Ημερολόγιο της μάχης - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 190
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πέραν από το να βγαίνεις με τους φίλους σου, κάτι άλλο που να κάνεις αυτή την περίοδο μόνο για σένα έχεις; Πχ. να φροντίσεις ένα ζωάκι ή και αδέσποτα στη γειτονιά, να φροντίσεις τον κήπο σου (αν έχεις), να διαβάσεις βιβλία, να ανακαλύψεις νέα μουσική, να κάνεις γυμναστική, να φτιάξεις κάτι στο διαμέρισμα που αμελούσες καιρό όπως βάψιμο κ.α. Κάτι που να το κάνεις για να νιώθεις εσύ καλά και δημιουργικά και να πας ένα βήμα παρακάτω από την φάση που είσαι.

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Μουσική δεν έχω διάθεση να ανακαλύψω ακόμη γιατί δεν έχω διάθεση να καν να ακούσω. Γυμναστική θα ξεκινήσω άμεσα μετά τις αιματιλογικες. Αν και κάτι κάμψεις και κάτι βαθιά καθισματακια με το σωματικό βάρος και διατάσεις τα έκανα χθες και προχθές. Αλλά επίσημα γυμναστική της προκοπής μετά τις αιματολογικές. Τώρα όσων αφορά άλλες δραστηριότητες δίκιο έχεις.....δεν υπάρχει διάθεση και αυτό είναι που με ξενερώνει (γιατί σαν άνθρωπος γενικα ήμουν αρκετά δραστήριος) αλλά όντως πρέπει να κάνω κάτι και ας μην με γεμίζει και ας μην το θέλω.

  3. #138
    Καλησπέρα κ από μένα...έπεσα τυχαία πάνω στο ημερολόγιο σου κ καθώς το διαβάζω μου βγαίνει μια μιζέρια...είπες ότι είσαι 41, δουλειά δεν έχεις από ότι κατάλαβα, πόσο καιρό συμβαίνει αυτό? Αισθάνομαι ότι το ' καστρο' που περιγράφεις ίσως σου κάνει κακό...δε σε αφήνει να ενηλικιωθείς κ να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου, θεωρώ ότι αν δεν είχες αυτή την εναλλακτική η αν δεν την εκμεταλλευτούν, θα βουταωες στα βαθιά κ θα σου έκανε καλό
    Επίσης αυτά που σου είπε ι ψυχίατρος με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη, κάθε στιγμή που σε πιάνει οτιδήποτε να λες αι σιχτ@ρ θα περάσει, κ που έχεις εμβοες δηλαδή τι έγινε? Κ εγώ τώρα που το ανέφερα ακούω διαφορά βσσσσσ από τα αυτιά μου, ε σκασιλα μου
    Εγώ προσωπικά οπότε νιώθω μεγάλη νευρικότητα η άγχος η ότι κάτι με καταβάλει, του πάω κόντρα, ποτέ δε σταματάω καμία δραστηριότητα κ έχω καταλήξει ότι είναι ότι πιο σοφό υπάρχει αυτή η αντίδραση
    Τι θα πει δεν κάνεις γυμναστική επειδή περιμένεις τις εξετάσεις αίματος? Θα πάθεις κάτι δηλαδή εάν κανείς μια ώρα περπάτημα?
    Πρέπει επειγόντως να γεμίσεις με πράγματα τη ζωή σου, αλλιώς κάθε μετά θα περιμένεις να δεις τι άλλο θα σου συμβεί
    Κ μόνο που όλη μέρα λες "άραξα" κ "άραξα" είναι λόγος να μη συνέλθεις ποτέ, πως είναι δυνατόν με το που ξυπνάς να "αράζεις" , να τρως κ να ξανά αράζεις, να πηγαίνεις στο διαμέρισμα σου να αραξεις κ μετά πάλι στους γονείς σου για να αραξεις πριν κοιμηθείς;;;

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Υπάρχει μιζέρια γιατί στην ουσία 'γεννήθηκα' και 'μεγάλωσα' στο άγχος. Γιατί σχεδόν από μωρό είχα κρίσεις επιληψίας μέχρι τα 22 μου. Και στα 25 μου άρχισαν οι ιστορίες με τα ψυχοσωματικά τις κρίσεις πανικού και το άγχος.
    Παρόλα αυτά, όλα αυτά τα χρόνια πάλευα και ζούσα υπό την απειλή επιληπτικής κρίσης, μετά με ψυχοσωματικά και άγχος και κατάφερα και έζησα μια ζωή που μέχρι στιγμής στα 41 μου χρόνια ήταν εκπληκτική για αυτούς που με παρατηρούν και δεν ξέρουν τι γίνεται μέσα μου.
    Ταξιδεψα τον κόσμο, αγάπησα, αγαπήθηκα, πλήγωσα, πληγώθηκα, δημιούργησα, δούλεψα, έζησα εμπειρίες που μερικές δεν τις αναφέρω ούτε καν σε δικούς μου ανθρώπους γιατί δεν πρόκειται ούτε αυτοί να με πιστέψουν. Αλλά όλα αυτά με πολύ πάλη.
    Αυτή η μόνιμη πάλη λοιπόν όλα αυτά τα χρόνια με κούρασε πολύ. Και είχα την ελπίδα ότι επιτέλους τα τελευταία δύο χρόνια ξεμπέρδεψα.
    Αλλά προφανώς όχι. Γι αυτό και η μιζέρια και η απογοήτευση από μέρους μου.
    Αλλά ξανά σκέφτομαι τώρα που σας γράφω ότι παρά είμαι εγωιστής, ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα από μένα και ότι και πάλι πρέπει να παλέψω.....

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    σισσυ τον τελευταίο 1μιση χρόνο είμαι άεργος. Έκανα διακοπές στην επαρχία και μετά ξεκίνησε η καραντίνα κτλ και πριν την υποτροπή μου έκανα σχέδια για την επόμενη 'κίνηση' μου. Στο σπίτι των γονιών μου, το κάστρο, ασυναίσθητα γύρισα μετά την υποτροπή. Πάντα μένω μόνος μου και χώρια από τους γονείς μου από τα 19 μου. Απλά αυτή η υποτροπή με τρόμαξε και με 'ξενέρωσε' τόσο πολύ που ασυναίσθητα γύρισα σε αυτούς.
    Αφού να φανταστείς η μάνα μου λέει μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι θα ξέρει ότι είμαι καλά όταν σταματήσω να έρχομαι στο σπίτι τους.

  6. #141
    Πολύ χαίρομαι που έχεις ζήσει τόσο καλά...όμως το είπες πολύ σωστά υπάρχουν κ πολυυυυυ χειρότερα, θα πω το κοινότυπο να προσπαθείς να βρεις λόγους για τους οποίους νιώθεις ευγνωμοσύνη , όσο περισσότερη ευγνωμοσύνη νιώθεις, τόση περισσότερη γαλήνη θα έρχεται στην ψυχή σου
    Επίσης για την επιληψία που ανέφερες, έχω πολύ κοντινό μου πρόσωπο που επί δεκαετίες ζει με αυτή, παίρνει αγωγή κ δεν τον αγχωνει όλο αυτό, θέλω να πω, όλα στο μυαλό είναι, θα μπορούσες απλά να πεις ότι έχεις κ αυτό χωρίς τα περαιτέρω άγχη κ αγωνίες
    Εγώ που συμπλεω με τον ψυχοθεραπευτή σου θα πρότεινα ακόμη κ απο αύριο να πάρεις παλι τη ζωή στα χέρια σου, πιάσε από εκεί που είχες αφήσει τα επαγγελματικά κ γέμισε κάθε ώρα της μέρας, δεν μπορώ να διαβάζω ότι αραξες πάνω από μια φορά τη μέρα

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Σάββατο 8 Μαΐου
    Κοιμήθηκα καλά μέχρι τις 10 και σήμερα. Έκανα περπάτημα στον διάδρομο 45 λεπτά και μετά δουλειές στο κάστρο.
    Το μεσημέρι έφαγα με το ζόρι δύο κομμάτια χορτόπιτα και ένα μπιφτέκι γιατί δεν πεινούσα καθόλου.
    Αυτό δεν το κρύβω με φόβισε και με αγχωσε.
    Στην συνέχεια πήγα για καφέ με έναν φίλο. Ήταν ανεκτή η κατάσταση. Σε κάποια φάση κατά την διάρκεια του καφέ αγχώθηκα, νόμισα ότι είχα, τάση για ζάλη αλλά εντάξει το πάλεψα.
    Στη συνέχεια πήγα στο διαμέρισμα μου να δω καμία σειρά στο Netflix αλλά είχα το μυαλό μου αγχωμένο με την απουσία όρεξης φαγητού και δεν το ευχαριστήθηκα. Αλλά οκ πέρασα κάποιες ώρες.
    Γύρισα κατά τις 9 στο κάστρο και το βράδυ για κάποιον λόγο τρώω πιο εύκολα. Έφαγα 3 σουβλάκια και 1 κρουασάν. Κάτι είναι και αυτό.
    Τώρα τηλεόραση και μετά ύπνο.
    Εύχομαι καλό βράδυ σε όλους και όλες.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Στο διαμέρισμα υπάρχει κάτι που δεν σου αρέσει; Κάτι που θες να το αλλάξεις για να το νιώθεις πιο δικό σου;

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ένα βάψιμο θέλει. Κατά τα άλλα πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω να κοιμάμαι εδώ για να το νιώσω 100% δικό μου ξανά. Όσων αφορά το βάψιμο στην παρούσα φάση δεν το βάφω μόνος μου για κανένα λόγο. Είναι και μεγάλο σαν τετραγωνικά και επίσης δεν είμαι και επαγγελματίας στο βάψιμο. Αλλά θα φέρω επαγγελματία να το βάψει σύντομα.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έβαψα το δωμάτιό μου τον περασμένο μήνα και γενικότερα είμαι σε φάση που το αλλάζω. Δεν θα δώσει ένα δωμάτιο και κάτι έπιπλα την ευτυχία, ωστόσο πια αρχίζει σιγά σιγά να έχει τις δικές μου προτιμήσεις και να τολμάω. Είναι σημαντικό και ο χώρος που ζούμε να μας κάνει να νιώθουμε άνετα. Επίσης, κάθε μέρα σχεδόν πας για καφέ, ενώ περνάς αυτή την δυσκολία από ότι κατάλαβα στην βόλτα προσποιείσαι πως είναι όλα καλά. Δεν σε πνίγει αυτό; Γιατί κάθε μέρα σχεδόν καλείσαι να το κρύψεις. Εκτός αν τους το έχεις πει.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Με τον φίλο που βγήκα σήμερα το ξέρει και δεν είχε κόσμο ήμασταν οι δύο μας και ο σερβιτόρος. Θέλω να το κάνω συχνά ώστε να αντιμετωπιζω κάθε μέρα ότι μου προκύψει (φοβία, νευρικότητα, κρίση πανικού) μέχρι να υποχωρήσει. Ή θα με 'σπάσει' ή θα το 'σπάσω' εγώ. Είναι όπως κάνεις εσύ με το φαγητό. Δεν αφήνεσαι. Ούτε και γω αφηνομαι όσο μπορώ. Δεν θέλω να κλειστώ μέσα.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όλο αυτό γίνεται (ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή) για να εντοπίσεις την πηγή που σου το προκάλεσε, να αλλάξεις την οπτική σου και να δεις τι θα πρέπει να κάνεις για την ζωή σου, όπως την φαντάζεσαι. Δεν είναι ένας εχθρός στο ρίνγκ. Πια όλο αυτό είναι μέρος του εαυτού σου, αφού εδώ και δεκαετίες σε ταλαιπωρεί είτε το αντιλαμβανόσουν ή όχι. Δεν χρειάζεται να "εξοντωθεί" κάποιος, γιατί η απόλυτη λύση ενδεχομένως δεν υπάρχει. Επίσης, το φαγητό είναι ζωτικής σημασίας για οτιδήποτε απαιτεί ενέργεια. Το να βγαίνεις όμως κάθε μέρα ενώ νιώθεις στα μισά έτσι, ίσως δείχνει πως το πιέζεις κάπως.

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ίσως ναι η οπτική μου να είναι λάθος.
    Μακάρι να με βοηθήσει η ψυχοθεραπεία σε αυτό. Και το φάρμακο στο ενδεχομένως παθολογικό πρόβλημα του εγκεφάλου μου. Μακάρι να νιώσω καλά κάποια στιγμή τι να πω....

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πάντως να ξέρεις πως ίσως ο ψυχίατρος έχει δίκιο που σου είπε πως στην παρούσα φάση που είσαι το να γράφεις στο forum εντατικά ή να διαβάζεις topics άλλων ίσως σε αποσυντονίζει. Δεν έχει λάθος η οπτική του. Όπως και τα social media αποσυντονίζουν.

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πέμπτη 13 Μαΐου
    43 μέρες στην αγωγή μου. Είμαι ελαφρώς καλύτερα αλλά κάθε μέρα κάτι θα γίνει είτε μικρό είτε μεγάλο. Στην επιφάνεια έχει έρθει τις τελευταίες μέρες όταν πάω στο διαμέρισμα μου η επικέντρωση στην αναπνοή μου. Επίσης η απώλεια πείνας ακόμη υπάρχει. Και αυτη η αλλαγή διάθεσης από τότε που υποτροπίασα με την αϋπνία.....σαν να γύρισε ένας διακόπτης από τότε. Δεν μου αρέσει να βλέπω τις σειρές που έβλεπα, δεν μου αρέσει να κάθομαι μόνος μου στο διαμέρισμα μου, που για τα περισσότερα μου χρόνια το λάτρευα.
    Επίσης γενικά σαν να νιώθω να είμαι off....
    Δεν έχω ονειρα, δεν έχω στόχους και δεν με ικανοποιεί κάτι. Είμαι λειτουργικός αλλά flat....
    Τέλος με αγχώνει τι θα γίνει με τον ύπνο μου κάποια στιγμή μου κόψει ή μου ελαττώσει την αγωγή.
    Ο γιατρός μου λέει ότι είμαι στο σταδιο της επεξεργασίας της γνωσίας μου.
    Στις 43 μέρες λογικά δεν θα έχει φτάσει στο peak του το φάρμακο; Γιατί αν αυτό είναι το peak του τότε είτε πρέπει να προτείνω στον γιατρο μου να μου το αλλάξει ή να ανεβάσει την δόση.
    Ελπιζω όλοι και όλες να είστε καλά. Εγώ..... θα μπορούσα και χειρότερα αλλά θα μπορούσα και πολύ καλύτερα..

Page 10 of 13 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •