εκτακτες συστολες - αρνητικα ταφ σε καριογραφημα - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 14 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 196
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    10 χρονια βλέπεις να έχουν γίνει χειρότερες η κάποια βελτίωση; πως ξεκίνησαν εσενα; Στην δουλειά πωε την παλεύεις;
    Εμένα ξεκίνησαν εντελώς ξαφνικά ένα βράδυ όταν ήμουν φοιτήτρια ακόμα. Εκεί που καθόμουν χαλαρή ένιωσα μια δυνατή έκτακτη και τρόμαξα πολύ και από εκεί και πέρα άρχισα να το ψάχνω. Πιο πριν δεν είχα νιώσει κάτι αντίστοιχο και δεν ήξερα καν τι είναι οι έκτακτες. Αυτό που παρατηρώ όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι χειροτερεύουν σιγά σιγά και ότι έρχονται και φεύγουν κατά διαστήματα. Πριν λίγους μήνες είχα 3 επεισόδια με πολλές έκτακτες συνεχόμενες που δεν είχα στο παρελθόν μετά απο μια περίοδο άγχους 2 μηνών. Έκανα πάλι εξετάσεις αλλά όλα καλά τα βρήκαν. Γενικά δεν κάνω πολλές οπότε την παλεύω. Δηλαδή μπορεί να περάσει μια εβδομάδα ή 10 μέρες και να μην κάνω καθόλου. Όλοι οι γιατροί λένε ότι είναι απλά ενοχλητικές και δε σου κάνουν κακό αν δεν έχεις άλλα συμπτώματα μαζί με αυτές.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτό που παρατηρώ πάντως από αυτά που έχω διαβάσει είναι ότι οι περισσότεροι έχουμε δομικά υγιής καρδιά αλλά μας έχουν πει ότι έχουμε μια ήπια πρόπτωση μιτροειδούς. Ίσως γιαυτό να τις νιώθουμε εμείς περισσότερο. Εμένα ένας γιατρός μόνο μου έχει πει ότι έχω ήπια πρόπτωση μιτροειδούς που είναι εκ γενετής, οι άλλοι δεν το σχολίασαν καν.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Λόγω άγχους είναι όλα. Οι έκτακτες δεν ξεκινάνε από την καρδιά αλλα από τον εγκέφαλο. Κάτι με τους νευρώνες του εγκεφάλου. Σε κάποιους βγάζει αλλα ψυχοωματικα το άγχος εμάς μας βγάζει στην καρδιά. Όσο και να λέμε ότι προσπαθούμε να μην αγχώθουμε ουσιαστικά υπ άγχος γίνεται χειρότερο γιατι έχουμε το άγχος του άγχους μετά. Δυστυχως το μόνο που με βοηθα πάντα είναι τα αντικαταθλιπτικα..
    Και ναι γίνονται χειρότερα με τα χρόνια και από ομάδες που είμαι κατέληξα ότι το ένα θέμα στην καρδιά φέρνει το άλλο όσον αφορά το ηλεκτρικό της σύστημα.
    Ναι και εγώ ρχω προπτωση την οποία μόνο ένας γιατρός την βρήκε. Τόσα χρόνια δεν μου ειχε πει κάτι κάποιος άλλος. Ημουν αθλήτρια όμως δεν θα έπρεπε αν ήταν εκ γενετής σε κάποιον έλεγχο να μου το είχε βρει κάποιος γιατρός; Εχω καταλήξει ότι η πρόπτωση δημιουργήθηκε λόγω των εκτάκτων.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Γενικά λένε ότι αν έχεις μια υγιής καρδιά τότε αυτό που το προκαλεί είναι κάτι εξωτερικό της καρδιάς ίσως να είναι ο εγκέφαλος και το νευρικό μας σύστημα. Συνήθως η πρόπτωση μιτροειδούς είναι εκ γενετής. Έχω διαβάσει κι εγώ από ομάδα στο φβ ότι πρέπει να κάνεις χιλιάδες έκτακτες κάθε μέρα για χρόνια για να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Εσύ κάνεις πολλές;

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οχι σαν εσένα. Μπορεί να περάσουν μερες και να μην νιώθω και μετά να νιώσω ξέρω γω 20 σε μια μέρα πολύ περίεργες...απλα είμαι μόνιμα σε ένα άγχος οτι θα αρχίσω να τις νιώθω στην σειρά, δεν θα σταματάνε κτλ και εδω καο κανα μήνα ρχω μόνιμα ένα βάρος στο στήθος και γενικά νιώθω χάλια λόγω αυτού και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτές δεν είναι τίποτα σε αριθμό σε σύγκριση με άλλους. Άλλοι κάνουν εκατοντάδες και χιλιάδες κάθε μέρα και η καρδιά τους είναι ακόμα υγιής μετά από τόσα χρόνια. Αυτά διαβάζω και σκέφτομαι ότι είμαστε πιο τυχερές και νιώθω καλύτερα. Έτσι να σκέφτεσαι κι εσύ πιο αισιόδοξα και θα σου φεύγει ο φόβος. Σου έχει δώσει ο γιατρός κανένα χάπι;

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οχι και δεν θέλω βασικα αυτα τα χάπια αγχολυτικα είναι. Την ίδια δουλειά κάνουν και τα ζαναξ. Ασε που 2 χολτερ έβαλα και ενω τις προηγούμενες μέρες ήμουν χαλια την ημέρα που τα εβαζα δεν ενιωθα καμια και ο γιατρός γελούσε και νομιζε οτι είναι στο μυαλό μου.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Άσε κι εγώ το ίδιο παθαίνω με το χόλτερ. Την πρώτη φορά δεν είχα ούτε μία έκτακτη και τη δεύτερη φορά είχα μία που κι αυτό το θεωρούν φυσιολογικό. Πάνω από ένα συγκεκριμένο αριθμό αρχίζουν και το ψάχνουν παραπάνω ή δίνουν χάπι.

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι πάνω από 1000 αν έχω τόσες εγω δεν θα το αντέξω αλήθεια...

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Άσε απορώ πως κάποιοι άνθρωποι αντέχουν με τόσες και περισσότερες έκτακτες!

  11. #116
    Λέτε να είναι τυχαίο κάθε φορά που πάμε καρδιολόγο να μην έχουμε εκτατες ; Εγώ κάθε φορά το ίδιο .. λέω δεν γίνεται είναι ψυχολογικό το θέμα ! Αλλά μετά όταν έρχονται πάλι φαύλος κύκλος ! Τα ίδια και τα ίδια ...έχουμε πολύ άγχος και μας χτυπάει εκεί ... εμένα και άλλου ... από τότε που άρχισαν έχω γίνει υποχονδρία .. τραγικό ! Έχω βαρεθεί να τους βλέπω πλέον τους γιατρούς . Υπομονή όπως πάντα ...

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Στις ψυχοθεραπείες μου έλεγαν ότι εκεί χαλαρώνουμε δεμ φοβόμαστε πλέον τις έκτακτες αρα δεν τις προκαλούμε.
    Ωστόσο εγω δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι τις προκαλούμε εμείς κορίτσια. Ο εγκέφαλος είναι ένας πραγματικός λαβύρινθος ωστοσο οποτε ποτε δεν ξέρεις

  13. #118
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Στις ψυχοθεραπείες μου έλεγαν ότι εκεί χαλαρώνουμε δεμ φοβόμαστε πλέον τις έκτακτες αρα δεν τις προκαλούμε.
    Ωστόσο εγω δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι τις προκαλούμε εμείς κορίτσια. Ο εγκέφαλος είναι ένας πραγματικός λαβύρινθος ωστοσο οποτε ποτε δεν ξέρεις
    Εγώ γνωρίζω αυτά που μου έχει πει ο καρδιολόγος ...η απόδειξη ότι έχουν περάσει 10 χρόνια ... αν κάποια μ έλεγε τότε μην φοβάσαι θα τις έχεις που και που αλλά δεν θα πάθεις τίποτα στο εγγυώμαι μπορεί και να μην τις είχα ξανανιώσει ποτέ .... τώρα για τον εγκέφαλο είναι όντως περίπλοκος

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Και εγώ με τάση για προπτωση μιτρωειδους. Γι αυτό λέει ίσως τις νιώθουμε πιο πολυ. Και μένα παιδια ξεκίνησαν όταν ήμουν φοιτήτρια και μετά ανά καιρους νιώθω και φευγουν αλλά παντα επιστρέφουν. Δεν ξέρω τι να πω. Πάντως είναι γεγονός ότι χρειαζόμαστε ηρεμία για να είμαστε καλά. Δεν θέλω να τρελαίνομαι τελείως. Φρικαρω ώρες ώρες. Τις νιώθει κανείς άλλος στον υπνο ρε παιδια? Σας έχει τυχει να ξυπνήσετε από αυτές? Επίσης σας έχει τυχει να τις νιώθετε άλλοτε πολυ δυνατά και άλλοτε όχι?

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έχεις γενικα θέματα ύπνου; Πέραν από έκτακτες εννο...
    Ναι νομίζω ότι το ποσο δυνατά τις νιώθουμε η οχι έχει να κάνει με το αίμα που περνα εκείνη την στιγμή

Page 8 of 14 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 25-10-2020, 23:55
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 04:32
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 14:27
  4. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •