Ημερολόγιο της μάχης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 190
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Ισχύει..... τον ξέχασα τελείως τον covid πλάκα πλάκα με όλο αυτό που τραβάω...
    Τον είχα θυμηθεί μόνο πριν 15 μέρες περίπου που είχα πάει τους γονείς για εμβόλιο και για δύο μέρες είχα το νου μου για τυχόν συμπτώματα τους. Τελικά ο πατέρας μόνο έναν ελαφρύ πόνο για δύο μέρες στο σημείο που έγινε το εμβόλιο και η μητέρα λιγο πυρετό και πονοκέφαλο για δύο μέρες.
    Υπομονή, δύναμη και κουράγιο στο γραφείο εύχομαι και καλό περπάτημα μετά. Εγώ ψιλό ηρεμησα τώρα αλλά αισθάνομαι σωματικά καταβεβλημένος ρε γμτ αλλά πρέπει κάποια στιγμή να αρχίσω και γω το περπάτημα. Ίσως αν το ξεκινήσω να προκύψει ότι και η υποτιθέμενη κούραση στο σώμα είναι σωματοποίηση του μυαλού μου.
    Αντε να πάω και στον ντοκ αύριο να δω τι θα μου πει για το μέλλον της αγωγής και τι θα μου απαντήσει για την πρόταση ψυχοθεραπείας που θα του κάνω. Μακάρι να μπορεί να με αναλάβει 100%, να ταιριάξουν τα χνώτα μας και να ξεκινήσω άμεσα την διαδικασία.
    Καλημερα!

    Ειναι λογικο ,κυριαρχει αυτο το συναισθημα οταν περνας ολο αυτο .
    Για σκεψου τι ενέργεια ξοδευει ο οργανισμος μας για να παλεψει ολο αυτο που αισθανόμαστε .Ειναι τοσο δυνατη η συναισθηματικη μας πάλη σε σημειο οταν περασει η κριση πανικου να πεφτεις στο κρεβατι απο την εξασθένηση και την σωματική κόπωση ...

    Θα περάσει ,αλλα και σε αυτο θα σε βοηθησει πολυ η άσκηση που θα σου προσφερει ενεργοποίηση των ενδορφινών μας που είναι απαραίτητες.
    Καλα αποτελεσματα στην συνεδρια σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλήμερα Marilou. Ελπίζω η μέρα σου μέχρι τώρα να ήταν ευχάριστη.
    Πήγα στον ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή και ξεκινάμε επίσημα ψυχοθεραπεία από Δευτέρα μια φορά την εβδομάδα.
    Μου διέγνωσε και αυτός ΓΑΔ με κρίσεις πανικού και αγοραφοβία και πριν καν το προτείνω εγώ (αφού συζητήσαμε τα θέματα μου) από μόνος του μου είπε Δημήτρη θέλεις δουλειά, χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία. Του απάντησα αμέσως θετικά εννοείται και του ανέφερα ότι είχα σκοπό να το προτείνω μόνος μου.
    Επίσης μου είπε πως τόσα χρόνια με όσα έχω περάσει θεώρησε πως θα έπρεπε να έχω καταλάβει και να έχω εμπεδώσει κάποια πράγματα όσων αφορά τα θέματα μου αλλά τελικά όχι.
    Όσων αφορά την αγωγή μου είπε συνεχίζει ως έχει, ότι το φάρμακο δεν έχει δράσει ακόμη και να κάνω υπομονή. Είχα αρκετά θέματα ακόμη να συζητήσω μαζί του αλλά κάποια τα ξέχασα και για κάποια άλλα δεν έφτανε ο χρόνος, αλλά είπα δεν τρέχει τπτ αφού από Δευτέρα ξεκινάμε ψυχοθεραπεία.
    Άρα υπομονή και βλέπουμε. Μέχρι στιγμής είμαι λίγο σφιγμένος και αγχωμένος αλλά θα μπορούσα να είμαι και χειρότερα... Ώρα για φαγητό.....
    Θα χαρώ να ακούσω και για την υπόλοιπη σου μέρα....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Να ξέρεις θα σε βοηθήσει να κρατήσεις ένα ημερολόγιο και όσο αφορά τις συνεδρίες σου .
    Πολλές φορές όταν είμαστε ήρεμοι στο σπίτι μας ,μας έρχονται σκέψεις και προβληματισμοί που λες όταν πάω για συνέδρια να θυμηθώ να τους αναφέρω και δεν το κάνεις ,μπλοκερνεις...
    Όταν φτάνει εκείνη η ώρα έχεις τόσα πολλά στο κεφάλι
    σου ,ουσιαστικάά μπερδεύεσαι ή παρασύρεσαι από μια άλλη ροή συζητησεις και μένουν αλυτες .

    Ξεκινα να γράφεις τα πάντα που σε προβληματίζουν από σκέψεις και συμπεριφορές και όταν πηγαίνεις εκει να το έχεις μαζί σου για να τα βλέπεις και να τα συζητάς ..

    Στο τέλος τις συνεδρίας σου θα γράφεις τα αποτέλεσμα αυτής και αν σου έδωσε και κάποια άσκηση ώστε να μάθεις να καταπολεμάς αυτές σου τις σκέψεις ..

    Ουσιαστικά έτσι δημιουργείς ένα κουτάκι πρώτων βοηθειών ..
    Κάθε φορά που θα σε βασανίζει μια σκέψη θα ανατρέχεις και θα βλέπεις τι συζητήσατε και πως σου έδειξε να κατευθύνεις το μυαλό σου ώστε να το εφαρμόσεις .
    Αυτό στην αρχή θα το κάνεις αρκετές φορές μέχρι που σιγά σιγά θα καθαρίσει το μυαλό σου ,θα φύγουν οι περισσότεροι φόβοι σου και θα είσαι σε θέση να εφαρμόζεις τα πάντα από ότι έχεις μάθει χωρίς να ανατρέχεις σε αυτό .
    Αυτόματα θα γίνονται όλα ..Στην αρχή όμως επειδή όλα στο μυαλό μας ειναι ουσιαστικά ένα κουβάρι θέλει να βάλεις μια τάξη τις σκέψεις σου.
    Και αυτό μόνο μέσα από το γράψιμο θα το κάνεις .

    Στο τέλος θα έχεις φτιάξει ένα πολύ καλό ημερολόγιο αυτογνωσίας .
    Το δικό σου ,καθαρά προσωπικό που θα είναι η δική σου διαδρομή μέσα από όλο αυτό το τούνελ ..

    Αν σε κάποια φάση διαβάζεις πως σκεφτοσουν και πως έγραφες στην αρχή και πώς την δεδομένη στιγμή που το διαβάζεις θα δεις και μόνος σου την τεράστια διαφορά που θα έχεις .
    Χρονικό περιθώριο όμως δεν θα βάλεις ....αυτό θα το κάνεις για όσο καιρό χρειαστείς εσύ .
    Μόνο και μόνο αυτό θα σου δώσει τόσο δύναμη και ένα τεράστιο pushing να διεκδικείς πλέον τα πάντα και πιστεψε με θα είσαι πολύ περήφανος για τον ευατο σου .
    Να ξέρεις ότι οι καλύτερες ευκαιρίες γεννιούνται μέσα από τους μεγαλύτερους πόνους .
    Εκεί που ο πόνος και η θλίψη ουσιαστικά δονεί την ψυχή μας και το μυαλό μας .
    Μάλλον εσένα τώρα ήρθε η ώρα σου να κάνεις ένας restart ,είναι ευκαιρία να το κάνεις σωστά αυτή την φορά .

    Καλή αρχή στις θεραπείες σου και να φροντίζεις να τα λες όλα εκεί ,να αδειαζεις και να ακούς ακόμα και όταν αυτά που σου λέει ο θεραπευτής σου δεν σου χαϊδεύουν τα αυτιά .
    Ένα ψυχοθεραπευτή τον κάνει καλό το γεγονός ότι μπορεί να σου επουλώνει τις πληγές με το χαιδεμα του, αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να τις ξύσει και λίγο για να βγει στην επιφάνεια ότι παλιό καταλειπω έχει μείνει ώστε να μην μεινει τίποτα μέσα και κάνει απόστημα .
    Το απόστημα μας πονάει στην κυριολεξία και μας δημιουργεί όλο αυτό ..Άστον να φτάσει τόσο βαθιά και να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Marilou για ακόμη μια φορά μου δίνεις χρήσιμες πληροφορίες και κουράγιο.
    Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου με τις οποίες συμφωνώ 100%.
    Τρίτη 20 Απριλίου
    Ξύπνησα με ελαφρύ άγχος στις 7 περίπου το πρωί αλλά μετά συνηλθα.
    Πήγα στο ραντεβού με τον ψυχίατρο μου και ξεκινάω επίσημα ψυχοθεραπεία από Δευτέρα, μια φορά κάθε βδομάδα, και η αγωγή παραμένει ως έχει.
    Έφαγα μεν το μεσημέρι χωρίς όμως να πεινάω αλλά με καλή ψυχολογία. Μετά από μέρες στην συνέχεια πήγα στο διαμέρισμα μου και έκατσα μόνος μου μεχρι το απόγευμα με καλη ψυχολογία και χωρίς αρνητικές σκέψεις αλλά κατά τις 6μιση το απόγευμα αρχίζω και νιώθω την 'καταιγίδα' να έρχεται.
    Χωρίς λόγο και αιτία, χωρίς αρνητικές σκέψεις νιώθω ένα βάρος στο στήθος και ένα κάτι σαν άγχος να αρχίζει να με γεμίζει.
    Γυρνάω αμέσως στο σπίτι των γονιών μου στο χωριό και όλα αυτά που μόλις περιέγραψα άρχισαν να γιγαντώνονται.
    ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι παρενέργεια του φαρμάκου να έρχεται άγχος σε υπερβολικό βαθμό χωρίς λόγο;; ;καθαρά παθολογικά εννοω.
    Δεν έχω αρνητικές σκέψεις, έχω καλή διάθεση αλλά έχω σφίξιμο στο στήθος, όλο το σώμα μου ειναι τσιτωμενο, νιώθω ότι θα σκάσω από το άγχος και αυτό διαρκεί ώρα. Επίσης νιώθω ότι είμαι στο τσακ να αρχίσει τρέμουλο αλλά το περιορίζω και επίσης έκανα μικρές μυϊκές συσπάσεις στην πλάτη.
    WTF??????
    Τέσπα τώρα πήρα το βραδινό μου remeron και xanax, θα φάω το αχλαδάκι μου, που τα λατρεύω btw, και ελπίζω να χαλαρώσω.
    Καλό βράδυ Μarilou, καλό βράδυ σε όλους και όλες και να είστε δυνατοί και επίμονοι. Όλα καλά θα πάνε.

  5. #35
    Καλησπέρα και απο εμένα.. Απο μέρους μου θα ήθελα να σου πω οτι η αρρωστοφοβία είναι ισοπεδωτική. Το ξέρω γιατί το βιώνω. Είσαι τυχερός που καταφέρνεις να ηρεμείς μετά τις εξετάσεις που κάνεις γιατί πολλοι απο εμάς κολλάμε στο αν έχω κάτι και δεν μου το βρίσκουν. Βέβαια έχω καταλήξει και σε αυτό ότι αν είναι κάτι θα φανεί σύντομα. Το λέω για να παρηγορηθώ...

    Προσωπικά θα ήθελα να σου προτείνω αυτό που προσπαθώ να κάνω και εγώ. Οχι αμέσως στο γιατρό. Να δίνουμε λίγο χρόνο στα συμπτώματα μας. Οχι γιατρούς που δεν μπορούν να μας διαχειριστούν. Δηλαδή όχι γιατρούς που είναι υπερ των πολλών εξετάσεων. Μας χρειάζεται κάποιος που θα μας επιβληθεί και θα μας κόψει τη φόρα. Οχι στη συζήτηση με τους δικούς μας αναλυτικά για τα συμπτώματα μας που μας αγαπάνε και θέλουν να μας βλέπουν καλά με αποτέλεσμα να προσπαθούν να μας παρηγορήσουν αλλά αυτό να μεγεθύνει το άγχος μας.

    Δεν έχω πάρει θεραπεία για το άγχος, πήρα κάποιο διάστημα αντικαταθλιπτικό για άλλο λόγο αλλά θέλει τουλάχιστον 1 μήνα να πιάσει. Υπομονη θα νιώσεις καλά σύντομα και μετά θα μπορέσεις να δυναμώσεις με τη θεραπεία. Σκοπός σου πλέον θα είναι να προετοιμαστείς να διαχειρίζεσαι καταστάσεις πριν φτάσουν στο απροχώρητο.

    Τέλος θα ήθελα να σου πω οτι και εγώ όταν η κρίση με την αρρωστοφοβία και την κατάθλιψη με έκαναν να γυρίσω στο πατρικό μου, στη μαμά και στο μπαμπά μου γιατί εκεί ένιωθα ασφάλεια ίσως δεν μου έκανε τόσο καλό γιατί έψαχνα δεκανίκια. Βέβαια στο χάλι που ήμουν δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς και παλι ξανα αν τύχαινε το ίδιο θα έκανα μάλλον αλλά νομίζω ότι οταν παμε πίσω στους δικους μας, έχουμε και το αγχος του οτι τους στεναχωρούμε. Εγώ τουλάχιστον το είχα. Αν έχεις σχέση που σε καλύπτει προσπάθησε να στραφείς εκεί ή αν έχει δουλειά που σου αρέσει το ίδιο. Λίγο να ξεκολάει το μυαλό μας. αυτό προσπαθώ και εγώ..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα lacrimae. Μου διέγνωσε αγχώδη διαταραχή ο γιατρός με αγοραφοβία, αρρωστοφοβια και φόβο θανάτου. Τα τελευταία 20 χρόνια όταν έκανα εξετάσεις μετά ήμουν καλά. Το εμπεδιδα αλλά κάποια στιγμή θα έφτανα και εγώ σε αδιεξοδο.
    Αλλά μέχρι πριν από ένα μήνα όταν υποτροπιαζα είχα ψυχοσωματικά και αγοραφοβιες αρχικά και μετά πάλι ψυχωσωματικα. Έπαιρνα ladose και κάνα xanax και περνούσαν όλα χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια και όλα καλά. Αυτή τη φορά όμως είχα πονοκέφαλο για ένα μήνα και ζαλάδες και μετά από παθολογικές εξετάσεις που δεν έβρισκαν τίποτα η νευρολόγος μου, μου έδωσε stelminal. Τα πήρα για ένα μήνα πέρασαν τα συμπτώματα και μετά από τρεις μέρες υποτροπιασα με αϋπνία. Με τα πολλά παίρνω εδώ και 21 μέρες ladose. Με το που το ξεκίνησα εκανα 2 3 κρίσεις πανικού, το άγχος μου είναι στα ύψη και σταδιακά μου κοβεται η όρεξη για φαγητό. Σήμερα το μεσημέρι δεν κατάφερα να φάω και έχω φρικάρει τελείως......Επίσης πριν έρθω για φαγητό πήγα για καφέ στα όρθια και ενώ δεν είχα σκέψεις ότι θα πάθω κάτι είχα νευρικότητα και δεν μου άρεσε η διαδικασία του να μιλάω με ανθρώπους ενώ πριν το λάτρευα. Δεν έφαγα και το μεσημέρι τώρα και ήταν το κερασάκι στην τούρτα...... Πήρα τηλ τον γιατρό μου δεν το σήκωσε περιμενω να με πάρει πίσω. Πανικος και πάλι.... Τι διαολο όσο περνανε οι μέρες θα είμαι και χειρότερα;;;;
    Ξέρω ότι θέλει καιρό να λειτουργήσει το ladose αλλά όσο περνανε οι μέρες υποτίθεται θα βλέπω βελτίωση, όχι χειρότερα..... Τι να πω.....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Marilou για ακόμη μια φορά μου δίνεις χρήσιμες πληροφορίες και κουράγιο.
    Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου με τις οποίες συμφωνώ 100%.
    Τρίτη 20 Απριλίου
    Ξύπνησα με ελαφρύ άγχος στις 7 περίπου το πρωί αλλά μετά συνηλθα.
    Πήγα στο ραντεβού με τον ψυχίατρο μου και ξεκινάω επίσημα ψυχοθεραπεία από Δευτέρα, μια φορά κάθε βδομάδα, και η αγωγή παραμένει ως έχει.
    Έφαγα μεν το μεσημέρι χωρίς όμως να πεινάω αλλά με καλή ψυχολογία. Μετά από μέρες στην συνέχεια πήγα στο διαμέρισμα μου και έκατσα μόνος μου μεχρι το απόγευμα με καλη ψυχολογία και χωρίς αρνητικές σκέψεις αλλά κατά τις 6μιση το απόγευμα αρχίζω και νιώθω την 'καταιγίδα' να έρχεται.
    Χωρίς λόγο και αιτία, χωρίς αρνητικές σκέψεις νιώθω ένα βάρος στο στήθος και ένα κάτι σαν άγχος να αρχίζει να με γεμίζει.
    Γυρνάω αμέσως στο σπίτι των γονιών μου στο χωριό και όλα αυτά που μόλις περιέγραψα άρχισαν να γιγαντώνονται.
    ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι παρενέργεια του φαρμάκου να έρχεται άγχος σε υπερβολικό βαθμό χωρίς λόγο;; ;καθαρά παθολογικά εννοω.
    Δεν έχω αρνητικές σκέψεις, έχω καλή διάθεση αλλά έχω σφίξιμο στο στήθος, όλο το σώμα μου ειναι τσιτωμενο, νιώθω ότι θα σκάσω από το άγχος και αυτό διαρκεί ώρα. Επίσης νιώθω ότι είμαι στο τσακ να αρχίσει τρέμουλο αλλά το περιορίζω και επίσης έκανα μικρές μυϊκές συσπάσεις στην πλάτη.
    WTF??????
    Τέσπα τώρα πήρα το βραδινό μου remeron και xanax, θα φάω το αχλαδάκι μου, που τα λατρεύω btw, και ελπίζω να χαλαρώσω.
    Καλό βράδυ Μarilou, καλό βράδυ σε όλους και όλες και να είστε δυνατοί και επίμονοι. Όλα καλά θα πάνε.
    Καλησπερα !
    Λοιπον ετσι ξεκινησα και εγω με προτροπή ομως τις θεραπεύτριας μου ..
    Ξεκινησα σιγα σιγα να μενω μονη μου στο σπιτι μου,καθε φορα ανεβαζα ολο και περισσοτερο τον χρονο αναμονης μου σε αυτο και καθε φορα οσο αντεχα ..
    Στην αρχη ηταν δυσκολα και πολλες φορες ο φοβος οτι θα παθω κατι και δεν θα εχω κανεναν διπλα μου ηταν μεγαλος και η αληθεια σε σημειο που εγω εβαζα τα κλαματα ..ακομα και ετσι έμενα ..
    Την πρωτη φορα η αληθεια ειναι δεν αντεξα παραπανω απο μια ωρα και αμεσως πηρα τηλεφωνο τους δικους μου να ερθουν ,ηθελα να σηκωθω και απο το κρεβατι και οχι οτι δεν μπορουσα ,αλλα φοβομουνα οτι μπορει να ζαλιστω παλι και να πεσω και να χτυπησω στο χειρουργειου μου ..

    Καθε φορα προσπαθουσα να καθομαι ολο και περισσοτερο ..παλευα ακομα και με το να παρω τηλέφωνο ..ελαγα λιγο ακομα, λιγο ακομα ...Καποιες φορες τους ελεγα μην μου φερνεται κανενα τηλεφωνο κοντα μου οπότε, θελω δεν θελω οταν πια ερθω στα ορια μου θα σηκωθω ..
    Αλλες φορες τους ελεγα και να σας πάρω τηλέφωνο μην ερθετε κατευθειαν ..
    Ξερεις αναγνώριζα τι επρεπε να κανω και ηξερα οτι μπορω να τα καταφερω ,αυτος ομως ο γ.... φόβος ,sorry κιολας ,αλλα δεν σε αφηνει σε μπλοκάρει και τωρα πλεον με νευριαζει δεν με ριχνει ...
    Προσπαθουσα να βρω εγω τροπους να του βαζω τρικλοποδιές βρε παιδι μου πως να το πω ..
    Την μια με το να σηκωθω να παρω το τηλέφωνο, την αλλη με το να καθυστερησουν να ερθουν αφου τους ειδοποιησω και πολλά άλλα ...
    Δηλαδη τωρα που ειμαι εξω απο ολο αυτο ,απο την μια λεω ειχα την λογικη να σκεφτω και να κανω αυτα που πρέπει και απο την αλλη η παρανοια του φοβου μου να μην με αφηνει να το κανω ..

    Ετσι σιγα σιγα εφτασα να καθομαι μονη μου για πολλες ωρες ακομα και τα βράδια λογο δουλειας του συζηγου και πραγματικα ημουν καλα ,οχι οτι δεν ειχα την ανασφαλεια, αλλά ok!
    Άλλο ανασφαλεια και αλλο αυτος ο φοβος που σε ευνουχίζει σωματικα και ψυχολογικα ..

    Πηγαινε οσο μπορεις και κοιτα να περνας καλα στο σπιτι σου ,ακομα και με τους φοβους σου και τις ανασφαλειες σου ..
    Δυσκολεψε εσυ τους φοβους σου οταν ερχονται να παραμενουν και οχι αυτοί εσενα .


    Οσο για το φαρμακο ναι ειναι παρενεργεις ...αυτα τα ατιμα συνήθως μας βγαζουν αυτα που εχουμε στον υπερτατο βαθμο τους ,μας εξαντλουν και μετα αρχιζει η φθεινουσα πορεια τους ..Τουλαχιστον ετσι εγινε με εμενα ..μου εβγαλαν και πολλα που δεν ηξερα καν τι ειναι ,οπως αυτο το απιστευτο βάρος -ψυχοπλακωμα στο στηθος ...


    Πως εισαι σημερα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα Marilou. Σήμερα κατάλαβα κάτι που ίσως να ισχύει ίσως όχι γιατί δεν μίλησα με τον γιατρό μου ακόμη. Αλλά είναι το εξής : παίρνω μαζί με το ολόκληρο ladose το πρωί μισό xanax των 0,5.Μέχρι χθες τα έπαιρνα μαζί κάθε πρωί το πολύ μέχρι τις 10. Δλδ μέχρι τις 10 πρωί είχα πάρει το ladose με το μισό xanax. ΆΝΩ ΤΕΛΕΙΑ ΕΔΏ.
    Το βράδυ κατά τις 10 και μισή με έντεκα παίρνω το remeron μισό και ένα ολόκληρο xanax των 0,5.
    Άρα παίρνω 0,75 mg xanax σύνολο την μέρα τις ώρες που προανέφερα ΧΩΡΙΣ να παρεκτρεπω από αυτές τις ώρες.
    Χθες λοιπόν παρατήρησα ότι έτρωγα μεν αλλά με δυσκολία το μεσημέρι, πήγα σπίτι μου καλά και κατά τις 6μιση αρχίζει το άγχος να δίνει πόνο και το τραβάει μέχρι το βράδυ μέχρι που θα ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΝΑΧ.
    Και λέω σήμερα θα κάνω ενα ΠΕΊΡΑΜΑ. Θα πάρω το ladose ΧΩΡΙΣ το Xanax το πρωί και το μισό αυτό xanax να το έχω καβατζα για αργότερα να δω αν το πάρω το μεσημέρι πως θα είμαι από παρενέργειες αργά το απόγευμα. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός μέχρι τώρα.....
    ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ μέχρι στιγμής : πήγα για όρθιο καφέ κατά της 12 χωρίς να έχω πιει μισό xanax το πρωί μαζί με το ladose και με έπιασε κάτι σαν αγοραφοβία. Έρχομαι σπίτι πάω να φάω δεν κατέβαινε φαγητό. Τρελαίνομαι κάνω ένα post λίγο πιο πάνω και μετά σκέφτομαι 'κάτσε να πάρω το μισό xanax που δεν πήρα το πρωί ρε συ'!!!
    Το παίρνω και σε 20 λεπτά ξαφνικά ξανά πάω στο τραπέζι και ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΖΩ 1μιση πιάτο φακές και μισό καρβέλι ψωμί!!!!!!
    ΕΡΩΤΗΣΗ : Τo xanax έστω και το μισό χάπι λειτουργεί τόσο γρήγορα;;;; και αν ναι τι διάρκεια ζωής έχει το xanax αφού καταναλωθει;;;
    Γιατι αν δεν έχω έκρηξη άγχους το απόγευμα σημαίνει ότι το Xanax ΚΑΛΥΠΤΕΙ τις παρενέργειες του ladose και ότι αν έπαιρνα σύνολο 1 mg τη μέρα (δυο χάπια δλδ αντί για 1μιση που παίρνω) θα ήμουνα όλη μέρα χωρίς να νιώθω τις παρενέργειες!!!!! Αλλά ο γιατρός μου είχε πει αρχικά ένα ολόκληρο το βράδυ για τον ύπνο μαζί με το remeron και κατόπιν αίτησης μου επίμονης γιατί δεν την πάλευα με τις παρενέργειες μου είπε αντε πάρε και ακόμη μισό του 0,5 το πρωί όχι παραπάνω όμως!!!!!!
    Ισχύει λες το σκεπτικό μου;;; και γιατί λέει όχι παραπάνω από 1μιση χάπι xanax την ημέρα;;; και επίσης αν δεν έπαιρνα τα Xanax δεν υπήρχε περίπτωση να την παλέψω από τις παρενέργειες..... Δλδ όταν θα αρχίσει να μου τα κοβει τι θα γίνει;;;;;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Καλησπέρα Marilou. Σήμερα κατάλαβα κάτι που ίσως να ισχύει ίσως όχι γιατί δεν μίλησα με τον γιατρό μου ακόμη. Αλλά είναι το εξής : παίρνω μαζί με το ολόκληρο ladose το πρωί μισό xanax των 0,5.Μέχρι χθες τα έπαιρνα μαζί κάθε πρωί το πολύ μέχρι τις 10. Δλδ μέχρι τις 10 πρωί είχα πάρει το ladose με το μισό xanax. ΆΝΩ ΤΕΛΕΙΑ ΕΔΏ.
    Το βράδυ παίρνω Κάτια τις 10 και μισή με έντεκα παρά το remeron μισό και ένα ολόκληρο xanax.
    Άρα παίρνω 0,75 mg xanax σύνολο την μέρα τις ώρες που προανέφερα ΧΩΡΙΣ να παρεκτρεπω από αυτές τις ώρες.
    Χθες λοιπόν παρατήρησα ότι έτρωγα μεν αλλά με δυσκολία το μεσημέρι, πήγα σπίτι μου καλά και κατά τις 6μιση αρχίζει το άγχος να δίνει πόνο και το τραβάει μέχρι το βράδυ μέχρι που θα ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΝΑΧ.
    Και λέω σήμερα θα κάνω ενα ΠΕΊΡΑΜΑ. Θα πάρω το ladose χωρίς το Xanax το πρωί και το μισό αυτό xanax να το έχω καβατζα για αργότερα να δω αν το πάρω το μεσημέρι πως θα είμαι από παρενέργειες. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός μέχρι τώρα.....
    ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ μέχρι στιγμής : πήγα για όρθιο καφέ κατά της 12 χωρίς να έχω πιει μισό xanax το πρωί μαζί με το ladose και με έπιασε κάτι σαν αγοραφοβία. Έρχομαι σπίτι πάω να φάω δεν κατέβαινε φαγητό. Τρελαίνομαι κάνω ένα post λίγο πιο πάνω και μετά σκέφτομαι 'κάτσε να πάρω το μισό xanax'! Το παίρνω και σε 20 λεπτά ξαφνικά ξανά πάω στο τραπέζι και ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΖΩ 1μιση πιάτο φακές και μισό καρβέλι ψωμί!!!!!!
    ΕΡΩΤΗΣΗ : Τo xanax έστω και το μισό χάπι λειτουργεί τόσο γρήγορα;;;; και αν ναι τι διάρκεια ζωής έχει το xanax;;;
    Γιατι αν δεν έχω έκρηξη άγχους το απόγευμα σημαίνει ότι το Xanax ΚΑΛΥΠΤΕΙ τις παρενέργειες του ladose και ότι αν έπαιρνα σύνολο 2 mg τη μέρα θα ήμουνα όλη μέρα χωρίς να νιώθω τις παρενέργειες!!!!! Αλλά ο γιατρός μου είχε πει αρχικά ένα ολόκληρο το βράδυ για τον ύπνο μαζί με το remeron και κατόπιν αίτησης μου επίμονης γιατί δεν την πάλευα με τις παρενέργειες μου είπε αντε πάρε και ακόμη μισό του 0,5 το πρωί όχι παραπάνω όμως!!!!!!
    Ισχύει λες το σκεπτικό μου;;; και γιατί λέει όχι παραπάνω από 1μιση χάπι xanax την ημέρα;;; και επίσης αν δεν έπαιρνα τα Xanax δεν υπήρχε περίπτωση να την παλέψω από τις παρενέργειες..... Δλδ όταν θα αρχίσει να μου τα κοβει τι θα γίνει;;;;;
    Α ρε συ όλοι στα ίδια είμαστε .

    Λοιπόν δίνοντας ενα αντικαταθλιπτικό πάντα μα πάντα ο γιατρός δίνει και ένα ηρεμιστικό μαζί και συνήθως κανονίζει τις δόσεις ανάλογα το ιστορικό του ατόμου ..

    Αυτό γιατί γίνεται?
    Γιατί το αντικαταθλιπτικό μέχρι να δράσει ειναι αυτό που σου είπα και πιο πάνω ..
    Μας τα βγάζει όλα στην επιφάνεια στον υπερθετικό βαθμό ..
    Τα πάντα ,κρίσεις πανικού άγχος στρες τα πάντα ..
    Ακόμα και συπτωματα που δεν είχες ..


    Το ζαναξ ειναι ντεπονακι καλό μου ..
    Όπως όταν έχουμε πονοκέφαλο ,δρα άμεσα περνάει ο πονοκέφαλος αλλά δεν κρατάει πολύ για αυτό στην αρχή ξέρω ότι αν σου πει χρειάζεσαι ας πούμε 075 την μέρα ,θα σου πει να το πάρεις τρεις φορές την ημέρα ανά 0,25 γιατί κρατάει λίγο και για να μπορέσεις να μείνεις καλυμμένος όσο γίνεται μεγαλύτερα διαστήματα ..

    Ξέρεις μου θυμίζεις εμενα όταν μαζί με το αντικαταθλιπτικό μου εδώσε και Ζαναξ και εγώ ήμουν κάθετη .
    Όχι δεν τα παίρνω ..
    Και όταν άρχιζε να μου βγάζει τα τέρατα το χάπι τα είδα όλα γιατί εγώ έκανα τον ήρωα ..
    Δεν επερνα καθόλου ..
    ειδικά μετά την περίοδο του νοσοκομείου που πήρα ότι υπήρχε και μετά είχα με τα στερητικά να παλέψω ...

    Ώσπου μια μέρα το τερμάτισα από το ψυχοπλακωμα και το κλαμα και ο γιατρός μου είπε ότι αν για ένα μηνα δεν παίρνω και τρεις φορές την ημέρα από 025 δεν θα μπορέσει να με βοηθήσει αλλιώς ..
    Και εγώ σαν και εσένα διάβαζα εδώ μέσα για την δύναμη της συνήθειας αυτού του χαπιού και είχα φάει κόλλημα ..Δεν το ήθελα φοβομουνα ...
    Έλεγα πως θα το σταματήσω μετά ..

    Και όμως ,θα δεις θα έρθει μέρα όταν τα επίπεδα στο αίμα σου έρθουν στα επιτρεπτά όρια που πρέπει να φτάσει το αντικαταθλιπτικό που θα το κόψεις μόνο σου ..
    Δεν θα το χρειάζεσαι πολύ απλά ..
    Αυτό δεν ξεπερνά το τρίμηνο και μετά μπορεί να το παίρνεις μόνο που και που ώσπου φτάνεις στο εξάμηνο και το πετας ..δεν υπάρχει για εσένα γιατί το αντικαταθλιπτικό έκανε την δουλιτσα του ...

    Γι αυτό άσε τα πειράματα και κοίτα μέχρι να δράσει το χαπάκι σου παίρνε όπως σου είπε ο γιατρός σου το ηρεμηστικο γιατί θα τρελαθεις στην κυριολεξία ..
    Περισσότερο κακό κάνεις να το ξέρεις ..

    Καταρχήν το ladose βρε καλό μου το δίνουν και σε βουλιμικες περιπτώσεις ..
    Ακριβώς γιατί κόβει την όρεξη ..οπότε ?
    Δεν πήρες το ηρεμηστικο το πρωί και οι παρενέργειες του ήταν εμφανείς ..
    Και τις προηγούμενες μέρες τις είχες απλά με το Ζαναξ κάπως τα κουκουλωνες και τις διαχειριζωσουν ...

    Σαν να βλέπω εμένα είναι ειλικρινά στο λέω ...

    Άσε τους ηρωισμούς και κάνε κατά γράμμα την αγωγή σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Marilou έχεις δίκιο!!! Απλά εμένα παιζει να μου το δίνει μισό το πρωί και ένα το βράδυ λόγω της αϋπνίας.
    Άλλο άγχος αυτό!!! Θα στρώσει η αϋπνία;;;;
    Άλλο άγχος : τα στερητικά..... Γιατί μέχρι στιγμής όλες τις προηγούμενες φορές που είχα χρησιμοποιήσει ladose (είτε την 2ετια που μπήκα και βγήκα κατόπιν καθοδήγησης νευρολογου), είτε τις άλλες φορές που το έπαιρνα μόνος μου για κάνα 3μηνο και το έκοβα μόνος μου (ηλιθιος) δεν είχα ούτε παρενέργειες αλλά ΟΥΤΕ στερητικά.
    Αν δεν πιάσει το ladose; στερητικά μέχρι να το κόψω αργά και στερητικά πάλι με το νέο φάρμακο και ου το καθεξής;;; και όλο αυτό τον καιρό xanax;;;; πφφφφφφ.....
    Άλλο άγχος : γιατί ο πρώτος ψυχίατρος που πήγα στις αρχές του μήνα μου είπε αφού πάρω την αγωγη του να συζητήσουμε για θεραπεία συντήρησης εφ'όρου ζωης;;;;;;
    Και μου έδωσε και παράδειγμα για έναν ασθενή που του ήρθε που τα έπαιρνε για δέκα χρόνια και αποφάσισε να τα κόψει μόνος του και υποτροπιασε και δεν μπορεί να φάει, δεν μπορεί να κοιμηθεί και είναι άσχημη η κατάσταση. Και τρόμαξα γι αυτό άλλαξα ψυχίατρο και αγωγή και ήρθα σε αυτόν που είμαι τώρα. Αλλά και αυτός είπε με το που δουλέψει το φάρμακο μιλάμε για τουλάχιστον 2 χρόνια θεραπεία και βλέπουμε......

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Marilou έχεις δίκιο!!! Απλά εμένα παιζει να μου το δίνει μισό το πρωί και ένα το βράδυ λόγω της αϋπνίας.
    Άλλο άγχος αυτό!!! Θα στρώσει η αϋπνία;;;;
    Άλλο άγχος : τα στερητικά..... Γιατί μέχρι στιγμής όλες τις προηγούμενες φορές που είχα χρησιμοποιήσει ladose (είτε την 2ετια που μπήκα και βγήκα κατόπιν καθοδήγησης νευρολογου), είτε τις άλλες φορές που το έπαιρνα μόνος μου για κάνα 3μηνο και το έκοβα μόνος μου (ηλιθιος) δεν είχα ούτε παρενέργειες αλλά ΟΥΤΕ στερητικά.
    Αν δεν πιάσει το ladose; στερητικά μέχρι να το κόψω αργά και στερητικά πάλι με το νέο φάρμακο και ου το καθεξής;;; και όλο αυτό τον καιρό xanax;;;; πφφφφφφ.....
    Άλλο άγχος : γιατί ο πρώτος ψυχίατρος που πήγα στις αρχές του μήνα μου είπε αφού πάρω την αγωγη του να συζητήσουμε για θεραπεία συντήρησης εφ'όρου ζωης;;;;;;
    Και μου έδωσε και παράδειγμα για έναν ασθενή που του ήρθε που τα έπαιρνε για δέκα χρόνια και αποφάσισε να τα κόψει μόνος του και υποτροπιασε και δεν μπορεί να φάει, δεν μπορεί να κοιμηθεί και είναι άσχημη η κατάσταση. Και τρόμαξα γι αυτό άλλαξα ψυχίατρο και αγωγή και ήρθα σε αυτόν που είμαι τώρα. Αλλά και αυτός είπε με το που δουλέψει το φάρμακο μιλάμε για τουλάχιστον 2 χρόνια θεραπεία και βλέπουμε......
    Μην μπερδεύεσαι ,εγώ μιλάω για άλλα στερητικά έτσι?
    Εμένα με είχαν με μορφινες ,Ζαναξ ,υπνοστεντον και γενικά ότι μα ότι υπήρχε μέχρι να με χειρουργήσουν και να αντέχω τους πόνους ...

    εγώ στερητικά από το αντικαταθλιπτικό αν και ήταν μικρή δόση δεν είχα ποτέ ..
    Και εγώ τα σταμάτησα ,με δική μου ευθύνη ,αν και ο νευροχειρουργός μου την πρώτη φορά μου μιλούσε για θεραπεία εφ όρου ζωής ,αλλά εγώ μόλις σταμάτησα να πονάω ήθελα να τα σταματήσω και το έκανα πολύ σταδιακά και ήμουν μια χαρά ..
    Μέχρι που υποτροπιασε το νεύρο και άρχισα πάλι να πονάω και μαζί με τον πόνο και όλα τα άλλα..

    Το κακό είναι ότι όταν μπαίνεις για δεύτερη φορά σε μια αγωγή αργεί περισσότερο να σε πιάσει ..
    Την πρώτη φορά μέσα σε ένα τρίμηνο ήμουν κάπως καλά τώρα την δεύτερη φορά που μπήκα μετά τους εξι μήνες άρχισα να λέω ότι είμαι καλά και αφού πλέον μου ανέβασε δόση από ότι έπαιρνα την πρώτη φορά ..
    Που αυτό για εμένα σήμαινε ότι ξαναπέρασα ΠΑΛΙ τα ίδια που πέρασα και όταν ξαναπήρα για πρώτη φορά στην ζωή μου ..
    Τώρα που είμαι καλά μείωσε την δόση πάλι στην μικρότερη και σου λέω μπορώ πω ότι τα σταματάω και αύριο ,αλλά πάλι ο γιατρός μου μου λέει ότι είμαι μικρή ακόμα και εφόσον θέλω να έχω ένα επίπεδο ζωής που να κάνω τα πάντα και να μην πονάω να τα παίρνω ..

    Οπότε κάθομαι στα αυγά μου που λέω και δεν ξανα πειραματίζομαι,προς το παρόν τουλάχιστον γιατί που και που με πιάνουν και εμένα ..

    Να σου πω κάτι ?
    Δεν με νοιάζει πλέον να λέω ότι παίρνω αντικαταθλιπτικό και ας μην έχω τίποτα ψυχολογικό ..
    Για εμένα το κάνω και εγώ θέλω να έχω ποιότητα ζωής και όχι ποσότητα και να είμαι ερμαιο του μυαλού μου ..

    Γιατί και αυτό το θέμα με πείραζε ..αγχονομουν μην τα συνηθίσω ,μην μου πουν οτιδήποτε και πατήσουν πάνω στο θέμα του χαπιού και γενικά εγώ όταν μου μίλησαν για αντικαταθλιπτικά και ψυχολόγους ντρεπόμουν τον ίδιο μου τον ευατο ..
    Τόσο ενοχικό το είχα όλο αυτό στο μυαλό μου ..

    Αφού και τον ίδιο μου τον άντρα όταν περνούσα την φάση μου και τον έδιωχνα.μου είχε πει η ψυχολόγος μου ότι υποσυνείδητα ντρέπομαι ακόμα και απέναντι σε αυτόν για το ότι παίρνω χάπια και γι αυτο αντιδράω έτσι και ας ήταν εκείνος που με παρακαλούσε να πάω και ας ήταν βράχος δίπλα μου σε όλο αυτό .....
    Τετοια σφινομενη τυρόπιτα στην κυριολεξία ήμουν σε αυτό το θέμα ...
    Ήθελα κοντά μου μόνο άτομα που ειμασταν στη ίδια φάση, μην σου πω και χειρότερα και άτομα που στην τελική μου έκαναν περισσότερο κακό από ότι καλό ..
    Αρρωστημένα σκαλωματα ..
    Πιστεύεις ότι εκείνη την περίοδο δεχομουν τα πάντα από άτομα που δήθεν ήξεραν τι περνούσα και όχι από την ίδια μου την οικογένεια ?

    Μην το αφήνεις σε παρακαλώ πολύ όλο αυτό να σε κρατάει από μια σωστή θεραπεία ..
    Σε παρακολουθεί γιατρός ,ένας γιατρός ο οποίος εσύ τον έχεις επιλέξει γιατί τον εμπιστεύεσαι ,άσε εκείνων να κάνει την δουλειά του με τα χαπια και εσύ την δουλειά σου με την ψυχοθεραπεία ..

    Και στο κάτω κάτω αν σου πει πρέπει να παίρνεις αυτό το χάπι από εδώ και πέρα εφ όρου ζωής αλλά με αυτό θα είσαι ένας κατασταλαγμένος άνθρωπος ,θα κάνεις πράξη τα θέλω σου τα όνειρα σου και γενικά θα είσαι μια χαρά,θα αλλάξει κάτι ?

    Θα μειώσει όλο αυτό την σημασία της ευτυχία ς σου και της ηρεμίας σου ή θα βρεθεί κανένας που θα πρέπει να του δίνεις λογαριασμό γιατί επέλεξες αυτό τον δρόμο?

    Να ξέρεις καλό μου οποίος τολμάει και σε κρίνει είτε γιατί παίρνεις χάπια είτε σε στέλνει σε κάνα γιατρό, εκείνος χρειάζεται πολύ περισσότερο τους γιατρούς και όλα αυτά που παίρνεις εσύ ...

    Πεισμωσε λιγάκι με όλο αυτό που σου συμβαίνει ..
    Δε το αλλιώς ..
    Βάλε στην άκρη τα οποία ενοχικά και μαζί με αυτά και όλους αυτούς που τυχων αύριο μεθαυριο σε κρίνουν χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα τι αγώνα δίνεις για να είσαι καλά .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Marilou συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Αλλά εμένα το θέμα μου δεν είναι το ότι θα παίρνω χάπια εφ'όρου ζωης και να αισθάνομαι άνετα μ αυτό και να φοβάμαι να μην με κρίνουν. Καμία σχέση αλήθεια!
    Έπαιρνα χάπια από μωρό μέχρι τα 22 μου για την επιληψία. Παίρνω χάπια σχεδόν δέκα χρόνια από τα 32 μου λόγω κληρονομικής χοληστερίνης.
    Χέστηκα ειλικρινά με το αν είμαι άνετα να παίρνω ψυχοφαρμακα για όλη μου τη ζωή και αν το ξέρουν οι άλλοι! (σορρυ για το χέστηκα). Πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου.
    Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι ως αρρωστοφοβικός και θάνατοφοβικος και καταστροφολογια φοβάμαι ότι θα τα παίρνω μια ζωή τα φάρμακα και πάλι δεν θα είμαι καλά. Φοβάμαι μήπως μελλοντικά αρχίσει το φάρμακο και δεν με πιάνει και φτου πάλι από την αρχή και μετά μήπως δεν με πιάνουν τα άλλα.....και πολλά άλλα καταστροφολογικα σενάρια. Αυτά ελπίζω να τα λύσω με την ψυχοθεραπεία γιατί πραγματικά είναι η πηγή όλων των θεμάτων μου πιστεύω.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Marilou συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Αλλά εμένα το θέμα μου δεν είναι το ότι θα παίρνω χάπια εφ'όρου ζωης και να αισθάνομαι άνετα μ αυτό και να φοβάμαι να μην με κρίνουν. Καμία σχέση αλήθεια!
    Έπαιρνα χάπια από μωρό μέχρι τα 22 μου για την επιληψία. Παίρνω χάπια σχεδόν δέκα χρόνια από τα 32 μου λόγω κληρονομικής χοληστερίνης.
    Χέστηκα ειλικρινά με το αν είμαι άνετα να παίρνω ψυχοφαρμακα για όλη μου τη ζωή και αν το ξέρουν οι άλλοι! (σορρυ για το χέστηκα). Πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου.
    Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι ως αρρωστοφοβικός και θάνατοφοβικος και καταστροφολογια φοβάμαι ότι θα τα παίρνω μια ζωή τα φάρμακα και πάλι δεν θα είμαι καλά. Φοβάμαι μήπως μελλοντικά αρχίσει το φάρμακο και δεν με πιάνει και φτου πάλι από την αρχή και μετά μήπως δεν με πιάνουν τα άλλα.....και πολλά άλλα καταστροφολογικα σενάρια. Αυτά ελπίζω να τα λύσω με την ψυχοθεραπεία γιατί πραγματικά είναι η πηγή όλων των θεμάτων μου πιστεύω.
    Φυσικά μέσα από την ψυχοθεραπεία και μέσα από την σκέψη της λογικής που θα σου δώσει η θεραπεία θα το καταφέρεις όλο αυτό ..

    Τις ίδιες ανησυχιες μπορεί να έχει και ένας ανθρωπος που πάσχει από καρδιά ας πούμε και πρέπει να παίρνει ένα χάπι το οποίο μπορεί να πειράζει στο συκώτι ή στο στομάχι μετά από αρκετό καιρό ...

    Αυτό μας έτυχε με αυτό θα ζήσουμε .
    Θέλει δουλίτσα αλλά θα το καταφέρεις γιατί με την συζήτηση εγώ στο ξαναλέω εσύ είσαι πιο δυνατός από εμένα ....ορίστε το βλέπεις εγώ πάλευα με πράγματα που εσύ τα έχεις αποδεχτεί ....

    και στην τελική ότι δεν μπορούμε να το καταπολεμήσουμε το κάνουμε δικό μας ..

    Οκ παίρνουμε χάπια που μπορεί να έχουν περαιτέρο παρενέργειες ..
    Με το να φοβόμαστε τι πετυχαίνουμε ?
    Τίποτα απολύτως ..
    Ίσα ίσα περισσότερο κακο κάνουμε και χάνουμε στιγμές από την ήδη καλή ζωή μας ..

    Για σκέψου ,μετρας μρες που πήρες το χάπι και φοβάσαι μην πάθεις κάτι ..
    Δεν έπαθες απολύτως τίποτα και οι μέρες έφυγαν ..

    Αν σου έλεγε κάποιος τι είναι αυτό που θα ήθελες να ξυπνήσεις αύριο το πρωί και να κάνεις ..
    Άσχετα με την όλη σου ιστορία με την τωρινή σου κατάσταση ..

    Τι λαχταρας να κάνεις ?
    Για σκέψου ?
    Μπορείς να το κάνεις ?
    Χέρια πόδια αντίληψη δουλεύουν?

    είμαι σίγουρη ότι δουλεύουν οπότε μπορείς να κάνεις τα πάντα ..
    Τώρα αν εσύ προτιμάς να κάτσεις στο σπίτι σου και να περιμένεις το καρδιακό ,την λυποθυμια ή ότι άλλο νοσηρό φοβάσαι ,λες να σε βοηθήσει μόνο το χάπι στο να μην του κάνεις την χάρη να σου χαλάει τα σχέδια ?

    Είσαι αρρωστοφοβικος οκ !
    Πάνε ενάντια στην πραγματική αρρώστια σου ,του μυαλού ,δυστηχως αυτή είναι .
    Αυτή ούτε καρδιά προκαλεί ούτε τίποτε άλλο .
    Προσπάθησε σιγά σιγά να ξεκολλάει το μυαλό από αρρώστιες ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τελικά Marilou όσων αφορά εμένα λογική μηδέν ......!
    Καταρχάς καλησπέρα και πάλι και ελπίζω η μέρα σου να ήταν ήρεμη και αποδοτική μέχρι στιγμής.
    Εγώ κατά τις 6 το απόγευμα με πιάνει μια ψιλό διάθεση να πάω στην πόλη να πιω έναν χυμό στο όρθιο με δύο φίλους. Παρκάρω και στον δρομο προς το καφέ που είχαμε ραντεβού αρχίζω να νομίζω ότι υπερσκεφτομαι. Προσπαθώ να το διώξω και συνεχίζω και πάω στην παρέα. Αρχίζω να μιλάω και να επικοινωνώ αλλά σαν να κάνω multitasking. Δηλαδή σαν να ασχολούμαι με την ανησυχία μου ότι υπερσκεφτομαι και ότι τρελαίνομαι και συγχρόνως να επεξεργαζομαι τι μου λένε οι φίλοι και να απαντώ συγχρόνως. Δεν ξέρω αν βγάζεις νόημα από αυτά που γράφω αλλά είναι όσο καλύτερα μπορώ.
    Και εκεί που είμαι έτοιμος να πω μια δικαιολογία για να την κοπανήσω και να πάω να πανικοβληθω στο αμάξι μου..... γίνεται κάτι σαν να γύρισε διακόπτης στο μυαλό μου ένα πράγμα και ξαφνικά ο υποτονικός, αγνωμενος και γεμάτος πανικό Δημήτρης εξαφανίζεται!!!!
    Ξαφνικα ξεχειλίζω από ενέργεια και διάθεση, αισθάνομαι όπως αισθανόμουν όταν ήμουν καλά και έχω αρχίσει να μιλάω ασταμάτητα μέχρι που μου είπε ο ένας φίλος 'μαλάκα σνιφαρες καμιά γραμμή κόκα;' 'δεν σταματάς να μιλάς'.
    Και τοτε το καταλαβαίνω ότι είμαι καλά μεν αλλά υπερβολικά στην τσίτα.
    Και επειδή είμαι αρρωστοφοβικός και καταστροφολογος και επίσης δυστυχώς λόγω ιδιοσυγκρασιας και επαγγέλματος έχω γενικα πάρα πολλές γνώσεις σε πολύπλευρους τομείς, το μυαλό μου βρίσκει τρόπο να πανικοβληθει!
    Ανακάλυψε το μυαλό μου ότι κάπου είχα διαβάσει για το σύνδρομο σεροτονινης και ότι είναι απειλητικό για την ζωή του ασθενή. Και αμέσως λέω ότι έγινε λάθος διάγνωση και επειδή παίρνω δύο αντικαταθλιπτικά η σεροτονινη μου είναι too much και ότι θα πεθάνω...... Ω ναι μιλάμε για τόσο βλαμμένος......!
    Μπαίνω στο αμάξι, οδηγω και googleαρω σύγχρονος, βρίσκω την ασθένεια, διαβάζω συμπτώματα και λέω 'να κάποια τα έχω'! Τεσπα φτάνω στο σπίτι των γονιών μου και παίρνω καπάκι τον γιατρό μου. Του λέω είμαι στην τσίτα λες και έχω πάρει κόκα, δεν σταματούσαν να μιλάω, είμαι νευρικός φουλ πιστεύω ότι έχω σύνδρομο σεροτονινης.
    Μου λέει 'πρώτον ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει έρευνα, μελέτες και έχει γράψει και βιβλίο για το σύνδρομο αυτό είμαι εγω'! Και γελαει! 'Δεν νοείται με την δοσολογία που παίρνεις εσύ να κινδυνεύεις από τέτοιο σύνδρομο '. Συνεπώς μου λέει χαλάρωσε και τα λέμε την Δευτέρα στην συνέδρια.'
    Τελικά έχω μεγάλο θέμα με την φοβία μου!
    Τώρα που σου γράφω είμαι ακόμη στην τσίτα αλλά έχω ηρεμήσει λίγο αλλά ακόμη είμαι λίγο μπερδεμένος. Πως γίνεται να είμαι καλά αλλά να φοβάμαι ότι παρά είμαι καλά και τόσο νευρικός;;;;; Πρέπει να γίνεται πόλεμος μέσα στο κεφάλι μου!
    Μόλις κατάλαβα πόσα έγραψα..... Είμαι όντως στην τσίτα.....
    Συγνώμη για το παραλήρημα. Παρενέργεια είναι και αυτό να υποθέσω...;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !!

    λογική όλοι έχουμε απλά μέσα στην παράνοια όλοι κάπου την χάνουμε ..

    Ναι είναι ακόμα μια παρενέργεια ,σου λέω να μην παρεξηγηθω με βάση όλα αυτά που έζησα ..
    Υπήρχαν και αυτές οι μέρες που εγώ τις έβλεπα τις μέρες τις απόλυτης χαράς !
    Ήθελα να βγω να δω φίλους και είχα τόση χαρά που ήθελα να τους πω ότι δεν έλεγα τόσες μέρες επειδή μου τρυπούσαν το μυαλό οι φοβίες μου και οι παράλογες σκέψεις μου...

    Ναι όντως σαν να σφιναρεις είναι ή να έχεις πιει τα κρασάκια σου να έχεις έρθει σε αυτη την ωραία Φασούλα που είσαι χαλαρός από όλους και από όλα και θες να μιλήσεις να γελάσεις με την καρδιά σου και γενικά νοιωθεις τόσο ωραία ρε φίλε που επιτέλους δεν φοβάσαι κανένα και τίποτα .
    Ειδικά εγώ που είμαι και εκδηλωτικός άνθρωπος ,ήθελα πολύ περισσότερο την αγκαλιά ..και έδινα πολύ και αναζητούσα όμως ..
    Όπου έβρισκα ευκαιρία κρυβομουν ρε παιδί μου ήταν το καταφύγιό μου ,πως να στο πω ..
    Κάθε ανθρωπος βρίσκει το δικό του και στο μυαλό και στο σώμα ..
    Εμένα σωματικά ήταν η αγκαλιά του ,φάρμακο !

    Το βλέπω ακόμα και σήμερα ότι αυτό το χάπι μου δίνει ένα pushing όπου παλιά μπορεί να μην το είχα τόσο ..
    Αλλά να σου πω κάτι ,αυτή του την πλευρά την αγαπώ πολύ ρε συ ..είναι η πλευρά που πλέον μου την αναγνωρίζουν και οι άλλοι τριγύρω μου και τους αρέσει !
    Πόσες φορές ανέβαλα πράγματα γιατί ενοιωθα πολύ κουρασμένη ή γιατί το σκεφτόμουν δύο κι τρεις φορές?
    Κάποια στιγμή μας μιλούσε ένας ψυχίατρος σε ένα μάθημα και μας έλεγε πως όντως αυτά τα χάπια σου αλλοιώνουν την προσωπικότητα .
    Στο χέρι σου όμως μας είπε είναι ποια θα κρατήσεις, ποια θέλεις και νομίζεις ότι θα σε κάνει πιο καλό άνθρωπο όχι μόνο για εσένα αλλά και για τους γύρω σου .

    Γι αυτό χρειάζεται η ψυχοθεραπεία ..Γιατί μέσα από αυτή ,παράλληλα με αυτά που σου δίνουν τα χάπια ,θα τα κοντρολαρει όλα αυτά και θα τα κρατήσεις σε όποιο βαθμό νομίζεις εσύ ότι θα είσαι καλά πρώτα με τον ευατο σου !
    Εμένα με έκαναν ποιο κοινωνική και δεν το λέω εγώ ,το λενε οι δικοί μου και ειδικά οι φίλοι μου που πλέον βλέπουν την διαφορά μου ...

    Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις ήμουν ακόμα πιο χαρούμενη από εσένα γιατί έβλεπα ότι από το ένα άκρο πήγαινα στο άλλο μέχρι επιτέλους να έρθει αυτή η ευλογημένη μέρα που θα έρθει η ισορροπία μέσα μου !
    Καταλάβαινα ότι άρχισα να γίνεται δουλίτσα και αλλού εκτός από τον πόνο μου ...

    Εδώ ενεργοποιείς λιγάκι την αντίληψη ...
    Και άσε τις δικαιολογίες ότι δεν υπάρχει λογική ..Αν δεν είχες θα ήσουν κλεισμένος σε ένα δωμάτιο και θα εκλαιγες την μοίρα σου .
    Δεν θα ψαχνοσουν να δώσεις λύση στο θέμα σου ..
    Αγάπησε και αυτή την πλευρά του ευατου σου και μην την βλέπεις αρρωστοφοβικα ..
    Και δεν είναι η χαρά του τρελλού μην φοβάσαι ..
    Δεν κανεις υπομανιακο επεισόδιο ..

    Αν αρχίζεις και βγαίνεις στους δρόμους και να τραγουδάς και να φωνάζεις εκεί να ανησυχείς και φυσικά δεν θα το κάνεις με αυτές τις δοσολογιες ..

    Όλα καλά στο είπε και ο γιατρός σου !
    Προχωράς !!
    Αφού αντέχεις είσαι δύναμη!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •