Το μυαλό σίγουρα επηρεάζει το έντερο και το στομάχι. Συμβαίνει και το αντίθετο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269

    Το μυαλό σίγουρα επηρεάζει το έντερο και το στομάχι. Συμβαίνει και το αντίθετο;

    Οι ψυχικές - ψυχολογικές διαταραχές, κατάθλιψη, ΓΑΔ κτλ σίγουρα επηρεάζουν την λειτουργία του εντέρου και του στομάχου. Μήπως όμως ισχύει και το αντίθετο;
    Γνώμες, εμπειρίες, συμπεράσματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εννοεις να επηρεάζει μια σωματική κατάσταση το αγχος; Ναι. Προσωπικά είχα ξεπεράσει εδώ και χρόνια την καρδιοφοβια και τις κρίσεις πανικού και όλα επέστρεψαν λόγω οισοφαγιτιδας πριν δύο χρόνια. Αμέτρητες φορές μια δυσπεψία μου προκάλεσε κρίση πανικού λόγω του βάρους που επιφέρει στο θώρακα.

    Επίσης το θέμα της ορθοστατικης ταχυκαρδίας μου δημιούργησε πολλές φορές άγχος.

    Είναι λογικό όταν το σώμα σου έχει κάτι να ενεργοποιείται και το αγχος.
    Last edited by Skiouros8; 18-04-2021 at 19:06.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Skiouros8 ευχαριστώ για το reply. Και εγώ είχα και έχω καρδιοφοβία. Την έχω ξεπεράσει ελαφρώς αλλά όχι 100%. Επίσης είμαι φουλ αρρωστοφοβικός γενικα. Ελπίζω και οι δύο να μάθουμε να διαχειριζόμαστε αυτά τα άγχη με αγωγή και ψυχοθεραπεία.
    Αλλά ένας άλλος τομέας - ερώτηση του post είναι επίσης και τον αν μια ασθένεια ή δυσλειτουργία του στομάχου ή του εντέρου να είναι αυτή η πηγή της κατάθλιψης και όχι ο εγκέφαλος σε αρχικό στάδιο. Το έντερο έχει επίσης αν όχι περισσότερους σίγουρα παρόμοιο αριθμό νευρώνων με τον εγκέφαλο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Υπάρχει μεγάλη συζήτηση και γίνονται σχετικές έρευνες ότι αρκετοί νευροδιαβιβαστές παράγονται στο έντερο, ότι στην παραγωγή των βιταμινών β εμπλέκονται φιλικά βακτήρια κλπ. Επίσης έχω διαβάσει για συγκεκριμένα στελέχη φιλικών βακτηρίων ότι βοηθούν στην αντιμετώπιση του άγχους και της κατάθλιψης. Τα λεγόμενα psychobiotics. Τα προβιοτικα γενικά τα προωθούν πολύ την τελευταία δεκαετία, και ολιστικοι και δερματολόγοι μου τα έχουν συστήσει και παίρνω συχνά. Ακόμη και για το gaba, ότι παρόλο που είτε δεν περνά το blood brain barrier είτε ο χρόνος που παραμένει εκεί είναι ελάχιστος, εν πάση περιπτώσει δουλεύει παρόλα αυτά η πρόσληψη από το στόμα γιατί απορροφάται από το έντερο. Ακόμη όμως όλα αυτά είναι στο στάδιο της έρευνας νομίζω. Σίγουρα βέβαια τα προβιοτικα βοηθούν στη λειτουργία του εντέρου, στο ευερέθιστο έντερο κλπ αλλά δεν θα τα συστηνα ως μονοθεραπεια για αγχος, κατάθλιψη αλλά συμπληρωματικά με άλλες βιταμίνες, αμινοξέα ή/και αντικαταθλιπτικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Niels ευχαριστώ για το reply θα το ψάξω και εγώ και θα το συζητήσω και με τον ψυχίατρο μου να δω τι θα μου πει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Πώς και το σκέφτηκες; Το διάβασες κάπου; Οι πιο πολλοί ψυχίατροι δεν ασχολούνται με συμπληρώματα...δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω... ρώτα τον...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Έχω περιέργεια να δω τι θα μου πει γιατί οι ψυχίατροι κατά κύριο λόγο απ όσο ξέρω έχουν ως 'ευαγγέλιο' μόνο τα φάρμακα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ναι, έτσι είναι, με ελάχιστες εξαιρέσεις... ρώτα τον και για b 12, d και φυλλικό οξύ για τη σχέση τους με αγχος και κατάθλιψη αν θες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Εννοείται!

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια με το εντερο...
    By hlias1988 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 18-01-2021, 21:36
  2. Ευερεσθητο εντερο
    By Spirosss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2017, 02:42
  3. άγχος, φόβος, σίγουρα!!??
    By hollyman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 04-09-2014, 07:01
  4. σιγουρα κατι δεν παει καλα...
    By αναστασια 27 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-01-2011, 11:30
  5. Καλωσορίστε με... έχω σίγουρα διατροφική διαταραχή
    By Fa-lenaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-02-2010, 23:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •