οποιος εχει δυο χιτωνας... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    θελω να ευχαριστησω τον homebod , ton Eagle guy , τον nikos2 , τον user , που συμμετειχαν στο θεμα μου ......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πριν θελήσεις να αλλάξεις τον κόσμο, άλλαξε τον εαυτό σου. Απόψεις για τα φύλα που είναι παρωχημένες, ρουφηγμένες από ζωή και νιάτο και αλλαγή, σταφιδιασμένες από ροή και φρεσκάδα, λες και βγήκαν από τη ντουλάπα της ιστορίας και μίας ιστορίας μάλιστα που δεν έχει φτάσει στη σύγχρονη θεώρηση, ανάλυση και εξέταση όσων βιβλίων δε χωράνε στο στενό εύρος ενδιαφερόντων κάποιων. Θα έλεγα πως για να αλλάξω τον κόσμο, πρώτα πρέπει να φτάσω στο Εδώ και Τώρα, όχι να πάω πίσω και να κουβαλήσω τη σκόνη και τη ναφθαλίνη του στο σήμερά μου.
    Όσο για τους χιτώνες, δε τους φοράω πια. Έχει χιλιετίες σκόνης πάνω του το ένδυμα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εκτος απο την πρωτη σειρα , που ειναι κατανοητη και ευληπτη, θες να μας εξηγησεις τα υπολοιπα , διοτι δυσκολευομαι να τα κατανοησω .....πλην της τελευταιας σειρας , που καταλαβαινω οτι ειναι σχημα λογου......

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Πριν θελήσεις να αλλάξεις τον κόσμο, άλλαξε τον εαυτό σου. Απόψεις για τα φύλα που είναι παρωχημένες, ρουφηγμένες από ζωή και νιάτο και αλλαγή, σταφιδιασμένες από ροή και φρεσκάδα, λες και βγήκαν από τη ντουλάπα της ιστορίας και μίας ιστορίας μάλιστα που δεν έχει φτάσει στη σύγχρονη θεώρηση, ανάλυση και εξέταση όσων βιβλίων δε χωράνε στο στενό εύρος ενδιαφερόντων κάποιων. Θα έλεγα πως για να αλλάξω τον κόσμο, πρώτα πρέπει να φτάσω στο Εδώ και Τώρα, όχι να πάω πίσω και να κουβαλήσω τη σκόνη και τη ναφθαλίνη του στο σήμερά μου.
    Όσο για τους χιτώνες, δε τους φοράω πια. Έχει χιλιετίες σκόνης πάνω του το ένδυμα.
    Τι γινεται ομως οταν αυτη η σκονη και η ναφθαλινη κρυβει και κατι ενοχικο που σου δημιουργει τυψεις και ενοχες ..
    Πες οτι δεν εχεις την ευκαιρια να πας και να του πεις (αυτον που σου τα προκαλει )το οτιδηποτε ωστε να σου φύγει ολο αυτο ,τι γινεται ?

    Αληθεια εδω πως αντιμετωπιζεις μια απωλεια που δεν εχεις την ευκαρια να διορθωσεις ολο αυτο ...Και μιλαω για πραγματικη απώλεια ,θάνατο .Πως αφομοιώνεις ολο αυτο στο σήμερα ,στο τώρα ?

    Ειναι ασχετο αυτο με το ολο θεμα (sorry κιολας )αλλα πραγματικά θα ηθελα παρα πολυ να μου πεις την αποψη σου πανω σε αυτο γιατι θα με βοηθήσεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια αρχη απο το μηδεν ειναι αδυνατη. Καταρχην οταν γενιομαστε "αγραφα χαρτια" με μονο το DNA μας, εχουμε τους γονεις μας και μια ολοκληρη κοινωνια ηδη δομημενη που θα μας διαμορφωσει. Με την παροδο του χρονου θα σημειωθουν αλλαγες φυσικα σε αυτη την κοινωνια. Δεν νομιζω τα σημερινα κοριτσακια, οταν μεγαλωσουν και καταλαβαινουν ορισμενα πραγματα να εκτιμουν πολυ τα παιδικα παραμυθια που ενας πριγκηπας ερχεται και τα σωζει απο τα χιλια μυρια, αλλα και η κουλτουρα αλλαζει με το καιρο και καθε γενια βαζει το δικο της λιθαρακι.
    Ακομα και με παρθενογεννεση της κοινωνιας σε ενα φανταστικο σεναριο, τιποτα δεν μας εξασφαλιζει οτι δεν θα παρει εντελως στραβο δρομο, κατι που δεν μπορουμε φυσικα να μαθουμε γιατι ειναι αδυνατον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Μια αρχη απο το μηδεν ειναι αδυνατη. Καταρχην οταν γενιομαστε "αγραφα χαρτια" με μονο το DNA μας, εχουμε τους γονεις μας και μια ολοκληρη κοινωνια ηδη δομημενη που θα μας διαμορφωσει. Με την παροδο του χρονου θα σημειωθουν αλλαγες φυσικα σε αυτη την κοινωνια. Δεν νομιζω τα σημερινα κοριτσακια, οταν μεγαλωσουν και καταλαβαινουν ορισμενα πραγματα να εκτιμουν πολυ τα παιδικα παραμυθια που ενας πριγκηπας ερχεται και τα σωζει απο τα χιλια μυρια, αλλα και η κουλτουρα αλλαζει με το καιρο και καθε γενια βαζει το δικο της λιθαρακι.
    Ακομα και με παρθενογεννεση της κοινωνιας σε ενα φανταστικο σεναριο, τιποτα δεν μας εξασφαλιζει οτι δεν θα παρει εντελως στραβο δρομο, κατι που δεν μπορουμε φυσικα να μαθουμε γιατι ειναι αδυνατον.
    Το πιο σημαντικο λαθος που κανουν οι γονεις ειναι να μεγαλων ενα παιδι χωρις δυσκολίες και οχι να μεγαλωνει ενα παιδι μεσα απο τις δυσκολιες ..
    Μονο τοτε μαθαινεις τα παιδια σου να ειναι ετοιμα να αντιμετωπισουν τα παντα .

    Τα παντα ξεκινανε ακομα απο την προγενεθλια περιοδο ενος εμβρυου οσο παραλογο και να ακουγεται ...

    Δεν ειναι τυχαιο που οι αρχαιοι διαλεγαν παιδαγωγους για να μεγαλωσουν δυνατα και αποφασιστικα παιδια .Μονο ενας ανθρωπος που δεν εχει συναισθηματικο δεσιμο με ενα απαιδι μπορεις να πεις οτι θα μεγαλωσει ενα πολυ δυνατο και σκληρο παιδι-ενηλικα .Οοσο σκληρο και να ακουγεται .Οσοι εχουμε συναισθηματικο δεσιμο ειναι αδυνατον να μην εχουμε κανει και τα λαθη μας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το πιο σημαντικο λαθος που κανουν οι γονεις ειναι να μεγαλων ενα παιδι χωρις δυσκολίες και οχι να μεγαλωνει ενα παιδι μεσα απο τις δυσκολιες ..
    Μονο τοτε μαθαινεις τα παιδια σου να ειναι ετοιμα να αντιμετωπισουν τα παντα .

    Τα παντα ξεκινανε ακομα απο την προγενεθλια περιοδο ενος εμβρυου οσο παραλογο και να ακουγεται ...

    Δεν ειναι τυχαιο που οι αρχαιοι διαλεγαν παιδαγωγους για να μεγαλωσουν δυνατα και αποφασιστικα παιδια .Μονο ενας ανθρωπος που δεν εχει συναισθηματικο δεσιμο με ενα απαιδι μπορεις να πεις οτι θα μεγαλωσει ενα πολυ δυνατο και σκληρο παιδι-ενηλικα .Οοσο σκληρο και να ακουγεται .Οσοι εχουμε συναισθηματικο δεσιμο ειναι αδυνατον να μην εχουμε κανει και τα λαθη μας ...
    Και αυτο εξαρταται απο την κοινωνια. Στα αρχαια χρονια μπορει να ηθελαν να βγαλουν ενα παιδι ατρομητο πολεμιστη, που να κοβει στον πολεμο τα κεφαλια των εχθρων του χωρις δισταγμο, για το ανδρικο προτυπο και αναλογα με την κοινωνια, και που εαν τα κατεφερνε καλα θα θεωρουταν ηρωας. Σημερα στη δυτικη κοινωνια, φροντιζουμε να το στειλουμε σχολειο για να γινει για παραδειγμα ενας λαμπρος επιστημονας που θα βαλει το λιθαρακι του στον κοσμο, ισως. Αλλα και αυτο εξαρταται απο την κοινωνια και την εκαστοτε οικογενεια.
    Εγω δεν εχω παιδια, αλλα εαν ειχα θα ηθελα να ηταν καλοσυνατοι και να αλλαξουν τον μικροκοσμο τους- μακροκοσμο τους με τις γνωσεις τους και την συμπεριφορα τους, ασχετως υλικων απολαβων. Και να ειναι οσο το δυνατον ευτυχισμενοι στην πορεια αυτη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και αυτο εξαρταται απο την κοινωνια. Στα αρχαια χρονια μπορει να ηθελαν να βγαλουν ενα παιδι ατρομητο πολεμιστη, που να κοβει στον πολεμο τα κεφαλια των εχθρων του χωρις δισταγμο, για το ανδρικο προτυπο και αναλογα με την κοινωνια, και που εαν τα κατεφερνε καλα θα θεωρουταν ηρωας. Σημερα στη δυτικη κοινωνια, φροντιζουμε να το στειλουμε σχολειο για να γινει για παραδειγμα ενας λαμπρος επιστημονας που θα βαλει το λιθαρακι του στον κοσμο, ισως. Αλλα και αυτο εξαρταται απο την κοινωνια και την εκαστοτε οικογενεια.
    Εγω δεν εχω παιδια, αλλα εαν ειχα θα ηθελα να ηταν καλοσυνατοι και να αλλαξουν τον μικροκοσμο τους- μακροκοσμο τους με τις γνωσεις τους και την συμπεριφορα τους, ασχετως υλικων απολαβων. Και να ειναι οσο το δυνατον ευτυχισμενοι στην πορεια αυτη.
    Τα παιδια μας ειναι ο καθρέπτης μας, αυτο να το θυμασαι και στο λεω και απο τις δυο πλευρές ..Και ως παιδι και ως γονιος ..
    Ειχα πρότυπο την δική μου οικογένεια ,ημουν τυχερη και εκανα την δικη μου με βαση αυτα που μου εμαθαν οι δικοι μου και με βαση αυτα που εμαθαν στον αντρα μου οι δικοι του και ετσι θελω να πιστευω οτι εφτιαξα μια καλυτερη ακομα εκδοχη απο την δικη μας ..Γιατι και οι δικοι μας γονεις εκανα λαθη ,αν ειναι δυνατον ολοι κανουμε ....Παντα ο ανθρωπος εχει περιθώρια εξελιξης ..Ποτε δεν λεμε οτι ενας ανθρωπος ειναι τέλειος ,οσο αναπνέει μαθαινει ακομα και εκατόν χρονον να φτάσει...

    Βλεπω πολυ συχνα εδω μεσα παιδια που να βασανίζονται απο τα λάθη των δικων τους και χωρις να κανουν καμια προσπαθεια, εφοσον τα αναγνωριζουν, να αλλαξουν εκεινα πλεον και να γινουνν η καλυτερη εκδοχη τους ωστε αργοτερα να γινουν αυτοι οι καλυτεροι καθρεπτες για τα παιδια τους ,αλλά προτιμουν να συνεχιζουν να κρυβονται πισω απο αυτο .
    Τοτε σιγουρο σε αυτο που θα δημιουργησουν δεν θα ειναι και τοσο φανερή η θετικη εξελιξη τους ...

    Μην νομιζεις και η δικη μας κοινωνια τετοια παιδια χρειαζεται ,οπως τοτε των αρχαίων ..
    Απλα τοτε ειχαν να αντιμετωπισουν ορατους κινδύνους ,σημερα οι κίνδυνου ειναι συνηθως αόρατοι και να ξερεις ο αόρατος κίνδυνος ,αυτος που ερχεται αθόρυβα και ακίνδυνα απο πισω σου και σκάει ξαφνικα μπροστά σου ειναι πολυ πιο ύπουλος και πολυ πιο επικίνδυνος απο τον ορατό..

    Αν καθε παιδι πισω απο ενα ¨τοξικο ¨οπως εμαθαν να λενε γονιο εβλεπαν ενα πονεμενο ,ταλαιπωρημενο και βασανισμένο ανθρωπο που ειχε την ατυχια να μεγαλωσει με τους ιδιους γονεις που τον δημιουρηγασν τοτε πιστεψε με η κοινωνια μας θα ηταν τελειως διαφορετικη ..
    Αυτο πρεπει να μαθουμε στα παιδια μας ,να γινονται η καλυτερη εκδοχη μας και αυτο γινεται βεβαια οταν καποιος ανθρωπος -γονιός παραδέχεται οτι εχει αδυναμιες και κανει λαθη...

    Ξερεις εσυ πολλους που βαζουν στην ακρη την αλαζονεία τους ,τον εγωισμο τους και την ζήλια τους ωστε να γινουν καλυτεροι ?

    Εγω οχι ,ακομα και σε εμενα έπιασα πολλες φορες τον ευατο μου να κανει λάθη ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν υπαρχει και ουσιαστικη διαφορα με τους παιδαγωγους τους τοτε με το σημερινο σχολειο. Εαν ησουν φυσικα ο Μεγας Αλςξανδρος θα ειχες την ελιτ και προσωπικους trainers. Τωρα νομιζω ειναι καλυτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τα παιδια μας ειναι ο καθρέπτης μας, αυτο να το θυμασαι και στο λεω και απο τις δυο πλευρές ..Και ως παιδι και ως γονιος ..
    Ειχα πρότυπο την δική μου οικογένεια ,ημουν τυχερη και εκανα την δικη μου με βαση αυτα που μου εμαθαν οι δικοι μου και με βαση αυτα που εμαθαν στον αντρα μου οι δικοι του και ετσι θελω να πιστευω οτι εφτιαξα μια καλυτερη ακομα εκδοχη απο την δικη μας ..Γιατι και οι δικοι μας γονεις εκανα λαθη ,αν ειναι δυνατον ολοι κανουμε ....Παντα ο ανθρωπος εχει περιθώρια εξελιξης ..Ποτε δεν λεμε οτι ενας ανθρωπος ειναι τέλειος ,οσο αναπνέει μαθαινει ακομα και εκατόν χρονον να φτάσει...

    Βλεπω πολυ συχνα εδω μεσα παιδια που να βασανίζονται απο τα λάθη των δικων τους και χωρις να κανουν καμια προσπαθεια, εφοσον τα αναγνωριζουν, να αλλαξουν εκεινα πλεον και να γινουνν η καλυτερη εκδοχη τους ωστε αργοτερα να γινουν αυτοι οι καλυτεροι καθρεπτες για τα παιδια τους ,αλλά προτιμουν να συνεχιζουν να κρυβονται πισω απο αυτο .
    Τοτε σιγουρο σε αυτο που θα δημιουργησουν δεν θα ειναι και τοσο φανερή η θετικη εξελιξη τους ...

    Μην νομιζεις και η δικη μας κοινωνια τετοια παιδια χρειαζεται ,οπως τοτε των αρχαίων ..
    Απλα τοτε ειχαν να αντιμετωπισουν ορατους κινδύνους ,σημερα οι κίνδυνου ειναι συνηθως αόρατοι και να ξερεις ο αόρατος κίνδυνος ,αυτος που ερχεται αθόρυβα και ακίνδυνα απο πισω σου και σκάει ξαφνικα μπροστά σου ειναι πολυ πιο ύπουλος και πολυ πιο επικίνδυνος απο τον ορατό..

    Αν καθε παιδι πισω απο ενα ¨τοξικο ¨οπως εμαθαν να λενε γονιο εβλεπαν ενα πονεμενο ,ταλαιπωρημενο και βασανισμένο ανθρωπο που ειχε την ατυχια να μεγαλωσει με τους ιδιους γονεις που τον δημιουρηγασν τοτε πιστεψε με η κοινωνια μας θα ηταν τελειως διαφορετικη ..
    Αυτο πρεπει να μαθουμε στα παιδια μας ,να γινονται η καλυτερη εκδοχη μας και αυτο γινεται βεβαια οταν καποιος ανθρωπος -γονιός παραδέχεται οτι εχει αδυναμιες και κανει λαθη...

    Ξερεις εσυ πολλους που βαζουν στην ακρη την αλαζονεία τους ,τον εγωισμο τους και την ζήλια τους ωστε να γινουν καλυτεροι ?

    Εγω οχι ,ακομα και σε εμενα έπιασα πολλες φορες τον ευατο μου να κανει λάθη ...
    Ναι υπαρχουν ατομα που ειναι ακαταλληλα να γινουν γονεις και θα υποφερουν τα παιδια τους για αυτο το λογο. Αλλα και τα παιδια πολλες φορες ειναι πολυ αυστηροι κριτες, ειδικα εαν η πορεια τους εφερε σε ενα σταδιο της ζωης να μην ειναι ευτυχισμενα και ψαχνουν τα γιατι. Ολοι κανουμε λαθη και δεν εξαρταται και πολλες φορες απο εμας, αν για παραδειγμα το σχολικο περιβαλλον δεν φερθηκε καλα στο παιδι, γιατι ηταν ιδιορυθμο. Δεν εχουμε τον ελεγχο πολλες φορες, προσπαθουμε για το καλυτερο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν υπαρχει και ουσιαστικη διαφορα με τους παιδαγωγους τους τοτε με το σημερινο σχολειο. Εαν ησουν φυσικα ο Μεγας Αλςξανδρος θα ειχες την ελιτ και προσωπικους trainers. Τωρα νομιζω ειναι καλυτερα.
    Μην ξεχνας ομως τι μανα ειχε ο Μ .Αλεξανδρος ..
    Την Ολυμπιάδα, η οποια ηταν τοσο αφοσιωμένη και δυνατη μητερα αλλα την διαπεδαγωγηση του, οπως ειπες και εσυ την ανελαβε η ελιτ της τοτε εποχης ..
    Εσυ γιατι λες να εγινε αυτο απο μια γυναικα που οπως λέγεται κοιμοταν ακομα και με τα φιδια χωρις να την αγγίζουν, κατηγορηθηκε ακόμα και για την δολοφονία του συζύγου της γιατι δεν ανεχοταν την ιδεα οτι μπορει να υπαρχει απόγονος απο μια νεοτερη σύζυγο του Φιλίππου και που πιθανον να διεκδηκουσε και τον θρονο ...
    Δεν άφηνε τίποτα στην τύχη του ...

    Εγω νομιζω οτι η Ολυμπιαδα ειχε πληρη αυτογνωσία πως μια μανα οσο δυνατη και να είναι ,ο τροπος που θα μεγαλώσει το ιδιο της το παιδι μπορει να το ευνουχίσει άθελα της ..
    Οποτε οσο δυνατος να ειναι ενας γονιος ,οσα καλα και να τα εχει καταφερει στην ζωη του ,το συναισθημα ειναι ενας ασταθμητος παραγοντας που μπορει αθελα του να ευνουχίσει τα παιδια του ..

    Σημερα δυστηχως δεν εχουν καμια σχεση οι τοτε παιδαγωγοι με τους τωρα ..
    Και ξερεις γιατι ?Οχι γιατι δεν ξερουν την δουλεια τους αλλα γιατι και εκει θα επεμβει ο γονέας αν το παιδι του του παραπονεθει οτι το πιεσε λιγακι παραπάνω ..Και εδω παλι το συναισθημα επεμβαινει και καθοριζει την μετεπειτα πορεια του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μην ξεχνας ομως τι μανα ειχε ο Μ .Αλεξανδρος ..
    Την Ολυμπιάδα, η οποια ηταν τοσο αφοσιωμένη και δυνατη μητερα αλλα την διαπεδαγωγηση του, οπως ειπες και εσυ την ανελαβε η ελιτ της τοτε εποχης ..
    Εσυ γιατι λες να εγινε αυτο απο μια γυναικα που οπως λέγεται κοιμοταν ακομα και με τα φιδια χωρις να την αγγίζουν, κατηγορηθηκε ακόμα και για την δολοφονία του συζύγου της γιατι δεν ανεχοταν την ιδεα οτι μπορει να υπαρχει απόγονος απο μια νεοτερη σύζυγο του Φιλίππου και που πιθανον να διεκδηκουσε και τον θρονο ...
    Δεν άφηνε τίποτα στην τύχη του ...

    Εγω νομιζω οτι η Ολυμπιαδα ειχε πληρη αυτογνωσία πως μια μανα οσο δυνατη και να είναι ,ο τροπος που θα μεγαλώσει το ιδιο της το παιδι μπορει να το ευνουχίσει άθελα της ..
    Οποτε οσο δυνατος να ειναι ενας γονιος ,οσα καλα και να τα εχει καταφερει στην ζωη του ,το συναισθημα ειναι ενας ασταθμητος παραγοντας που μπορει αθελα του να ευνουχίσει τα παιδια του ..

    Σημερα δυστηχως δεν εχουν καμια σχεση οι τοτε παιδαγωγοι με τους τωρα ..
    Και ξερεις γιατι ?Οχι γιατι δεν ξερουν την δουλεια τους αλλα γιατι και εκει θα επεμβει ο γονέας αν το παιδι του του παραπονεθει οτι το πιεσε λιγακι παραπάνω ..Και εδω παλι το συναισθημα επεμβαινει και καθοριζει την μετεπειτα πορεια του ...
    Ναι δεν πρεπει να φερνουμε τον Μεγα Αλεξανδρο για παραδειγμα. Στον λαο ας πουμε των Αθηνων τον χρυσο αιωνα και παλι εξιδεικευμενο παραδειγμα ειναι.
    Τεσπα, οι εποχες αλλαζουν μεσα σε δεκαετιες κιολας. Εγω ετρωγα ξυλο απο τους δασκαλους. Μαλιστα ενας ειχε ρωτησει την ταξη ποσο κανει 2 εις την δεκατη τριτη και σηκωνω το χερι και του απανταω 2χ2χ2 13 φορες. Με σηκωνει επανω στην αιθουσα και μου τραβαγε το αυτι και με ρωταγε ποσο κανει 2 εις την δεκτη τριτη ... φυσικα η πληρη απαντηση ηθελε πραξεις στον πινακα (δημοτικο τωρα) και εγω δεν καταλαβαινα τι θελει απο μενα (καταλαβαινα οτι η πληρη απαντηση θελει πραξεις), οποτε του ελεγα 2χ2χ2... δεκατρεις φορες. Ακομα αναρωτιεμαι τι μυαλο κουβαλαγε και τι ζηταγε για απαντηση.
    Φυσικα μαλλον δεν το ανεφερα καν στους γονεις, συνηθισμενο ισως φαινομενο αυθαιρεσιας δασκαλου.
    Μαλλον τωρα ειναι καλυτερα, αν και δεν θα ηθελα να ειμαι δασκαλος (το εχω κανει ως επαγγελμα σε μεγαλυτερα παιδια) και να ακουω τον καθε γονεα, αλλα και παλι τωρα νομιζω ειναι καλυτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στο συγκεκριμενο παραδειγμα που αναφερω, οταν μου αρπαξε το αυτι και το τραβαγε δυνατα και με μανια, ακουστηκαν δυο- τρια χαμηλα γελακια απο την αιθουσα. λογω του περιεργου αλλα και αυτα εσβησαν. Δεν γελαγε κανεις, εκτος απο το δασκαλο που χαμογελαγε και τραβαγε το αυτι μου επιμονα. Μια παγωμαρα απο την αιθουσα και ισως αυτο να του προξενουσε εντυπωση, οτι δεν γελαγαν. Ποιος να ξερει ποσο κανει 2 εις την δεκατη τριτη, σε μηδενικο χρονικο διαστημα, ακομα και τωρα χρειαζομαι χρονο για να απαντησω και μετρωντας με τα δακτυλα μεχρι το 13 καθως κανω τις πραξεις στο μυαλο μου. Δεν θυμαμε ουτε καν το ονομα του δασκαλου, αλλα αυτο δειχνει οτι και οι παιδαγωγοι δεν ειναι βελτιστοι οπως τους φανταζομαστε και απλως ειναι αυστηροι με τα παιδια μας. Μπορει να ειναι και αρρωστοι εξουσιαστες με τα χιλια μυρια κομπλεξ κατεχοντας μια θεση εξουσιας.

    Μπορει να μας κανει εντυπωση ισως η ιστορια με τον Σπαρτιατη που εκλεψε μια αλεπου και προτιμησε να του φαει τα σωθικα, παρα να τον καταλαβουν οι δασκαλοι (μια ιστορια που θυμηθηκα), αλλα δεν ειναι ανεκτη για τη σημερινη πραγματικοτητα και την σημερινη κοινωνια.

    Δειτε και την σπαρτιατικη εκπαιδευση https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3...89%CE%B3%CE%AE
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Εγώ θα έλεγα μακ ότι ο Χριστός λεγωντας ο έχων δύο χιτώνας να δίνει τον έναν, εννοούσε το φιλανθρωπικό έργο.... Δεν εννοούσε μόνο λεφτά αλλά και πράγματα... Ναι αυτός που θα δώσει 100 ευρώ αν έχει εισόδημα 1.000.000€ δεν είναι το ίδιο με αυτόν που έχει αμοιβή 500€ τον μήνα...
    Θυμάσαι εκείνο την ιστορία που έκαναν φιλανθρωπικό έργα και ένας κυριουλης έδωσε 10λεπτα... Και αυτός θεωρήθηκε ότι έκανε την μεγαλύτερη προσφορά ενώ περνούσαν άλλοι και άφηναν πιο μεγάλα ποσά... Απλά αυτός τα 10 λεπτά ήταν όλη του η περιουσία που είχε...
    Γενικά ο Χριστός κυρητε την αγάπη προς το συνάδελφο μας, την απέραντη αγάπη, αλληλεγγύη και συγχώρεση.... Δεν σε λέω να δώσεις όλη σου την περιουσία στους φτωχούς για να πάρεις και εσύ μια θέση στον παράδεισο.. Έτσι όπως έχει γίνει η κοινωνία μας που πατάει στο χρήμα, αν το κάνεις, θα αρχίσεις να κοιμάσαι στους δρόμους μέσα στο κρύο, δεν θα έχεις να τρως... Η στο τέλος να φύγεις να αραξει η ψυχή σου σε κανένα μοναστήρι αποκομμενος από την κοινωνία...
    Ο πόρτα του παραδείσου είναι μικρή και δύσκολα να την διαβείς θέλω κόπο αγώνα και θυσίες αλλά αν την περάσεις τότε τα δώρα σου θα είναι αιώνια για πάντα σε ένα τέλος που δεν τελειώνει ποτέ

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    κι επίσης, έχετε παρατηρήσει και εσείς πως όσοι έχουνε πολλά λεφτά είναι απίστευτα τσιγκούνηδες; τί κακό κι αυτό.
    ζει ο καθένας όπως μάθει βέβαια.
    φάουλ ήταν γιατί έψαχνα να βρω έναν λόγο που να στέκει ηθικά ο πόλεμος, πχ μετά τη κατοχή, ο αγώνας για ελευθερία, λεγεται πόλεμος; αρα καλά κάνει και έγινε; κάτι τέτοιο σκεφτηκα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια οποίος μπορεί
    By MKri in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 10-12-2020, 17:16
  2. οποιος...
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 04-10-2017, 21:05
  3. Οποιος εχει περασει το ιδια η παρομοια εμπειρια,σας παρακαλω ας βοηθησει!!!!
    By jule in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 29-03-2016, 04:23
  4. Βιηθεια οποιος μπορει....
    By anonymos1987 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 18-04-2014, 06:14
  5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •