εκτακτες συστολες - αρνητικα ταφ σε καριογραφημα - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 196
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    120 ταχυκαρδία δεν είναι και τόσο τραγικό. Εμένα πήγαιναν πάνω από 150 για να μου γράψουν φάρμακα.
    Λόγω υπόστασης κι εγώ, αντί για b blocker έπαιρνα το προκολαραν μέχρι πρόσφατα που δεν ρίχνει καθόλου την πίεση αλλά μειώνει τους παλμούς. Έχω περίπου 2 μήνες που το έχω διακόψει αν και ίσως το ξαναρχίσω. Προς το παρόν μανατζαρω κάπως τις ταχυπαλμίες.


    Επίσης, ενώ κανονικά δεν δίνω σημασία στις έκτακτες σήμερα είχα μία πολυ τρομακτική. Ένιωσα ένα τράνταγμα στο κέντρο του στήθους. Δεν το έχω ξανανιωσει. Έχει βιώσει κανείς κατι παρόμοιο σε εκτακτη;

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ολες τις εχω νιωσει. Και στο κεντρο του στηθους. Και στιγμιαια και τρεμουλο και διαρκειας καποιων δευτερολεπτων μεχρι να ερθει ο κτυπος πισω… ειδικα η τελευταια ηταν απιστευτη. Κρατηθηκα απο ενα επιπλο για να μην πεσω..

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι και εγώ το έχω νιώσει και επίσης νιώθω καμιά φορά να μου κόβεται η ανάσα.

  4. #154
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Καλη βδομάδα παιδιά. Ναι και εγώ έχω νιώσει έκτακτες στο κέντρο του στήθους εκτός από την καρδιά αρκετές φορές και χτές το βράδυ είχα στο κέντρο του στήθους με 2-3 ριπές για 5 δευτερόλεπτα και σταμάτησε. Έχω προσέξει αν το δώσω πολύ σημασία ξαναρχίζει πάλι! Σήμερα ξύπνησα και με ημικρανία με αύρα με το μάτι και πονοκέφαλο, ναυτία και είμαι κομπλέ! Άλλο χρόνια πρόβλημα που έχω και αυτό ψυχοσωματικό μετά από φοιτητής και αυτό! Μια βδομάδα ακόμα και φεύγω από Αθήνα γιατί δεν πάει άλλο!

  5. #155
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Και επειδή είχα και 95 σφυγμούς χτύπησα και ένα Τενορμίν ένα τέταρτο. Τον Δεκέμβρη με τις καραντίνες και όλα αυτά, δεν πήγαινε καλά η δουλειά είχα σαλτάρει κάθε μέρα ταχυκαρδίες, ημικρανίες, κρίσεις πανικού, έκτακτες όχι ακόμα πολλές και είχα κόψει για ένα μήνα για πείραμα τον καφέ τον εσπρέσσο που πίνω και το κόκκινο κρασί! Λοιπόν σας πληροφορώ μέχρι να σηκωθώ να φύγω από Αθήνα για να πάω Βόλο για Χριστούγεννα παρ ότι τα είχα κόψει ήμουνα πολύ πιο άσχημα και δεν με βοήθησε καθόλου! Όλα είναι στο κεφάλι μας τα περισσότερα ψυχοσωματικά για να μην πώ σχεδόν όλα, δύσκολο να το κατανοήσει το ρημάδι και μετά αρχίζει ο φαύλος κύκλος.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Καλημέρα παιδιά! Ήθελα και εγώ να καταθέσω τις εμπειρίες σχετικά με τις έκτακτες. Είμαι 42 ετών, άντρας, ανύπαντρος. Έχω δική μου δουλειά σαν ιατρικός επισκέπτης και φυσικά υπάρχει αρκετό άγχος καθημερινά. Επίσης έχω εκ γενετής προόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας με μικρού βαθμού ανεπάρκεια. Μέχρι τα 23 μου που μου βρήκαν τυχαία την πρόπτωση δεν είχα καμιά ενόχληση! Από τότε που διαγνώσθηκα με πρόπτωση ξεκίνησαν όλα. Ίσως επειδή να συνέπεσε με το τέλος της φοιτητικής ζωής και την ανεμελιά. Άρχισα να έχω ταχυκαρδίες φλεβοκομβικές με 120 σφυγμούς. Έκτακτες συστολές δεν είχα ακόμα. Μου έδωσε τότε ο γιατρός ο καρδιολόγος το φάρμακα Tenormin β bloger που πραγματικά από τότε μέχρι σήμερα που το παίρνω με έχει σώσει άπειρες φορές! Δεν το παίρνω κάθε μέρα αν και γιατρός μου το έχει πεί, πάρα μόνο όταν με πιάνει κρίση ταχυκαρδίας με πολλούς σφυγμούς. Μόλις το παίρνω δρα γρήγορα εντός μισαώρου και οι σφύξεις πέφτουνε θεαματικά σε σημείο να κάνει βραδυκαρδία μετά και λίγο κόψιμο στα πόδια. Είναι πολύ καλό φάρμακο χωρίς μεγάλες παρενέργειες το οποίο κυκλοφορεί από το 1981. Ύστερα από χρόνια ταχυκαρδιών κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η κρίση πανικού που πάθαινα πυροδοτούσε τις ταχυκαρδίες καθότι είναι βασικό σύμπτωμα της κρίσεως πανικού. Δεν έχω πάρει ποτέ μέχρι αντικαταθλιπτικά ούτε καν ηρεμιστικά! Δεν θέλω με τίποτα. Επίσης όταν παίρνω το Τενορμίν έχω παρατηρήσει ότι με ηρεμεί γενικότερα χωρίς να έχει ηρεμιστικό μέσα. Πάμε τώρα στο θέμα των έκτακτων. Μέχρι τώρα είχα έκτακτες συστολικές δηλαδή ένα ακανόνιστο ρυθμό μια δυο ριπές συνεχόμενες όταν περπατούσα και ανέβαινα ανηφόρες στο δρόμο εν κινήσει ή όταν πίνω πολλούς καφέδες πίνω εσπρέσσο 2-3 τη μέρα πάλι με έπιανε για μερικά δευτερόλπετα και σταματούσαν. Έχω τώρα δυο βδομάδες καλοκαιριάτικα που με πιάνουν πολλές έκτακτες συστολικές κάθε μέρ από το πρωί που σηκώνομαι μέχρι το βράδυ. Στον ύπνο μέχρι τώρα δεν με πιάνουν μόλις ξυπνήσω. Άλλοτε είναι 2-3 ριπές συνεχόμενα άλλοτε ένας δυνατός κτύπος στο στήθος που τον νιώθω αλλά συνήθως είναι αυτό το γρήγορο ακανόνιστο. Σταματάνε μόνες τους μετά από 1-2 λεπτά. Την προηγούμενη βδομάδα με έπιασαν έκτακτες συστολικές για μια ώρα σταματούσαν ξανάρχιζαν και άντε πάλι. Δεν πήρα τίποτα και σταμάτησαν μετά από μια ώρα περίπου. Πιο πολύ με ενοχλούν οι έκτακτες παρά οι ταχυκαρδίες βεβαια όχι 120 παλμούς γιατί τότε νιώθω ότι φεύγω. Φάρμακο για τις έκτακτες συστολικές όπως λένε οι γιατροί είναι β αναστολέας όπως στην πρόπτωση δεν υπάρχει κάτι άλλο και ηρεμιστικό ένα xanax ή στεντόν. Ηρεμιστικά δεν θέλω να παίρνω. Όντως με ένα μισό 25αρι τενορμίν ρίχνει κατά πολύ τις έκτακτες σε μένα για να μην πώ τις εξαλείφει για μια μέρα. Θέλει προσοχή με τους β αναστολείς γιατί μπορεί να ρίξουν την πίεση πέρα από τους σφυγμούς και εγώ συνήθως είμαι υποτασικός 10 η μεγάλη και 5-6 η μικρή. Πάντως οι έκτακτες με τρομοκρατούν με εκνευρίζουν πολύ και μετά νιώθω χάλια και ότι θα ξανάρθουν πάλι. Επίσης να πώ ότι λόγω δουλειάς περπατώ πολύ κάθε μέρα και δεν με πιάνουν στο περπάτημα άντε μια φορά μια δυο ριπές. Συνήθως με πιάνουν στο σπίτι στην καρέκλα του γραφείου σε πλήρη ηρεμία! Πιστεύω ότι είναι καθαρά ψυχοσωματικό και αυτό. Βέβαια να πώ ότι δεν έχω κολπική μαρμαρυγή που έχει ο πατέρας μου δηλαδή τον πιάνουν έκτακτες συστολικές για πολύ ώρα και αν δεν πάρει χάπι δεν τον περνάνε. Παίρνει σιντρόμ αντιπηκτικό και ρυθμονόρμ και β αναστολέα. Θέλω να κλείσω ένα ραντεβού με τον καρδιολόγο για να μου ξαναδεί πάλι την πρόπτωση χρειάζεται έλεγχος κάθε 1-2 χρόνια. Είχα κάνει υπέρηχο και καρδιογραφημα πριν 1,5 χρόνο. Επίσης να αναφέρω ότι όταν έχω έκτακτες συστολικές δεν έχω ταυτόχρονο και ταχυκαρδία. Όταν έχω έκτακτες το πιεσόμετρο δείχνει κανονικούς σφυγμούς 70-75. Αυτά από μένα και πιστεύω να βοήθησα.
    Να σε ρωτησω κατι???κολπικη μαρμαρυγη δεν ειναι οταν ειναι ακανονιστος ο ρυθμος της καρδιας μαζι με ταχυκαρδια??εχω αυτη την απορια γιατι μου συνεβη δυο συνεχομενες ημερες (μονο οταν ημουν ξαπλωμενη) να εχω σε 1,5 ωρα περιπου 30-40 εκτακτες συστολες χωρις αλλα συμπτωματα.λιγες ημερες νωριτερα ειχα κανει υπερηχο και τριπλεξ.βεβαια εβαλα και holter 24ωρο και απλα βρεθηκαν 600 εκτακτες συστολες ακινδυνες οπως μου ειπε η γιατρος μου.

  7. #157
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Να σε ρωτησω κατι???κολπικη μαρμαρυγη δεν ειναι οταν ειναι ακανονιστος ο ρυθμος της καρδιας μαζι με ταχυκαρδια??εχω αυτη την απορια γιατι μου συνεβη δυο συνεχομενες ημερες (μονο οταν ημουν ξαπλωμενη) να εχω σε 1,5 ωρα περιπου 30-40 εκτακτες συστολες χωρις αλλα συμπτωματα.λιγες ημερες νωριτερα ειχα κανει υπερηχο και τριπλεξ.βεβαια εβαλα και holter 24ωρο και απλα βρεθηκαν 600 εκτακτες συστολες ακινδυνες οπως μου ειπε η γιατρος μου.
    ναι όταν συνυπάρχει ταχυκαρδία και έκτακτες συστολές και οι οποίες δεν περνάνε μόνες τους χωρίς φάρμακο. αυτό έχει ο πατέρας μου και παίρνει σιντρόμ, β αναστολέα και ρυθμονόρμ για τις έκτακτες. εγώ παίρνω μόνο β αναστολέα 1/4 τη μέρα πλέον για να νιώθω καλά λόγω άγχους και προπτωσης μιτροειδούς. Μου ρίχνει τους σφυγμούς γιατί έχω αίσθημα παλμών καθημερινά εδώ και χρόνια βέβαια. Με πιάνουν και μένα όπως είπα έκτακτες συστολές για μερικά δευτερόλεπτα 2 με 3 ριπές και σταματάνε. Αν αγχωθώ πολύ ή το σκέφτομαι συνέχεια αυξάνονται περίσσοτερο και πάντα σε ηρεμία στην καρέκλα! Μου είπε ο γιατρός ότι οι έκτακτες σε ηρεμία είναι αθώες και συνήθως ψυχογενή τα αίτια. Δεν έχεις πολλές έκτακτες φυσιολογικές είναι νευρογενής είναι η αιτία όπως και σε μένα. Αν σου είναι ενοχλητικές πάρε λίγο Τενορμίν και θα περάσουν, εκτός αν σου έχει πεί η γιατρός σου κάτι διαφορετικό. Έκανα και εγώ σήμερα ξανά έλεγχο καρδιάς καρδιογράφημα και τρίπλεξ για να ξαναδώ την πρόπτωση και όλα καλά δεν έχει αλλάξει κάτι. Μόνο να παίρνω καθημερινά το Τενορμίν ένα τέταρτο.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    ναι όταν συνυπάρχει ταχυκαρδία και έκτακτες συστολές και οι οποίες δεν περνάνε μόνες τους χωρίς φάρμακο. αυτό έχει ο πατέρας μου και παίρνει σιντρόμ, β αναστολέα και ρυθμονόρμ για τις έκτακτες. εγώ παίρνω μόνο β αναστολέα 1/4 τη μέρα πλέον για να νιώθω καλά λόγω άγχους και προπτωσης μιτροειδούς. Μου ρίχνει τους σφυγμούς γιατί έχω αίσθημα παλμών καθημερινά εδώ και χρόνια βέβαια. Με πιάνουν και μένα όπως είπα έκτακτες συστολές για μερικά δευτερόλεπτα 2 με 3 ριπές και σταματάνε. Αν αγχωθώ πολύ ή το σκέφτομαι συνέχεια αυξάνονται περίσσοτερο και πάντα σε ηρεμία στην καρέκλα! Μου είπε ο γιατρός ότι οι έκτακτες σε ηρεμία είναι αθώες και συνήθως ψυχογενή τα αίτια. Δεν έχεις πολλές έκτακτες φυσιολογικές είναι νευρογενής είναι η αιτία όπως και σε μένα. Αν σου είναι ενοχλητικές πάρε λίγο Τενορμίν και θα περάσουν, εκτός αν σου έχει πεί η γιατρός σου κάτι διαφορετικό. Έκανα και εγώ σήμερα ξανά έλεγχο καρδιάς καρδιογράφημα και τρίπλεξ για να ξαναδώ την πρόπτωση και όλα καλά δεν έχει αλλάξει κάτι. Μόνο να παίρνω καθημερινά το Τενορμίν ένα τέταρτο.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση γιατί πραγματικά νόμιζα οτι είχα πάθει κολπική μαρμαρυγή.

  9. #159
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση γιατί πραγματικά νόμιζα οτι είχα πάθει κολπική μαρμαρυγή.
    Άμα πάθεις κρίση κολπικής μαρμαρυγής με συνεχόμενες και ασταμάτητες έκτακτες συστολικές δεν περνά μόνη της, πρέπει να πάρεις χάπι ή συνδυασμό χαπιών. Εμένα τα φτερουγίσματα ή οι μεμονωμένες έκτακτες δεν είναι από τις κοιλίες, αλλά από τον φλεβόκομβο όπως και η ταχυπαλμία που έχω.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Χάνομαι πάλι. Εδω και 2 εβδομαδες με τρελαναν οι εκτακτες. Ειμαι αδιάθετη τωρα αλλα πρωτη φορα να εχω τοσες πολλες! Ξαπλωνω στον καναπε και νιωθω οτι θα μεινω στον τόπο. Τοσες ριπές συνεχόμενες εδω και τόσες μέρες ασταμάτητα με έχουν εξαντλήσει. Γιατιιιιι;;; Γιατι το παθαινουμε αυτό;;; Γιατί να τις νιώθουμε; Ποιοτητα ζωής μηδεν…

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Χάνομαι πάλι. Εδω και 2 εβδομαδες με τρελαναν οι εκτακτες. Ειμαι αδιάθετη τωρα αλλα πρωτη φορα να εχω τοσες πολλες! Ξαπλωνω στον καναπε και νιωθω οτι θα μεινω στον τόπο. Τοσες ριπές συνεχόμενες εδω και τόσες μέρες ασταμάτητα με έχουν εξαντλήσει. Γιατιιιιι;;; Γιατι το παθαινουμε αυτό;;; Γιατί να τις νιώθουμε; Ποιοτητα ζωής μηδεν…
    Πάρε ένα αγχολυτικό αν έχεις. Ή μίλα με τον καρδιολόγο να σου δώσει β αναστολεα!

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ μια από τα ίδια. Και μάλιστα τώρα τελευταία με το που είναι να έρθει περιοδος γίνεται χαμός μιλάμε. Δεν καταλαβαίνω ουτε εγώ γιατί και προπαντός γιατί τόσα χρόνια δεν το ειχα. Γιατί τώρα.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Τι πηγε λαθος στον οργανισμό μας; Δεν μπορουμε με κάποιο τροπο να μην τις νιωθουμε; Δεν με νοιαζει να τις εχω. Να μη τις νιωθω θελω! Παιρνω μισο emconcor εδω και 2 μερες αλλα απλα μειωνει την ενταση. Παλι τις νιωθω και ειναι και παρα πολλες! Μου περασε η περιοδος χθες και ακομα πανε.. με εχουν διαλυσει.

  14. #164
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    39
    Καλησπέρα σας. Εχω κι εγω έκτακτες εδω και 4 χρόνια και η αληθεια ειναι οτι εχω νιωσει τα παντα. Τωρα τελευταία νιωθω κατι διαφορετικό. Μια παύση χωρις να ειναι έκτακτη. Κραταει 3 μ 4 δευτερόλεπτα και με ζαλιζει. Σα να γυρναει ολο το δωματιο. Ολο αυτο κρατάει για καποια δευτερόλεπτα αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα παθω ανακοπη απο λεπτο σε λεπτο. Φοβαμαι πολυ

  15. #165
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    39
    Εχεις συνεχόμενες; χωρις φυσιολογικό χτυπο αναμεσα στις έκτακτες; και σου προκαλουνε ζαλαδα;

Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 26-10-2020, 00:55
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 05:32
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  4. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •