Θέμα με τη γλώσσα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    9 στις 10 περιπτωσεις που ετρεχα στους γιατρους, ηταν απο αγχος εν τελει. Ο συζυγος ειναι στο σπιτι αλλα ειμαστε 1μιση χρονο παντρεμενοι κ τους 8 μηνες περναμε αυτο το γολγοθα. Εψαξα το χειμωνα και για sjogren (ενα αυτοανοσο το οποιο κανει ξηροστομια κ ξηροφθαλμια), γιατι εχω κ στο ματι ενα θεμα, βγηκε βεβαια οτι εχω μιας μορφης σιαλαδενιτιδα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο για να μου "χρεωσουν" το εν λογω αυτοανοσο.
    δεν το γνωριζω το sjogren , ειναι τοσα πολλα τα αυτοανοσα , ειχα κι εγω αυτοανοση εγκεφαλιτιδα , κατι πολυ σοβαρο, και ο ειλικρινης νευρολογος μου μουδωσε αγωγη, ειπε οτι αυτα τα φαρμακα πιστευεται οτι κανουν δουλεια ....ειναι αγνωστο γιατι ο εγκεφαλος επιτιθεται σε οργανα του σωματος μας , που αιφνης τα θεωρει εισβολεις /εχθρους του .....αφου διεγνωσαν οι περισσοτεροι γιατροι οτι ειναι απο αγχος , δεν ειμαι σε θεση να τους αμφισβητησω ........
    ευχομαι περαστικα στον συζυγο.......δυσκολες καταστασεις , καταλαβαινω ......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Ευχαριστω παρα πολυ! Για το συγκεκριμενο σε νευρολογο δεν πηγα. Η αληθεια ειναι πως ολο κ κατι καινουριο εμφανιζεται συνεχως..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πενη, η λιστα με τα ψυχοσωματικα ειναι ατελειωτη και μπορει ναχεις καποια συμπτωματα που δυσκολα ταποδιδεις σε οχι καλη ψυχολογικη κατασταση, κι ομως .....κρινοντας εξ ιδιων παντα .......γι αυτο και δεν με ανησυχει τιποτα , η σχεδον τιποτα ....

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Καλησπερα παιδια! Εχω γραψει αρκετες φορες. Μια ζωη ταλαιπωρουμαι με ψυχοσωματικα.. τον τελευταιο καιρο εχω ενα θεμα με τη γλωσσα. Δεν εχω σαλιο καθολου, με τσουζει η γλωσσα(σα να την εχω καψει) μου μουδιαζει οταν την κουναω ή μιλαω κ νομιζω οτι ειναι κ λιγο πρησμενη στην κατω μερια.. οταν πηγα στον ωρλ (ειχα μονο ενα απλο τσουξιμο τοτε) ειχε βρει εναν ελαχιστο ερεθισμο. Εκτοτε χειροτερεψα. Ειμαι 33 ετων. Περναω δυσκολα γιατι ο ανδρας μου που ειναι συνομηλικος μου παλευει με τον καρκινο. Εχει αλλαξει η ζωη μας κ εχω φαει φρικη μεγαλη. Τετοιο θεμα ομως με τη γλωσσα δεν ειχα ποτε ξανα κ ειμαι ανθρωπος που εχω περασει τα παντα απο ψυχοσωματικα. Το εχει παθει καποιος; σας ευχαριστω!
    PenyP έχω ακριβώς αυτά τα συμπτώματα, σαν να έχω κάψει τη γλώσσα μου, το έχω περίπου 2 βδομάδες, με επιρρεαζει στην κατάποση επισης και ορισμένες στιγμές σαν να στεγνώνει το στόμα μου... Ξεκινησε νιώθοντας κάψιμο /ερεθισμό βαθιά στη γλώσσα (πίσω) αλλά τις τελευταίες μέρες και πιο εξω.. Σου πέρασε εσένα, βρήκες τι ήταν?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Γλωσσα
    By karamela_09 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 29-07-2023, 21:02
  2. μούδιασμα στη γλώσσα....
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-2019, 23:57
  3. Γλωσσα
    By krinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-10-2017, 07:55
  4. η γλωσσα του σωματος
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 01-03-2008, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •