Ημερολόγιο της μάχης - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 190 of 190
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Έτσι έχουμε εκπαιδεύσει τον εγκέφαλο μας να δουλεύει δυστυχώς Yoco.
    Τουλάχιστον εγώ σίγουρα εδώ και 41 χρόνια.
    Γι αυτό είναι τόσο δύσκολο να τον επανεκπαιδεύσουμε να δουλεύει διαφορετικά. Αλλά όχι αδύνατο.
    Πρέπει να βρίσκουμε πράγματα και καταστάσεις που να γίνουν το 'κέντρο' της ζωής μας, και το άγχος μας ή τα ψυχοσωματικά μας να γίνουν δευτερεύοντα.
    Μόλις γίνουν δευτερεύοντα δεν θα αργήσουν να υποχωρήσουν γιατί ακόμη και ο δικός μας εγκέφαλος δεν θέλει εν τέλει να αγχώνεται.
    Άρα αρχικά αποδεχτείτε την κατάσταση σας, στην συνέχεια επεξεργαστείτε την αντικειμενικά, μετά αντιμετωπίστε ότι σας αγχώνει εσκεμμένα και υπομένετε το ώστε να σταματήσει να γιγαντώνεται και τέλος αντιστροφή της μεγαλοποίησης.
    Εγώ είμαι ακόμη στο στάδιο της εσκεμμένης έκθεσης σε ότι με αγχώνει και υπομονή.
    Έχω δρόμο ακόμη αλλά καλά πάμε.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Έτσι είναι Unlucky,
    το δουλεύεις πολύ ωραία και μπράβο σου.
    Φαίνεσαι ένας άνθρωπος δουλεμένος.
    Η κρίση πανικού είναι όντως μια 'παρερμηνεια' κάποιων σωματικών συμπτωμάτων.
    Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο εγκέφαλος αντιδρά σαν να βλέπει ένα λιοντάρι, με αδρεναλινη και ο οργανισμός μπαίνει στα πιο μάχιμά του.
    Αλλά εφόσον δεν βλέπεις λιοντάρι, σου φαίνονται παράξενα αυτά τα σωματικά αισθήματα, και νομίζεις ότι δεν κάτι δεν πάει καλά με το σώμα σου.
    Το σημαντικό είναι να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να πάθεις ΤΙΠΟΤΑ από κρίση πανικού. Δεν γίνεται!!!
    Stay there, stay cool, stay positive!
    Πάντως πέρα από την ασκηση σου, ένα μικρό ημερολογιο με 2 προτάσεις για τα θετικά πράγματα της ημέρας, πάντα μας κάνει να εστιάζουμε και στο θετικό. Και αυτό έχουμε ανάγκη!

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Καλημέρα και καλό μήνα!
    Είναι δύσκολο είναι γεγονός.
    Δεν είναι εύκολο στα καλά καθούμενα εκεί που όλα είναι εντάξει, χωρίς καθόλου αρνητικές σκέψεις να μου έρχεται τάση για ζάλη και να προσπαθώ να μην ενοχληθώ σε πρώτη φάση και στην συνέχεια να δίνω την εντολή στον εγκέφαλο μου ότι όλα είναι καλά.
    Και πολλές φορές γίνεται ακόμη πιο δύσκολο όταν τέτοιου είδους καταστάσεις κρατάνε ώρα. Βέβαια πλέον ξέρω ότι όταν κρατάνε ώρα σημαίνει ότι έχω πανικοβληθεί και το άγχος βρίσκει πάτημα για να συνεχίσει.
    Αλλά όπως λέει και ο ντοκ θέλει 'προπόνηση' αυτή η διαδικασία και στην αρχή θα είναι δύσκολο.
    Είναι σαν να έχω να γυμναστώ χρόνια και ξεκινάω την προπόνηση λέει ο ντοκ. Μέχρι να αποκτήσω την κατάλληλη φυσική κατάσταση θα κουράζομαι, θα πιάνομαι και γενικά δεν θα αισθάνομαι καλά. Αλλά στην πορεία θα στρώσω. Έτσι γίνεται και με το μυαλό.
    Νομιζω οτι αυτη ειναι η ουσια της ασκησεις .
    Η αναγνωριση και η εκπαιδευση .Εκεινη την ωρα δεν σου ερχεται στα καλα καθουμενα .Κατι το πυροδοτει ..
    Εκτος απο το να εκπαιδευσουμε το μυαλο μας πρεπει να μαθουμε να αναγνωριζουμε τι ηταν αυτο που το πυροδοτησε .
    Συνηθως τα ερεθισματα ειναι αλλοτε εξωτερικα ,μια εικονα που ειδαμε,ενα ηχος που ακουσαμε και αλλοτε δικα μας ,οπως ο πονος ...

    Απλη ασκηση αλλα ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ και πραγματικα καθε φορα που την ολοκληρωνεις αισθανεσαι τοσο δυνατος !
    Καθολου τυχαιο ολο αυτο ομως ετσι ?
    Αισθανεσαι δυνατος γιατι εισαι Unlucky και καπου ολη αυτη η δυναμη ειχε κρυφτει ,ειχε παραμεριστει και τωρα πλεον αρχιζει και βγαινει στην επιφανεια !
    Οσο δουλευεις τοσο θα βγαινει !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τρίτη 8 Ιουνίου
    Χθες ήρθα για πρώτη φορά να κοιμηθώ μόνος μου στο διαμέρισμα μου στην πόλη.
    Έχω ακόμη το θέμα με την 'ψυχογενή ζάλη' αλλά το παλεύω μέσω της 'άσκησης' της γνωσιακής.
    Αλλά χθες το βράδυ λόγω χαζομάρας αντί να πάρω το βράδυ το μισό remeron και το 1 xanax μπερδεύτηκα και πήρα ένα ladose και μισό remeron(που σημαίνει ότι σε μια μέρα πήρα σύνολο 2 ladose και μισό remeron)...
    Δεν κατάφερα να κοιμηθώ και σήμερα είμαι πολύ χάλια.
    Επίσης δεν πήρα τηλέφωνο τον ψυχίατρο μου και αποφάσισα να μην πάρω σήμερα το πρωί το ladose που κανονικά παίρνω.
    Αυριο το πρωί έχω συνέδρια. Σήμερα αισθάνομαι χάλια. Είναι στιγμές που έχω αυτή την εσωτερική ταραχή, το εσωτερικό τρέμουλο, νιώθω πάλι ότι είμαι στο τσακ να πάθω κρίση πανικού αλλά δεν παθαίνω.
    Επίσης ξενέρωσα που δεν κοιμήθηκα.
    Και αυτό έγινε τώρα που ο γιατρός είχε σκοπό να μου ελαττώσει το 1 xanax που παίρνω το βράδυ σε μισό.....
    Αρχίσανε παλι οι σκέψεις 'μόνο με xanax θα κοιμάμαι δλδ';
    Μόλις ξεκίνησε και καταιγίδα.... και έλεγα να βγω να περπατήσω μπας και στανιαρω......
    Όπως και να έχει θα δω πως θα πάει το βράδυ αφού πάρω το μισό remeron και το Xanax σωστά αυτή τη φορά....
    Και αύριο συνέδρια και βλέπουμε.....
    Προσοχή με τις αγωγές σας, μην κάνετε χαζομάρες σαν και μένα και αν κάνετε πάρτε τηλέφωνο τον γιατρό σας.
    Κατά τα άλλα κάποιες μέρες είναι καλές, κάποιες όχι, η γνωσιακή συνεχίζεται, ο αγώνας συνεχίζεται.....

  5. #185
    hlias1988
    Guest
    Και μενα μου ειπε ο γιατρος να ελλατωσουμε και να κοψουμε το ζαναξ... εκανα μια προσπαθεια ελλατωσης και βγηκε αποτυχια δεν μπορουσα να κοιμηθω...
    παιρνω εγω και 5 χρονια 1μγ ζαναξ την ημερα...
    και εγω κανω σκεψεις του τυπου θα ειμαι μια ζωη με χαπια?

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Εγώ 3 μήνες παίρνω. Με ανησυχεί μήπως επανέλθει η αϋπνία μου όταν μου μειώσει και μου κόψει το xanax αλλά ο γιατρός μου λέει πως είναι αισιόδοξος.
    Υπάρχει δυστυχώς το ενδεχόμενο να είμαστε κάποιοι και κάποιες μια ζωή με χάπια.
    Εγώ αυτό που θέλω είναι ποιότητα ζωής. Προσπαθώ και με την ψυχοθεραπεία εννοείται αλλά αν τυχόν προκύψει ότι για να έχω ποιότητα ζωής θα χρειαζομαι και κάποια αγωγή τότε ας είναι έτσι.
    Βέβαια αγωγή από αγωγή διαφέρει.
    Το xanax δεν έχω σκοπό να το παίρνω καιρό και απ ότι καταλαβαίνω ούτε ο γιατρός μου θέλει να μου το χορηγεί για πολύ ακόμη.
    Θα δείξει.... Υπομονή, επιμονή, δουλειά με την ψυχοθεραπεία και βλέπουμε...

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Και μόνο του το ρεμερον για τον ύπνο θα σε κρατήσει, μην ανησυχείς. Απλά επειδή είχες κρίσεις πανικού μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση το xanax βοηθάει. Βέβαια θέλει σταδιακή μείωση. Μια χρήσιμη πληροφορία: έχει έλλειψη το ρεμερον οπότε ψάξε σε κάνα φαρμακείο πριν σου τελειώσουν.

  8. #188
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    1
    Σας εύχομαι υπομονή και δύναμη

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Αυτό θέλει να κάνει και ο γιατρός μου Neils από ότι μου έχει πει. Να μου κόψει σταδιακά το xanax και λογικά να μου αφήσει για τον ύπνο το μισό remeron. Με το ladose δεν ξέρω τί θα γίνει γιατί πέρασαν δύο μήνες και ακόμη δεν είμαι καλά. Απλά δεν είμαι χάλια. Θα το συζητήσω μαζί του αύριο μήπως να δοκιμάσουμε κάποιο άλλο στην θέση του ladose.
    Βλέποντας και κάνοντας.....

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα φίλοι και φίλες.
    Χάθηκα λίγο.....
    Ελπίζω όλοι και όλες να είστε καλά.
    Κυριακή 11 Ιουλίου
    Είμαι ελαφρώς καλύτερα σε σχέση με το πως ήμουνα 2μηνες πριν. Πλέον ζω στο διαμέρισμα μου στην πόλη, πάω στους γονείς μου μόνο το μεσημέρι για φαγητό.
    Κοιμάμαι αργά μεν αλλά εντάξει το θετικό είναι ότι κοιμάμαι ένα 6ωρο σίγουρα. Συνεχίζω βέβαια να παίρνω μισό xanax και μισό remeron πριν τον ύπνο.
    Το ladose έχω περίπου 15 μέρες που ο γιατρός μου το ανέβασε από 1 χάπι σε 1μιση γιατί ενώ στην διαχείριση πάμε καλά, στην διάθεση είμαι στατικά επίπεδος.
    Διαφορά δεν είδα ακόμη βέβαια αλλά ούτε και νέες παρενέργειες. Η ψυχοθεραπεία έχει ελλατωθεί σε μια φορά στις 15 μέρες και τώρα που πήγε και διακοπές ο γιατρός μου θα τον ξαναδώ σε κανα μήνα.
    Έχουν ηρεμήσει οι κρισεις πανικού, το άγχος έχει γίνει ελαφρώς ευκολότερο προς διαχείριση αλλά ακόμη δεν έχω όρεξη για δραστηριότητες και η διάθεση μου εξακολουθεί να είναι πεσμένη.
    Επίσης πάντα είχα θέμα με την ζέστη και με το καλοκαίρι αλλά φέτος το νιώθω πολύ πιο έντονα. Είμαι αγκαλιά με το air condition όλη μέρα στο σπίτι και έξω δεν την παλεύω καθόλου.
    Επίσης ενώ είχε στρώσει το θέμα με την όρεξη για φαγητό έχω κάμποσες μέρες που πάλι τρώω μόνο επειδή πρέπει. Προσπαθώ όσο μπορώ να μην δίνω σημάδια και θεωρώ ότι μπορεί να είναι επειδή αύξησα την δόση του ladose.
    Θα δείξει.....
    Το τελευταίο βήμα της ψυχοθεραπείας μου ειναι να προσπαθήσω να μην συνδέω το κάθε 'αρνητικό' συναίσθημα μου ή το οτιδήποτε σωματικό νιώθω με την ΓΑΔ. Να μην είμαι συνέχεια σε hi alert που λεει και ο γιατρός μου.
    Δύσκολο αλλά το προσπαθώ γιατί αρχίζω και πιστεύω ότι πολλοί και πολλές από εμάς έχουμε συνδέσει τα πάντα που συμβαίνουν σε εμάς και γύρω μας με την κατάθλιψη ή την ΓΑΔ, γεγονός που δεν ισχύει απαραίτητα πάντα και όταν συνεχώς τα συνδέουμε αυτά γιγαντώνονται.
    Διακοπές δεν με βλέπω να πηγαίνω (αν και πρέπει) αλλά εντάξει όπως είπα και πριν με τέτοια ζέστη δεν τρελαίνομαι κιόλας.....
    Όπως και να έχει καλά πάμε, συνεχίζεται η 'μάχη' και όταν κάτι θετικά ή αρνητικά αξιοσημείωτο συμβαίνει θα σας ενημερώνω.
    Ελπίζω όλοι και όλες να έχετε ένα καλό καλοκαίρι.

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο
    By Lenale in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2020, 02:49
  2. Ημερολογιο
    By ftatl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 72
    Last Post: 27-03-2018, 10:48
  3. ~ Το Ημερολογιο Μου ~
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3601
    Last Post: 06-04-2011, 22:14
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 01-06-2009, 22:34
  5. το ημερολόγιο μου
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2006, 18:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •