Δύο αντικαταθλιπτικά μαζί σαν θεραπεία. Γνώμες και εμπειρίες παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269

    Δύο αντικαταθλιπτικά μαζί σαν θεραπεία. Γνώμες και εμπειρίες παρακαλώ!

    Παίρνω για 15 περίπου μέρες ladose των 20 (ξεκίνησα με μισό τη μέρα τις πρώτες 7 μέρες και πλέον ολόκληρο) με μισό xanax το πρωί και μισό remeron το βράδυ μαζί με 1 xanax των 0.5. Το remeron έχω περίπου 20 μέρες που το ξεκίνησα. Γνώμες και εμπειρίες παρακαλώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ασχετο το ζαναξ, παει με οτιδηποτε , το λαντοζ ειναι ssri , το ρεμερον ειναι το μονο τετρακυκλικο , ταιριαζει με τα υπολοιπα δυο, φου ειπαμε οτι το ζαναξ ειναι ασχετο, το μονο μεινεκτημα σε αυτο τοκοτεηλ , ειναι αν γινει δουλεια στην κτθλψη σου, δεν θα ξερεις ποιο εκανε την δουλεια ....το ρεμερον η το λαντοζ ? ακομη και το ζαναξ βελτιωνει καπως την διαθεση, προσωρινα ομως .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Macgyver ευχαριστώ για το reply. Επίσης το όλο θέμα ξεκίνησε με κρίση αϋπνίας. Εμεινα αυπνος για 50 ώρες πήγα στον πρώτο ψυχίατρο μου έδωσε fredilan, remeron και xanax και μου είπε ότι έχω χρόνια αγχωδη διαταραχή και ότι είναι σοβαρό και για να είμαι ειλικρινής τρόμαξα. Επίσης διάβασα ότι το fredilan είναι αντοψυχωσικό και μετά από 6μερες της πρώτης αγωγής πήγα σε δεύτερο ψυχίατρο που μου έκανε το κοκτέιλ των δύο αντικαταθλιπτικων..... Επίσης είναι σύμπτωμα της χρονιάς αγχωδους διαταραχής η αϋπνία; Ευχαριστώ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Το ρεμερον σε τι δόση το παίρνεις; Επειδή έχω χρόνιο πρόβλημα με τον ύπνο νομίζω ότι αϋπνία μπορεί να έχει κάποιος είτε έχει αγχωδη διαταραχή είτε κατάθλιψη είτε και τα δύο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Παίρνω μισό remeron το βράδυ. Δλδ 15 mg..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Κοιμάμαι μεν αλλά δεν ξέρω αν μόνο του μπορεί να με κοιμήσει γιατί το παίρνω το βράδυ μαζί με 1 xanax των 0.5.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Macgyver ευχαριστώ για το reply. Επίσης το όλο θέμα ξεκίνησε με κρίση αϋπνίας. Εμεινα αυπνος για 50 ώρες πήγα στον πρώτο ψυχίατρο μου έδωσε fredilan, remeron και xanax και μου είπε ότι έχω χρόνια αγχωδη διαταραχή και ότι είναι σοβαρό και για να είμαι ειλικρινής τρόμαξα. Επίσης διάβασα ότι το fredilan είναι αντοψυχωσικό και μετά από 6μερες της πρώτης αγωγής πήγα σε δεύτερο ψυχίατρο που μου έκανε το κοκτέιλ των δύο αντικαταθλιπτικων..... Επίσης είναι σύμπτωμα της χρονιάς αγχωδους διαταραχής η αϋπνία; Ευχαριστώ!
    το fredilan ειναι το zyprexa , αλλη εμπορικη ονομασια για την ολανζαπινη, οντως ειναι αντιψυχωσικο, δεν μπορω να πω αν η αυπνια ειναι συμπτωμα της αγχωδους διαταραχης , διοτι στον καθε οργανισμο εκδηλουται διαφορετικα η αγχωδης διαταραχη , διοτι κι εγω εχω αγχωδη κτθλψη, αλλα δεν εχω αυπνια .........βεβαια για να κοιμηθω παιρνω ζαναξ, οποτε δεν ειμαι το καταλληλο παραδειγμα ....θα συμφωνησω με τον niels , οτι μπορει η αυπνια να οφειλεται σε αγχωδη διαταραχη η σε κτθλψη , παντως μην σε πιανει φοβος , δεν υπαρχει λογος .....το οτι παιρνεις αντιψυχωσικα δεν λεει κατι....... κι μενα στην αρχη μουχε δωσει ενας γιατρος αντιψυχωσικο, για κτθλψη , ιδιο με το δικο σου, και πηρα 10 κιλα , οποτε προσεχε το αντιψυχωσικο, και σε συνδυασμο με το ρεμερον , θα παρεις μπολικα κιλα .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Δώσε χρόνο ,είναι πολύ νωρίς ακόμα να έχεις εικόνα ..

    Στην αρχή κάθε αγωγής βγαίνουν πρώτα τα άσχημα και μετά αρχίζει και αλλάζει η κατάσταση .
    Όταν θα φτιάξει η διάθεση σου θα φτιάξει και ο ύπνος σου .
    Αλυσίδα είναι αυτά .

    Μην ζαλίζεις το μυαλό σου και σταματα να διαβάζεις για φάρμακα ,παρενέργειες και μίξης .

    Χημεία έχει κάνει ο γιατρός σου αυτή την στιγμή και πίστεψέ με 10 ανθρώπους να βρεις με την ίδια ακριβώς αγωγή δέκα διαφορετικές εμπειρίες θα ακούσεις .

    Εδώ ένα μόνο χάπι δρα διαφορετικά σε πόσα άτομα όχι τώρα εσύ που έχεις κάνει μια μίξη και που μόνο ο γιατρός σου ξέρει γιατι συνδιασε αυτές τις ουσίες.

    Υπομονή υπομονή και λογικά μετά τις σαράντα με δύο μήνες θα έχεις εικόνα και εσυ και ο γιατρός τι πρέπει να βγει ή να μπει στην αγωγή ..

    Όσο χάλια και αν είσαι βρες κάτι άλλο να ασχοληθείς αυτή την περίοδο ..γενικά δεν σου αρέσει κάτι άλλο να κάνεις ?
    Θα περάσει πιο γρήγορα έτσι ο καιρός ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Αρχικά ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και την βοήθεια. Το εκτιμώ.
    Marilou με έχει ρίξει τόσο πολύ το όλο θέμα τον τελευταίο σχεδόν μήνα και είναι πολλαπλά τα στραβά (κρίσεις πανικού και αγοραφοβίας που είχαν χρόνια να με πιάσουν, αρνητικές σκέψεις ανεξέλεγκτες και μηδέν διάθεση για τίποτα, λίμπιντο ανύπαρκτη, που δεν έχω δύναμη να κάνω οτιδήποτε. Άσε που νιώθω σωματικά καταβεβλημενος. Επίσης προ υποτροπής εμένα μόνος μου και ήμουν από τους λίγους που μου άρεσε να κάθομαι όλη μέρα μέσα και να βλέπω Netflix και YouTube. Έλεγα να φανταστείς αστειευόμενος 'εμένα η καραντίνα είναι η καλύτερη μου'. Και πλέον δεν αγγίζω καν το λαπτοπ και επίσης δεν μου αρέσει να κάθομαι μόνος μου και ήρθα στο πατρικό μου και μένω με τους γονείς μου.
    Θεωρείς ότι πρέπει να προσπαθήσω να κάνω πράγματα με το ζόρι και ας μην με ικανοποιεί τίποτα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Κοιμάμαι μεν αλλά δεν ξέρω αν μόνο του μπορεί να με κοιμήσει γιατί το παίρνω το βράδυ μαζί με 1 xanax των 0.5.
    Κι εγώ 15mg ρεμερον παίρνω το βράδυ και έχει φτιάξει ο ύπνος μου αλλά μάλλον ο γιατρός σου έκρινε ότι με το xanax θα κοιμάσαι ακόμη καλύτερα ειδικά αν έχεις πολύ αγχος. Ακόμη και σ'αυτή τη δόση το ρεμερον κάτι κάνει και για αγχος και διάθεση. Αλλά κυρίως σ'αυτή τη δόση στο έδωσε για τον ύπνο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Αρχικά ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και την βοήθεια. Το εκτιμώ.
    Marilou με έχει ρίξει τόσο πολύ το όλο θέμα τον τελευταίο σχεδόν μήνα και είναι πολλαπλά τα στραβά (κρίσεις πανικού και αγοραφοβίας που είχαν χρόνια να με πιάσουν, αρνητικές σκέψεις ανεξέλεγκτες και μηδέν διάθεση για τίποτα, λίμπιντο ανύπαρκτη, που δεν έχω δύναμη να κάνω οτιδήποτε. Άσε που νιώθω σωματικά καταβεβλημενος. Επίσης προ υποτροπής εμένα μόνος μου και ήμουν από τους λίγους που μου άρεσε να κάθομαι όλη μέρα μέσα και να βλέπω Netflix και YouTube. Έλεγα να φανταστείς αστειευόμενος 'εμένα η καραντίνα είναι η καλύτερη μου'. Και πλέον δεν αγγίζω καν το λαπτοπ και επίσης δεν μου αρέσει να κάθομαι μόνος μου και ήρθα στο πατρικό μου και μένω με τους γονείς μου.
    Θεωρείς ότι πρέπει να προσπαθήσω να κάνω πράγματα με το ζόρι και ας μην με ικανοποιεί τίποτα;
    Έχεις κάνει πρόσφατα αιματολογικές για βιταμίνες b12, d και φυλλικό οξύ; Αν είναι χαμηλά μπορεί να συντελέσει κι αυτό στην κακή κατάσταση του νευρικού συστήματος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Όχι δεν έχω κάνει....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Αρχικά ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και την βοήθεια. Το εκτιμώ.
    Marilou με έχει ρίξει τόσο πολύ το όλο θέμα τον τελευταίο σχεδόν μήνα και είναι πολλαπλά τα στραβά (κρίσεις πανικού και αγοραφοβίας που είχαν χρόνια να με πιάσουν, αρνητικές σκέψεις ανεξέλεγκτες και μηδέν διάθεση για τίποτα, λίμπιντο ανύπαρκτη, που δεν έχω δύναμη να κάνω οτιδήποτε. Άσε που νιώθω σωματικά καταβεβλημενος. Επίσης προ υποτροπής εμένα μόνος μου και ήμουν από τους λίγους που μου άρεσε να κάθομαι όλη μέρα μέσα και να βλέπω Netflix και YouTube. Έλεγα να φανταστείς αστειευόμενος 'εμένα η καραντίνα είναι η καλύτερη μου'. Και πλέον δεν αγγίζω καν το λαπτοπ και επίσης δεν μου αρέσει να κάθομαι μόνος μου και ήρθα στο πατρικό μου και μένω με τους γονείς μου.
    Θεωρείς ότι πρέπει να προσπαθήσω να κάνω πράγματα με το ζόρι και ας μην με ικανοποιεί τίποτα;
    Αν σου πω πως ότι περνάς το έχω βιώσει θα σε βοηθήσει ?
    Τρεις μήνες είχα χάσει τον αυτό μου γιατί εγώ έπρεπε , πάση θυσία να πείσω τον εαυτό μου να ξεπεράσει τις ανεπιθύμητες παρενέργειες που έχει μια ομάδα αντικαταθλιπτικών γιατί με βοηθοθσαν στον νευροπαθητικο πόνο που είχα ..

    Ζοριστικα παρα πολύ να τα συνηθίσω και να φανταστείς εγώ δεν είχα ιδέα ούτε τι πάει να πει κρίση πανικού και κατάθλιψη .
    Ποτέ στην ζωή μου ούτε εγώ ούτε κάποιος δικός μου είχε τέτοια θέματα ..

    Ώσπου ήρθε η σειρά μου ..Τι να σου πω ότι και εγώ παράτησα αγωγή στην εβδομάδα επάνω ,άλλαξα ούτε και εγώ θυμάμαι πλέον πόσες αγωγές μπας και βρω μια που να μην έχει αυτές τις απίστευτες παρενέργειες ?

    Να σου γράφω μέχρι αύριο ..
    Έχω και εγώ ημερολόγιο γιατί έπρεπε ,εκανα και αποκατάσταση μαζί ..

    Χάδι είναι αυτά που περνάς πίστεψέ με ...έχασα τον ευατο μου στην κυριολεξία .. άλλα μου έλεγαν άλλα καταλάβαινα ..
    Δεν μπορούσα να πάω γραφείο να εργαστώ και εμένα η δουλειά μου είναι πολύπλευρη...

    Αυτή την ανασφάλεια την είχα και εγώ ...κάποιες φάσεις έδιωχναν τους πάντες από κοντά μου ,αλλά υπήρχε και περίοδος που ήθελα πολύ αγάπη ,ειλικρινά σου λέω ήθελα συνέχεια ανθρώπους δίπλα μου να μου λένε ότι όλα θα πάνε καλά και να μην φοβάμαι ..
    Γιατί φοβομουνα πάρα πολύ ,αυτό το τελείως άγνωστο για εμένα που είχε τέτοια δύναμη ...
    Δεν μπορούσα να είμαι μόνη μου κάποιες φάσεις και ούτε και εγώ κοιμόμουνα ...
    Υπήρχαν όμως σου λέω και φάσεις που έδιωχνα τον ίδιο μου τον άντρα ...

    Νομίζω όμως η αγάπη ηταν και το πιο σημαντικό σε εμένα ..είχα πάρα πολύ στήριξη ειδικά όταν αποφάσισα να την ζητήσω και να μην το παίζω δυνατή για να μην με λυπούνται ..

    Αυτά και πολλά άλλα ..ώσπου μια μέρα άρχισα αν βλέπω φως στην κυριολεξία ,οι καλές μέρες πλέον ήταν περισσότερο από τις δύσκολες ώσπου μια μέρα σηκώνεσαι και λες τέλος ,έλα εδώ είμαι ,δεν σε φοβάμαι ..

    Όχι ότι δεν έχω και τις δύσκολες μέρες μου ,που πλέον αφορούν καθαρά το δικό μου θέμα την δική μου πηγή που μου προκαλεί όλο αυτό ,αλλά δεν με ρίχνουν ..απλά με στεναχωρούν και το μόνο σίγουρο ότι δεν τις αφήνω να επηρεάζουν την καθημερινοτητα μου ..

    Βρέξει χιονίσει το πρωί θα πάω γραφείο ακόμα και με κλάματα που λένε ...
    Έπειτα από το γράφειο θα κάνω την καθημερινή μου ρουτίνα οποία είναι αυτή και που προ καραντίνας στάνταρ ήταν μια ώρα την ημέρα να δω κάποιο φίλο ή φίλη ή να πάμε για περπατημα ή για καφεδάκι ή για φαγητό ..

    Τώρα πλέον τα πολύ βασικά και κάνα περπάτημα τίποτε άλλο μέχρι επιτέλους να μας ξανανοιξουν να ξεκινήσουμε να έχουμε και πάλι ζωή ...
    Απλά είμαι γραφείο πολύ περισσότερες ώρες την ημέρα πλέον αφού στο σπίτι οι υποχρεώσεις μου.εχουν λιγοστέψει και δεν χαλάω για κανέναν και τίποτα την ρουτίνα μου ..Αυτή που έχω φτιάξει τώρα μέσα στην καραντίνα για να μην αφήνω το μυαλό μου να κάνει σενάρια που αφορούν την τωρινή δύσκολη κατάσταση που ζούμε ...
    Βρήκα ευκαιρία τώρα και με τα μαθήματα που γίνονται από απόσταση να παρακολουθώ σεμινάρια πάνω σε κάτι καινούργιο.που μου αρέσει τρελά και πίστεψέ με η χαρά μου μόνο και μόνο για αυτό το κομμάτι είναι ικανή να αντιμετωπίσω ακόμα και το θεμα μου τελείως διαφορετικά .

    Αν τα κατάφερα εγώ και άλλοι πόσοι γιατί να μην μπορείς και εσύ ?
    Σίγουρα μπορείς αρκεί να προσπαθήσεις !

    Μέσα στην δυσκολία σου μπορείς να σκεφτείς ένα πράγμα που θα ήθελες να ξεκινήσεις να ασχολείσαι και που θα σε γεμίζει χαρά ?
    Θα μου πεις που μυαλό τώρα για τέτοια ..
    Και όμως δώσε λίγο χρόνο ακόμα στην αγωγή σου ,να μιλάς συνέχεια με τον γιατρό σου και μόλις δεις λίγο φως στο τούνελ.που λένε ξεκινάς να βάζεις στην ζωή σου και άλλα θέματα που σου προκαλούν χαρά και ικανοποίηση ..

    Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπου ,εδώ ειμαι ειλικρινά ,αρκεί όμως να πιέζεις τον ευατο σου και εσύ μην περιμένεις τα πάντα από τα χάπια .
    Από μόνα τους τίποτα δεν θα κάνουν θα δεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Marilou ειλικρινά σε ευχαριστώ αδιανόητα πολύ!!!!!! Η προσωπική σου εμπειρία μου έδειξε πόσο έχω υποτιμήσει την δύναμη της ανθρώπινης ψυχής και πόσο υποτιμώ την δική μου δύναμη.
    Είσαι πραγματικά άξια αμέτρητων μπράβο που έχεις αντεπεξέλθει σε κάτι τόσο σοβαρό και σου εύχομαι με όλο μου το είναι ότι καλύτερο.
    Εγώ είμαι τυχερός από την μία πλευρά γιατί έχω δύο υπέροχους γονείς που με στηρίζουν και με αγαπούν χωρίς όρια.
    Από την άλλη είμαι άεργος στην παρούσα περίοδο άρα δεν έχω κάποια εργασία να με σηκώσει να ενεργοποιηθώ έστω με το ζόρι.
    Φίλους έχω πολλούς αλλά έχω ανοιχτεί μόνο σε δύο και για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να ανοιχτώ σε άλλους για να μην 'στιγματιστώ' ως 'αδύναμος' όσο βλακώδες και αν ακούγεται αυτό.
    Πριν την υποτροπή θεωρούσα και με θεωρούσαν οι πάντες Α αρσενικό αλλά τελικά είμαι μάλλον Ω .....
    Θα κάνω υπομονή, θα ξεκινήσω σίγουρα και άμεσα και ψυχοθεραπεία και μακάρι να δω φως ώστε να πάρω μπροστά.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Marilou ειλικρινά σε ευχαριστώ αδιανόητα πολύ!!!!!! Η προσωπική σου εμπειρία μου έδειξε πόσο έχω υποτιμήσει την δύναμη της ανθρώπινης ψυχής και πόσο υποτιμώ την δική μου δύναμη.
    Είσαι πραγματικά άξια αμέτρητων μπράβο που έχεις αντεπεξέλθει σε κάτι τόσο σοβαρό και σου εύχομαι με όλο μου το είναι ότι καλύτερο.
    Εγώ είμαι τυχερός από την μία πλευρά γιατί έχω δύο υπέροχους γονείς που με στηρίζουν και με αγαπούν χωρίς όρια.
    Από την άλλη είμαι άεργος στην παρούσα περίοδο άρα δεν έχω κάποια εργασία να με σηκώσει να ενεργοποιηθώ έστω με το ζόρι.
    Φίλους έχω πολλούς αλλά έχω ανοιχτεί μόνο σε δύο και για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να ανοιχτώ σε άλλους για να μην 'στιγματιστώ' ως 'αδύναμος' όσο βλακώδες και αν ακούγεται αυτό.
    Πριν την υποτροπή θεωρούσα και με θεωρούσαν οι πάντες Α αρσενικό αλλά τελικά είμαι μάλλον Ω .....
    Θα κάνω υπομονή, θα ξεκινήσω σίγουρα και άμεσα και ψυχοθεραπεία και μακάρι να δω φως ώστε να πάρω μπροστά.....
    Χαίρομαι πολύ που κατάλαβες ότι όλοι μπορούμε να τα καταφέρουμε .
    Δεν έχω εγώ τίποτε παραπάνω από εσένα να το ξέρεις .
    έχεις λες τους γονείς σου .
    Σε καταλαβαίνω ! Είσαι ευλογημένος ειλικρινά !

    Σκέψου ότι και εγώ εχω δύο υπέροχους γονείς ακόμα και σε αυτή την ηλικία που είμαι, δίπλα μας κοντα μας σε όλες μας τις δυσκολίες ,έχω έναν άντρα που εκείνος αν δεν ήταν να ψάχνει με γιατρούς και ψυχοθεραπευτές,γιατί όπως σου είπα η ιστορία μου μας διέλυσε γιατί δεν είχαμε ιδέα τι ήταν αυτό, ίσως εγώ να μην ήμουν καν παντρενη ακόμα ...
    Γενικά από θέμα αγάπης είχα και έχω τα πάντα ,είμαι γεμάτη και όμως αυτή η παράνοια των χαπιών με εκανε να τους διώχνω όλους και όλα από κοντά μου .

    Η αλήθεια είναι ότι μόνο τα παιδιά μου ήθελα να έχω δίπλα μου..δεν ξέρω με αυτά μπορεί να ήμουν μόνο απότομη ,αυτή ήταν η αλλαγή μου απέναντι τους αλλά τα ήθελα ..μπορούσαν δηλαδή να έρθουν στο δωμάτιο που ήμουν μέρα νύχτα και να καθήσουμε να δούμε μια ταινία μαζί ..μόνο αυτά δεχομουν ..

    Οπότε εσύ είσαι πολύ καλύτερα από εμένα πίστεψέ με .
    Και δεν χρειάζεται να έχεις πολλούς φίλους .
    Λίγους και καλούς να ξέρεις .
    Και μόνο να μιλάς σε αυτούς που εμπιστεύεσαι .
    Να ξέρεις και κατσαδα που λέει ο λόγος να σου βάλουν θα είναι για καλό σου ,μην θυμώνεις .
    Οι πραγματικοί φίλοι δεν χαϊδεύουν μόνο ..

    Να μιλάς όταν το έχεις ανάγκη και αν ακόμα πνίγεσαι και δεν έχεις κανένα μπες εδώ και γράψε .
    εδώ είμαστε όλοι μαζί να σε βοηθήσουμε γιατί οι περισσότεροι τα περάσαμε ,τα περνάμε και μπορούμε να σε καταλάβουμε ..

    Κακά τα ψέματα όσο αγάπη και να έχεις από τους γύρω σου μόνο κάποιος που έχει φορέσει τα παπούτσια σου θα σε καταλάβει περισσότερο .
    Άλλωστε τυχαία διώχνουμε ακόμα και ανθρώπους που αγαπάμε από δίπλα μας όταν είμαστε χάλια λέγοντας τους ότι δεν μας καταλαβαίνουν?
    Πως να μας καταλάβουν βρε καλό μου ?
    Πως να περιγράψεις σε ένα ανθρωπο αυτό το τέρας που βιώνεις ?

    Εδώ είμαστε όπου μπορούμε να στηρίζουμε ο ένας τον άλλον .
    Να ξέρεις τώρα που δεν έχεις δουλειά και μέχρι να βρεις μπορείς να ασχοληθεί με κάτι άλλο που σου αρέσει ..

    Για σκέψου λιγάκι, τι νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις ώστε το μυαλό σου να ξεκολλήσει από να αναλύεις ακομα και τον διαφορετικό χτύπο που μπορεί να έχει η καρδιά σου και να κάνεις τρελα σενάρια .

    έστω κάτι χειρονακτικο ...όταν κατάφερα και μπορούσα και σηκώθηκα από το κρεβάτι επειδή ακόμα.ημουν πολλές ώρες στο σπίτι και δεν ήξερα τι να κάνω ,προκειμένου να μην σκέφτομαι είχα γεμίσει το σπίτι γλάστρες και λουλούδια .
    Μια με δύο ώρες την ημέρα ήμουν εκεί ..όχι βαριά πραγματα γιατί δεν επιτρεπόταν κιόλας ,αλλά το έκανα και μαζί είτε με τα παιδιά είτε με τον άντρα μου ,είτε με την μαμά μου ,γενικά οποίος ήταν σπίτιεχρι να αναρρώσω πλήρως από το χειρουργείο μου ..

    Μόνο που είχα την έννοια τους και την φροντίδα τους ήταν τέλεια ...πέρσυ πήραμε.μετα από πολλά χρόνια που με παρακαλούσαν τα παιδιά και ένα μικρό σκυλάκι .
    Εκεί να δεις αλλαγή ...Έλεγα τι χαζομάρα τόσα χρόνια αλλά που καιρός αφού έτρεχα όλη μέρας τις υποχρεώσεις των παιδιών ..

    Σκέψου λιγάκι απλά πραγματα προς το παρόν που μπορεί να απασχολείς το μυαλό σου και να παίρνεις χαρά μέσα από αυτά !

    είμαι σίγουρη ότι σε λίγους μήνες θα μιλάς για τις παρενέργειες και θα λες ,πως άφησα να με ρίχνουν τόσο ψυχολογικά ..

    Διάβαζα τα περιστατικά που γράφεις στο ημερολόγιο σου για το μεσημεριανό φαγητό ..
    Τα ίδια ακριβώς ,την ώρα που καθόμουνα να φάω όλα τότε μου έβγαιναν,θαρρείς και είχαμε ραντεβού κάθε μεσημέρι .. ..αλλά εγώ βλέπεις δεν τελείωνα το φαγητό μου ..τα παρατούσα και πήγαινα και έκλαιγα ..

    Είχα φτάσει να γίνω πετσί και κόκαλο στην κυριολεξία ..
    Γι αυτό σου λέω εσύ είσαι πιο δυνατός !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25
    Last Post: 22-06-2021, 21:54
  2. Γνώμες για τη θεραπεία rtms;
    By Κλεάνθης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2021, 04:01
  3. Παρακαλω χρειαζομαι τις γνωμες σας
    By tiredtolie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 14-01-2016, 17:34
  4. θελω εμπειριες και γνωμες σας.
    By thesgio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 01-07-2014, 19:08
  5. Αντικαταθλιπτικα !!ποια ειναι τα πιο καλυτερα??εμπειριες κ γνωμες δεκτες!
    By babis1925 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 16:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •