πιο "light" μορφή.
    Ξεκίνησα το τρέξιμο και με την συνοδεία κάποιων βιταμινών (Magnesium & D) με βοήθησε πάρα πολύ. Επίσης
    επικουρικά άρχισα να κάνω ασκήσεις αναπνοών (αυτό με βοήθησε πολύ στον έλεγχο της σκέψης και της αναπνοής). Για τις ασκήσεις αυτές ρίξε μια ματιά
    στο youtube "Guided Wim Hof Method Breathing". Μπορώ να πω ότι σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό έχω πάρα πίσω τη ζωή μου. Ελέγχω τον εαυτό μου, τις σκέψεις μου, την αναπνοή μου(πολύ βασικό).
    Να σου πω ότι ένας ψυχίατρος μου έγραψε το Seroxat για τις κρίσεις πανικού και την κατάθλιψη που είχα αλλά δεν το πήρα και φαίνεται ότι τελικά δεν θα χρειαστεί γιατί τα ψυχωσωματικά άρχισαν να φεύγουν και η διάθεση βρίσκεται στα ύψη! Μπορείς να δοκιμάσεις και εσύ εάν θέλεις κάτι από τα παραπάνω. Μακάρι να σε βοηθήσει έστω και λίγο.
    Καλή δύναμη σου εύχομαι.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Γειά σου φίλε sokitos και Αληθώς ο Κύριος!
    Γνωρίζω την μεθοδο του Wim Hof. Μου την πρότεινε και ένας φίλος μου. Κάνεις και τα κρύα ντουζ εκτός από τις ασκήσεις αναπνοής;
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ελπίζω και εσύ να παραμείνεις με διάθεση στα ύψη και στο μέλλον ακόμη καλύτερα!

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by sokitos View Post
    Γειά σου Φίλε Lucky, Χριστός Ανέστη!
    ήμουν πριν λίγο καιρό, περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα σε λίγο πιο "light" μορφή.
    Ξεκίνησα το τρέξιμο και με την συνοδεία κάποιων βιταμινών (Magnesium & D) με βοήθησε πάρα πολύ. Επίσης
    επικουρικά άρχισα να κάνω ασκήσεις αναπνοών (αυτό με βοήθησε πολύ στον έλεγχο της σκέψης και της αναπνοής). Για τις ασκήσεις αυτές ρίξε μια ματιά
    στο youtube "Guided Wim Hof Method Breathing". Μπορώ να πω ότι σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό έχω πάρα πίσω τη ζωή μου. Ελέγχω τον εαυτό μου, τις σκέψεις μου, την αναπνοή μου(πολύ βασικό).
    Να σου πω ότι ένας ψυχίατρος μου έγραψε το Seroxat για τις κρίσεις πανικού και την κατάθλιψη που είχα αλλά δεν το πήρα και φαίνεται ότι τελικά δεν θα χρειαστεί γιατί τα ψυχωσωματικά άρχισαν να φεύγουν και η διάθεση βρίσκεται στα ύψη! Μπορείς να δοκιμάσεις και εσύ εάν θέλεις κάτι από τα παραπάνω. Μακάρι να σε βοηθήσει έστω και λίγο.
    Καλή δύναμη σου εύχομαι.
    Καλησπέρα. Αν επιτρέπεται ποιο μαγνήσιο έπαιρνες;

  13. #103
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Γειά σου φίλε sokitos και Αληθώς ο Κύριος!
    Γνωρίζω την μεθοδο του Wim Hof. Μου την πρότεινε και ένας φίλος μου. Κάνεις και τα κρύα ντουζ εκτός από τις ασκήσεις αναπνοής;
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ελπίζω και εσύ να παραμείνεις με διάθεση στα ύψη και στο μέλλον ακόμη καλύτερα!
    Καλησπέρα. Όχι, μόνο τις αναπνοές. Ξεκίνησα σιγά σιγά, τον πρώτο καιρό ζαλιζόμουν με έπιανε και φόβος και δεν κρατούσα αναπνοή, μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να μπορώ να κρατάω πλήρως την αναπνοή μου και να ηρεμώ.

    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Αν επιτρέπεται ποιο μαγνήσιο έπαιρνες;
    Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Tης Solgar "Calcium Magnesium Plus Zinc" .Είχα αυξημένες ανάγκες λόγο τρεξίματος.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Δεύτερα 3 Μαΐου
    Χθες ακολούθησα τις συμβουλές των Neils και Marilou και πήρα το μισό remeron και το ολόκληρο xanax με το που ξάπλωσα. Κοιμήθηκα μετά από 20 λεπτά για πάνω από 8 ώρες.
    Και φάνηκε από την διάθεση μου. Ξύπνησα πολύ καλύτερα σήμερα απ ότι χθες. Με πήρε ένας φίλος τηλ και πήγαμε για τον πρώτο καφέ σε τραπέζι μετά από τόσο καιρό. Στην αρχή ήταν ωραία. Πολύ ωραία. Μετά παρατήρησα κάτι κόκκινα σημαδάκια πάνω στους δικεφάλους των χεριών μου και... κλασσικά αμέσως ανησυχία και το μυαλό κατευθείαν στον καρκίνο του δέρματος....
    Έλεος με αυτό το μυαλό μου ρε γμτ! Το πιο πιθανό είναι να βγήκαν επειδή εκτεθηκε το δέρμα σε ήλιο μετά από καιρό. Τεσπα αυτό μου χάλασε την διάθεση, μετά άρχισα να σκέφτομαι και μήπως ζαλιστω με το που σηκωθώ από την καρέκλα και αναγκάστηκα και είπα στο φιλαράκι μου να φύγουμε.
    Επιστροφή στο 'κάστρο', έφαγα κανονικά και ενώ εχω μια υπνηλία είπα να έρθω ξανα στην πόλη στο διαμέρισμα μου να αράξω λίγο μόνος.
    Όσο 'κουλό' και αν φαίνεται, αισθάνομαι κάπως άβολα που είμαι καλύτερα.... Ειμαι σίγουρος ότι πάλι κάτι θα γίνει και θα χαλαστώ, ή ακόμη χειρότερα θα υποτροπιασω. Αρχίζω να πιστεύω ότι σε όλη μου την ζωή είμαι με τον φόβο του πότε θα πάθω κάτι.
    Μία αίσθηση ότι το ζω την ζωή μου είναι δευτερεύον.
    Ότι το πρωτεύον είναι ότι απλά ζω για να περιμένω μέχρι να πεθάνω. Ότι ζω μηχανικά μέχρι να γίνει κάτι κακό. Δλδ σαν να έχω εκπαιδεύσει το μυαλό μου να σκέφτεται έτσι.
    Πρέπει να βρω τρόπους να το αλλάξω αυτό. Ή να μάθω να ζω μαζί του αλλά να ζω με το 'ζω' να είναι πρωτεύον.
    Επίσης πρέπει να μάθω μηχανισμούς αντιμετώπισης φοβιών και κρίσεων πανικού για να μην πέφτω σε κατάθλιψη κάθε φορά που γίνεται κάτι.
    Τεσπα ελπίζω να μην σας 'έκαψα' με το παραλήρημα μου, απλά ημερολόγιο είναι.... έτσι νιώθω, έτσι σκέφτομαι, αυτά γράφω....
    Επίσης τώρα που σας γράφω πήρα χαμπάρι τις εμβοές μου. Ή μειώθηκαν σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες ή απλά ήμουν αρκετά καλά ή αρκετά απασχολημένος ώστε να μην τις δώσω σημασία.
    Θα αράξω στο διαμέρισμα μου για τώρα και βλέπουμε.....
    Ελπίζω και εσάς η μέρα σας να ξεκίνησε θετικά. Και αν όχι κάντε ότι περνάει από το χέρι σας να την βελτιώσετε....

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Δεν μας καις... εγώ περιμένω κάθε μέρα να διαβάσω τη συνέχεια, χα,χα. Χαίρομαι που κοιμήθηκες καλύτερα. Σιγά σιγά για τα υπόλοιπα... το ζω τη ζωή μου χωρίς ανάγκη να με παρατηρώ, χωρίς σημεία αναφοράς κλπ είναι η φώτιση στον βουδισμό οπότε έχουμε καιρό μέχρι εκεί...

Page 7 of 13 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 01:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 09:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 21:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 21:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •