οποιος εχει δυο χιτωνας... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    κι επίσης, έχετε παρατηρήσει και εσείς πως όσοι έχουνε πολλά λεφτά είναι απίστευτα τσιγκούνηδες; τί κακό κι αυτό.
    ζει ο καθένας όπως μάθει βέβαια.
    .
    αυτο που γραφεις ειναι πολυ αληθεια , ο λογος ειναι οτι αυτοι πουχουν πολλα χρηματα , ταχουν φτιαξει μονοι τους ( παρατηρησε το , ειναι αληθεια ) , εχουν πονεσει/κοπιασει για να τα κανουν, οπως ο πατερας μου, που εφυγε αφραγκος για το τρομερο τοτε Καμερουν ( το 1955 ) , μες την ζουγκλα , το κλιμα ηταν αυτο που τον πειραζε περισσοτερο, υγρασια με ζεστη , οι 9 στους 10 εφευγαν γι αυτον τον λογο......κι εγω νεος ομως ημουν σπαταλος , οταν ομως εφτιαξα κι εχασα χρηματα , τα εκτιμησα δεοντως , και δεν ξοδευω για μενα πλεον παρα κατι λιγα .....ναι, δινω παλια ρουχα μου στην εκκλησια ( για απορους ) , στον ερανο δινω σχετικα λιγα γι αυτα που εχω , αλλα σπαγγος δεν ειμαι, καποιοι θα με πουν σπαγγο ομως , ισως και ναμαι.....


    Μενη , αν εχεις εισοδημα 500 ευρω , η 1 εκατομ. ευρω, δεν ειναι στην ιδια θεση με το να δωσουν 100 ευρω εκαστος .....προφανως αυτος με τα 10λεπτα ειναι πιο φιλανθρωπος , αφου ειναι ολο του το εισοδημα αυτο....μα βλεπω την μανα μου που πηγαινε σε μια ακριβη περιοχη , για να συμμετασχει στον ερανο της αγαπης , και μαζευαν ολο το πρωι κατι 60-70 ευρω , τιποτα δλδ.......

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αυτο που γραφεις ειναι πολυ αληθεια , ο λογος ειναι οτι αυτοι πουχουν πολλα χρηματα , ταχουν φτιαξει μονοι τους ( παρατηρησε το , ειναι αληθεια ) , εχουν πονεσει/κοπιασει για να τα κανουν, οπως ο πατερας μου, που εφυγε αφραγκος για το τρομερο τοτε Καμερουν ( το 1955 ) , μες την ζουγκλα , το κλιμα ηταν αυτο που τον πειραζε περισσοτερο, υγρασια με ζεστη , οι 9 στους 10 εφευγαν γι αυτον τον λογο......κι εγω νεος ομως ημουν σπαταλος , οταν ομως εφτιαξα κι εχασα χρηματα , τα εκτιμησα δεοντως , και δεν ξοδευω για μενα πλεον παρα κατι λιγα .....ναι, δινω παλια ρουχα μου στην εκκλησια ( για απορους ) , στον ερανο δινω σχετικα λιγα γι αυτα που εχω , αλλα σπαγγος δεν ειμαι, καποιοι θα με πουν σπαγγο ομως , ισως και ναμαι.....


    Μενη , αν εχεις εισοδημα 500 ευρω , η 1 εκατομ. ευρω, δεν ειναι στην ιδια θεση με το να δωσουν 100 ευρω εκαστος .....προφανως αυτος με τα 10λεπτα ειναι πιο φιλανθρωπος , αφου ειναι ολο του το εισοδημα αυτο....μα βλεπω την μανα μου που πηγαινε σε μια ακριβη περιοχη , για να συμμετασχει στον ερανο της αγαπης , και μαζευαν ολο το πρωι κατι 60-70 ευρω , τιποτα δλδ.......
    τα φτιάξανε μόνοι τους τα πολλά λεφτά και μετά χάσανε επαφή με το πόσο δύσκολα τα βγάζει πέρα κάποιος που δεν δουλεύει πχ.
    εμένα αυτό με στεναχωρεί. είναι κοινωνικό φαινόμενο πάντως, το καταλαβαίνω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    εμένα αυτό με στεναχωρεί. είναι κοινωνικό φαινόμενο πάντως, το καταλαβαίνω.

    οντως , ειναι κοινωνικο φαινομενο , της εποχης , η οχι της εποχης , ανεκαθεν υπηρχαν πλουσιοι.....

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ο πλουτος των ανθρωπων ,η μαλον η οικονομικη κατασταση τους, συγνωμη αλλα δεν ειναι κοινωνικο φαινομενο ,αλλα πολυτικο. Ακομα και στην Ελλαδα ,οπου τυποτα δεν παει συμφωνα με τους κανωνες, μια χωρα μοναδικη στον κοσμο!οπου και νομιζω οτι μπορει να εξηγηθει απολυτα το γιατι δεν εχουμε εξωγηινες απαγωγες, η γενικα εμπειριες απο ανθρωπους που να τους πειραν οι εξωγηινοι για πειραματα και τριπλεξ. ακομα κι δω λοιπον η πολυτικη ειναι που καθοριζει κι φτιαχνει το συστημα ωστε να υπαρξει η οποια αναοτυξη.
    Οσο για τους συνντροφους εξωγιηνους , δεν νομιζω να εχουν μαρξιστικες αποψεις,για αυτο και συνεχως εμφανιζοντε στις ΗΠΑ,μαλιστα στην ΠΕΡΙΟΧΗ 51 , εχει υπαρξει και συνεργασεια ,οπου τα κεφαλαια ακουγετε οτι βγηκαν το 1925 ,με εγγητες
    εβραιους και δικαιο την "Τορα" η οποια ειναι η πιο παλαια και συναμα εγκυρη νομικη υποσταση .
    Η μοναδικοτητα μας, η εξερεση μας σε ολα σαν λαο ,δυστυχως με την αρνιτικη ενοια ειναι ο λογος που δεν εχομε απαγωγες προς μελετη απο εξωγιηνους ,τι να μας κνουν? ξεφτυλα ακομα κι αυτοι δεν,,,

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ο πλουτος των ανθρωπων ,η μαλον η οικονομικη κατασταση τους, συγνωμη αλλα δεν ειναι κοινωνικο φαινομενο ,αλλα πολυτικο. Ακομα και στην Ελλαδα ,οπου τυποτα δεν παει συμφωνα με τους κανωνες, μια χωρα μοναδικη στον κοσμο!οπου και νομιζω οτι μπορει να εξηγηθει απολυτα το γιατι δεν εχουμε εξωγηινες απαγωγες, η γενικα εμπειριες απο ανθρωπους που να τους πειραν οι εξωγηινοι για πειραματα και τριπλεξ.
    Η μοναδικοτητα μας, η εξερεση μας σε ολα σαν λαο ,δυστυχως με την αρνιτικη ενοια ειναι ο λογος που δεν εχομε απαγωγες προς μελετη απο εξωγιηνους ,τι να μας κνουν? ξεφτυλα ακομα κι αυτοι δεν,,,


    οι Φαραω , που υπηρξαν πριν 4,500 χρονια πριν, που ηταν παμπλουτοι, ηταν Ελληνες ? , η τους ειχαν απαγαγει κι αυτους οι εξωγηινοι ? ηταν κι αυτο πολιτικο φαινομενο ?
    ο δε πλουσιοτερος ανθρωπος στον κοσμο δεν ηταν ο j.bezos , αυτος που εχει την amazon , και καμμια 120η δισ $ , αλλα ο Μανσα Μουσα , το 1300 Μ.Χ. , που ειχε ανω των 500$ δισ. και ανω σε χρυσαφι ( τοχω δει σε ντοκυμαντερ ) , που τα βρηκε , του ταδωσαν οι εξωγηινοι ? ηταν κι αυτο πολιτικο φαινομενο, του Μεσαιωνα ? η πρωτη εμφανιση χαρτονομισματων ηταν στην Κινα το 700 μ.χ, και στην Ευρωπη το 1600 μ.χ. , πριν υπηρχε μονο ο χρυσος ......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητε homebod , το λινκ που παραθετεις , δεν αναφερει πουθενα την γυναικα , εσυ κανεις αναφορα σε αυτην , αρα ειναι παρωχημενων αντιληψεων ( το λινκ ) τοτε δλδ. που η γυναικα δεν ηταν υπολογισημη , ηταν μονο δακτυλογραφος , τηλεφωνητρια , και οτι κατωτερο υπηρχε .......
    ναι, σε καθε κοπαδι υπαρχει ενας αρχηγος , αλλα στο κοπαδι, οχι σε ολα τα ζωα του ιδιου ειδους , οπως εμεις οι ανθρωποι εχουμε για καθε λαο εναν υπερτατο αρχοντα .......και τι χαρακτηριστικα πρεπει ναχει αυτος ο αρχων ? μηπως μας παραπεμπει στου κατα Δαρβινου θεωρια , επιβιωση του ισχυροτερου ?
    οντως , ο Χριστος προσπαθησε να ξυπνησει το ευγενεστερο κυτταρο των ανθρωπων , εχουμε τετοιο ομως , τουλαχιστον ενεργο ? η μηπως η ζωη ειναι σκληρη, και για να επιβιωσεις πρεπει κι εσυ να γινεις σκληρος ? αυτο ειναι το ερωτημα μου , .........
    Αγαπητέ μου Mac, ο Άρχοντας για να είναι τέτοιος πρέπει καθ' ορισμό να είναι γενναιόδωρος, συν όλες τις άλλες ηγετικές ιδιότητες. Η Επιβίωση του ισχυροτέρου δεν ισχύει ούτε στην ζούγκλα, οι μεγάλοι αριθμοί των κοπαδιών και οι γέννες πολλών απογόνων φροντίζουν γι' αυτό. Οι αριθμοί ισορροπούν τη δύναμη του ενός.

    Όσον αφορά τη σκληρότητα της ζωής, ο Χριστός είπε "αν σε χτυπήσουν στο ένα μάγουλο δώσε τους και το άλλο" δηλαδή μη δίνεις σημασία στη προσπάθεια του άλλου να σου κάνει κακό, το πολύ πολύ να πεθάνεις! Οι πρώτοι Χριστιανοί πήγαιναν στο Πόλεμο και δεν εμάχοντο. Σήμερα οι Ιαχωβάδες αρνούνται να πάρουν όπλο στο Στρατό.

    Η κατά Άγιον Όρος παράδοση θέλει το Σύμπαν μας έργο κατώτερου Θεού, του Εωσφόρου. Ερχόμαστε εδώ για να ζήσουμε το έργο του. Πεθαίνοντας γυρνάμε πίσω στον κόσμο του Ενός.

    Μην έχουμε φόβο θανάτου, να περιφρονούμε αυτούς που θησαυρίζουν σ' αυτό τον κόσμο.
    Από την Αρχαία Ελλάδα υπήρχαν φιλοσοφικές σχολές που δίδασκαν πολύ λιτή ζωή και περιφρόνηση του πλούτου.

    Πόλεμος Πατήρ Πάντων σε αυτόν τον κόσμο, πλην όμως αυτός είναι ένας κόσμος ατελής στον οποίο το μόνο σίγουρο στη ζωή μας είναι ο θάνατος.
    Last edited by homebod; 21-04-2021 at 20:34.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αγαπητέ μου Mac, ο Άρχοντας για να είναι τέτοιος πρέπει καθ' ορισμό να είναι γενναιόδωρος, συν όλες τις άλλες ηγετικές ιδιότητες. Η Επιβίωση του ισχυροτέρου δεν ισχύει ούτε στην ζούγκλα, οι μεγάλοι αριθμοί των κοπαδιών και οι γέννες πολλών απογόνων φροντίζουν γι' αυτό. Οι αριθμοί ισορροπούν τη δύναμη του ενός.
    .
    δεν το ειχα σκεφτει ετσι, οτι δλδ. οι μεγαλοι αριθμοι των κοπαδιων και οι γεννες πολλων απογονων φροντιζουν για την επιβιωση , ειχα κολλησει στην θεωρια του δαρβινου.....ουτε ειχα σκεφτει οτι ο αρχοντας πρεπει εξ ορισμου ναναι γενναιοδωρος.......................

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Όσον αφορά τη σκληρότητα της ζωής, ο Χριστός είπε "αν σε χτυπήσουν στο ένα μάγουλο δώσε τους και το άλλο" δηλαδή μη δίνεις σημασία στη προσπάθεια του άλλου να σου κάνει κακό, το πολύ πολύ να πεθάνεις! Οι πρώτοι Χριστιανοί πήγαιναν στο Πόλεμο και δεν εμάχοντο. Σήμερα οι Ιαχωβάδες αρνούνται να πάρουν όπλο στο Στρατό.
    .
    Τωρα αν ισχυει ' το πολυ πολυ να πεθανεις ' δεν ειναι και λιγο ........παντως αν ακολουθουσαμε την εντολη του Χριστου ' αν σε χτυπησει εις στο ενα μαγουλο, στρεψε και ταλλο' θα τρωγαμε πολυ ξυλο σαυτην την ζωη .....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    ! Οι πρώτοι Χριστιανοί πήγαιναν στο Πόλεμο και δεν εμάχοντο.

    Πόλεμος Πατήρ Πάντων σε αυτόν τον κόσμο, πλην όμως αυτός είναι ένας κόσμος ατελής στον οποίο το μόνο σίγουρο στη ζωή μας είναι ο θάνατος.
    το πρωτο δεν το γνωριζα ..........................για το δευτερο θα συμφωνησω .........

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Αυτό το εμάχοντο με τσάκισε. χα χα Γενικώς διαφωνώ οριζοντίως καθέτως και διαγωνίως θα πω. Αυτός ο κόσμος καθόλου ατελής δεν είναι. Το γεγονός ότι υπάρχει ο θάνατος δεν τον κάνει ατελή, ούτε άσχημο, ούτε οτιδήποτε τον θεωρεί ο καθένας που τον συγκρίνει με έναν κόσμο που ούτε έχω δει, ούτε θα δω ποτέ, καθώς ούτε το Ένα, ούτε το Κανένα σημαίνει το οτιδήποτε. Είναι ανθρώπινες συλλογιστικές, φρούδες ελπίδες και κοινοί φόβοι συμπυκνωμένοι στο Φανταστικό. Και είναι μεγάλη αχαριστία να περιφρονείς τον όμορφο αυτό κόσμο, για ένα...ταπεινό επέκεινα. Καλά, τ' άλλα για εξωγήινους και η ελλάδα η μοναδική χώρα δεν τα συζητώ καν, δεν είναι για σχόλια...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    https://en.wiktionary.org/wiki/%E1%B...BD%CF%84%CE%BF

    εμάχοντο αγράμματη
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Δεν είμαι εγώ που πρέπει να φτάσω στην εποχή της δημοτικής γλώσσας.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Πώς λέγεται στη δημοτική;
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Βοήθεια οποίος μπορεί
    By MKri in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 10-12-2020, 17:16
  2. οποιος...
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 04-10-2017, 21:05
  3. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 04:23
  4. Βιηθεια οποιος μπορει....
    By anonymos1987 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-2014, 06:14
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •