Θέμα με τη γλώσσα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182

    Θέμα με τη γλώσσα

    Καλησπερα παιδια! Εχω γραψει αρκετες φορες. Μια ζωη ταλαιπωρουμαι με ψυχοσωματικα.. τον τελευταιο καιρο εχω ενα θεμα με τη γλωσσα. Δεν εχω σαλιο καθολου, με τσουζει η γλωσσα(σα να την εχω καψει) μου μουδιαζει οταν την κουναω ή μιλαω κ νομιζω οτι ειναι κ λιγο πρησμενη στην κατω μερια.. οταν πηγα στον ωρλ (ειχα μονο ενα απλο τσουξιμο τοτε) ειχε βρει εναν ελαχιστο ερεθισμο. Εκτοτε χειροτερεψα. Ειμαι 33 ετων. Περναω δυσκολα γιατι ο ανδρας μου που ειναι συνομηλικος μου παλευει με τον καρκινο. Εχει αλλαξει η ζωη μας κ εχω φαει φρικη μεγαλη. Τετοιο θεμα ομως με τη γλωσσα δεν ειχα ποτε ξανα κ ειμαι ανθρωπος που εχω περασει τα παντα απο ψυχοσωματικα. Το εχει παθει καποιος; σας ευχαριστω!

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Ναι εχω παθει παρομοιο . Ειχα πυρετο και πηρα nurofen, μετα απο 2 ωρες ξυπνησα χωρις σάλιο και ηταν οτι χειροτερο εχω νιωσει. Νομιζα οτι πεθαινα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Ναι εχω παθει παρομοιο . Ειχα πυρετο και πηρα nurofen, μετα απο 2 ωρες ξυπνησα χωρις σάλιο και ηταν οτι χειροτερο εχω νιωσει. Νομιζα οτι πεθαινα
    Απλά εγω δεν εχω πυρετο..δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει κ αν μπορει να ειναι ψυχοσωματικο.

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Μηπως σε πειραζει κατι και σου κανει αυτη την παρενεργεια? Το νερο ,ο καφες που πινεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Μηπως σε πειραζει κατι και σου κανει αυτη την παρενεργεια? Το νερο ,ο καφες που πινεις
    Καφε δεν επινα ποτε μου..ουτε εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    PenyP καλησπέρα και κουράγιο με αυτό που περνάς. Δεν το έχω περάσει αυτό που περιγράφεις, εγώ πέρασα το ακριβώς αντίθετο δλδ υπερβολικό σάλιο, αλλά έτυχε να το έχω ψάξει και αυτό που περιγράφεις.
    Λογικά πάντα έχεις συμπτώματα ξηροστομίας.
    Βασικά αίτια είναι η αφυδάτωση, το κάπνισμα, ή είναι παρενέργεια κάποιων φαρμάκων όπως κάποια αντικαταθλιπτικά, αντιαγχολυτικά, διάφορα φάρμακα νευροπάθειας, τα αντισταμινικά και κάποια αναλγητικά φάρμακα. Επίσης οφείλεται σε ασθένειες όπως aids, νόσος Parkinson, διαβήτης.
    Επίσης είναι ευρέως καταγεγραμμένο ψυχοσωματικό σύμπτωμα. Συνεπώς με όλο αυτό που περνάς είναι αρκετά πιθανό να είναι ψυχοσωματικό.
    Εκτός αν πήρες κάποιο αντισταμινικό ή κάποιο αναλγητικό. Αν καπνίζεις μείωσε το όσο είναι εφικτό και μην πίνεις πολλούς καφέδες και ξανά κάνε μια επίσκεψη σε έναν ειδικό στοματικής υγείας αν επιμένει το σύμπτωμα ώστε να σου πει τι να κάνεις.
    Μείνε δυνατή όσο μπορείς, κουράγιο και μακάρι να πάνε όλα καλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    PenyP καλησπέρα και κουράγιο με αυτό που περνάς. Δεν το έχω περάσει αυτό που περιγράφεις, εγώ πέρασα το ακριβώς αντίθετο δλδ υπερβολικό σάλιο, αλλά έτυχε να το έχω ψάξει και αυτό που περιγράφεις.
    Λογικά πάντα έχεις συμπτώματα ξηροστομίας.
    Βασικά αίτια είναι η αφυδάτωση, το κάπνισμα, ή είναι παρενέργεια κάποιων φαρμάκων όπως κάποια αντικαταθλιπτικά, αντιαγχολυτικά, διάφορα φάρμακα νευροπάθειας, τα αντισταμινικά και κάποια αναλγητικά φάρμακα. Επίσης οφείλεται σε ασθένειες όπως aids, νόσος Parkinson, διαβήτης.
    Επίσης είναι ευρέως καταγεγραμμένο ψυχοσωματικό σύμπτωμα. Συνεπώς με όλο αυτό που περνάς είναι αρκετά πιθανό να είναι ψυχοσωματικό.
    Εκτός αν πήρες κάποιο αντισταμινικό ή κάποιο αναλγητικό. Αν καπνίζεις μείωσε το όσο είναι εφικτό και μην πίνεις πολλούς καφέδες και ξανά κάνε μια επίσκεψη σε έναν ειδικό στοματικής υγείας αν επιμένει το σύμπτωμα ώστε να σου πει τι να κάνεις.
    Μείνε δυνατή όσο μπορείς, κουράγιο και μακάρι να πάνε όλα καλά.
    Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! Δεν καπνιζω, ουτε πινω καφε..επισης δεν εχω παρει ποτε αντικαταθλιπτικα.. γενικα ξερω οτι εμφανιζω διαφορα ψυχοσωματικα και σε γενικες γραμμες ξερω ποια ειναι..αλλα αυτο ειναι κατι καινουριο και με εχει αγχωσει..ξερω οτι οι συνθηκες ζωης στο σπιτι δεν ειναι ευκολο, οποτε θα μπορουσε να ειναι ψυχοσωματικο. Ομως δεν παυει να με αγχωνει κ να ασχολουμαι διαρκως με τη γλωσσα μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να ρωτησω κατι περιεργο ισως , Πενη, μηπως βουρτσιζεις την γλωσσα σου με οδοντοβουρτσα εννοω .........λογω του τσουκσιματος .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    να ρωτησω κατι περιεργο ισως , Πενη, μηπως βουρτσιζεις την γλωσσα σου με οδοντοβουρτσα εννοω .........λογω του τσουκσιματος .....
    Οχι..ισα ισα που γενικα ειμαι πολυ προσεκτικη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καλα , αστο τοτε .....περναω μια παρομοια κατασταση με σενα , ξυπνω και η γλωσσα μου τσουζει, αμα την διπλωσεις προς τα μεσα, δλδ. νακουμπανε τα δυο ανω μερη της γλωσσας το ενα πανω στο αλλο ασθανεσαι τσουξιμο, η ειναι μονο μετα το ξυπνημα ?
    εχεις εντοπισει αλλα ψυχοσωματικα ? ξερεις αν ροχαλιζεις στον υπνο ?
    Last edited by Macgyver; 19-04-2021 at 06:46.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    καλα , αστο τοτε .....περναω μια παρομοια κατασταση με σενα , ξυπνω και η γλωσσα μου τσουζει, αμα την διπλωσεις προς τα μεσα, δλδ. νακουμπανε τα δυο ανω μερη της γλωσσας το ενα πανω στο αλλο ασθανεσαι τσουξιμο, η ειναι μονο μετα το ξυπνημα ?
    εχεις εντοπισει αλλα ψυχοσωματικα ? ξερεις αν ροχαλιζεις στον υπνο ?
    Καλημερα Macgyver. Η γλωσσα τσουζει διαρκως..λες κ την εχω καψει.. επισης μου μουδιαζει οταν την κουναω..και σε συνδυασμο με το οτι δεν εχω σαλιο, με πεθαινει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλημερα , ναι, ενταξει, αλλα δεν μου απαντας στα δυο ερωτηματα μου , ειναι σημαντικα ....η δωσε κι αλλες ενδειξεις .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλημερα , ναι, ενταξει, αλλα δεν μου απαντας στα δυο ερωτηματα μου , ειναι σημαντικα ....η δωσε κι αλλες ενδειξεις .....
    Στο ενα απαντησα..το εχω διαρκως το τσουξιμο κ καποιες στιγμες ακομα πιο εντονα.. Οσον αφορα τα ψυχοσωματικα, ναι εχω κ αλλα πολλα..καψιματα, μυρμηγκιασματα/μουδιασματα, εμβοες εδω κ χρονια..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Στο ενα απαντησα..το εχω διαρκως το τσουξιμο κ καποιες στιγμες ακομα πιο εντονα.. Οσον αφορα τα ψυχοσωματικα, ναι εχω κ αλλα πολλα..καψιματα, μυρμηγκιασματα/μουδιασματα, εμβοες εδω κ χρονια..
    αν ροχαλιζες , θα ηταν ξηροστομια , που μπορει να προκαλεσει πονο στην γλωσσα , λογω ξηροτητας , οποτε αυτο ειναι out ......μπορει ναχεις καταστρεψει την χλωριδα της γλωσσας , παντοιοτροπως , αλλα ουτε κι αυτο βλεπω πιθανο ......... οι εμβοες με προβληματιζουν , τα μυρμηγκιασματα/μουδιασματα , κλινω προς την σωματοποιηση του αγχους , δλδ. τα ψυχοσωματικα , δεν μενει κατι αλλο, ουτε μπορεις να κανεις εσυ κατι, δεν υπαρχει φαρμακο, αφου ο συζυγος ειναι στο νοσοκομειο, με δυσκολη ασθενεια , οποτε και στεναχωριεσαι, και εχεις αγχος , δικαιως ......μονο πινε πολυ πολυ νερο......
    Last edited by Macgyver; 20-04-2021 at 03:50.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αν ροχαλιζες , θα ηταν ξηροστομια , που μπορει να προκαλεσει πονο στην γλωσσα , λογω ξηροτητας , οποτε αυτο ειναι out ......μπορει ναχεις καταστρεψει την χλωριδα της γλωσσας , παντοιοτροπως , αλλα ουτε κι αυτο βλεπω πιθανο ......... οι εμβοες με προβληματιζουν , τα μυρμηγκιασματα/μουδιασματα , κλεινω προς την σωματοποιηση του αγχους , δλδ. τα ψυχοσωματικα , δεν μενει κατι αλλο, ουτε μπορεις να κανεις εσυ κατι, δεν υπαρχει φαρμακο, αφου ο συζυγος ειναι στο νοσοκομειο, με δυσκολη ασθενεια , οποτε και στεναχωριεσαι, και εχεις αγχος , δικαιως ......μονο πινε πολυ πολυ νερο......
    9 στις 10 περιπτωσεις που ετρεχα στους γιατρους, ηταν απο αγχος εν τελει. Ο συζυγος ειναι στο σπιτι αλλα ειμαστε 1μιση χρονο παντρεμενοι κ τους 8 μηνες περναμε αυτο το γολγοθα. Εψαξα το χειμωνα και για sjogren (ενα αυτοανοσο το οποιο κανει ξηροστομια κ ξηροφθαλμια), γιατι εχω κ στο ματι ενα θεμα, βγηκε βεβαια οτι εχω μιας μορφης σιαλαδενιτιδα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο για να μου "χρεωσουν" το εν λογω αυτοανοσο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γλωσσα
    By karamela_09 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 29-07-2023, 21:02
  2. μούδιασμα στη γλώσσα....
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-2019, 23:57
  3. Γλωσσα
    By krinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-10-2017, 07:55
  4. η γλωσσα του σωματος
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 01-03-2008, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •