Ημερολόγιο της μάχης - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 13 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 190
  1. #121
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερες παιδια.
    Θα σας γραψω προκαταβολικα την προσωπικη μου γνωμη περι ψυχοθεραπειας. Αρχιζω με το σημαντικοτερο οπου κι αναφερθει πριν,οτι υπαρχουν τοσες θεραπειες οσοι ειναι και οι ασθενεις απο αυτην!εν ολιγις, δεν ειναι "ξεπατικοσουρα" η μεθοδος που εκανε καποιον καλα με αυτην που εχω αναγκη εγω, αυτην την θεωρεια την εχει "κατεβασει" η ιατρικη ακομα και στα πιο απλα, ακομα κι στις θλασεις ενος ποδιου!
    Σχετικα με την δυναμικη που αναφαιρει ο Unlucky1980, ως κατις που δεν το εχει τοσο οσο αλλα ατομα που αναφαιρει, θα ελεγα οτι πρωτο εχει να κανει και με την βιολογικη κατασταση του καθε ενος εγκεφαλου,δεν ειναι δλδ θεμα μονο "ψυχης", αυτο που λενε δλδ-"ελα μωρε!,ψυχη θελει!"- δεν ειναι μονο αυτο, εαν π.χ. ο εγκεφαλος μου εχει προβλημα στην διαδικασια τις μεταφορας(ζευψης) μεσω των νευροδιαβηβαστων .Ετσι λοιπον κατα την χημικη αυτη διαδικασια των κυταρων εαν ενας οργανισμος εχει μια μικρη εληψη ασβεστιου για παραδηγμα αλλυσιδοτα επιρεαζετε ολη αυτη η διαδικασια των νευροδιαβηβαστων με αποτελεσμα να μην γινετε επαρκος η ζευξη με τους υποδωχεις, απο αυτο το μικρο λοιπον πραγματακη μπορει να μεταβληθει ολο το νευρικο συστημα κι να αλλαξει οχι μονο την διαθεση του ατομου! αλλα ακομα και πολυ χειροτερα πραγματα, οπως η μεταβολη του υποδοχεα φοβου-στρες οπου ειναι ακριβως το ιδι, ετσι η ντοπαμινη εχωντας ως αντανακλαστικη επιλογη το fight of flight ,τρεξε να σωθεις η κατσε και πολεμα να εκλαβει μεσο του στρες την αντιδραση του παλεψε! και να υπαρξει βια στο ατομο, ετσι προσπαθουν να εξιγησουν καποια εγκληματα απο κινητρο παθους κι οχι λογο χρηματων,και μαλιστα στις ΗΠΑ ,προσπαθουν και το εχουν περασει σε πολλα δικαστηρια.
    Για να μην σα μπερδευω αυτο που θελω να πω ειναι οτι η ορεξη για να πας π.χ. για τρεξημο η να κανεις καποιες εργασειες που θελεις εσυ Unlucky1980 αλλα δεν εχεις το κουραγιο να κανεις σε αντιθεση με εναν αλλο που το κανει ,δεν εξαρτατε στο οτι ο αλλος εχει τσαγανο ενω εσυ δεν εχεις! οι λογοι ειναι πολυ διαφορετικοι, πολυ περιπλοκοι και δεν εχουν σε καμια περιπτωση σχεση με την ιδεολογικη σου ματια για τον κοσμο, μειτε με την ποιοτητα της ψυχης σου!, ΟΧΙ, οφειλωντε σε πραγματα που ειναι πολυ διαφορετικα, στην εληψει ασβεστιου, η στην προβληματικη συναψη λογο του οτι ο υποδοχεας σου μπορει να ειναι λιγο πιο περα κι δυσκολευει την προσλυψη,αυτο μπορει να γινει απο ενα μικρο κρανιοεγκεφαλικο χτυπημα.
    Τελος, η διαδικασια την επιρωης του ΚΝΣ μας,αρα και της διαθεση μας μεσα απο την αθληση ,ειναι ακριβως η ιδια με αυτη των φαρμακων αλλα με αντιθετη φορα!στην πρωτη φαση μεσα απο την αθληση υπαρχει η προλυψη παραπανω οξυγωνου, οι πιο μεγαλες καυσεις, η παραγωγη μεσα στο αιμα ,στους μυες λευκων αιμοσφαιριων ,κι φτανουμε στην αναγκη να ενεργοποιηθουν οι διαβηβαστες λογο του οτι ο οργανισμος εχει αναγκη απο αδρεναλινη! αρα επιρεαζετε και η διαθεση μας.Με τα φαρμακα παει αναπωδα, πρωτα ξεκινανκι επιρεαζωντε οι νευροδιαβηβαστες κι τελος φτανουμε στην διαθεση, δλδ στην εξωτερικευση των συναισθηματων μας οπου μαζι με το κνσ γινοντε κινησεις σωματος.

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τρίτη 4 Μαΐου
    Όλες οι απόψεις είναι δεκτές φίλες και φίλοι μου. Όντως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, οι προϋποθέσεις και τα γεγονότα σε συνδυασμό με το παθολογικό πρόβλημα είναι αμέτρητες.
    Στην δική μου περίπτωση πάντως ενώ μέχρι τα 40 μου ήμουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου. Εννοώ έβγαζα ψυχοσωματικά έπαιρνα ladose και περνούσαν όλα χωρίς παρενέργειες και στερητικά .
    Γι αυτό και εκτός από πολύ άσχημες περιόδους στην ζωή μου είχα και πάρα πολλές καλές.
    Απλά αυτή τη φορά η υποτροπή ήταν άσχημη για πολλούς λόγους.
    Ο πρώτος ήταν ότι νόμιζα ότι αυτό το μαρτύριο είχε τελειώσει. Και όχι απλά δεν τελείωσε αλλά επανήλθε χειρότερο.
    Αδυναμία έλευσης ύπνου για πρώτη φορά και επίσης τέτοιο αίσθημα χαμηλής έως ανύπαρκτης διάθεσης. Κάποιες φορές απόγνωση.
    Και αυτή την φορά το ladose έχει παρενέργειες και μετά από 34 μέρες αγωγής δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση.
    Απλά πέρασαν οι παρενέργειες των φαρμάκων. Ούτε ιδιαίτερη αλλαγή στην διάθεση μου έχω δει, κοιμάμαι πότε καλά πότε όχι με χάπια και οι φοβίες καλά κρατούν.
    Πριν λίγο που γύρισα στο σπίτι των γονιών μου και εκεί που καθόμουνα στην βεράντα ξαφνικά οι εμβοές εντάθηκαν, άρχισε ένα αίσθημα φόβου και τάση για πανικό από το πουθενά. Σαν να με χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα.
    Προσπάθησα να το ελέγξω, έκανα κάποιες βαθιές αναπνοές και ήρθαμε μέσα στο κρεβάτι με τον πατέρα.
    Ήταν κάτι σαν μικρή κρίση πανικού.
    Σαν να ηρέμησε τώρα αλλά οι εμβοές συνεχίζουν δίνουν πόνο.
    Τεσπα υπομονή λέω στον εαυτό μου θα πάω αύριο να τα πω όλα αυτά στον γιατρό να δω τι θα μου πει. Όλα τα είχα να δυναμώσουν οι εμβοές μου έλειπε τώρα......

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πέμπτη 6 Μαΐου
    Χθες δεν έγραψα γιατί πηγαίνοντας στον ψυχίατρο μου, μου είπε να μην συμμετέχω σε φόρουμ όπως εδώ επειδή και καλά είναι σαν ομαδική ψυχοθεραπεία με πολλές διαφορετικές περιπτώσεις και χωρίς συντονιστή και ότι μου κάνει κακό. Επίσης επιμένει ότι έχω ΓΑΔ και όχι κατάθλιψη και ότι ο φόβος μου ότι θα πάθω κάτι δημιουργεί τα πάντα.Τον ρώτησα μήπως είμαι διπολικός και αντέδρασε με γέλιο και μου είπε 'όχι με τίποτα'. Και μου είπε πάρτο απόφαση ότι δεν θα πάθεις τίποτα. Σταμάτα να ποντάρεις στο λάθος άλογο. Να βγαίνεις έξω και να κάνεις δραστηριότητες και οτιδήποτε και να συμβαίνει να λες δεν παθαίνω τίποτα και να συνεχίζεις την δραστηριότητα.
    Του επέμενα ότι δεν έχω διάθεση να κάνω δραστηριότητες και μου λέει φοβάσαι γι αυτό, και του ξανά λέω ότι δεν νομίζω είναι φόβος πλέον. Του λέω έχω τρέμουλο μου λέει όχι δεν έχεις. Δεν θα πάθεις τίποτα συνεχίζει. Και στο τέλος μου λέει αφού είσαι καλύτερα θα αρχίσουμε να μειώνουμε το xanax. Του είπα ότι μόνος μου εδώ και 2 μέρες σταμάτησα το μισό xanax και μου λέει ωραία συνέχισε έτσι.
    Πριν πάω στην συνέδρια είχα βγει για καφέ και την ψιλό πάλεψα και μετά είχα έρθει στο διαμέρισμα μου να αράξω καμία ώρα και να πάω στην συνέδρια. Εκεί που αραζα με έπιασε μια έντονη νευρικότητα. Ούτε ζαλάδα ούτε φόβος μην πάθω κάτι απλά εσωτερική πολύ έντονη νευρικότητα. Κορυφώθηκε πηγαίνοντας προς το ιατρείο.
    Φεύγοντας από την συνέδρια ένιωσα καλά για κάποιον λόγο. Ήμουνα ανάλαφρος. Πήγα στο κάστρο και πέρασε η υπόλοιπη μέρα ήρεμα.
    Κοιμήθηκα καλά αλλά σηκώθηκα σημερα με μηδέν διάθεση πάλι. Αράζω στην τηλεόραση εντελώς μηχανικα μέχρι το μεσημέρι που ήρθε η ώρα για φαγητό. Δεν πεινούσα πάλι και έφαγα με το ζόρι. Μετά λέω θα πάω για καφέ ενώ δεν είχα όρεξη για τίποτα.
    Να τονίσω δεν φοβόμουν, αλλά δεν είχα διάθεση. Ή τουλαχιστον έτσι νομίζω. Παω λοιπόν για καφέ και 5 λεπτά αφού έκατσα με πιάνει αυτή η τρελή εσωτερική νευρικότητα. Δεν είχα φόβο για ζάλη ή οτιδήποτε άλλο.
    Απλά είχα μια απίστευτη νευρικότητα.
    Ακολούθησα την συμβουλή του γιατρού μου και λέω 'όχι θα το παλεψω'. Έκατσα λοιπόν και όσο περνούσε η ώρα γινόμουν χειρότερα. Κουνούσα νευρικά το πόδι μου, άλλαζα συνέχεια θέση στην καρέκλα, σταμάτησα να συμμετέχω στην κουβέντα και απλά παρατηρούσα τους άλλους. Μετά άρχισαν να μπαίνουν σκέψεις στο μυαλό μου ότι' εντάξει είμαι στο τσακ να πάθω ψυχωτικό επεισόδιο, ότι έκανε λάθος διάγνωση ο γιατρός μου και ότι είμαι διπολικός' (αν και νομίζω ότι σκέφτομαι βλακειες) και με έπιασε πανικός και έφυγα.
    Ήρθα εδώ στο σπίτι και προσπάθησα να ηρεμήσω. Ο πανικός έφυγε και χαζό ηρεμησα και τώρα που σας γράφω έφυγε και η νευρικότητα και αυτή η τάση για τρέμουλο.
    Αλλά αισθάνομαι τερμα ξενερωμένος, χωρίς καθόλου διάθεση και με τις εμβοές μου να δίνουν πόνο. (ξέχασα να τις αναφέρω στον γιατρό μου).
    Αυτό το σημερινό και το χθεσινό με την νευρικότητα να είναι επειδή σταμάτησα το xanax εδώ και 3 μέρες και είναι στερητικό ; είναι σύμπτωμα του ladose και απλά το xanax το κουκούλωνε; μήπως το ladose δεν έκανε δουλειά ακόμη ή μήπως πλέον δεν κάνει για μένα; μήπως ο γιατρός μου έχει δίκιο και εγώ πέφτω τόσο έξω σε αυτά που νιώθω;
    Η ουσία είναι ότι δεν νιώθω καλά και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή ......

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ίσως να σε βοηθήσει στην εκτόνωση της νευρικότητας κάποιας μορφής άσκηση.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ευχαριστώ Neils. Θα δοκιμάσω αύριο χαλαρό τρέξιμο.

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα!

    Δημητρη του ειπες οτι σε βοηθαει το γεγονος οτι γραφεις εδω μεσα και μοιραζεσαι ολα αυτα που νοιωθεις ή του ειπες οτι το ολο κλιμα εδω μεσα σε επηρεαζει καπως ?

    Μου φαινεται παραξενο να σου απαγορευει κατι αν δειχνεις οτι σου αρεσει και σε βοηθάει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλημέρα.
    Του ειπα πως γράφω σε ένα φόρουμ και κρατάω ημερολόγιο ενώ συνομιλώ και με ανθρώπους για τις εμπειρίες μας. Δεν πρόλαβα να πω κάτι άλλο και μου είπε αυτά που μου είπε.
    Επίσης τον ρώτησα για ασκήσεις αναπνοής και μου είπε 'αν θέλεις κάνε, αλλά εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε αυτά'.
    Πραγματικά έχω απορία πως αυτή η γνωσιακή θα με βοηθήσει. Οκ είναι νωρίς ακόμη αλλά το να μου λες ότι 'δεν παθαίνεις τίποτα' και ότι 'κάνε δραστηριότητες και επέμενε σε αυτές ότι και να αισθάνεσαι' το ξέρω και γω.
    Τεσπα θα κάνω υπομονή λίγο ακόμη κάνα δυο συνεδρίες για δύο βδομάδες να δω πως θα είμαι και βλέπουμε.....

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Καλημέρα.
    Του ειπα πως γράφω σε ένα φόρουμ και κρατάω ημερολόγιο ενώ συνομιλώ και με ανθρώπους για τις εμπειρίες μας. Δεν πρόλαβα να πω κάτι άλλο και μου είπε αυτά που μου είπε.
    Επίσης τον ρώτησα για ασκήσεις αναπνοής και μου είπε 'αν θέλεις κάνε, αλλά εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε αυτά'.
    Το να κρατας ημερολογιο και το να μοιραζεσαι την βιωματικη σου εμπιερια με αλλους ανθρωπους μεσα απο τα οποια παίρνεις θάρρος - δύναμη -βοηθεια ειναι μια τακτικη που την προτεινουν ολοι οσοι εχω συναναστραφει μεχρι σημερα ........
    Παντα σου λενε να μιλας και να μην καταπιεζεσαι αρκει να νοιωθεις καλα ...

    Τωρα ο δικος σου γιατι το ειπε δεν ξερω ,ισως κατι διεκρινε στα λεγομενα σου που μπορει να του φανηκε οτι επηρεαζεσαι αρνητικα γιατι μονο τοτε σε παροτρυνει ο θεραπευτης σου ειτε να το διαχειριστεις ειτε να το διακοψεις ..
    Δεν δινει εντολες ποτέ ,ειδικα αν σε βλεπει οτι κατι τετοιο σε πιεζει ...

    Οσο αφορα τις κρισεις πανικου σου ειπε μονο ετσι στο φλου αν θες κανε ή σου εδειξε τον τροπο ?
    Καταρχην σου ειπε πως να τις αναγνωριζεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Μου είπε πως όταν νιώθεις ότι έχεις τάση ζαλης την πλειοψηφία από τις φορές που το παθαίνω είτε το δημιουργώ εγώ επειδή το φοβάμαι, είτε το μεγαλοποιώ. Του λέω για το εσωτερικό τρέμουλο και την ανησυχία των τελευταίων ημερών και μου λέει αυτό είναι το άγχος. Και συνέχισε 'δεν παθαίνεις τίποτα'.
    Επίσης του επέμενα ότι δεν έχω διάθεση να βγω έξω και μου αντεπεμενε ότι 'όχι δεν βγαίνεις γιατί φοβάσαι μήπως πάθεις κάτι'.

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Μου είπε πως όταν νιώθεις ότι έχεις τάση ζαλης την πλειοψηφία από τις φορές που το παθαίνω είτε το δημιουργώ εγώ επειδή το φοβάμαι, είτε το μεγαλοποιώ. Του λέω για το εσωτερικό τρέμουλο και την ανησυχία των τελευταίων ημερών και μου λέει αυτό είναι το άγχος. Και συνέχισε 'δεν παθαίνεις τίποτα'.
    Επίσης του επέμενα ότι δεν έχω διάθεση να βγω έξω και μου αντεπεμενε ότι 'όχι δεν βγαίνεις γιατί φοβάσαι μήπως πάθεις κάτι'.
    Ναι οκ αυτα τα ξερει και ενας που απλα εχει περασει απο αυτη την φαση δεν χρειαζεται να πληρωνεις να στα πει ενας θεραπευτης ..
    Η ζαλη ειναι το φυσικο επακολουθο της πιεσης που προκαλουμε εμεις οι ιδιοι στον οργανισμος μας οπως και συχνη παρενέργεια των χαπιων ειδικα το πρωτο εξαμηνο της θεραπειας ...

    Οπως επισης για το τρεμουλο που για εμενα δεν εχεις ελενξει το κυριοτερο εως σημερα ..Την βιταμινη Β12 που ειναι η κυρια πηγη που προκαλει κατι τετοιο ..Αν οργανικα οι αποθηκες σου ειναι αδειες μην περιμενεις ουτε τα χαπια να σε βοηθησουν ουτε το τρεμουλο να σταματησει ..

    Στο διαταυτα ποτε θα μπειτε σου ειπε ?
    Ποτε θα αρχισεις εσυ να μιλας για την ζωη σου για να βρειτε απο ποτε ξεκιναει ολο αυτο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Όχι δεν μου είπε

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Επίσης του ειπα για εξετάσεις αίματος και μου λέει 'κάνε τον Σεπτέμβριο'. Εντάξει Δευτέρα πάω για ολική αίματος τα πάντα

  13. #133
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δεν ξερω πραγματικα, αλλά εγω στα λεω ολα αυτα γιατι ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ και με τα χαπια και γενικα με την δικη μου θεραπεια για να φτασω στο σημερα και καμια φορα νευριαζω γιατι κάποιοι που αναλαμβανουν περιπτωσεις δεν σου λενε τα βασικα ωστε να μπορεσει να δουλεψει ολο αυτο που πας να κανεις ..

    Αν ειχα και εγω απο την αρχη την ενημερωση και τους γιατρους που βρηκα μετα απο πολυ ταλαιπωρια θα με ειχαν γλυτωσει απο πολλα ..

    Καταρχην δεν υπαρχει γιατρος πλεον που να σου δινει τετοια χαπια χωρις να δει θυροειδη και αποθηκες βιταμινών αφου χωρις αυτα δεν δουλευει ΤΙΠΟΤΑ ..
    Αφου θα πας εκτος απο το συμπλεγμα Β δες και το μαγνησιο σου που και αυτο ευθυνεται για αυπνιες ..

    Καλα αποτελεσματα να εχεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πιστεύω με μια αίματος με σύμπλεγμα Β, μαγνήσιο, σίδηρο, γενικά όλες τις βιταμίνες, θυρεοειδή, χοληστερίνη, τρανσιμινασεις, αιματοκρίτη, λευκά, ερυρθα, τεστοστερόνη θα έχω μια καλή εικόνα...

  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Παρασκευή 7 Μαΐου
    Κοιμήθηκα σχετικά καλά και ξύπνησα στις 10. Άραξα είδα τηλεόραση μέχρι το μεσημέρι και έφαγα πάλι με το ζόρι.
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που σταμάτησα να παίρνω το μισό xanax το πρωί και επανήλθε η απώλεια όρεξης για φαγητό (είναι παρενέργεια ή μέρος της λειτουργίας του ladose να κόβει την όρεξη) αλλά θα το συζητήσω με τον γιατρό μου αν συνεχιστεί.
    Στην συνέχεια πήγα στο διαμέρισμα μου στην πόλη με σκοπό να αράξω μόνος αλλα ήρθε ένας φίλος και κάτσαμε περίπου ένα 2ωρο. Είχα πάλι αυτή την εσωτερική ανησυχία και νευρικότητα αλλά όχι στον βαθμό που την είχα χθες που είχα πάει για καφέ έξω.
    Και για να πω την αλήθεια ψιλό κολλάω στην παρούσα φάση να βγω έξω αλλά θα το δοκιμάσω με το ζόρι σύντομα.
    Στην συνέχεια πήγα μια βόλτα με το αυτοκίνητο και μόλις γύρισα στο 'κάστρο'. Δεν είχα μέχρι στιγμής σήμερα κάποια τάση για κρίση πανικού αλλά μια ανησυχία και ένα άγχος το έχω. Τώρα με ανησυχεί πάλι το γεγονός ότι δεν πεινάω και τρώω με το ζόρι αλλά θα δουμε.....
    Για τώρα άραξα στο κρεβάτι να δω τηλεόραση με τον πατέρα μου και για πρώτη φορά σήμερα παρατήρησα και ακούω τις εμβοές μου.
    Επίσης είναι σαν να περιμένω να γίνει κάτι, ότι πρέπει να με χαλάσει κάτι. Κάτι σαν ψυχικός μαζοχισμός ή απλά υπερβολικό άγχος. Σαν να αγχώνομαι μήπως αγχωθω.
    Τεσπα υπομονή, επιμονη και βλέπουμε.... Είναι πολλά τα 'ανοιχτά μέτωπα' και μακρύς ακόμη ο δρόμος.
    Μακάρι να παραμείνει και να κλείσει ήρεμα η μέρα σήμερα....

Page 9 of 13 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •