εκτακτες συστολες - αρνητικα ταφ σε καριογραφημα - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 14 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast
Results 136 to 150 of 196
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σας έχει τυχει με το που ξαπλωνετε μπρουμυτα να σας πιανουν έκτακτες και ταχυκαρδία? Γιατί εμένα μου συμβαίνει και αυτό...

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Σας έχει τυχει με το που ξαπλωνετε μπρουμυτα να σας πιανουν έκτακτες και ταχυκαρδία? Γιατί εμένα μου συμβαίνει και αυτό...
    Δυστυχώς και αυτό με πιάνει... Και πετάγομαι αμέσως.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλησπερα παιδια ελπίζω να είστε όλοι καλά!! Δεν θα σταματήσουν ποτε? Δεν μπορώ άλλο!! Ξαπλώνω με πιανουν άγχος με πιανουν φαι με πιανουν σκύβω με πιανουν. Περίοδος? Δεν ξέρω αν παιζει ρόλο και αυτή αλλά δεν σταματάνε και ποτε για να ξέρω. Γιατί οι γιατροί δεν μπορουν να βρουν από τι είναι γαμωτο?

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Γιατι δεν πας σε αρρυθμιολογο; Εαν πηγες και το ανεφερες πιο πανω σορρυ δεν το θυμαμαι. Νομιζω θα σου τις ρυθμισει.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν έχω παει όχι. Σήμερα με έπιασε νευρόπονος με το που ξύπνησα και πιανει την αριστερή μεριά μου μέχρι την καρδιά. Βέβαια καταλαβαίνω ότι είναι με την κίνηση αλλά γαμωτο γιατί συνεχίζει να ποναει από το πρωι? Πήρα ντεπον και είμαι καλυτερα δεν λεω αλλα τι στο καλό. Είχε να με πιασει πολυ καιρο και συνήθως όχι για τόσο πολυ δηλαδή για ώρες. Δεν ξέρω τι είναι αυτό παλι. Έχει τυχει σε κανέναν ρε παιδιά μπας και με βοηθήσει?

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ελλη αν είσαι σε φάση εντονου άγχους είναι λογικό να τις νιώθεις όλη μερα. Εμενα πέρυσι οι έντονες και πολλές σταμάτησαν μετά την λήψη αντικαταθλιπτικων. Χαλάρωσα και φύγανε οι περισσότερες...
    Βέβαια παλι άρχισαν φετος αλλα τέλος πάντων.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Το ξερω. Είμαι σε φάση τρελου άγχους που προσπαθω να περιορισω. Φοβάμαι μην έχω καμία περικαρδιτιδα τώρα μου σκάλωσε αλλά είμαι χαζη αφου το νιώθω σαν κρυωμα μυοσκελετικο πρεπει να την άρπαξα γιατί το νιώθω και με την κίνηση αλλά με φοβίζει ότι τη νιώθω και με την αναπνοή. Βέβαια με ντεπόν νιώθω καλυτερα. Δεν γίνεται καθε τι που νιώθω να πιστευω πως θα πεθανω. Τι μου συμβαίνει...

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αν είχες περικαρδιτιδα θα είχες φοβερούς πόνους. Εχω χρόνια τώρα αυξημένο περικαρδιο και όλα οκ..
    Απλα βρες τρόπο να διώξεις το άγχος είτε μονη σου είτε με αγωγή Αν χρειαστεί καθ θα περάσουν όλα.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση σου!! Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου να είμαστε όλοι καλά και να τα ξεπεράσουμε όλα! Θέλει πολυ υπομονή και αγαπη στον εαυτό μας. Κάθε μέρα και ένα βήμα.

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Νιώθω τις έκτακτες σαν χάσιμο πια. Σαν να πεφτω από κενό. Να είναι το στομάχι? Δεν ξέρω. Βαρέθηκα εχω κουραστει πολυ ψυχολογικά. Δεν έχω άλλη δυναμη ας γίνει ότι θέλει.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εγώ τώρα τελευταία νιώθω τις έκτακτες πολύ ελαφριά ίσα ίσα που τις νιώθω.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και εγώ το παθαινω αυτό. Που να οφείλεται?

  13. #148
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Καλημέρα παιδιά! Ήθελα και εγώ να καταθέσω τις εμπειρίες σχετικά με τις έκτακτες. Είμαι 42 ετών, άντρας, ανύπαντρος. Έχω δική μου δουλειά σαν ιατρικός επισκέπτης και φυσικά υπάρχει αρκετό άγχος καθημερινά. Επίσης έχω εκ γενετής προόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας με μικρού βαθμού ανεπάρκεια. Μέχρι τα 23 μου που μου βρήκαν τυχαία την πρόπτωση δεν είχα καμιά ενόχληση! Από τότε που διαγνώσθηκα με πρόπτωση ξεκίνησαν όλα. Ίσως επειδή να συνέπεσε με το τέλος της φοιτητικής ζωής και την ανεμελιά. Άρχισα να έχω ταχυκαρδίες φλεβοκομβικές με 120 σφυγμούς. Έκτακτες συστολές δεν είχα ακόμα. Μου έδωσε τότε ο γιατρός ο καρδιολόγος το φάρμακα Tenormin β bloger που πραγματικά από τότε μέχρι σήμερα που το παίρνω με έχει σώσει άπειρες φορές! Δεν το παίρνω κάθε μέρα αν και γιατρός μου το έχει πεί, πάρα μόνο όταν με πιάνει κρίση ταχυκαρδίας με πολλούς σφυγμούς. Μόλις το παίρνω δρα γρήγορα εντός μισαώρου και οι σφύξεις πέφτουνε θεαματικά σε σημείο να κάνει βραδυκαρδία μετά και λίγο κόψιμο στα πόδια. Είναι πολύ καλό φάρμακο χωρίς μεγάλες παρενέργειες το οποίο κυκλοφορεί από το 1981. Ύστερα από χρόνια ταχυκαρδιών κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η κρίση πανικού που πάθαινα πυροδοτούσε τις ταχυκαρδίες καθότι είναι βασικό σύμπτωμα της κρίσεως πανικού. Δεν έχω πάρει ποτέ μέχρι αντικαταθλιπτικά ούτε καν ηρεμιστικά! Δεν θέλω με τίποτα. Επίσης όταν παίρνω το Τενορμίν έχω παρατηρήσει ότι με ηρεμεί γενικότερα χωρίς να έχει ηρεμιστικό μέσα. Πάμε τώρα στο θέμα των έκτακτων. Μέχρι τώρα είχα έκτακτες συστολικές δηλαδή ένα ακανόνιστο ρυθμό μια δυο ριπές συνεχόμενες όταν περπατούσα και ανέβαινα ανηφόρες στο δρόμο εν κινήσει ή όταν πίνω πολλούς καφέδες πίνω εσπρέσσο 2-3 τη μέρα πάλι με έπιανε για μερικά δευτερόλπετα και σταματούσαν. Έχω τώρα δυο βδομάδες καλοκαιριάτικα που με πιάνουν πολλές έκτακτες συστολικές κάθε μέρ από το πρωί που σηκώνομαι μέχρι το βράδυ. Στον ύπνο μέχρι τώρα δεν με πιάνουν μόλις ξυπνήσω. Άλλοτε είναι 2-3 ριπές συνεχόμενα άλλοτε ένας δυνατός κτύπος στο στήθος που τον νιώθω αλλά συνήθως είναι αυτό το γρήγορο ακανόνιστο. Σταματάνε μόνες τους μετά από 1-2 λεπτά. Την προηγούμενη βδομάδα με έπιασαν έκτακτες συστολικές για μια ώρα σταματούσαν ξανάρχιζαν και άντε πάλι. Δεν πήρα τίποτα και σταμάτησαν μετά από μια ώρα περίπου. Πιο πολύ με ενοχλούν οι έκτακτες παρά οι ταχυκαρδίες βεβαια όχι 120 παλμούς γιατί τότε νιώθω ότι φεύγω. Φάρμακο για τις έκτακτες συστολικές όπως λένε οι γιατροί είναι β αναστολέας όπως στην πρόπτωση δεν υπάρχει κάτι άλλο και ηρεμιστικό ένα xanax ή στεντόν. Ηρεμιστικά δεν θέλω να παίρνω. Όντως με ένα μισό 25αρι τενορμίν ρίχνει κατά πολύ τις έκτακτες σε μένα για να μην πώ τις εξαλείφει για μια μέρα. Θέλει προσοχή με τους β αναστολείς γιατί μπορεί να ρίξουν την πίεση πέρα από τους σφυγμούς και εγώ συνήθως είμαι υποτασικός 10 η μεγάλη και 5-6 η μικρή. Πάντως οι έκτακτες με τρομοκρατούν με εκνευρίζουν πολύ και μετά νιώθω χάλια και ότι θα ξανάρθουν πάλι. Επίσης να πώ ότι λόγω δουλειάς περπατώ πολύ κάθε μέρα και δεν με πιάνουν στο περπάτημα άντε μια φορά μια δυο ριπές. Συνήθως με πιάνουν στο σπίτι στην καρέκλα του γραφείου σε πλήρη ηρεμία! Πιστεύω ότι είναι καθαρά ψυχοσωματικό και αυτό. Βέβαια να πώ ότι δεν έχω κολπική μαρμαρυγή που έχει ο πατέρας μου δηλαδή τον πιάνουν έκτακτες συστολικές για πολύ ώρα και αν δεν πάρει χάπι δεν τον περνάνε. Παίρνει σιντρόμ αντιπηκτικό και ρυθμονόρμ και β αναστολέα. Θέλω να κλείσω ένα ραντεβού με τον καρδιολόγο για να μου ξαναδεί πάλι την πρόπτωση χρειάζεται έλεγχος κάθε 1-2 χρόνια. Είχα κάνει υπέρηχο και καρδιογραφημα πριν 1,5 χρόνο. Επίσης να αναφέρω ότι όταν έχω έκτακτες συστολικές δεν έχω ταυτόχρονο και ταχυκαρδία. Όταν έχω έκτακτες το πιεσόμετρο δείχνει κανονικούς σφυγμούς 70-75. Αυτά από μένα και πιστεύω να βοήθησα.

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Ευχαριστουμε sportbilly για οσα εγραψες. Ευχομαι να ζεις μια ζωη με περισσοτερες χαρουμενες στιγμες παρα στιγμες τρομου. Διοτι αυτο ειναι το συναισθημα της πλειοψηφιας εδω στα ατομα που ζουμε με εκτακτες. Εγω λαμβανω αραια μισο emconcor των 2.5mg. Εχω και εγω χαμηλη πιεση σαν εσενα. Γενικα με ταλαιπωρει η χαμηλη πιεση αλλα δεν ειναι τιποτα μπροστα στις εκτακτες. Το χαπι βοηθαει αρκετα οντως. Αλλα και εμενα η γιατρος μου ειπε να το παιρνω οταν εχω πολλες ενοχλησεις. Ας ευχηθουμε να ειναι ολα ακινδυνα και να ζουμε ομορφα μεχρι τα βαθια μας γεραματα.

  15. #150
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Ευχαριστουμε sportbilly για οσα εγραψες. Ευχομαι να ζεις μια ζωη με περισσοτερες χαρουμενες στιγμες παρα στιγμες τρομου. Διοτι αυτο ειναι το συναισθημα της πλειοψηφιας εδω στα ατομα που ζουμε με εκτακτες. Εγω λαμβανω αραια μισο emconcor των 2.5mg. Εχω και εγω χαμηλη πιεση σαν εσενα. Γενικα με ταλαιπωρει η χαμηλη πιεση αλλα δεν ειναι τιποτα μπροστα στις εκτακτες. Το χαπι βοηθαει αρκετα οντως. Αλλα και εμενα η γιατρος μου ειπε να το παιρνω οταν εχω πολλες ενοχλησεις. Ας ευχηθουμε να ειναι ολα ακινδυνα και να ζουμε ομορφα μεχρι τα βαθια μας γεραματα.
    Σε ευχαριστώ Λία για τα καλά σου λόγια έυχομαι και για σένα τα καλύτερα! Να μαστε όλοι μας καλά με Υγεία, να νικήσουμε τους φόβους μας! Η υπόταση δεν είναι τίποτα έτσι ακριβώς μπροστά στις έκτακτες και τις ταχυκαρδίες! Το κονκορ που παίρνεις είναι και αυτό β αναστολέας το παίρνει η μάνα μου, ο πατέρας μου παίρνει το Λοπρεσόρ, εγώ το Τενορμίν τα πιάσαμε όλα! αχαχαχα

Page 10 of 14 FirstFirst ... 89101112 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 25-10-2020, 23:55
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 04:32
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 14:27
  4. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •