ανχος στεναχωριες και αιμοραιδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813

    Unhappy ανχος στεναχωριες και αιμοραιδες

    τι κανουμε να απομακρύνουμε πρόβλημα χρονια ?? απο τα 17 μου εχω θεματα οκ δε εχω μεγάλες κι πολλες μα μια που εχω με τυραννάει πολυ . αυτο φουντώνει ματώνει πονάει τσουζει οταν αγχώνομε κι οταν πιέζομε ψυχολογικα πολυ κι απο διατροφή ασχημη . οταν καταναλώνω αναψυκτικά σος στα φαγητα και βλακιάκια που τρώω ετσι . εχετε αλλοι τετοιο θεμα ?? τι κανετε για αυτο ??
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Καλησπέρα asperger!
    Στο πρόβλημα αυτό βοηθά να τρως κάπαρη, δοκίμασε να τη βάζεις σε σαλάτες και σάλτσες η κάποια φαγητά που ταιριάζει. Σίγουρα αν μπορείς μετρίασε τροφές που βλέπεις ότι εντείνουν το πρόβλημα, το άγχος και οι στεναχώριες δυστυχώς είναι το πιο δύσκολο να αποφύγει κανείς... αλλά προσπάθησε να ηρεμείς μέσα στη μέρα με ότι σε ευχαριστεί, βόλτα, λίγο περπάτημα κλπ
    Hit me with music...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 21-08-2023 at 13:05.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    τι κανουμε να απομακρύνουμε πρόβλημα χρονια ?? απο τα 17 μου εχω θεματα οκ δε εχω μεγάλες κι πολλες μα μια που εχω με τυραννάει πολυ . αυτο φουντώνει ματώνει πονάει τσουζει οταν αγχώνομε κι οταν πιέζομε ψυχολογικα πολυ κι απο διατροφή ασχημη . οταν καταναλώνω αναψυκτικά σος στα φαγητα και βλακιάκια που τρώω ετσι . εχετε αλλοι τετοιο θεμα ?? τι κανετε για αυτο ??
    Βάλε παγάκι.. Εκεί που είναι το πρόβλημα και θα τις "κάψει". Θα λυθεί το πρόβλημα αμέσως.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    γεια φιλαρακι μου καπαρη δε ηξερα οτι μπορει να βοηθησει σε αυτο . τα παγακια ναι βοηθάνε μα θελει κι κρεμες και καλο φαι να μην το γδερνει οτι περναει απο εκει .ειναι μεγαλη τυραννία αυτο με το να σε ενοχλει ενα τοσο δα φουσκακι κι να πονας να κλαις απο τον πονο. να πω εδω οτι τετοια βγαζουν κι οι πιο αδυνατοι δε εχει τοσο να κανει με τα κιλα ειναι και κληρονομικο συχνα η αλα ετια το πυροδοτουν.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Κόψε κόκκινο κρασί, πιπέρι και γενικά όλα τα καυτερά φαγητά, μπαχαρικά και σάλτσες. Σε κάθε γεύμα να υπάρχει μικρού μεγέθους σαλάτα (μαρούλι). Μετά από την αφόδευση να πλενεσαι με αφρό tol velvet ειδικό για αιμορροΐδες με χλιαρό προς κρύο νερό. Δεν θα σκουπιζεσαι με χαρτί αλλά είτε με μωρομαντηλα (ως φθηνότερη λύση) είτε με ειδικά μαντηλάκια από φαρμακείο. Μετά το πλύσιμο με τον αφρό θα βάζεις κρέμα όπως π.χ. η abaca fitoroid. Αν δεν δεις αποτέλεσμα με αυτά σημαίνει ότι μπορεί να έχεις ήδη ραγαδα, δηλαδή σχισμή στο δέρμα, οπότε χρειάζεται κρέμα φάρμακο, θα στη συστήσει γιατρός χειρουργός. Εγώ γλυτωσα χειρουργείο αλλάζοντας διατροφή και την υγιεινή της περιοχής. Περαστικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    τα κανω αυτα που λες μα κι οταν εχω στρες μου πεταγοντε αυτα να παρει ευχη η απ ευκοίλια . κάποιες φορες μπορει να ξεχαστώ κι να απολαύσω αναψυκτικά κι την πατάω η σος που βαζω στα φαγητά το ξίδι κανει κακο εκει . προσεχω παντος πολυ να εχω καθαρο το μερος αυτο παντα.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094

    Wink

    Είναι λίγο αμήχανη η συζήτηση για κάποιους αλλά τι να γίνει. Μου είπε ένας φίλος μου που είχε το ίδιο πρόβλημα και έπρεπε να βάζει κρέμα με το δάχτυλο ότι δεν του άρεσε. Λες και υπήρχε περίπτωση να τον παρεξηγησω. Αφού δεν αρκεί επιφανειακά, εξωτερικά, πρέπει η κρέμα να μπει μέσα στο ορθό, τι να κάνουμε.Ναι, ούτε σως ούτε ξύδι. Υπάρχει και το μηλοξυδο που είναι καλύτερα ανεκτό νομίζω. Γενικά όταν τρως συχνά φαγητό έξω τύπου σουβλάκια και πίτσες μην περιμένεις προκοπή.Το στρες είναι πίσω από πολλά δυστυχώς. Κι εγώ με αγωγή είμαι αλλά και τότε που δεν έπαιρνα είχα καταφέρει με αυτά που σου είπα να γλυτώσω το χειρουργείο και όταν έκανα κολονοσκοπηση μου είπαν ότι δεν είδαν καν αιμορροΐδες, φαντάσου. Και η ευκοιλια και η δυσκοιλιότητα κάνουν κακό. Τα τελευταία χρόνια παίρνω συχνά προβιοτικα γιατί το στρες μου είχε δημιουργήσει ευερέθιστο έντερο. Είδα τεράστια διαφορά. Τον τελευταίο χρόνο που παίρνω σιπραλεξ είδα ότι βοηθάει κι αυτό στο να μην τρέχω συνέχεια στην τουαλέτα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    αδερφέ μου βοηθά σε αυτο κι η ζεστη νομίζω γιατι πιο συχνα το παθαίνω οταν παει άνοιξη μεχρι το φθινόπωρο μετα δε το παθαίνω . κι πιο φοβηστικο οτι βγαζει κι αιμα να παρει οργη . εγω ειχα προλαβει κι πηρα PROCTO – SYNALAR N® CREAM αυτο ειν καλο ?? το βαζω απ χθες κι βλεπω κατι να γινετε νομιζω . θελει φυσικα κι διατροφη με φαγητα που δε ειναι σκληρα αγρια κι γδέρνουν οταν ειναι να βγουν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Όταν είναι σε έξαρση το πρόβλημα, δηλαδή πρησμένες και να βγαίνει αίμα, ίσως να πρέπει να πας σε χειρουργό, όχι για χειρουργείο αλλά για να σε κατευθύνει. Εμένα χειρουργός μου είχε συστήσει ξυλοκαΐνη τοπικά για τον πόνο, ένα λάδι για να είναι μαλακές οι κενώσεις και ένα φάρμακο για να ξεπρηστουν οι αιμορροΐδες. Το proctosinalar το έχω ακουστα από διαφήμιση, δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι φοβιστικο το ότι βγάζει αίμα γιατί σκέφτεσαι μήπως είναι κάτι άλλο, συνήθως συστήνουν ορθοσιγμοειδοσκοπηση, η οποία πονάει πολύ, γι'αυτό και προτίμησα να κάνω κολονοσκοπηση που γίνεται με μέθη. Αλλά την έκανα όταν δεν είχα πια αιμορραγία ούτε πόνο, είχαν υποχωρήσει. Φυσικά ισχύει αυτό που λες για τα φαγητά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    το αντιμετωπιζω συντιριηικα ευτυχώς μα οταν ποναει κι ματώνει ειναι ασχημο σα εικόνα κι αυτα εγω φοβαμε για αιμορραγία οχι τοσο οτι μπορει να εχω πχ καρκίνο γιατι ξερω ειναι αιμορροΐδες η ραγαδα. φτιανουν οταν τρωω πιο προσεκτικά κι δε απολαμβάνω αναψυκτικά. τωρα βρήκα το αριανι κατι σα ρόφημα γιαούρτι . το ευχαριστιεμε στη θεση οποίου διποτε αλου αναψυκτικού κι νομίζω ειναι ευεργετικο στον οργανώσιμο. για δοκίμασε κι εσυ μπορει να σου αρεσει εχει προβιοτικα αυτο πολλα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Το αριανι δεν μου αρέσει αλλά τρώω τα τελευταία χρόνια κεφίρ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    το κεφιρ κι εγω το αγαπουσα μα εχω καντηντιαση κι εχει ζυμομύκητες αυτο κι δε μπορω τα το καταναλώσω δυστυχώς . το αριανι μαρεσε παραπολυ κι θα το απολαμβάνω με πολυ αγαπη .βρήκα κι αυτο αδερφέ μου πιστεύω κανει κι αυτο καλη δουλειά αλιφη .Bionat Troxiven Gel (50ml) - Ανακούφιση από Κουρασμένα Βαριά Πόδια & Αιμορροϊδες
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Με τι εξετάσεις έγινε η διάγνωση για καντιντιαση; Γιατί κι εγώ έχω πολλά συμπτώματα που μοιάζουν με καντιντιαση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    οχι οι γιατροι αυτο δε το δεχονται εγω εψαξα πολυ κι βρηκα γι αυτο κι οι ασθενειες αυτο εχουν σα αφετηρια .το βρηκα με τροπο που ειν ο πιο σιγουρος αυτα που ζεις κι βιωνεις σου φωναζουν οτι κατι υπαρχει που σε τρωει. ολα τα συμτοματα της καντιντιασεις ειν σοβαρα αν αυτο δε το μαζεψεις . κυριος υπαιτιος ειναι οι μυκητες αυτο ετσι κι ζει μεσα σου κι παγιωθεί το σπιτι τους σε διαλυουν . θελει ιδική διατροφη και τροπο ζωης σε οτι αφορα τη μουχλα ζυμες μανιταρια κι τετοια δες αυτο εδω θα σε βοηθησει πολυ .


    https://www.douni.gr/vitalife-magazi...ykita-candida/
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Cbd για ανχος
    By Mobid in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2020, 02:49
  2. Καταθλιπσι ανχος
    By andreasg9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-09-2017, 23:26
  3. Στεναχωριες, αγχος, καταθλιψη,ενοχες κ.α.
    By VanGogh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 09-04-2013, 20:47
  4. Προβλήματα και στεναχώριες στο σπίτι
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2012, 22:09
  5. Αιμοραιδες
    By gourounaki_ed in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2008, 13:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •