Ζωη!ενα ατελειωτο κυνηγητο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73

    Ζωη!ενα ατελειωτο κυνηγητο

    Λοιπον θα γραψω και γω αυτα που εχω στο μυαλο μου.
    33 ετων ειμαι, το θεμα ειναι οτι παντα ηθελα να κανω τα πραγματα με τη σειρα.
    Ειχα στο μυαλο μου τα εξης.
    Μετα το σχολειο σπουδες, μετα τις σπουδες μια καλη δουλεια, μετα να μετακομισω μονη μου, να εχω τις φιλες μου να βρω σχεση σοβαρη , και μετα γαμος. Και ΟΛΑ αυτα πριν τα 30.
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ.
    1-Σπουδες χμμμ δεν το πηρα πολυ ζεστα μαλλον, δυσκολευτηκα αρκετα να τελειωσω(οικονομικα). Οταν οι φιλες, συμμαθητριες τελειωναν εγω ακομα ημουν στα μισα. Απο εκει αρχισε ενα κυνηγητο και ο κατηφορος. Ενιωθα μειονεκτικα. Και τελικα απομακρυνθηκα. (Ειχα την εντυπωση οτι θα με ρωτανε ποτε θα ξεμπερδεψω, επειδη ηταν το θεμα μου πιστευα οτι θα το ειχαν και αυτοι.) Ελεγα οτι ειναι προσωρινο μεχρι να τελειωσω. Αμ δε.
    2-Τελειωσα επιτελους, και ηρθε το θεμα της δουλειας, αρχισα να ξαναεχω επαφες με γωστους φιλους -οι οποιες οχι συχνες μιας κα ειχαν ολοι δουλεια.-ΟΜΩΣ παλι ενιωθα μειονεκτικα που ημουν ανεργη που ενω πηγαινα σε ιντερβιου ποτε μα ποτε δεν με ειδοποιησαν οτι πηρα τη δουλεια. Ασε που οι υπολοιποι της ηλικιας μου ειχαν και πειρα πλεον. Ξανα ενα κυνηγητο να τους φτασω, ξανα να νιωθω μειονεκτικα.
    3-Βρηκα επιτελους δουλεια, μια περιοδος ξεγνιασιας, εβγαινα και περισσοτερο πλεον μιας και δεν ειχα κατι να με χωριζει απο τις φιλες μου.
    4-Αρχισαν οι γάμοι... οχι ο δικος μου χαχα. Των συμμαθητων/φιλων/γνωστων/συναδελφων. Εδω να πω οτι δεν με ενδιεφερε τοσο, απολαμβανα το να ξοδευω τα χρηματα που εβγαζα. Και να αποταμιευω.
    (2-3 σχεσεις που ειχα δεν πηγαν καλα, μικρες επιπολαιες, ειχα και τα θεματα τα δικα μου να λυσω (τα πιο πανω) και ετσι δεν πηγαν καλα.)

    5-ενα λαθος της στιγμης και πανω στα νευρα μου παραιτηθηκα και εμεινα ανεργη. Λιγο πριν τα 30.
    Αντε τωρα απο την αρχη. Μετα απο ενα χρονο ανεργιας βρηκα κατι προσωρινο, ετσι ελεγα μεχρι να βρω κατι καλυτερο.Κλεινω τα 4 χρονια. Καλα πηγε το προσωρινο.

    Και φτανω στο σημερα

    -Εννοειται δεν ζω μονη μου. (Με τι λεφτα;), δεν εχω φιλες με το τσουβαλι, καλα ουτε καν στο ενα χερι δεν μετριουνται. Σχεση δε φαινεται στον οριζοντα ουτε εχω τη δουλεια των ονειρων μου (μου αρεσει αλλα ειναι λιγα τα χρηματα).
    Και η μαμα να με πιεζει να βρω καποιον να παντρευτω. Ουτε τα αδελφια μου εχουν παντρευτει και αυτο ειναι το μονο θεμα της
    Νιωθω και ασχημα και γι αυτο. Κυριως για την γνωμη των αλλων.

    Στο ΕΝΤΕΛΩΣ σημερα τωρα.

    Θελω μια δουλεια που να ευχαριστει εμενα πρωτα και τα χρηματα θα ερθουν. Ομως δεν μπορω να ψαχνω συνεχεια ειναι κουραστικο κι ουτε μου αρεσουν οι δοκιμες.
    Ψαχνω να βρω τον εαυτο μου. Ποιος ειναι ο σκοπος της ζωης μου; υπαρχει η αδελφη ψυχη μας καπου;
    Θελω να ταξιδεψω παντου, σε ολο τον κοσμο, να φυγω σημερα και να επιστρεψω μετα απο ενα χρονο ή και δυο.
    Οσο για τη σχεση δεν μου κανει εντυπωση κανεις.
    Μονο μια φορα σε ενα ταξιδι στο αεροπλανο μιλουσα με ενα παιδι στη διπλα θεση (Αυστραλος).
    Ακομα θυμαμαι ποσο μου αρεσε και πως ενιωσα μετα που προσγειωθηκαμε και χαθηκαμε στο πληθος. Τον σκεφτομουν για μερες. Αυτο το συναισθημα θελω. Κι οσο δεν το βρισκω δυσκολευομαι.


    Τα χρονια περνουν και η ζωη μου ειναι ενα ατελειωτο κυνηγητο. Κυνηγαω το χρονο, τις φιλες,τους αλλους που φαινονται ή μπορει και να ειναι καλυτερα απο μενα. Ατελειωτες συγκρισεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    όταν με το καλό ξαναβρεθούμε σε ένα πλαίσιο κοινωνικότητας φυσιολογικό, θα αντιληφθείς πως δεν διαφέρεις και πολύ απο τους άλλους.

    δουλειές χάνονται και ξαναβρίσκονται. το θέμα είναι να μην χάνεις την επαφή με την πραγματικότητα. να ψάχνεσαι, εγώ πιστεύω.
    οι φίλοι σημασία έχει να μην σε κάνουν να νιώθεις άσχημα για τον εαυτό σου.
    κι ακόμη και τα ταξίδια, σε όλους μας αρέσουν.

    προσπάθησε να μην χάσεις τους στόχους σου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by user View Post
    όταν με το καλό ξαναβρεθούμε σε ένα πλαίσιο κοινωνικότητας φυσιολογικό, θα αντιληφθείς πως δεν διαφέρεις και πολύ απο τους άλλους.

    δουλειές χάνονται και ξαναβρίσκονται. το θέμα είναι να μην χάνεις την επαφή με την πραγματικότητα. να ψάχνεσαι, εγώ πιστεύω.
    οι φίλοι σημασία έχει να μην σε κάνουν να νιώθεις άσχημα για τον εαυτό σου.
    κι ακόμη και τα ταξίδια, σε όλους μας αρέσουν.

    προσπάθησε να μην χάσεις τους στόχους σου
    Μας μαθαίνουν δυστυχώς να ζούμε με χρονογράφο. Τι θα κάνουμε ανά δεκαετία κ.λπ. Όμως όλα αυτά είναι τόσο σχετικά. Εκείνο που έχει σημασία είναι να βρούμε την εσωτερική μας αλήθεια και να μην την ταυτίσουμε με την κοινωνική αλήθεια (τι κάνουν οι άλλοι). Και που κάποιοι έχουν καλή δουλειά ή που παντρεύτηκαν είναι ευτυχισμένοι; Μπορεί να έχουν τις εξωτερικές προϋποθέσεις αλλά να μην είναι σε πραγματικά καλή κατάσταση εσωτερικά. Ούτε αν ικανοποιηθούν οι προϋποθέσεις που θέτει η εξωτερική πίεση σημαίνει ότι θα νιώθεις καλά. Τουλάχιστον τώρα έχεις την ελευθερία σου (στο μέτρο του σχετικού) που μόνο οι αγχώδεις σκέψεις περιορίζουν. Είναι κρίμα να κλεινόμαστε σε κουτάκια αντί να βρίσκουμε πραγματικά τον εαυτό μας. Ο καθένας έχει τη δική του μοίρα και τη δική του ώρα. Μήπως πρέπει να συμβιβαστούμε με ό,τι παρουσιάζει η ζωή τελικά και να ελπίζουμε μεν χωρίς όμως ανησυχία που μας ισοπεδώνει. Ίσως δεν έχει τόση σημασία τι κάνουν οι άλλοι στην παραλληλία ή τι λένε οι άλλοι. Μπορεί ο δικός μας δρόμος να είναι διαφορετικός και πολύ πιο ενδιαφέρων αρκεί να αφήσουμε τον εαυτό μας ελεύθερο από τις πιέσεις και να δεχτούμε τη ζωή όπως έρχεται.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πολλά τα ερωτήματα. Θα πρότεινα να βάλεις προτεραιότητες, γιατί δεν είναι ίδιο το να μην έχεις να φας για παράδειγμα με το πού πάω και τι σκοπό έχει η ύπαρξη. Τι χρειάζεσαι άμεσα; Και τι θα μπορούσες να το αφήσεις για αργότερα, που θα έχεις βάλει σε μία τάξη τα αναγκαία;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Πρεπει να σου πω οτι γραφεις ομορφα , εχεις και χιουμορ! Δυο δυνατα ατου. Επισης εισαι νεα για να εισαι απαισιοδοξη! Η νιοτη παει με την ανεμελια. Δεν μπορω να σου πω πως ολα θα γινουν, μπορει η ζωη να κανει αλλα σχεδια απο σενα. Ζησε την οσο ομορφα μπορεις. Αν ερθουν αυτα που λες, καλοδεχομουνα θα ειναι, μα κι αν δεν ερθουν δεν χαθηκε ο κοσμος. Φιλιά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    έχεις δίκιο. το τί κάνει τον καθε ενα ευτυχισμένο είναι προσωπική υπόθεση.
    λάθος ζωή πολλές φορές γίνεται κατα λάθος.

    Quote Originally Posted by Rabia View Post
    Μας μαθαίνουν δυστυχώς να ζούμε με χρονογράφο. Τι θα κάνουμε ανά δεκαετία κ.λπ. Όμως όλα αυτά είναι τόσο σχετικά. Εκείνο που έχει σημασία είναι να βρούμε την εσωτερική μας αλήθεια και να μην την ταυτίσουμε με την κοινωνική αλήθεια (τι κάνουν οι άλλοι). Και που κάποιοι έχουν καλή δουλειά ή που παντρεύτηκαν είναι ευτυχισμένοι; Μπορεί να έχουν τις εξωτερικές προϋποθέσεις αλλά να μην είναι σε πραγματικά καλή κατάσταση εσωτερικά. Ούτε αν ικανοποιηθούν οι προϋποθέσεις που θέτει η εξωτερική πίεση σημαίνει ότι θα νιώθεις καλά. Τουλάχιστον τώρα έχεις την ελευθερία σου (στο μέτρο του σχετικού) που μόνο οι αγχώδεις σκέψεις περιορίζουν. Είναι κρίμα να κλεινόμαστε σε κουτάκια αντί να βρίσκουμε πραγματικά τον εαυτό μας. Ο καθένας έχει τη δική του μοίρα και τη δική του ώρα. Μήπως πρέπει να συμβιβαστούμε με ό,τι παρουσιάζει η ζωή τελικά και να ελπίζουμε μεν χωρίς όμως ανησυχία που μας ισοπεδώνει. Ίσως δεν έχει τόση σημασία τι κάνουν οι άλλοι στην παραλληλία ή τι λένε οι άλλοι. Μπορεί ο δικός μας δρόμος να είναι διαφορετικός και πολύ πιο ενδιαφέρων αρκεί να αφήσουμε τον εαυτό μας ελεύθερο από τις πιέσεις και να δεχτούμε τη ζωή όπως έρχεται.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by Rabia View Post
    Μας μαθαίνουν δυστυχώς να ζούμε με χρονογράφο. Τι θα κάνουμε ανά δεκαετία κ.λπ. Όμως όλα αυτά είναι τόσο σχετικά. Εκείνο που έχει σημασία είναι να βρούμε την εσωτερική μας αλήθεια και να μην την ταυτίσουμε με την κοινωνική αλήθεια (τι κάνουν οι άλλοι). Και που κάποιοι έχουν καλή δουλειά ή που παντρεύτηκαν είναι ευτυχισμένοι; Μπορεί να έχουν τις εξωτερικές προϋποθέσεις αλλά να μην είναι σε πραγματικά καλή κατάσταση εσωτερικά. Ούτε αν ικανοποιηθούν οι προϋποθέσεις που θέτει η εξωτερική πίεση σημαίνει ότι θα νιώθεις καλά. Τουλάχιστον τώρα έχεις την ελευθερία σου (στο μέτρο του σχετικού) που μόνο οι αγχώδεις σκέψεις περιορίζουν. Είναι κρίμα να κλεινόμαστε σε κουτάκια αντί να βρίσκουμε πραγματικά τον εαυτό μας. Ο καθένας έχει τη δική του μοίρα και τη δική του ώρα. Μήπως πρέπει να συμβιβαστούμε με ό,τι παρουσιάζει η ζωή τελικά και να ελπίζουμε μεν χωρίς όμως ανησυχία που μας ισοπεδώνει. Ίσως δεν έχει τόση σημασία τι κάνουν οι άλλοι στην παραλληλία ή τι λένε οι άλλοι. Μπορεί ο δικός μας δρόμος να είναι διαφορετικός και πολύ πιο ενδιαφέρων αρκεί να αφήσουμε τον εαυτό μας ελεύθερο από τις πιέσεις και να δεχτούμε τη ζωή όπως έρχεται.
    Αυτο μου αρεσε πολυ. Δεν εχω να προσθεσω κατι.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Πολλά τα ερωτήματα. Θα πρότεινα να βάλεις προτεραιότητες, γιατί δεν είναι ίδιο το να μην έχεις να φας για παράδειγμα με το πού πάω και τι σκοπό έχει η ύπαρξη. Τι χρειάζεσαι άμεσα; Και τι θα μπορούσες να το αφήσεις για αργότερα, που θα έχεις βάλει σε μία τάξη τα αναγκαία;
    Σωστα. Ειμαι ανθρωπος που θελει να βρισκει ευχαριστηση και απο τη δουλεια.
    Μαλλον το "αναγκαιο" ειναι αυτο. Να εχει νοημα για μενα. Αυτο ειναι που με μπερδευει περισσοτερο. Δεν ξερω τι να κανω.

    Απο την αλλη Αυτο με το απλα να φυγω και να γυρισω μετα απο μηνες θα ηθελα παρα πολυ να το κανω. Νιωθω οτι το εχω σαν αποθημενο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Εισαι τύπος γενικά με πολλες παρέες, εξωστρεφής, σ αρεσει η συναναστοφή με κόσμο ή εισαι πιο κλειστή γενικά, δεν θες πολλες εξόδους κ επαφές? τι βλέπεις?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Εισαι τύπος γενικά με πολλες παρέες, εξωστρεφής, σ αρεσει η συναναστοφή με κόσμο ή εισαι πιο κλειστή γενικά, δεν θες πολλες εξόδους κ επαφές? τι βλέπεις?
    Δεν μου αρεσουν οι πολλες εξοδοι,κουραζομαι ευκολα. Μου αρεσει η συναναστροφη με κοσμο που βλεπω οτι ταιριαζω οχι να βγω απλως για να βγω. Γενικα εχω παρατηρησει οτι διαφερω πολυ απο τους πλειστους. Σκεφτονται διαφορετικα, ή δεν καταλαβαινουν το χιουμορ μου. Ανοιγομαι εκει που βλεπω οτι δεν θα με κρινουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Δεν μου αρεσουν οι πολλες εξοδοι,κουραζομαι ευκολα. Μου αρεσει η συναναστροφη με κοσμο που βλεπω οτι ταιριαζω οχι να βγω απλως για να βγω. Γενικα εχω παρατηρησει οτι διαφερω πολυ απο τους πλειστους. Σκεφτονται διαφορετικα, ή δεν καταλαβαινουν το χιουμορ μου. Ανοιγομαι εκει που βλεπω οτι δεν θα με κρινουν.
    story of my life :D

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αχ βρε Δημητρα! Εισαι ενα τρανο παραδηγμα ενος παιδιου οπου μεγαλωσαι σε εναν κοσμο με συγκεκριμενες απαιτησεις και σχεδον προδιαγεγραμμένη την μοιρα σου.
    Πριν καν γεννηθεις η κοινωνια σε περημενε να σου αναθεσει τις οποιες υποχρεωσεις σου ωστε να μπεις εν πληρη διαθεση στο συστημα.Οι οποιες επιλογες νομιζες οτι ειχες ηταν τοσο περιορισμενες στα αληθεια,σαν για παραδηγμα να πας για ερευνα αγορας για αμαξι σου,αλλα η μοναδικη "ελευθερη" επιλογη σου να ειναι το χρωμα του!! να θες να αγορασεις ενα αμαξι κι σου μενει η μοναδικη "ελευθερια" επιλογης το χρωμα!οχι η μαρκα, οχι το καυσιμο ,οχι η οι δυαστασεις του,μειτε καν οι ζαντες!.
    Η ζωη ειναι ενα πολυ ενδιαφερον και ομορφο ταξιδι ,εχει τοσα πραγματα να κανεις, τοσα πολλα να μαθεις !να γνωρησεις ανθρωπους !ωστε να ζησεις το αναγκαιο βιολογικα αλλα και ποθητο συναισθημα του συνεβρεσθε -βεβαια εδω θα σε προσεχει λιγακι το συστημα, μην του γινεις επικυνδηνη ε χαχα- τοσο ομορφα πραματα εχει αυτο το "ταξιδι στο αγνωστο" ,ενα απο τα καλητερα ειναι ο ερωτας!!οπου ειδικα το δικο μου λεξιλογιο ειναι πολυ φτωχο για να τον περιγραψω! Οπως σε καθε ταξιδι ,ετσι και δω θα πρεπει να προσεχεις τις κακοτοπιες .

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Δυστυχως η κοινωνια μας, μας βαζει ταμπελες. Γαμος-οικογενεια=επιτυχια
    Τα αλλα δεν την νοιαζουν. Αφου ετσι μεγαλωσαμε. Τι να κανουμε? Ειναι ολα καταγεγραμμενα μεσα μας, δυσκολο να αλλαξουν. Τις προαλες ετυχε να συνομηλισω με δυο αλλα κοριτσια -ιδια ηλικια- στο θεμα της δουλειας ειμασταν το ιδιο και εκεινες ψαχνονται, ομως ειχαν απο δυο μικρα παιδια. Και μεσα στη συζητηση ρωτηθηκα αν ειμαι παντρεμενη κτλ . Για να λαβω το εξης: αντε τι περιμενεις; αυτο.!!
    Οσο ανακουφιση ενιωσα που ειμαστε το ιδιο επαγγελματικα αλλο τοσο αβολα ενιωσα μετα.
    Η συγκριση υπαρχει. Τι κι αν εγω δεν νιωθω ωριμη (καλα ετοιμος δεν γινευαι ποτε κανεις), επειδη ειναι το θεμα το ηλικιακο επρεπε να ειμαι.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αν σε βοηθουν οι παρηγοριες τοτες φαντασου ποσες φορες το εχω ακουσει εγω που ειμαι 40! Καταλαβαινω στο επαρκον το πως νιωθεις! ,υπηρξα κοινωνικοτατος στο μεγιστο! αρα το να ειμαι στον γενικο πανω κατω κανονα των πιο πολλων κοινωνιικων ομαδων ηταν σχεδον αναγκη καποτες για εμενα! τοσο που ενιωθα οτι ζω δυπλες και τριπλες ζωες!
    Θα σου πω κατις ,σχετικα με αυτο που σε αγχωνει -δεν ειναι δικο μου,μη το παιζω κι φιλοσοφος - οι ανθρψποι εχουμε ενφυτη αναγκη να ανηκουμε σε ομαδες! κοινωνικα συνολα, αλλα και αυτα εχουν αναγκη εμας!.Δε νιωθουμε ομορφα εαν βγουμε εξω απο το κοπαδι, θελουμε να πλεουμε με τους αλλους μαζι κι αν να ξεχωριζουμε να ειναι στα ιδια πραματα απλα να ειμαστε λιγο πιο εμπρος! Αυτο το εχουμε λογο γωνιδιων απο τις εποχες των σπηλαιων !,τοτες ομως ηταν και βιωλογικη αναγκη, σημερα δεν ειναι,σημερα το λενε "μοδα" αλλα μας τρομαζει η μοναξια!
    Αν ομως Δημητρα τολμησεις να κανεις αυτο που λεει η καρδουλα σου και οχι το μυαλο σου! εαν αυτο τυχαινει να ειναι κατις πολυ ξεχωριστο και αντιθετο με τα γουστα του "κοπαδιου" θα εχεις προβλημα απο δυο πλευρες.Πρωτα απο το υποσυνειδητο σου οπου οπως ολων μας φοβαται την αλλαγη,αφου η συνηθεια λογο της μηχαικης κινησης που λεμε δεν κουραζει τον εγκεφαλο μας οπου ειναι οτι πιο "τεμπελικο"εχουμε πανω μας.Επισης ειναι η μοναξια, που τρομαζει πολυ! φοβομαστε να κατσουμε μονοι μας, τρομαζουμε "την κουβεντα " με τον εαυτο μας! Αν ομως καταφαιρεις και περασεις απο το σταδιο της "μοναχης",να ζησεις δλδ απολυτος αυτονομη και μακρια απο ανθρωπους για λιγο,τοτες θα καταφαιρεις την βασικοτερη αρετη της φιλοσοφιας!θα αγαπησεις πρωτυστως την Δημητρα,θα μαθεις τι θελει πραγματικα χωρις επηρωες! και θα "γνωρησεις" δυναμεις που ουτε φανταζοσουν οτι υπαρχουν,αλλα η αναγκη του ανηκεις στο κοπαδι θα σε δυσκολεψει.
    Ομως δεν ειναι μονο αυτη το προβλημα, θα σε τραβανε πισω και οι του κοπαδιου! δεν θελουν να φυγει καμια απο το κοπαδι! πρεπει ολοι να ειμαστε μαντρομενοι! Διοτι φοβουντε!τρομαζουν στην ιδεα να τα καταφαιρεις! μετα ειναι επικηνδυνο να σε μημιθουν και αλλοι.Ισως ο σημαντικοτερος λογος που θα σε τραβαναι πισω ειναι οτι βλεπουν σε εσενα αυτο που ηθελαν να κανουν αυτοι καπωτες αλλα κολωσαν! ζηλευουν λοιπον να δουν την Δημητρα να τολμησει να ακολουθησει την καρδια της!θυμουντε την δικη τους σκεψη ,θυμουντε που δεν τολμησαν και "ποια εισαι εσυ που θα τολμησεις?" .Θα σε εμποδιζουν αυτοι που αγαπας πιο πολυ! οι γονεις σου!, το αγορι πο σε αγΠΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑς! , δυστυχως αυτοι θα πρωτοστατησουν. Ειναι σκληρος ο κοσμος Δημητρα! και δυστυχως πολλες φορες μπερδευουν τον ερεωτα και την αγαπη με με την ιδιοτελεια! ψαχνον δλδ την θετικοτητα συναισθηματων μεσα και απο την δικη σου ζωη! ενω κανονικα ο ερωτας ειναι ενα συναισθημα οπου απαιτει την θυσεια του ενος προς το καλο του αλλου! κι οταν υπαρξει το δυσκολο αλλα και θεμιτο της ταυτοχρονης εναλλαγης των αισθηματων αυτων γινοντε συναισθηματα εξου και πλεον το "ενα σωμα μια ψυχη".
    Σκεψου το τι θελεις λοιπον ακουσε την καρδια σου και ακολουθατω, μην κανεις δλδ οικογενεια και γαμο επειδη το εκαναν οι πιο πολλες φιλες σου, μην αναζητας με το σο αγχος την συγκεκριμενη δουλεια ,επειδη ειναι αυτη που θελουν οι γονεις σου η ,αυτη που εκαναν οι συμφοιτητριες σου! Μην φορας τα ρουχα που λεει "η αστυνομια της μοδας, ενδυσης"
    Δημητρα! μαζεψαι λιγα λεφτακια, και σηκω φυγε! ανοιξαι τον χαρτη στο γκουγκλ, και δυαλεξε ενα μερος! κανε μια μικρη ερευνα, φτιαξε τα χαρτια σου και πηγαιναι εκει για 1-2 μηνες! ως πλανο και οχι ομως με συστημαβρες μια δουλεια βεβαια και , αν κατσει κατις καλο μεινε! Προσωπικα εκανα κατις παρεφερες με την Σρι Λανκα! ,αφτηνα ολα! με 150ε, νοικιαζεις σπιτι με χωραφι και με συνεργειο καθαρηοτητας! ξεχνας τα χειμωνιατικα ρουχα!, ειχανα βαλω μακριμανικο 2 χρονια! Τωρα γτ. εγω γηρισα πισω, ειναι αλλο θεμα το δικομου, εγω ειμαι και αρρωστος δυστυχως ,ειχα και τοξικομανια ,ειμουν ατυχος.Εσυ αν εισαι υγειες δεν θα εχεις τετοια θεματα!
    Αυτο που εχω να σου πω, ειναι ΤΟΛΜΑ!!! ΜΗΝ ΚΟΛΑΣ! ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙς! αναφερομαι βεβαια παντα γι θεματα που δεν κανον κακο στην υγεια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Δυστυχως η κοινωνια μας, μας βαζει ταμπελες. Γαμος-οικογενεια=επιτυχια
    Τα αλλα δεν την νοιαζουν. Αφου ετσι μεγαλωσαμε. Τι να κανουμε? Ειναι ολα καταγεγραμμενα μεσα μας, δυσκολο να αλλαξουν. Τις προαλες ετυχε να συνομηλισω με δυο αλλα κοριτσια -ιδια ηλικια- στο θεμα της δουλειας ειμασταν το ιδιο και εκεινες ψαχνονται, ομως ειχαν απο δυο μικρα παιδια. Και μεσα στη συζητηση ρωτηθηκα αν ειμαι παντρεμενη κτλ . Για να λαβω το εξης: αντε τι περιμενεις; αυτο.!!
    Οσο ανακουφιση ενιωσα που ειμαστε το ιδιο επαγγελματικα αλλο τοσο αβολα ενιωσα μετα.
    Η συγκριση υπαρχει. Τι κι αν εγω δεν νιωθω ωριμη (καλα ετοιμος δεν γινευαι ποτε κανεις), επειδη ειναι το θεμα το ηλικιακο επρεπε να ειμαι.
    άντε τί περιμένεις;
    χμ.
    εσύ τί θέλεις να κάνεις στη ζωή σου;
    στην εποχή μας το αν θα κάνεις παιδιά ή ποτε θα τα κάνεις, είναι απόφαση προσωπική και δεν χωράει συζήτηση.
    γνωστές κυρίες έγιναν μαμάδες σε μεγάλη ηλικία, και μια χαρά τα καταφέρνουν γενικώς.
    πλεον οι ανθρώποι κοιτάνε να φτιάξουν τη ζωή τους πρώτα, δουλειά κλπ, να τη χαρούν, ταξίδια κλπ. κι ύστερα την οικογένεια.
    άντε τί περιμένεις; να κάνεις ένα παιδί επειδή σου το επιβάλει η κοινωνία, να κλειστείς στο σπίτι επειδή έτσι το μεγαλώνεις καλύτερα, ξερω γω τί.
    εγώ αν μου τό 'λεγαν αυτό θα γέλαγα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΒΑΣΑΝΟ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-10-2016, 15:36
  2. αγχος ατελειωτο
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 54
    Last Post: 16-06-2014, 09:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •