Θέλω να γυρίσω τον χρόνο πισω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    καλα μαριλου, σου γραφω ' φιλικα ' κι εσυ το συνεχιζεις ?
    Δεν θέλω Μακ ειλικρινά δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω ..
    Δεν θέλω να απαντάς στα μηνύματα μου που δεν απευθύνονται σε εσένα ....

    Γιατί δεν ξέρω πότε θα ξυπνήσεις πάλι στραβά και θα με προσβάλεις βγάζοντας αυθερετα συμπεράσματα .

    Σεβασου σε παρακαλώ πολύ και μην ασχολησαι άλλο μαζί μου ..
    Ειλικρινά στο λέω ..Μια φορά εδώ μέσα είχα παρόμοια περίπτωση με εσένα και πειστικα να δώσω δεύτερη ευκαιρια και ακόμα έχω διάφορες μαριονέτες και μετανοιωνω την ώρα και την στιγμή που είπα να βοηθήσω αυτό το άτομο ...
    Δυστηχως είναι αυτό που λενε αν καεις στον χυλό φυσάς και το γιαούρτι ..

    Σεβασου αυτό ..Μπορεί να σε αδικώ να κάνω λάθος αλλά η συμπεριφορά σου μου θυμίζει πάρα πολύ την τραυματική εμπειρία που είχα και είπα ποτέ ξανά ..

    Δεν μπορώ να σου απαγορευσο να υπάρχεις στα θέματα που είμαι και εγώ δεν έχω αυτο το δικαίωμα ,τουλάχιστον όμως μην σχολειαζεις τις απαντήσεις μου ....

    Θα το εκτιμούσα δεόντως ειλικρινά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ενταξει...........

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 19-04-2021 at 13:14.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Θα μπορούσες να τον προσεγγίσεις και να του πεις καθαρά τους λόγους για τους οποίους απομακρύνθηκες. Να του ζητήσεις μία συνάντηση να του πεις δυο πράγματα. Έτσι τουλάχιστον θα ξεφύγεις από τη μοιρολατρεία του "να γυρίσω πίσω τον χρόνο" και θα κάνεις κάποια κίνηση ξεκαθαρίσματος της παρεξήγησης μεταξύ σας. Νομίζω ότι υπερβάλλεις στη θεώρησή σου για το ανεπανόρθωτο λάθος κτλ. Και ακόμη κι έτσι να είναι, να μη θελήσει να σου μιλήσει, πάλι θα έχεις την ικανοποίηση ότι τουλάχιστον εσύ έδρασες προς την επίλυση του ψυχροπολεμικού κλίματος και θα είσαι εντάξει με τον εαυτό σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 19-04-2021 at 13:14.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 19-04-2021 at 13:14.

  7. #22
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ναι μια και μοναδική συμβουλή ...

    Να μην ξανα δώσω σημασία και βοήθεια σε ένα αχάριστο και σοβαρά ψυχικα ατομο γιατί έμαθα πολύ καλά ότι όσο βοηθάς και συμφωνείς με αυτά τα άτομα είσαι ο καλύτερος άνθρωπος ..

    Μόλις τους φέρνεις αντιμέτωπους με την πραγματικότητα και τις ευθύνες τους γίνονται η χειρότερη πάστα ανθρώπου και σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι η μόνη βοήθεια που χρειάζονται είναι η ψυχιατρική ...

    Δεν απευθύνομαι σε εσένα γιατί έχεις την ταση να παρερμηνεύεις τα πάντα ..

    Καμία άλλη συμβουλή και δεν θα άλλαζα τίποτα απολύτως από την ημέρα που γεννήθηκα μέχρι και σήμερα ...

    Γιατί σήμερα είμαι ένας γενναίος άνθρωπος ,έχω κάνει σπουδαία παιδιά έχω ένα αξιόλογο άντρα και το κυριότερο είμαι κύρια του ευατου μου και δεν ντρέπομαι για τίποτα απόλυτος .
    Για καμιά μου πράξη ...Οποίος έχει αποδείξεις για το αντίθετο να μου τις φέρει εδώ με ονοματεπώνυμο να τον παραδεχτώ ...

    Ίσως να πρόσεχα περισσότερο τον ευατο μου για να μην έφταναν στο χειρουργείο μου ..
    Αλλά και αυτό πλέον καλά έκανε και ήρθε αυτή η καταραπακια ..
    Έφτασα πάτο αλλά σηκώθηκα και μάλιστα βγήκα και πολύ πιο δυνατή...
    Πολύ πιο περήφανη που παρ όλο την κατάντια του μυαλού μου στάθηκα στο ύψος των περιστάσεων μου ..

    Μπορειτε να κατασπαραξετε ελεύθερα τώρα ,φιλικά πάντα ...
    Νομίζω πήρες την απάντηση σου δεν χρειάζεται να χαλάμε άλλο το θέμα ,δεν είμαστε εσύ και εγώ ..
    Συμφωνώ απόλυτα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Ας γύριζε ο χρόνος πίσω εκείνη την βραδιά που ήταν η αφορμή ώστε να καταλήξω χαπακομενος και με 18 κιλά περισσότερα. Πάντα ήμουν ανάξιος σαν άνθρωπος αλλά τώρα τα πράγματα έχουν γίνει ακόμα χειρότερα!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ας γύριζε ο χρόνος πίσω εκείνη την βραδιά που ήταν η αφορμή ώστε να καταλήξω χαπακομενος και με 18 κιλά περισσότερα. Πάντα ήμουν ανάξιος σαν άνθρωπος αλλά τώρα τα πράγματα έχουν γίνει ακόμα χειρότερα!!
    Σε καταλαβαίνω και εγώ έχω κάνει κάποια λάθη και κατηγορώ συνέχεια τον εαυτό μου...μακάρι να ζούμε όταν θα βγάλουν χρονομηχανή!!! Όμως πρέπει να συνεχίσουμε όπως και να έχει...δεν είναι σωστό να το βάζουμε στα πόδια. Κι όσο για τα κιλά κι εγώ έχω πάρει 10 από τότε που ήμουν 20 που ήμουν 60.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Θα μπορούσες να τον προσεγγίσεις και να του πεις καθαρά τους λόγους για τους οποίους απομακρύνθηκες. Να του ζητήσεις μία συνάντηση να του πεις δυο πράγματα. Έτσι τουλάχιστον θα ξεφύγεις από τη μοιρολατρεία του "να γυρίσω πίσω τον χρόνο" και θα κάνεις κάποια κίνηση ξεκαθαρίσματος της παρεξήγησης μεταξύ σας. Νομίζω ότι υπερβάλλεις στη θεώρησή σου για το ανεπανόρθωτο λάθος κτλ. Και ακόμη κι έτσι να είναι, να μη θελήσει να σου μιλήσει, πάλι θα έχεις την ικανοποίηση ότι τουλάχιστον εσύ έδρασες προς την επίλυση του ψυχροπολεμικού κλίματος και θα είσαι εντάξει με τον εαυτό σου.
    Μερλώ το προσπάθησα! Τον κάλεσα να μιλήσουμε πριν φύγει και μου είπε ότι θα ερχόταν μετά σε αυστηρό ύφος. Αλλά μάντεψε...δεν ήρθε ποτέ και τον περίμενα 1 ώρα ολόκληρη. Όταν έφυγε του ζήτησα το χέρι μπροστά σε όλους μόνο τότε το έδωσε με μισή καρδιά. Γενικά θυμώνει πολύ εύκολα με τους καλύτερους φίλους του αλλά συνήθως μετά από κάνα μήνα τους ζητάει να τα ξαναβρούν. Εμένα μου το κρατούσε μανιάτικο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν αρχίζουν αυτές οι εμμονές, δεν σου έχουν πει κάποιο τρικ οι ειδικοί για να τις μετριάζεις; Κάποιο τρόπο να αποσπάς την προσοχή σου αλλού ή κάτι τέτοιο;

    Είναι εμφανής εκδήλωση της ΙΔΨ αυτό που περιγράφεις και όχι "ουσιαστικό" πρόβλημα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Μερλώ το προσπάθησα! Τον κάλεσα να μιλήσουμε πριν φύγει και μου είπε ότι θα ερχόταν μετά σε αυστηρό ύφος. Αλλά μάντεψε...δεν ήρθε ποτέ και τον περίμενα 1 ώρα ολόκληρη. Όταν έφυγε του ζήτησα το χέρι μπροστά σε όλους μόνο τότε το έδωσε με μισή καρδιά. Γενικά θυμώνει πολύ εύκολα με τους καλύτερους φίλους του αλλά συνήθως μετά από κάνα μήνα τους ζητάει να τα ξαναβρούν. Εμένα μου το κρατούσε μανιάτικο.
    Καλημέρα !

    Έχει τους λόγους του και σίγουρα πρέπει να τους σεβαστείς .
    Με τον να τον πιέζεις με τον τρόπο σου δεν κερδίζεις τίποτα να το ξέρεις .
    Ίσα ίσα περισσότερο απέχθεια του δημιουργείς .
    Όταν ένας άνθρωπος σου δείχνει και με τά λόγια του και μς τις πράξεις του ότι δεν σε θέλει στην ζωή του για τους δικούς του καθαρά λόγους σεβασου το .
    Μην προσπαθείς να τον προσβάλεις ή να τον κάνεις να ζηλεύει.
    Μην χρησημοποιουμε άλλους ανθρώπους θαρρείς και είναι δικές σου μαριονέτες για να του πεις ή να του δείξεις αυτό που θες εσύ ....


    Και στο κάτω κάτω αφού πλέον τον θέλεις τόσο πολύ γιατί δεν τον λες στα ίσια ..
    Ξέρεις κάτι ρε φίλε ?
    Σε γουστάρω τρελα ,μου έχεις γίνει εμμονήη ,σε θέλω ..
    Πεσμου θέλεις και εσύ ή να το τελειώσω εδώ το θέμα και να πάω παρακάτω ?

    Αυτές οι κινήσεις μέσω άλλον ,τα υπονοούμενα και οι μπηχτες μόνο για άντρες και γυναίκες είναι οι οποίοι να στο το πω χύμα δεν κουβαλάνε @ρχιδ@@ πάνω τους ..

    Έχε το σθένος να παραδεχτείς μπροστά του αυτά που νοιωθεις και αν σου πει δεν γουστάρω σεβασου το και πήγαινε παρακάτω..
    Ούτε οι άντρες χάθηκαν ούτε έχασες το κελεπουρι ...

    Εγώ από αυτόν δεν περιμενω και πολλά να το ξέρεις γιατί είναι πιτσιρίκι ακόμα ..
    Αλλά από μια γυναίκα πολύ μεγαλύτερη του είναι δεδομένο πλέον ότι τέτοιες καταστασεις διαχειρίζονται από αυτήν με αυτά που δεν έχεις αυτός ..

    Τα υπόλοιπα όλα είναι χαιδεματα και πραγματικά ανώριμα πράγματα ...

    Απλά τα πράγματα ,οναματισε όπως πρέπει τα πραγματα ,πήγαινε μπροστά του και ριξτου τα στα ίσια ...
    Αυτό δεν σε κάνει ούτε λιγότερο γυναίκα ούτε περισσότερο .
    Ώριμο άνθρωπο σε κάνει που ξέρει να διεκδικεί τα πάντα στην ζωή του και φυσικά όταν τον απορρίπτουν πάει παρακάτω ..
    Όλα μέσα στην ζωή είναι .
    Και σίγουρα δεν είναι ρόδινα στρωμένη...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρ
    Έχει τους λόγους του και σίγουρα πρέπει να τους σεβαστείς .
    Με τον να τον πιέζεις με τον τρόπο σου δεν κερδίζεις τίποτα να το ξέρεις .
    Ίσα ίσα περισσότερο απέχθεια του δημιουργείς .
    Όταν ένας άνθρωπος σου δείχνει και με τά λόγια του και μς τις πράξεις του ότι δεν σε θέλει στην ζωή του για τους δικούς του καθαρά λόγους σεβασου το .
    Μην προσπαθείς να τον προσβάλεις ή να τον κάνεις να ζηλεύει.
    Μην χρησημοποιουμε άλλους ανθρώπους θαρρείς και είναι δικές σου μαριονέτες για να του πεις ή να του δείξεις αυτό που θες εσύ ....


    Και στο κάτω κάτω αφού πλέον τον θέλεις τόσο πολύ γιατί δεν τον λες στα ίσια ..
    Ξέρεις κάτι ρε φίλε ?
    Σε γουστάρω τρελα ,μου έχεις γίνει εμμονήη ,σε θέλω ..
    Πεσμου θέλεις και εσύ ή να το τελειώσω εδώ το θέμα και να πάω παρακάτω ?

    Αυτές οι κινήσεις μέσω άλλον ,τα υπονοούμενα και οι μπηχτες μόνο για άντρες και γυναίκες είναι οι οποίοι να στο το πω χύμα δεν κουβαλάνε @ρχιδ@@ πάνω τους ..

    Έχε το σθένος να παραδεχτείς μπροστά του αυτά που νοιωθεις και αν σου πει δεν γουστάρω σεβασου το και πήγαινε παρακάτω..
    Ούτε οι άντρες χάθηκαν ούτε έχασες το κελεπουρι ...

    Εγώ από αυτόν δεν περιμενω και πολλά να το ξέρεις γιατί είναι πιτσιρίκι ακόμα ..
    Αλλά από μια γυναίκα πολύ μεγαλύτερη του είναι δεδομένο πλέον ότι τέτοιες καταστασεις διαχειρίζονται από αυτήν με αυτά που δεν έχεις αυτός ..

    Τα υπόλοιπα όλα είναι χαιδεματα και πραγματικά ανώριμα πράγματα ...

    Απλά τα πράγματα ,οναματισε όπως πρέπει τα πραγματα ,πήγαινε μπροστά του και ριξτου τα στα ίσια ...
    Αυτό δεν σε κάνει ούτε λιγότερο γυναίκα ούτε περισσότερο .
    Ώριμο άνθρωπο σε κάνει που ξέρει να διεκδικεί τα πάντα στην ζωή του και φυσικά όταν τον απορρίπτουν πάει παρακάτω ..
    Όλα μέσα στην ζωή είναι .
    Και σίγουρα δεν είναι ρόδινα στρωμένη...
    Ναι Μαριλου του το είπα. Ξέρει πως νιώθω και πάλι όμως με απεχθανεται...προσπάθησα να του μιλήσω χύμα και δεν κάθησε. Τώρα έφυγε ούτως ή άλλως....δυστυχώς νιώθω ενοχή για ότι έγινε που του έδωσα ελπίδες και μετά τις πήρα πίσω...αλλά του εξήγησα την κατάσταση. Του είπα για τη δουλειά και ότι αν με θέλει μπορεί να περιμένει αλλά τίποτα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όταν αρχίζουν αυτές οι εμμονές, δεν σου έχουν πει κάποιο τρικ οι ειδικοί για να τις μετριάζεις; Κάποιο τρόπο να αποσπάς την προσοχή σου αλλού ή κάτι τέτοιο;

    Είναι εμφανής εκδήλωση της ΙΔΨ αυτό που περιγράφεις και όχι "ουσιαστικό" πρόβλημα.
    Μου είπαν ότι ποτέ δεν πρέπει να σταματήσω τα φάρμακα. Όταν σπούδαζα γυρνούσα 4 φορές σπίτι να δω αν έκλεισα το μάτι της κουζίνας παρόλο που το είχα δει κλειστό κι έτσι αργούσα στα μαθήματα. Τι να πω είναι πολύ δύσκολο να έχεις ΙΔΨ με ταλαιπωρεί πολύ. Και ιδιαίτερα οι εμμονές ιδέες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Ναι Μαριλου του το είπα. Ξέρει πως νιώθω και πάλι όμως με απεχθανεται...προσπάθησα να του μιλήσω χύμα και δεν κάθησε. Τώρα έφυγε ούτως ή άλλως....δυστυχώς νιώθω ενοχή για ότι έγινε που του έδωσα ελπίδες και μετά τις πήρα πίσω...αλλά του εξήγησα την κατάσταση. Του είπα για τη δουλειά και ότι αν με θέλει μπορεί να περιμένει αλλά τίποτα.
    Γιατί ρε συ χρησημοποιεις τέτοιες λέξεις ?
    Άκου εκεί με απεχθάνεται ...είναι όντως έτσι ?
    Στο έχει πει ,στο έχει δείξει ?

    Και αν όντως στο έχει δείξει ειλικρινά τι σε κάνει να έχεις μιλήσει σε ένα τέτοιο άνθρωπο?
    Άκου εκεί απεχθάνεται ...και θες αυτό τον άνθρωπο να του δώσεις κάτι όμορφο ή μάλλον να έχετε κάτι όμορφο?

    Οκ έχεις το θεμα σου με τους ψυχαναγκασμούς σου αλλά αυτό ξεπερνάει λιγάκι το συγκεκριμένο θέμα ..
    Δεν σε θέλει ένας ανθρωπος που σε κάνει να νοιωθεις όλα αυτά ,ότι δεν αξίζεις και χίλια δυο και συνεχίζεις και του δίνεις σημασία ?
    Ποιος είναι στην τελική ?
    Εντάξει ήταν πιτσιρίκι και ενθουσιαστικες ..
    Και?
    Έλα σε παρακαλώ πολύ καλή μου ..Αναγνωρίζεις την ψυχολογική σου αδυναμία και το θέμα σου και οτι μπορεί όλο αυτό να σου έχει γίνει έμμονη αλλά θύμωσε σε παρακαλώ πολύ με την κατάσταση στην οποία σε έχει φέρει ...

    Πως επιτρέπεις ένα πιτσιρίκι να εισβάλει έτσι και να σε απαξιώνει ..
    Στα λέω όλα αυτά για να ταρακουνηθεις..
    Ακυρώνει την κάθε αξία σου και εσύ τον θες και τον κυνηγάς ?
    Όλο αυτό σε βγάζει ένα άλλο ευατο,όχι και τον καλύτερο και συνεχίζεις να ασχολείσαι μαζί του?

    Μου θυμίζεις κάτι "γεροντοκόρες'" να το πω χοντρά χοντρά που τις έκλεψαν τον γκόμενο και δεν βλέπουν μπροστά τους από την εμμονή τους και την ζήλεια τους και κάνουν ότι άκυρο υπάρχει μήπως και τις δώσει και αυτές λίγη σημασία ...

    Κατάλαβε ποια είσαι και τι είσαι ,δούλεψε με το θέμα σου στην προκειμένη περίπτωση και προσπάθησε να στρέψεις το ενδιαφέρον σου αλλού .
    Και αυτήν την φορά να είναι γιατί το θέλεις και όχι για να του μπεις στο μάτι .

    Και στην τελική έφυγε ,τελείωσε δεν έχεις άλλη επιλογή .
    Πρέπει να δεις πως θα το ξεπεράσεις .
    Με το να μένεις και να ασχολησε με μια ήδη τελειωμένη κατάσταση μόνο άρρωστο και εμμονικο είναι όλο αυτό ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. αμα γυριζατε πισω στο χρονο
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 26-12-2015, 06:12
  2. Θελω να γυρισω πισω
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 25-12-2014, 05:25
  3. Replies: 11
    Last Post: 12-06-2011, 18:04
  4. Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω
    By aimilia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-2009, 14:04
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •