εκτακτες συστολες - αρνητικα ταφ σε καριογραφημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 196
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180

    εκτακτες συστολες - αρνητικα ταφ σε καριογραφημα

    Σας χαιρετώ,
    ειμαι 34 ετων, μανουλα 2 παιδιών. Τον Οκτωβριο του 2019 καθως ξεκουραζομουν ξαφνικα ενιωσα ενα πονο στο στηθος και μουδιασαν τα χειλη, τα χερια μου και ζαλιστηκα. Καλεσαμε ασθενοφορο το οποιο με πηγε στα επειγοντα οπου με εβαλαν στην εντατικη για παρακολουθηση συνεχη. Μου εκαναν καριογραφηματα συνεχεια και είδαν στο καρδιογραφημα αρνητικα ταφ. Ετσι μου ειπαν. Με κρατησαν στο καρδιολογικο για μια εβδομαδα. Μου εκαναν τα παντα. Ακομα και καθετηριασμο!! ολα καθαρα εκτος απο αυτο το παθολογικο καρδιογραφημα.. Μου εδωσαν εξιτηριο και μου ειπαν να ξεκινησω να πηγαινω σε καρδιολογο για παρακολουθηση και να κανω MRI. Πηγα σε καρδιολογο και μου ειπε οτι οντως εχω παθολογικο καρδιογραφημα αλλα δεν μπορουσαν να καταλαβουν γιατι. Τα echo καθαρα ακομα και τα αποτελεσματα του MRI (Φεβρουαριος του 2020) πεντακαθαρα μου ειπε η καρδιολογος μου. Μου ειπε οτι ειναι μη διαγνωσμενη μυοκαρδιοπαθεια... Με βλεπει καθε 6 μηνες. Τον Μαιο του 2020 μενω εγκυος στο δευτερο παιδακι μου. Στις 19.02.21 θα γεννουσα. Όμως στις 16.02.21 καθως οδηγουσα ενιωσα να ζαλιζομαι και να μαυριζουν ολα. καταφερα να σταματησω το αυτοκινητο και φωναξα για βοηθεια. ανοιξα την πορτα και εχασα οχι εντελως τις αισθησεις μου. Βασικα ακουγα αλλα δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο. με πηραν με στην κλινικη μου οπου σιγα σιγα εγω συνερχομουνα. Ο γιατρος μου δεν ηθελε να το ρισκαρει και με εκανε καισαρικη την ιδια μερα. Δεν ξερουμε γιατι το επαθα. την επομενη της γεννας καθως κρατουσα το μωρο μου ενιωσα ενα φτερουγισμα στο στηθος και παλι επαθα το ιδιο...ημι-λιποθυμια. τελικα βγαινοντας απο εκει πηγα στην καρδιολογο μου οπου μου εβαλε χολτερ και εντοπισε 124 εκτακτεσ συστολες σε 24 ωρες. Μου ειπε οτι χαπια για ρυθμιση δινει σε πανω απο 500 εκτακτες και οτι καποτε στις λεχωνες συνβαινει αυτο. Σιγα - σιγα ηρεμησα, δεν ειχα τοσες πολλες αλλα καθε μερα τις νιωθω. Ενα κενο και μετα ενα γκουπ, μουδιαζουν τα χερια μου και σταματα η αναπνοη μου για καποια δευτερολεπτα. Εχει καποιος αλλος αυτα τα συμπτωματα και αρνητικα ταφ στο καρδιογραφημα του; Σημειωστε οτι εχω κρισεις πανικου πολλα χρονια τωρα αλλα τις ξεχωριζω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Μηπως έχεις στρεσαρηστει συνεχόμενα τα τελευταία χρόνια;
    Οι 100 καλοήθεις έκτακτες δεν είναι τίποτα! Απο 2000-3000 και πανω μειώνεις καφε και διεγερτικα ποτα.
    Μπορει να κάνεις αλλου είδους αρρυθμία και το παθαίνεις αυτό. Μήπως να πάρεις γνώμη και απο αρυθμιολογο .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ναι. γεννησα τον Αυγουστο του 2014 τον πρωτο μου γιο και τον Δεκεμβριο, 4 μηνες μετα χασαμε τον αδελφο του συζυγου μου ξαφνικα απο διατατικη μυοκαρδιοπαθεια. κανενας δεν ηξερε οτι ειχε αυτο το πραγμα. ουτε ο ιδιος... αφησε ενα κοριτσακι ορφανο. η μαμα της λειπει μονιμα στο εξωτερικο.. οποταν ξαφνικα αλλαξε η ζωη μου ολη απο τοτε. Ας μην μπουμε σε λεπτομερειες. Περασα πολλα. εχασα ακομα 2 αγαπημενα προσωπα απο τοτε.
    γενικα ειμαι πολυ αγχωδης ατομο. Καλη ιδεα ο αρρυθμιολογος... σε ευχαριστω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Μαζι με τον ειδικό αριθμιιλογο, μην αφήσεις να περναει ο καιρος χωρις να πας σε ψυχίατρο . Το πιο πιθανο με αυτα που λες ειναι να βρεις τη λυση στον ψυχολογικό τομεα.
    Παρακαλω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Πηγα σε ψυχολογο η οποια με βοηθησε πολυ με τις κρισεις πανικου. Μετα σταματησα λογω του οτι ενιωσα πολυ καλυτερα. Η περιοδος της εγκυμοσυνησ μου ηταν πολυ καλη, τωρα μετα απο τα 2 τελευταια περιστατικα ανακατευτηκαν ολα..
    Κοιτα, το πιο σημαντικο ειναι η καθημερινοτητα μου να ειναι καλη και να βρεθει ουσιαστικη λυση. Οι αρρυθμιες ταλαιπωρούν και τρομάζουν αυτόν που τις εχει. Μονο αν καποιος τις νιωσει το καταλαβαινει. Συνειδητοποιησα αφου διαβασα διαφορα σε αυτο το φορουμ οτι απλα μαθαινεις να ζεις μαζι τους, είτε παιρνεις αγωγή είτε όχι. Και επειδη εμενα με βλεπει καθε 6 μηνες και οχι καθε χρονο η καρδιολογος μου εχω συχνο ελεγχο. Αυτα τα αρνητικα ταφ ηθελα να ξερα! αν τα εχει και καποιος αλλος εδω μηπως και με διαφωτισει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν έχεις ρωτήσει τον καρδιολόγο σου; Τι σου εχει πει για το καρδιογραφημα; Σίγουρα είναι ο πλέον ειδικός στο θέμα καιμπορεί να σου δώσει όλες τις εξηγήσεις ωστε να σε καθησυχάσει και να σου πει τι πρέπει να κάνεις.

    Πάντως εφόσον έχεις λιποθυμικα επεισόδια, καλό θα ήταν να πας σε αρρυθμιολογο, όπως ειπώθηκε. Χολτερ πόσες φορές έχεις βαλει; Ίσως να βάλεις για μια βδομάδα ή και παραπάνω.

    Τα επεισόδια που είχες ηταν τελικά κρίσεις πανικού ή αρρυθμίες; Ο,τι αρρυθμία είναι πρέπει να βρεθεί και να ταυτοποιηθει για να ξέρεις τι είναι.
    Κάποιες αρρυθμίες τις έχει κάποιος εκ γενετής. Μπορεί να το είχες ανέκαθεν.

    Σου έχουν δώσει κάποιο χαπι;

    Έκτακτες πάντως κανεις λίγες, δεν είναι μεγάλος ο αριθμός.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Η καρδιολογος μου δεν μου εδωσε σαφη απαντηση. Χολντερ εβαλα μια φορα αλλα θα ξαναβαλω. Ειναι 24ωρο ομως. Δεν μου ειπε για περισσοτερες μερες. Υπαρχει καποιο αλλο; Δεν ενιωθα παλια να υπηρχαν αρρυθμιες. Υπαρχει περιπτωση να ειχα και να μην τις ενιωθα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Η καρδιολογος μου δεν μου εδωσε σαφη απαντηση. Χολντερ εβαλα μια φορα αλλα θα ξαναβαλω. Ειναι 24ωρο ομως. Δεν μου ειπε για περισσοτερες μερες. Υπαρχει καποιο αλλο; Δεν ενιωθα παλια να υπηρχαν αρρυθμιες. Υπαρχει περιπτωση να ειχα και να μην τις ενιωθα;
    Τι να σου πω, δεν ξέρω κάτι για αυτό το θέμα με τα ταυ, με ένα γρήγορο γκουγκλαρισμα δεν κατάλαβα και πολλα, αν πάντως είναι κάτι που σου κάνει κατά καιρούς συμπτώματα πάρε κι άλλες γνώμες αν δεν σε καλύπτει η καρδιολόγος που έχεις τώρα.

    Υπάρχει και για παραπάνω μέρες, ναι. Ίσως να μην το κάνει η δική σου, αλλά μπορείς να ρωτήσεις κι άλλους καρδιολόγους της περιοχής σου.

    Επεισόδια ζαλης κλπ, έχεις συχνα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ναι εχω αλλα οχι με λιποθυμιες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Δεν ξέρω τι σημαίνουν τα αρνητικα ταφ στο καρδιογράφημα. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω γιατί μου έχει τύχει κι εμένα να έχω. Πάντως είναι πολύ καλό που έχεις μια δομικά υγιής καρδιά σύμφωνα με τις εξετάσεις. Αυτό σημαίνει ότι οι αρρυθμίες είναι καλοήθεις. Οι έκτακτες σου δεν είναι πολλές έχω διαβάσει για άλλους ανθρώπους που έχουν εκατοντάδες και χιλιάδες την ημέρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Επισης τωρα τελευταια νιωθω την αναγκη να βηχω. Εχω γαργαλητο στο στηθος και να με ενοχλει κατι στον λαιμο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Ναι. Σε ευχαριστω για την απαντηση. Οντως περιεργο θεμα τα ταυ. Δεν μπορουν να μας δωσουν σαφη απαντηση...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Οχι χαπια δεν παιρνω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Δεν έχω ιδέα για το αρνητικό ταφ στο καρδιογραφημα, αλλά νιώθω ότι ακριβώς περιγράφεις για τις έκτακτες τα τελευταία χρόνια. Μαρτύριο, τρόμος μόνο αυτό έχω να πω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Λία δεν ξέρω κατά πόσο είναι το ίδιο. Ωστόσο τις είχα και εγώ αυτές τις ζαλαδες το μούδιασμα, το αίσθημα ότι χάνομαι οταν ριχα πολλές συνεχόμενες έκτακτες. Δεν μου δόθηκε απαντηση ποτε από καρδιολόγο σχετικά με το τι μπορεί να συμβαίνει εφόσον δεν αποτυπώθηκε κάτι σε χολτερ. Θα μπορούσε να συμβαίνει το ίδιο και σε εσένα απλα να μην τις ένιωθες...

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 26-10-2020, 00:55
  2. Έκτακτες συστολές
    By Faros in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 05:32
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  4. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •