Αυχενικο συνδρομο / Ευθειασμος αυχενα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Αυχενικο συνδρομο / Ευθειασμος αυχενα

    Καλησπερα σε ολους ευχομαι να εχουμε καλο καλοκαιρι με υγεια.. Πηγα και εκανα τις εξετασεις που τοσο καιρο φοβομουν τις αιματολογικες δηλαδη.. Δοξα τω θεο ολα καλα οι εξετασεις βγηκαν καλες αλλα ο πονος στον αυχενα και στην ωμοπλατη συνεχιζονται πηγα στον ορθοπαιδικο ο οποιος με παρεπεμψε σε ακτινογραφια αυχενα η οποια βγηκε και ο γιατρος μου ειπε τα εξης.. Οτι εχω λεει ευθειασμο αυχενα και οτι μπορει να υπαρχει και μια μικρη κηλη για αυτο να κανω μαγνητικη να δουμε.. Μου εγραψε arcoxia 90 και μου ειπε να κανω φυσικοθεραπειες και να εφαρμοζω ζεστη στον αυχενα.. Σημερα ειναι η πεμπτη μερα που παιρνω το χαπι καμια διαφορα τρελη δεν εχω δει.. Ισως απο το 100% πονου να εχω παει στο 70% .. Το ερωτημα μου ειναι το εξης γινεται να ειναι τοσο εντονος ο πονος απο τον ευθειασμο αυχενα ; Ρε παιδια πραγματικα νιωθω ερειπιο σηκωνομαι και ποναω.. Δεν το εχω ξαναπαθει αυτο.. Επισης αν καποιος ειχε παρομοιο περιστατικο με πονους κλπ να μου εξηγησει τι εκανε και το ξεπερασε.. Θα ποναω παντα ετσι; Διαβασα οτι ο πονος που οφειλεται σε κηλη αυχενα εξαφανιζεται εντελως σε διαστημα 4 εως 6 μηνων ακομα και αν δεν θεραπευτει η κηλη και πηρα λιγο τα πανω μου.. Ισυχει αυτο ? Επισης γινεται να ποναω κιολας απο το αγχος μου; Ειμαι πολυ αγχωδης και αρρωστοφοβικος . Καθε απαντηση βοηθαει ευχαριστω για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό αλλά ελπίζω να σου περάσει γρήγορα. Τώρα ρε γμτ με τη ζέστη δεν μπορείς να βάζεις ζεστά. Στο είχα πει εμένα με βοηθάει πολύ μια θερμοφόρα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    11
    Χαίρομαι που οι αιματολογικές εξετάσεις σου βγήκαν καλές. Όσον αφορά τον ευθειασμό αυχένα, είναι μια κατάσταση που σημαίνει την απουσία της φυσιολογικής καμπυλότητας του αυχένα1. Μπορεί να προκληθεί από διάφορους παράγοντες, όπως τραύματα, σπονδυλική στήλη, στρες, κλπ2. Ο ευθειασμός αυχένα μπορεί να προκαλέσει πόνους στον αυχένα, στους ώμους, στο κεφάλι, στην πλάτη, και να επηρεάσει την κινητικότητα3. Η θεραπεία εξαρτάται από την αιτία και την ένταση των συμπτωμάτων. Μερικές επιλογές είναι: φάρμακα, φυσικοθεραπείες, ζέστη, μασάζ, ασκήσεις132. Η διάρκεια της ανάρρωσης διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση. Μπορεί να χρειάζονται μήνες για να βελτιωθούν οι πόνοι4. Το αγχος μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση, οπότε πρέπει να χαλαρώσεις και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου. Εύχομαι να γίνεις καλά σύντομα. ������

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    5
    Καλησπέρα! Πλέον εγώ ξεπέρασα το επίπεδο του ευθειασμού και πήγα σε αυτό της αναστροφής της λόρδωσης. Το ανακάλυψα πριν 2 χρόνια με μαγνητική μετά από καθημερινούς πόνους, αίσθημα βαρους στον αυχένα και στους ώμους και πολλές φορές αδυναμία να κρατήσω το κεφάλι μου ( έπρεπε να το στηριξώ με τα χέρια πχ στο γραφείο, γτ πονούσα). Τα φάρμακα δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν αρχικά. Αυτό που με βοήθησε και είμαι σχετικά καλά με εξάρσεις και υφέσεις είναι η συστηματική φυσικοθεραπεία. Για ένα χρόνο έκανα 2 φορες την εβδομάδα και μετά 1 φορά την εβδομάδα. Μαλάξεις όμως σχεδόν αποκλειστικά, κάποιες κινητοποιήσεις και ειδικά μηχανήματα (tecar, κρουστικό), όχι διαθερμίες και tens. Αν συνέχιζα και την ενδυνάμωση πλάτης και αυχένα πιστεύω ότι θα ήμουν πολύ, πολύ καλύτερα, αλλά ας όψεται. Εμένα προήλθε από τις πολλές ώρες στο γραφείο, κακή στάση του σώματος, έλλειψη γυμναστικής (πολύ αδύναμος ο κορμός μου) και με το άγχος επιδεινώνεται γτ σφίγγονται οι μύες. Τέλος τα μυοχαλαρωτικά σε εμένα πλέον κανουν περισσότερη δουλειά από τα αντιφλεγμονώδη και κάποια ήπια μαθήματα yoga μέσω youtube ειδικά για αύχενα
    Κι όχι δε θα πονάς για πάντα έτσι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    χρόνια παθών με ευθιασμο αυχένα και κήλες.
    η λύση; ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ (αν μπορείς βρες και με λέιζερ) και αποφυγή καταπόνησης.
    η ζέστη βοηθάει πολύ όντως.

Similar Threads

  1. Αυχενικό και ζαλαδες
    By lia123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-03-2022, 15:43
  2. Αυχενικό σύνδρομο/διαρκείς ζαλάδες και συχνές λιποθυμικές κρίσεις και κρίσεις Ιλιγγου
    By Cyn8ia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-02-2016, 21:21
  3. Αυχενικό σύνδρομο και πονοκέφαλοι
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-2014, 22:09
  4. ΕΥΘΕΙΑΣΜΟΣ (ΑΡ) ΚΑΡΔΙΑΚΟΥ ΧΕΙΛΟΥΣ
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-11-2013, 15:42
  5. αυχενικο
    By gogoula1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-11-2009, 17:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •