Απο διάγνωση κατάθλιψης σε cluster B
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75

    Απο διάγνωση κατάθλιψης σε cluster B

    Γειά σε όλους. Δεν ήξερα που να γράψω τις σκέψεις μου και βρήκα αυτό το φόρουμ και είπα μήπως κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία.
    Εδώ και δέκα χρόνια και οι διάφοροι ψυχίατροι που είδα μου λέγανε ότι είχα κατάθλιψη και άγχος. Τώρα περνάω μια ιδιαίτερα δύσκολη φάση της ζωής μου, νευρίασα με τον ψυχίατρο που είχα, και βρήκα έναν άλλον. Ο λόγος που πήγα ήταν οι ακραίες εκρήξεις θυμού μου. Αφού κάναμε 3-4 συνεδρίες μου λέει 'είσαι cluster b, έχεις στοιχεία αντικοινωνικότητας, και θα σε στείλω σε ειδικό'.
    Πήγα στον ειδικό ο οποίος μου είπε ότι μπορεί να έχω ocd. Δεν βρίσκω όμως κανένα σύμπτωμα να έχω από αυτά που διάβασα. Καταλαβαίνω από παιδί ότι είμαι κάπως παράξενη με τα συναισθήματά μου. Δεν μπορώ να τα εκφράσω σωστά και δεν τα κατανοώ. Αλλά είχα ως τώρα μια φυσιολογική ζωή, με φίλους κτλ. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι απόψεις των ψυχιάτρων είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους. Και θα ήθελα να ξέρω τί έχω, για να μπορέσω να ηρεμήσω με τα νεύρα μου κ την δυσκολία μου να συνδεθώ συναισθηματικά κυρίως με τους ανθρώπους.
    Last edited by nousername; 18-04-2021 at 19:46.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    σχιζότυπη ή σχιζοειδής, τα έχεις ψάξει; έχουν ακριβώς αυτό το χαρακτηριστικό. το άτομο να μην έχει σχεδόν καμία κοινωνική συναναστροφή εκτός των στενών συγγενών του, μάλιστα η συναναστροφή με οποιονδήποτε άλλον είναι αρκούντως οδυνηρή. δεν ξέρω. πάντως απο όσα ξέρω, μπορείς να έχεις και κατάθλιψη, και διαταραχη προσωπικότητας. δεν έχει να κάνει. αν έχεις παρουσιάσει κατάθλιψη, είναι κατάθλιψη. η διαταραχή προσωπικότητας είναι άλλη ιστορία και πρέπει να μελετάται ξεχωριστά.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    Quote Originally Posted by user View Post
    σχιζότυπη ή σχιζοειδής, τα έχεις ψάξει; έχουν ακριβώς αυτό το χαρακτηριστικό. το άτομο να μην έχει σχεδόν καμία κοινωνική συναναστροφή εκτός των στενών συγγενών του, μάλιστα η συναναστροφή με οποιονδήποτε άλλον είναι αρκούντως οδυνηρή. δεν ξέρω. πάντως απο όσα ξέρω, μπορείς να έχεις και κατάθλιψη, και διαταραχη προσωπικότητας. δεν έχει να κάνει. αν έχεις παρουσιάσει κατάθλιψη, είναι κατάθλιψη. η διαταραχή προσωπικότητας είναι άλλη ιστορία και πρέπει να μελετάται ξεχωριστά.
    Τα έχω ψάξει όλα τον τελευταίο μήνα. Αλλά βλέπω 1-2 κοινά στοιχεία, αλλά όχι όλα. Μου αρέσει να κάνω παρέα με ανθρώπους. Αλλά δεν τους κατανοώ όταν μιλάνε για συναισθήματα. Δεν ξέρω αν αυτό ταιριάζει με τις 2 που λές. Από βίντεο που είδα από ανθρώπους που τα έχουν, δεν βρίσκω κανένα κοινό στοιχείο. Αλλά μπορεί και να είναι, δεν ξέρω. Δεν βρήκα στο φόρουμ κάποιο σχετικό ποστ. Είμαι και λίγο άσχετη από φορουμ και γενικά :)
    Αλλά ναι, έχω κατάθλιψη διαγνωσμένη η αλήθεια είναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η θεραπεία για την κατάθλιψη δεν αλλάζει με αυτήν της διαταραχής. συνυπάρχουν αυτά.

    https://www.therapia.gr/ti-einai-i-d...rosopikotitas/

    αυτό το άρθρο τα έχει κάπως μαζεμένα.
    με τον γιατρό σου μπορεί να επεξεργάζεται διαφορετικά τις πληροφορίες, απο καποιον άλλον. πράγματι, δεν ξερω. θα έπρεπε να έχουν κοινή βάση, είναι η αλήθεια.

Similar Threads

  1. Νέα διάγνωση
    By Badhusband in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 06-10-2019, 23:16
  2. Διάγνωση
    By ταξικος ρομαντισμός 17 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 21-01-2019, 11:19
  3. διαγνωση
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-10-2017, 19:39
  4. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 22:09
  5. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •