Θυρωιδης και αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Θυρωιδης και αγχος

    Παιδια υπαρχει καποιος π να εχει υποθυροιδισμο να κανω αγωγη με χαπια και το αγχος να μην λεει να φυγει;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Παιδια υπαρχει καποιος π να εχει υποθυροιδισμο να κανω αγωγη με χαπια και το αγχος να μην λεει να φυγει;;;
    Ναι, κ εγω τα ιδια. Νομίζω δε φευγει ποτε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Δεν ξέρω για το άγχος, αλλά από όσο ξέρω τα χάπια για τον θυρεοειδή τα παίρνεις εφόρου ζωής!

  4. #4
    Ξεκινησα θεραπεια με σεροτονινι γτ δεν γιξοταν αλλο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Παιδια υπαρχει καποιος π να εχει υποθυροιδισμο να κανω αγωγη με χαπια και το αγχος να μην λεει να φυγει;;;
    Eγώ! ακριβως τα ίδια! Το Φεβρουάριο πήγα ενδοκρινολόγο, της έλεγα δε νιώθω καλά, έχω ένα σωρό συμπτώματα και μου έλεγε ότι εφόσον η αιματολογική κ ο υπέρηχος είναι νορμάλ, δε μπορεί να μου δώσει χάπι. TSH είχα το Φεβρουάριο 3,65. Κι έρχομαι στο τώρα. Άγχος στο Θεό, νεύρα, τριχόπτωση, ξηρό δέρμα, αφυδατωμένο δέρμα, αύξηση βάρους τον τελευταίο χρόνο κ να μη χάνω γραμμάριο ενώ έκανα γυμναστική και πήγαινα σε διατροφολόγο (πόσα χρήματα χάλασα τσαμπα....) και κάνω ορμονικές εξετάσεις και επαναληπτικό για θυρεοειδή... και τι να δω;;;;;
    ΤSH 6,25!!! Συν αυξημένη προλακτίνη και κορτιζόλη... εκτός ορίων.. μου έδωσε τ4 των 50mg και το πίνω εδώ και 1,5 εβδομάδα... έχω συνεχώς έκτακτες συστολές, μόνιμη υπερένταση και άγχος για όλα,.. ακόμη και για το πιο μικρό πράγμα...
    έχω και φων'αζω ότι δεν είμαι καλά πάνω από 7-8 μήνες κ δε με πίστευε κανείς...

  6. #6
    Καλησπέρα. Το 3.65 που λες ναι δ ιχνει οτι χρειαζεααι παρακολουθηση αλλα δεν ειναι νουμερο για να ξεκινήσετε αγωγη. Εχω και υποθυρεοειδισμό και χασιμοτο. Ο θυρεοειδής δυστυχως μπορει να δημιιυργησει πααααρα πολλα κοινα αλλα και διαφορετικά συμπτωματα απο ατομο σε ατομο.παιρνω αγωγη εδω και 3 χρονια. Τι αγχος παιζει τεεαστιο ρολο στην υφεση και στην εξαρση της νοσου. Ειναι κατι πολυ συνηθισμενο μεν αλλα θεωρω πολυ δυσκολο. Μπορει να μην ειναι δυσκολο οπως ο καρκινος πχ αλλα ολα αυτα που δημιουργει κανει ωρες ωρες αφορητη την καθημερινοτητα . Ψυχολογικα σκαμπανεβασματα,αρνητικες σκεψεις, μια ζεστη μια κρυο ειναι. Με τον καιρο θα μαθεις να τα διαχειριζεσαι.... Εγω ασχοληθηκα πολυ με βιντεακια στο YouTube για ασκησεις χαλαρωσης και διαχειρισης του αγχους. Θα σου προτεινα να το ψαξεις και στην τελικη δςν εχςις να χασεις τιποτα. Κι εγω πιστευω οτι ο θυρεοειδής και σε ρυθμιση να ειναι παλι μπορει να δινει συμπτωματα ιδιως οταν περνας περιοδο με στρες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Eγώ! ακριβως τα ίδια! Το Φεβρουάριο πήγα ενδοκρινολόγο, της έλεγα δε νιώθω καλά, έχω ένα σωρό συμπτώματα και μου έλεγε ότι εφόσον η αιματολογική κ ο υπέρηχος είναι νορμάλ, δε μπορεί να μου δώσει χάπι. TSH είχα το Φεβρουάριο 3,65. Κι έρχομαι στο τώρα. Άγχος στο Θεό, νεύρα, τριχόπτωση, ξηρό δέρμα, αφυδατωμένο δέρμα, αύξηση βάρους τον τελευταίο χρόνο κ να μη χάνω γραμμάριο ενώ έκανα γυμναστική και πήγαινα σε διατροφολόγο (πόσα χρήματα χάλασα τσαμπα....) και κάνω ορμονικές εξετάσεις και επαναληπτικό για θυρεοειδή... και τι να δω;;;;;
    ΤSH 6,25!!! Συν αυξημένη προλακτίνη και κορτιζόλη... εκτός ορίων.. μου έδωσε τ4 των 50mg και το πίνω εδώ και 1,5 εβδομάδα... έχω συνεχώς έκτακτες συστολές, μόνιμη υπερένταση και άγχος για όλα,.. ακόμη και για το πιο μικρό πράγμα...
    έχω και φων'αζω ότι δεν είμαι καλά πάνω από 7-8 μήνες κ δε με πίστευε κανείς...
    Έκτακτες είχες εδώ και καιρό ή τώρα που ξεκίνησες αγωγή για το θυρεοειδη ξεκίνησαν?

Similar Threads

  1. Άγχος και πάλι άγχος
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-02-2021, 15:33
  2. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  3. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 23:53
  4. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •