Cipralex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Cipralex

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087

    Cipralex

    Καλησπέρα. Παίρνω 10mg cipralex από τέλος Οκτώβρη και 15mg remeron εδώ και 2,5 χρόνια. Έχω βελτίωση στο άγχος από την προσθήκη του cipralex αλλά αισθάνομαι να κοιμάμαι όρθιος και έχω χαμηλή πίεση. Μετά τη δουλειά δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, βέβαια μαγειρεύω, θα πιεστω να κάνω κάποιες δουλειές του σπιτιού και κάνω πιλάτες δύο φορές την εβδομάδα αλλά σπάνια βγαίνω με φίλους, βγαίνω μόνο όταν πρέπει όπως για ψώνια κλπ. Να είναι καθαρά ψυχολογικό ή πιστεύετε ότι φταίει και η αγωγή; Καμμιά ιδέα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Παίρνω 10mg cipralex από τέλος Οκτώβρη και 15mg remeron εδώ και 2,5 χρόνια. Έχω βελτίωση στο άγχος από την προσθήκη του cipralex αλλά αισθάνομαι να κοιμάμαι όρθιος και έχω χαμηλή πίεση. Μετά τη δουλειά δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, βέβαια μαγειρεύω, θα πιεστω να κάνω κάποιες δουλειές του σπιτιού και κάνω πιλάτες δύο φορές την εβδομάδα αλλά σπάνια βγαίνω με φίλους, βγαίνω μόνο όταν πρέπει όπως για ψώνια κλπ. Να είναι καθαρά ψυχολογικό ή πιστεύετε ότι φταίει και η αγωγή; Καμμιά ιδέα;
    μάλλον από το ρεμερον είναι αυτο και μένα μου έφερνε κοπωση και βαρεμαρα και το άλλαξα όπως όπως θυμάμαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Το Ρεμερόν σου δημιουργεί μια ψευδή αίσθηση ικανοποίησης με αποτέλεσμα να μην έχεις διαθεση να ασχοληθείς με δραστηριότητες για να αντλήσεις απο άλλες πηγές ευχαρίστηση και ικανοποίηση....Αλλά κάνει ωραίο ύπνο το άτιμο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κι εγώ νόμιζα ότι αυτά που λέτε τα κάνει το cipralex.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Τα σσρι ρίχνουν κυρίως την λίμπιντο και προκαλούν ανηδονί...Το ρεμερον δεν επηρεαζει τοσο...Παίρνω και εγω σσρι,την παροξετίνη(σεροξατ) και ρεμερόν για τον υπνο κ την όρεξη και είμαι την ίδια κατάσταση με σενα...Απάθεια, αδιαφορία, ραθυμία...Το μόνο θετικό ότι μπορώ κ τρώω κ κοιμαμαι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Πως ησουν πριν ξεκινησεις το cipralex, τα ειχες αυτα τα συμπτώματα? Για το remeron ειναι γνωστό οτι σε μικροτερες δοσεις εχει πιο κατασταλτικη δραση απο οτι πχ στα 30mg που ειναι η στανταρ δοση του, και εγω που είμαι στα 15mg γενικα νιώθω μια κουραση απο το μεσημέρι και μετα, επισης ο συνδυασμός δυο φαρμακων μαζι ειναι πιο δυσκολο να εκτιμηθουν οι παρενέργειες τους καθως αλληλεπιδρουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κι εγώ αν δεν κοιμηθώ με το που γυρίσω σπίτι απ' τη δουλειά απλά θα είμαι βυθισμένος στον καναπέ μέχρι το βράδυ. Πριν ξεκινήσω το cipralex έπαιρνα 30mg remeron (το έπαιρνα σε αυτή τη δόση για τρίμηνο). Ο ύπνος πολύ καλός, είχαν εξαφανιστεί οι μαύροι κύκλοι κάτω από τα μάτια. Αλλά η ocd μου, οι έμμονες σκέψεις για τους άλλους και η μέτρια έως κακή διάθεση έκαναν τον γιατρό μου να προτείνει δεύτερο φάρμακο και συγκεκριμένα το cipralex. Μόνος μου το μείωσα το ρεμερον στα 15mg. Ο γιατρός φοβόταν ότι τα 10mg cipralex δεν θα με καλύπτουν. Ειδικά στο κοινωνικό κομμάτι περίμενα ότι θα ήμουν καλύτερα αλλά αισθάνομαι αυτάρκης και δεν βρίσκω κανένα κίνητρο να βγω έξω ή να επικοινωνήσω με κάποιον. Μόνο με τους γονείς μου μιλάω και στη δουλειά. Από κει που αντιδρούσα υπερβολικά τώρα έχω φτάσει στο απόλυτο ζεν μου φαίνεται. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν αντέχω το κενό που δημιουργείται από τη μείωση (λόγω του cipralex) της υπερδραστηριοτητας του νου (πλάθω συνεχώς σενάρια και υπεραναλυω). Από τη μια μου αρέσει αυτή η ηρεμία του νου απ'την άλλη ανησυχώ για την κοινωνική αδράνεια. Μου είχε πει ο γιατρός, όταν συζητούσαμε για την επιλογή του φαρμάκου, ότι το ladose σε σχέση με το cipralex σε κινητοποιεί πιο πολύ αλλά προτιμούσε να πάρω το cipralex. Τι να πω. Ίσως να είναι πιο βαθύ το πρόβλημα της απομόνωσης. Σκέφτομαι το ρεμερον σταδιακά να το μειώσω και να το κόψω μπας και μειωθεί η ραθυμία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Η διακοπη του Remeron θα ειχε ενδιαφέρον να δεις πως θα αντιδραση ο οργανισμός σου αν θα σου φερει περισσοτερη ενεργεια αν και ειναι απ τα δύσκολα φαρμακα για την διακοπη, και εγω εχω βαλει πλανο να δοκιμασω να το κοψω, τωρα ειμαι σε διαδικασία που κόβω σταδιακά το Νευροντιν. Ο γιατρος μου μου προτείνε να δοκιμασω αντι για το ρεμερον να περνω ενα αντισταμινικο 1ης γενιας που εχει υπναγωγο δραση και υποτίθεται οτι ο υπνος που χαριζει το ρεμερον οφείλεται αποκλειστικά στην ισχυρη αντισταμινικη του δράση.

    Περα απο αυτα και αναφορικα με την κοινωνική αδράνεια που λες οτι σε ανυσηχει, θα μπορουσες να πιεσεις λιγο τον εαυτό σου ακομα και αν δεν εχεις διαθεση να βγεις εξω, επελεξε καναν φίλο που ξέρεις οτι εχετε κοινα ενδιαφεροντα, δεδομενου οτι ολοι οι ειδικοι τονιζουν την σημασια της κοινωνικης αλληλεπίδρασης στην ψυχικη υγεια ποσο μαλλον σε εμας που πασχουμε απο διαταραχες που διαταράσσουν αυτον τον τομεα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ελάχιστα είναι που κόβονται εύκολα έτσι κι αλλιώς. Πριν πολλά χρόνια που είχα προσπαθήσει να κόψω το ρεμερον με έπιανε πλήρης αϋπνία αλλά τότε δεν έπαιρνα άλλο φάρμακο και δεν το έκανα και τόσο σταδιακά όσο σκοπεύω να το κάνω τώρα. Παλιά που είχα κόψει το cipralex μέσα σε τρεις μήνες είχα ξεκινήσει άλλο. Θέλω να προσπαθήσω περισσότερο στο κοινωνικό κομμάτι. Μπορεί να περάσει Σαββατοκύριακο και να μην βγω από το σπίτι. Το νεύροντιν σε τι βοηθάει; Έχει λιγότερες παρενέργειες το καθαρό αντισταμινικο σε σχέση με το ρεμερον γι'αυτό στο συστήνει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Το Νευροντιν και αυτο για τον υπνο το ειχα ξεκινήσει αλλα νομίζω δεν μου κανει τιποτα, επισης δρα και ελαφρως στο αγχος. Το καθαρο αντισταμινικο ειναι σίγουρα πιο ελαφρυ απο το remeron, και επισης θα μπορω να πινω και ελευθερα αλκοολ με αυτό, βέβαια απο οτι μου ειπε και αυτα τα αντισταμινικα ειναι σε αλλους λειτουργουν και σε αλλους τους φερνουν χειροτερη αυπνια οποτε δοκιμαζωντας θα κρινω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κατάλαβα. Έπεσα στα 7,5mg remeron εδώ και δύο μέρες και ήδη ξυπνάω νωρίτερα. Ιδωμεν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Το πιο ανησυχητικό είναι ότι δεν έχω καθόλου ανάγκη για ανθρώπινη επαφή,να συσχετιστώ με ανθρώπους είτε φιλικά ,είτε ερωτικά...
    Οταν πάω επίσκεψη στα σπίτια της αδερφής μου και του αδελφού μου,δεν βλέπω την ωρα να γυρίσω σπίτι και να είμαι μόνος μου..Αυτο το έπαθα κυρίως απο τα χάπια,δεν ήμουν έτσι...Ενταξει ήμουν μονήρης ανέκαθεν αλλά όχι τόσο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Απ'το σεροξατ και το ρεμερον εννοείς; Μια φίλη μου παίρνει σεροξατ και μινιτραν και μου λέει ότι (σε αντίθεση με μένα) αυτή θέλει να είναι συνεχώς με κόσμο. Νομίζω πως παρά την αγωγή έχει πολύ άγχος και το να μιλάει με άλλους της δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας. Εμένα πολλοί άνθρωποι μου σπάνε τα νεύρα, με κουράζουν κλπ Τα συμπαθείς τα αδέρφια σου; Γιατί ο συγγενικός δεσμός από μόνος του δεν λέει κάτι. Έχεις κάνει και ψυχοθεραπεία ή δεν θυμάμαι καλά; Εγώ νομίζω ότι είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Δηλαδή και τα χάπια μου αφαιρούν τις γωνίες, στρογγυλευουν τη συμπεριφορά μου, το οποίο θεωρητικά θα έπρεπε να λειτουργεί θετικά για τις σχέσεις μου απ'την άλλη με κάνουν να αισθάνομαι αυτάρκης και επομένως έχω την πολυτέλεια να αποφύγω το άγχος που το έχω συνδέσει με την επαφή. Επίσης όσο ήλπιζα ότι με την ψυχοθεραπεία θα καταφέρω να αλλάξω κάτι δραστικά, έκανα πράγματα που δεν περίμενα αλλά ήταν σαν διάλειμμα, σαν εκλάμψεις και μετά γύρισα πάλι στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω το ότι στην οικογένεια το παν ήταν η επιτυχία και μάλιστα ιδίοις δυνάμεις, όχι το σχετιζεσθαι, μόνο με συγγενείς βρισκόταν η οικογένεια μου. Και αυτοί λειτουργούν καταπιεστικά. Ίσως να ισχύει αυτό που λέει ο ψυχοθεραπευτής μου ότι είμαστε ναρκισσιστες. Ίσως και η κατάθλιψη να είναι μια εκδήλωση ή σύμπτωμα ναρκισσιστικής διαταραχής. Αν και βέβαια δεν πιστεύω ότι είναι μία η κατάθλιψη, έχει διάφορες μορφές.

  14. #14
    Έπαιρνα και γω το ρέμερον για λίγο διάστημα. Στην αρχή ένιωθα λίγο ζαβλακωμένος το πρωί μετά το συνήθισα. Το ''cipralex'' είναι αλήθεια πως μου φέρνει και μένα υπνηλία, αν και θεωρείται κινητοποιό φάρμακο, προφάνως δεν κάνει τα ίδια σε όλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν νομίζω ότι θεωρείται φάρμακο που κινητοποιεί. Διάβαζα κριτικές στο drugs. com ότι χάσανε χρόνια από τη ζωή τους στον καναπέ. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να παίρνω δύο φάρμακα, πιστεύω μόνο με το cipralex θα είμαι οκ για αυτό μπήκα σε διαδικασία μείωσης του ρεμερον.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Cipralex
    By crixus95 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-2023, 22:17
  2. Cipralex
    By Kanella1989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-03-2020, 20:56
  3. Cipralex
    By [email protected] in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2016, 10:11
  4. CIPRALEX
    By holfork in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2014, 17:08
  5. cipralex
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-12-2013, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •