Θεραπεία με αντικαταθλιπτικά εφ'όρου ζωης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269

    Θεραπεία με αντικαταθλιπτικά εφ'όρου ζωης

    Είναι κάποιος/κάποια που κάνει αυτή την λεγόμενη θεραπεία συντήρησης; (νομίζω έτσι λέγεται η θεραπεία εφ'όρου ζωης). Ή έστω αν κάποιος ή κάποια κάνει συνεχόμενη χρήση αντικαταθλιπτικών από 15 χρόνια και πάνω. Έστω και με προσωρινές διακοπές (υπό την καθοδήγηση ψυχιάτρου βέβαια).
    Εμπειρίες, εντυπώσεις, αποτελέσματα, ποιότητα ζωής και γενικά περαιτέρω ενημέρωση.
    Ευχαριστω προκαταβολικά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Εγώ μετά δεν θα το ονόμαζα θεραπεία εφ όρου ζωής, αλλά εξάρτηση εφ όρου ζωής....
    Υπάρχουν πολλά άτομα που όταν τα ξεκίνησαν και δεν τα διακοψαν εγκαίρως δηλαδή στο εξάμηνο μετά συνεχίζουν να τα παίρνουν για πάντα... Όχι ότι τους χρειάζονται, αλλά μετά τα συμπτώματα απόσυρσης δεν αντέχονται.... Μετρώ από το 2012 αντικαταθλιπτικα... Πόσο βγαίνει 9 χρόνια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    menis_644 ευχαριστώ για το reply. 9 χρόνια χωρίς διακοπή; ο ψυχίατρος σου τι σου έχει πει όλα αυτά τα χρόνια;
    Last edited by Unlucky1980; 18-04-2021 at 21:05.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Στην αρχή τα πρώτα 4 χρόνια ψάχναμε να βρούμε υποτίθεται κάποιο αντικαταθλιπτικο που να είναι αποτελεσματικό... Όταν τελικά ανακάλυψα ότι δεν θα βρω αυτό που ψάχνω στα χάπια και πήρα απόφαση να τα κόψω πλέον η κατάστασή γινόταν χαοτική... Ασχέτως τι υποστήριζε ο γιατρός μου και ότι τα στερητικα είναι για ένα μήνα εμένα κρατούσαν πολύ καιρό....και μάλλον δεν είμαι ο μόνος... Πλέον με δυσκολία προσπαθώ να συνηθίσω στην ιδέα ότι θα τα παίρνω εφ όρου ζωής
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    menis_644 ευχαριστώ για το reply. 9 χρόνια χωρίς διακοπή; ο ψυχίατρος σου τι σου έχει πει όλα αυτά τα χρόνια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    menis_644 καταρχάς λυπάμαι που δεν βρήκες ακόμη κάτι που να σε βοηθαει, μείνε αισιόδοξος όλο και κάτι καινούριο θα βγει ποτέ δεν ξέρεις.
    Αν επιτρέπεται με τί έχεις διαγνωσθεί;
    Αν ενοχλούν ή κουράζουν οι ερωτήσεις μου να μου το πεις, είναι δεκτό και απολύτως σεβαστό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 07-05-2021 at 19:33.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κατ αρχην συμφωνω με τον ανω Μενη, παιρνω ανκτθλκα απο το 2004 ( ταχω δοκιμασει ολα , ταλλαζα καθε 6 μηνες ) , για μειζονα κτθλψη , δεν μειχε πιασει κανενα , βεβαια να προσθεσω οτι επινα αλκοολ ( κρασι ) συγχρονως , αλλα και τον 6/2020 που τοκοψα , παλι δεν ειδα διαφορά απο ταντκθλκα , συνεχιζα τις δοκιμες , οι οποιες προεκυπταν ακαρπες ......πηγα σε αλλη κατηγορια , εφυγα απο τα ssri ' s , πηγα στα τρικυκλικα , παλι τιποτα , τωρα δοκιμαζω το trittico, ειναι σε μια δικη του κατηγορια , παντως εχω παψει να ελπιζω σε αυτα....
    εχω διαβασει αρθρο που εγραφε οτι ταντικθλκα δρουν περισσοτερο πανω στο ( συνοδευτικο ) αγχος της κτθλψης , παρα στην ιδια την κτθλψη .....

    για να μην σε αποητευσω εντελως , εχω να προσθεσω οτι το σεροξατ, μεπιασε πολυ γερα το 2010, για 3 μηνες ομως , ημουν σε κατασταση, ανεστην εκ νεκρων, θανατω θανατον πατησας , πηρα καινιουρια μοτο, ψωνιζα, αλλος ανθρωπος , ελαπου μετα3 μηνες , τα κεφαλια παλι μεσα ..........αυτο που εχι την καλυτερη επιδραση , τοπαιρνε κι ο γιατρος μου, ειναι το εφεξορ, ισως επειδη ειναι και νοραδρενιλικο..........
    Last edited by Macgyver; 19-04-2021 at 04:28.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Λοιπόν να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Από το 2014 μου είχαν πει να ξεκινήσω αντικαταθλιπτικα λόγω ψυχαναγκαστικης διαταραχης. Ήμουν τελείως αρνητική. Τα πήρα λίγους μήνες, τα έκοψα. Έγινα χάλια. Πέρασαν μήνες, με βαριά καρδιά τα ξανάρχισα. Μόλις έπαιρνα τα πάνω μου μετά από λίγους μήνες, σιγά σιγά τα έκοβα πάλι. Αυτό έγινε μερικά χρόνια με πολύ δύσκολες στιγμές και μαρτύριο όταν υποτροπιαζα. Ώσπου ψυχίατρος έφτασε να μου πει ότι είναι λάθος αυτό το σταματά-ξεκινα όλη την ώρα και στο τέλος θα κάνω μεγαλύτερη ζημιά στον εαυτό μου γιατί θα πάψουν να με πιάνουν κιόλας. Οπότε εδώ και 2 χρόνια παίρνω 1 ladose τη μέρα κι έχω γίνει άνθρωπος. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Κι εγώ ήμουν πολύ αρνητική, σε σημείο να μου φωνάζουν όλοι γιατί τόση αρνηση πια. Δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον, εγώ δυστυχώς είδα ότι χωρίς αυτά δεν λειτουργούσα. Όσο κι αν προσπάθησα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    2
    Γεια, θέλω να σου πω τι μου συνέβη. Φίλε, μου είπαν να παίρνω αντικαταθλιπτικά για την ΙΨΔ μου από το 2014. Ήμουν εξοργισμένος. Μου πήρε μερικούς μήνες, αλλά τους έκοψα. Το έχασα τελείως. Φίλε, έχουν περάσει μήνες και ξεκίνησα απρόθυμα από την αρχή. Μόλις το κατάλαβα μετά από μερικούς μήνες, άρχισα να τους χαλαρώνω. Μου πήρε μερικά χρόνια, και φίλε, ήταν δύσκολο. Είχα μερικά πολύ τραχιά μπαλώματα, ειδικά όταν έπεσα από το βαγόνι. Λοιπόν, σταματάω και ξεκινάω τα πράγματα συνέχεια και αυτός ο συρρικνωμένος μάγκας μου είπε ότι δεν είναι ωραίο. Υποθέτω ότι θα με μπερδέψει γιατί τελικά δεν θα με πιάσουν. Λοιπόν, εδώ και 2 χρόνια, έβγαζα μια λαδόζα την ημέρα και έχω γίνει εντελώς μάγκας. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Ήμουν σαν σούπερ αρνητικός, σε σημείο που όλοι ήταν σαν να μου φώναζαν ότι ήμουν σε άρνηση όλη την ώρα. Δεν ξέρω τι θα μου συμβεί στο μέλλον, αλλά συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς αυτά. Όσο κι αν προσπάθησα. cookie clicker

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Στην αρχή τα πρώτα 4 χρόνια ψάχναμε να βρούμε υποτίθεται κάποιο αντικαταθλιπτικο που να είναι αποτελεσματικό... Όταν τελικά ανακάλυψα ότι δεν θα βρω αυτό που ψάχνω στα χάπια και πήρα απόφαση να τα κόψω πλέον η κατάστασή γινόταν χαοτική... Ασχέτως τι υποστήριζε ο γιατρός μου και ότι τα στερητικα είναι για ένα μήνα εμένα κρατούσαν πολύ καιρό....και μάλλον δεν είμαι ο μόνος... Πλέον με δυσκολία προσπαθώ να συνηθίσω στην ιδέα ότι θα τα παίρνω εφ όρου ζωής
    Αν επιτρεπεται τι φαρμακευτικη αγωγη ακολουθεις αυτην την περιοδο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Είναι κάποιος/κάποια που κάνει αυτή την λεγόμενη θεραπεία συντήρησης; (νομίζω έτσι λέγεται η θεραπεία εφ'όρου ζωης). Ή έστω αν κάποιος ή κάποια κάνει συνεχόμενη χρήση αντικαταθλιπτικών από 15 χρόνια και πάνω. Έστω και με προσωρινές διακοπές (υπό την καθοδήγηση ψυχιάτρου βέβαια).
    Εμπειρίες, εντυπώσεις, αποτελέσματα, ποιότητα ζωής και γενικά περαιτέρω ενημέρωση.
    Ευχαριστω προκαταβολικά!
    Εγω ειμαι σε φαση συντηρησης. Υπαρχουν πολλες διαφορετικες σωματικες και ψυχικες ασθενειες που απαιτουν ισοβια θεραπεια.... Αλλος κανει αιμοκαθαρση, αλλος παιρνει ινσουλινη μονιμα, αλλος παιρνει αντιρετροικη αγωγη λογω HIV, αλλος παιρνει φαρμακα μονιμα για την καρδια, για το συκωτι, τα νεφρα, κτλ κτλ. Δεν καταλαβαινω γιατι αποτελει προβλημα η θεραπεια συντηρησης με αντικαταθλιπτικα; Τι ειναι δηλαδη; Ντροπη; Ειναι προβλημα; Πραγματικα δεν καταλαβαινω την μανια με το να θελουμε να κοψουμε τα φαρμακα, και τελικα να γινομαστε χειροτερα, χωρις αυτα... Ποιο ειναι το κερδος; Ειναι μαγκια να πει καποιος, ειμαι καθαρος απο φαρμακα, λες και μιλαει για αλκοολ, τζογο, τσιγαρο ή ναρκωτικα;

    Ρωτησες για εμπειρίες, εντυπώσεις, αποτελέσματα, ποιότητα ζωής και γενικά περαιτέρω ενημέρωση... Προσωπικα μονο μπορω να μιλησω. Νιωθω καλυτερα απο ποτέ, ποιοτητα ζωης οσο ηταν πριν ξεκινησει η Γ.Α.Δ. οι κρισεις πανικου και ολα τα αρνητικα παρελκομενα. Παρενεργειες πλεον δεν βλεπω να εχουν μεινει. Ενα εφεξορ την ημερα, τον γιατρο τον κανει πέρα...

Similar Threads

  1. Δύο αντικαταθλιπτικά μαζί σαν θεραπεία. Γνώμες και εμπειρίες παρακαλώ!
    By Unlucky1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 18-04-2021, 00:51
  2. Xanax εφ'όρου ζωής όταν τα SSRI δε δουλεύουν;
    By misfits73 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 09-06-2019, 23:52
  3. αντικαταθλιπτικα εφ-ορου ζωης?
    By despagglewn in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 14-04-2017, 15:09
  4. θεραπεια αντικαταθλιπτικα αποριες!!
    By mariostdm900 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 25
    Last Post: 23-10-2014, 18:19
  5. Αντικαταθλιπτικα: Έχουν χρόνο ζωής?
    By Wintertimes in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 03-03-2009, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •