εκτακτες συστολες - αρνητικα ταφ σε καριογραφημα - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 14 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 196
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Ναι έχω θέματα υπνου. Από όταν ήμουν φοιτήτρια μου παρουσιαζοταν το εξής πεταγομουν στον υπνο προσπαθωντας να παρω ανάσα και περνουσαν κάποια Δευτέρα για να παρω. Μου βουλωνε η μυτη οπότε προσπάθησα να το πολεμησω μόνη μου ώσπου σταμάτησε και απλά εμφανιζόταν αραιά και που. Πολυ το φοβάμαι και αυτό. Έπειτα όταν με έπιασε το στομάχι και τρελό άγχος το παθαινα συνέχεια ώσπου μετά από μήνες προσπαθειας να ηρεμησω τελικά εμφανίζεται πια σπάνια θα έλεγα σε σχέση με πιο πριν. Φοβόμουν και να ξαπλώσω. Είχα αγριεψει από την αυπνια. Τέλος παντων δεν το έψαξα παραπανω μεχρι και άπνοια έλεγα μην έχω. Πάντως όσο περναει ο καιρός και ηρεμώ τις νιώθω όχι τόσο δυνατές και μακάρι να φυγουν τελείως. Αλλά να με ξυπνάει μια έκτακτη? Δεν ξέρω να είναι άγχος? Έχω δεν θα πω όχι φοβάμαι μην πάθω κάτι στον υπνο μου. Τις προαλλες έβλεπα σε όνειρο ότι είχα τρελή ταχυκαρδια το ένιωθα σαν να το ζω και μετά αναρωτήθηκα λες να το παθαινα και να μη το καταλάβαινα επειδή κοιμόμουν?

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Νομιζω καλύτερα να πας σε έναν πνευμονολογο Ελλη να το κοιτάξεις...

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Πριν 12 χρονια παθαινα το εξης: ξυπνουσα καθε βραδυ για μεγαλο διάστημα στην μεση της νυχτας με κομμενη ανασα και για να παρω ανασα επρεπε να ανοιξω το φως! Δηλαδη φως φαναρι το ψυχολογικο. Μετα απο αυτο εμφανιστηκαν αλλα... και μετα ντουκ οι κρισεις πανικου με ολα τα καλουδια τους! Ακομα και σημερα παθαινω. Σφιξιμο στο στηθος, λαθος ανασες με αποτελεσμα χειροτερο πονο στο στηθος, σφιξιμο στο στομαχι, ταχυπαλμιες φουλ, ιδρωμενες παλαμες... ασε, για τα πανηγυρια! Και με τις εκτακτες καποιες φορες ολα μεγαλωνουν. Το κρυβω ομως. Τα καταπινω ολα αυτα για να μην τρελανω τα παιδια μου και τον συζυγο. Και ετσι περνανε οι μερες μου. Αλλες καλα και αλλες σκατα. Αυτα.

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ψυχοθεραπεία έχεις κάνει; ο καθένας βιώνει διαφορετικά τα συμπτώματα τηε γαδ. Οποτε εφόσον εσυ κρίνεις ότι είναι ψυχογενες αυτο τοτε είναι και δεν έχει σημασία αν νιωθει κάποιος άλλος εδω μέσα αυτό το πράγμα. Εγω για παράδειγμα καθε φορά που δεν ειμαι καλα δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι. Καθολου όμως. Είναι λες και ξαπλωμένη δεν νιώθω τιποτα και με το που σηκώνομαι τα πάντα. Οποτε καταλήγω να μην είμαι καθόλου λειτουργική και να μην μπορώ να πάω ουτε καν μέχρι το μπαλκόνι να πάρω καθαρό αέρα μπας και νιώσω καλύτερα. Από ότι εχω καταλάβει λίγοι είναι σαν και εμένα και με παίρνει καμια φορά από κάτω γιατι λεω ρε γαμωτο εχω την πιο βαριά μορφή γαδ;
    Μου εχει τύχει να ξυπνήσω με κριση πανικού 5 το ξημέρωμα πάντως και ηρεμησα μονο με 2 ζαναξ και με την φωνή του εκαβιτη στο κινητό να με καθησυχάζει....κατά τα άλλα πάντως μονο στον ύπνο βρίσκω λύτρωση. Άλλοι δεν μπορούν καν να κοιμηθουν.

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Εκανα πριν τις εκτακτες και με βοηθησαν λιγο. Δεν ξερω. Μαλλον θα ξαναρχισω και θα δουμε...

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Εχω παρατηρησει ότι με πιανουν έκτακτες μόλις νιώσω το στομάχι μου με καουρα. Άλλες μέρες μπορεί να μην έχω τίποτα. Τρώω τα ίδια ακριβώς πραγματα και μια μέρα με πιανει μια όχι. Το έχει παρατηρησει κανείς?

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Αα στεφανιογραφημα κανατε δλδ για τυχόν βουλωμενες αρτητιες κλπ νομιζω ειναι αυτο... Δε το χω κανει...
    Εχω βαλει πολλα χολντερ... Εκαμα μαγνητική καρδιας κ πριν ενα χρονο ηλ μελετη τωρα φοραω ilr ειναι υποδόριο χολντερ κατω απτο δέρμα που καταγραφεί τυχον επεισόδια μπας κ βρουμε τι ειναι αυτο που εχω
    Καλησπερα. Έχω κάνει ablation πριν 2 χρονια για υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες.οΟι αρρυθμίες όμως δεν με έχουν εγκαταλείψει. Οι ταχυκαρδιες ευτυχώς σταμάτησαν. Έχω βάλει 3 χολτερ, κάνω τακτικά καρδιολογικο ελεγχο αλλά δυστυχώς ο τρόμος μου παραμένει. Θα ήθελα να μου πείτε για το εμφυτεύσιμο χολτερ. Σας το πρότεινε ο γιατρός? Θέλω πάρα πολύ να βάλω για να πετύχουμε ακριβώς αυτά που με πιάνουν ότι ώρα και να ναι. Δεν μου το έχει προτείνει κανείς και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Είναι ακριβό? Θα ένιωθα μεγάλη ασφάλεια αν ήξερα πως αυτά που νιώθω καταγράφονται

  8. #128
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Καλησπερα. Έχω κάνει ablation πριν 2 χρονια για υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες.οΟι αρρυθμίες όμως δεν με έχουν εγκαταλείψει. Οι ταχυκαρδιες ευτυχώς σταμάτησαν. Έχω βάλει 3 χολτερ, κάνω τακτικά καρδιολογικο ελεγχο αλλά δυστυχώς ο τρόμος μου παραμένει. Θα ήθελα να μου πείτε για το εμφυτεύσιμο χολτερ. Σας το πρότεινε ο γιατρός? Θέλω πάρα πολύ να βάλω για να πετύχουμε ακριβώς αυτά που με πιάνουν ότι ώρα και να ναι. Δεν μου το έχει προτείνει κανείς και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Είναι ακριβό? Θα ένιωθα μεγάλη ασφάλεια αν ήξερα πως αυτά που νιώθω καταγράφονται
    Μετα τη μελετη εμενα μου βαλανε ilr αυτο το χολντερ που λες..... Μου το πρότεινε μόλις κ τελειωσαμε τη μελετη ο γιατρος... Μολις τελειωσα ετσι οπως ημουν με βαλαν σε αλλη αιθουσα κανουν μια ενεση εκει αναισθησιας τοπικη ανοιγουν λιγο το δέρμα το βαζουν 2.3 ραματα κ αυτο... Το φοραω 2 χρονια σχεδον 3 εχει διαρκεια.... Δεν πληρωσα κατι

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Μετα τη μελετη εμενα μου βαλανε ilr αυτο το χολντερ που λες..... Μου το πρότεινε μόλις κ τελειωσαμε τη μελετη ο γιατρος... Μολις τελειωσα ετσι οπως ημουν με βαλαν σε αλλη αιθουσα κανουν μια ενεση εκει αναισθησιας τοπικη ανοιγουν λιγο το δέρμα το βαζουν 2.3 ραματα κ αυτο... Το φοραω 2 χρονια σχεδον 3 εχει διαρκεια.... Δεν πληρωσα κατι
    Κατάλαβα. Να σε ρωτήσω έχουν δει ακριβώς τι αρρυθμίες κάνεις? Σου έχουν προτείνει κάτι? Δεν νιώθεις ασφάλεια που ότι νιώθεις καταγράφεται και το βλέπει ο γιατρός? Δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

  10. #130
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Κατάλαβα. Να σε ρωτήσω έχουν δει ακριβώς τι αρρυθμίες κάνεις? Σου έχουν προτείνει κάτι? Δεν νιώθεις ασφάλεια που ότι νιώθεις καταγράφεται και το βλέπει ο γιατρός? Δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
    Εχουν Πιασει έκτακτες κολπικες αυτες τις λεγόμενες ανευ σημασιας καλοηθης κ απλα ενοχλητικες σε εμας που τις νιωθουμε...ενα επεισόδιο ταχυαρρυθμιας με κοιλιακες μεσα αρρυθμιες που αυτο ηταν προς κ ειναι βασικα προς διερεύνηση.... Έφοσον ομως ειναιμη εμμένουσα δλδ κραταει 7.8 χτυπους αυτο μ ειπαν να μην ανησυχώ... Δε ξερουν κ αυτοι τι ειναο δυστηχως

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ταχυαρρυθμια είναι κοιλιακή ταχυκαρδια Νάγια ετσι; τι νιώθεις κατά την διάρκεια; περιεργους χτύπους η πολλές έκτακτες στην σειρά;

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Εχουν Πιασει έκτακτες κολπικες αυτες τις λεγόμενες ανευ σημασιας καλοηθης κ απλα ενοχλητικες σε εμας που τις νιωθουμε...ενα επεισόδιο ταχυαρρυθμιας με κοιλιακες μεσα αρρυθμιες που αυτο ηταν προς κ ειναι βασικα προς διερεύνηση.... Έφοσον ομως ειναιμη εμμένουσα δλδ κραταει 7.8 χτυπους αυτο μ ειπαν να μην ανησυχώ... Δε ξερουν κ αυτοι τι ειναο δυστηχως
    Παίρνεις κάποιο χάπι για τις έκτακτες? Αν ναι σε έχει βοηθήσει?

  13. #133
    Ταχυαρρυθμια ειναι ταχυκαρδια αρρυθμη ειχα ενα τετοιο επεισόδια με 7.8 χτυπους μη εμμένουσα όμως αν ηταν εμμενουσα θα ηταν κοιλιακη μαρμάριγη κ εχετε γεια βρυσούλες
    Παιρνω lopressor 1 τη μερα ναι με εχει βοηθησει πολύ κ γιαβτις κρισεις πανικου γιατι δε νιωθω κ πολυ τους χτυπους πλεον... Εκει που μεσο ορο είχα 90 χτυπους τωρα ςχω 65.70 κ έχω λιγοτερα επεισόδια αρρυθμιων αλλα εχω δεν εξαφανιστηκαν

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Ταχυαρρυθμια ειναι ταχυκαρδια αρρυθμη ειχα ενα τετοιο επεισόδια με 7.8 χτυπους μη εμμένουσα όμως αν ηταν εμμενουσα θα ηταν κοιλιακη μαρμάριγη κ εχετε γεια βρυσούλες
    Παιρνω lopressor 1 τη μερα ναι με εχει βοηθησει πολύ κ γιαβτις κρισεις πανικου γιατι δε νιωθω κ πολυ τους χτυπους πλεον... Εκει που μεσο ορο είχα 90 χτυπους τωρα ςχω 65.70 κ έχω λιγοτερα επεισόδια αρρυθμιων αλλα εχω δεν εξαφανιστηκαν
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Το lopresor το έχω πάρει και εγώ σε κρίση αλλά ο καρδιολόγος μου είπε μέχρι 4 μέρες. Μετά πρέπει να κοπεί σταδιακά. Μόνο 1 μέρα το έχω πάρει.

  15. #135
    Εχω τωρα 1μιση χρονο το παιρνω μισο πρωι μισο βραδυ.... Δε νομιζω να το κοψω.. Το χρειάζομαι

Page 9 of 14 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 25-10-2020, 23:55
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 04:32
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 14:27
  4. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •