Πατερας και ναρκωτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16

    Πατερας και ναρκωτικα

    Ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και μοναχοπαιδι. Προσφατα εμαθα απο την μητερα μου οτι ο πατερας μου ειναι χρήστης ναρκωτικων εδω και χρονια. Οταν αλλη γυναικα (μετα την μητερα μου) η οποια μαλιστα μετα απο 10 χρονια γαμου τον κερατωσε, ξαναεπεσε στα ναρκωτικα. Η μαμα μου τοσα χρονια δε μου ελεγε για τα ναρκωτικα που επερνε ο πατερας μου γιατι φοβοταν και λογικο... Ετσι το εμαθα στα 18 μου χρονια. Δεν παει καιρος που το εχω μαθει, ειναι 3 εβδομαδες τωρα. Και μετα απο τοσο καιρο ο πατερας μου προσπαθει να ερθει σε επαφη με εμενα θελωντας έμμεσα να μου ζητήσει λεφτα. Ετσι λεει η μητερα μου δηλαδή. Μου ειπε να τον μπλοκαρω παντου ωστε να μην ξανα ενοχλησει κανεναν και καθε βραδυ κλαιω σκεφτοντας ότι ειναι μονος του, χωρίς βοηθεια, και ετοιμος να μεινει χωρις σπιτι επειδη χρωσταει παρα πολλα. Ενω απο την μια πρεπει να τον μπλοκάρω και να μην του ξαναμιλησω γιατι αυτο ειναι το σωστο, απο την αλλη τον σκεφτομαι συνεχεια, ειμαι πεσμενη ψυχολογικα, μερα με την μερα νιωθω οτι θα πεθανει και δεν θα το μαθω ποτε. Σκεφτομαι αν ειναι με καποιον ή αν ειναι στο δρομο και ζητιανευει για λεφτα... Στην μητερα μου δεν εχω πει αυτα που νιωθω γιατί θα αισθανθει ασχημα (ηδη νιωθει απαισια που μου το ειπε)... Δεν ξερω τι να κανω πλεον...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by karga View Post
    Ενω απο την μια πρεπει να τον μπλοκάρω και να μην του ξαναμιλησω γιατι αυτο ειναι το σωστο, .
    δεν υπαρχει κανενας λογος για να μην επικοινωνεις με τον πατερα σου.
    η μαμα σου ας κανει οτι θελει, δεν ειναι αιμα της εσενα ομως ειναι.
    εισαι ενηλικη, ελπιζω να καταλαβαινεις. αντιθετα εχεις την ηθικη υποχρεωση να τον βοηθησεις οσο μπορεις οχι οικονομικα που θα τα φαει αμεσως αλλα οπως αλλιως μπορεις. εκτος εαν σε πλακωνει στους μπατσους τωρα η παλια κτλ κλτ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν υπαρχει κανενας λογος για να μην επικοινωνεις με τον πατερα σου.
    η μαμα σου ας κανει οτι θελει, δεν ειναι αιμα της εσενα ομως ειναι.
    εισαι ενηλικη, ελπιζω να καταλαβαινεις. αντιθετα εχεις την ηθικη υποχρεωση να τον βοηθησεις οσο μπορεις οχι οικονομικα που θα τα φαει αμεσως αλλα οπως αλλιως μπορεις. εκτος εαν σε πλακωνει στους μπατσους τωρα η παλια κτλ κλτ
    Το θεμα ειναι οτι η μητερα μου μου λεει να μην εχω καμια επικοινωνία γιατι ξερει ποσο αρρωστος ειναι ο πατερας μου. Φοβαται οτι αυτος θα με εκμεταλευτει επειδη ειμαι ευαισθητη σε τετοια θεματα. Φοβαται οτι θα πεσω στις ουσιες οπως και αυτος ή οτι θα μου ζηταει λεφτα και θα χτυπαει κουδουνια στο σπιτι μου. Ο,τι μου λεει η μανα μου μου λενε και οι φιλοι μου να κανω: να μην του ξαναμιλησω. Και η μητερα μου με έβαλε να της υποσχεθω να μην εχω καμια επικοινωνια μαζι του για το δικό μου καλο. Αλλα δεν ξερω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Δεν ξέρω αν το θέμα σου είναι αληθινό, δεν είναι πρωτότυπο πάντως, δυστυχώς.

    Οταν αλλη γυναικα (μετα την μητερα μου) η οποια μαλιστα μετα απο 10 χρονια γαμου τον κερατωσε, ξαναεπεσε στα ναρκωτικα.
    καθε βραδυ κλαιω σκεφτοντας ότι ειναι μονος του, χωρίς βοηθεια, και ετοιμος να μεινει χωρις σπιτι επειδη χρωσταει παρα πολλα.

    Ήδη με τον τρόπο που μιλάς έχεις πέσει στην παγίδα να βρίσκεις ελαφρυντικά και δικαιολογίες και είσαι έτοιμη να σε χειριστεί και να την πατήσεις. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και τις λούζεται. Δεν τον έριξε μωρέ τον καημένο το κέρατο στα ναρκωτικά ούτε ήταν ο Ερμής ανάδρομος και χρωστάει. Ο ίδιος φταίει.

    Και από ότι λες, για πολύ πολύ καιρό δεν είχε επικοινωνήσει μαζί σου. Τώρα το θυμήθηκε ξαφνικά για να σου ζητήσει έμμεσα λεφτά. Δηλαδή πατάει στο συναίσθημα για ιδιοτελές συμφέρον.

    Είναι μεγάλη παγίδα να προσπαθήσεις να τον βοηθήσεις όσο δεν θέλει ο ίδιος να βοηθήσει τον εαυτό του. Θα κάνεις μία τρύπα στο νερό. Οι εξαρτήσεις δεν ξεπερνιούνται αν δεν το θέλει και δεν το πάρει για τα καλά απόφαση ο ίδιος ο εξαρτημένος. Δεν έχεις καμία υποχρέωση να τον βοηθήσεις. Ίσα ίσα αυτός είχε υποχρέωση να είναι σωστός και να σου σταθεί σαν πατέρας και δεν το έκανε.

    Τα όριά σου και τον εαυτό σου θα τον σέβεσαι και θα τον προστατεύεις πάνω από όλα και δεν θα πέφτεις θύμα χειρισμών και συναισθηματικών εκβιασμών. Να θυμάσαι πάντα ότι οι άσχημες συμπεριφορές και καταστάσεις εξηγούνται αλλά δεν δικαιολογούνται και δεν πρέπει να γίνονται ανεκτές. Αυτά.

  5. #5
    Γεια σου, εγώ σου προτείνω να μιλάς με τον πατέρα σου και αν μόνο αν το κρίνεις εσύ σκόπιμο να σταματήσεις. Επίσης να ξέρεις πως υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ναρκωτικά και είναι καλοί και καταξιωμένοι. Ακόμα υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν ναρκωτικά και τα κόβουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που είναι καλοί και έχουν εξαρτήσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι εξαρτήσεις δεν τους δημιουργούν προβλήματα. Και φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ναρκωτικά και τα κόβουν. Αλλά από αυτούς εξαρτάται.

    Εσύ θεωρείς τον πατέρα της καλοπροαίρετο αυτή τη στιγμή, που ξαφνικά τη θυμήθηκε για να της ζητήσει έμμεσα λεφτά;

  7. #7
    Καλησπέρα, εγώ της πρότεινα να του μιλήσει και γιατί όχι να τον δει έστω κιόλας. Τώρα τα χρήματα είναι άλλο ζήτημα και δε θα εκφέρω παποψη αν πρέπει να του δώσει η όχι. Δυστυχώς από προσωπικη εμπειρία κατάλαβα ετεροχρονισμένα τη σημασία της οικογένειας. Έστω να μιλήσεις με τον γονιό σου η να περάσει λίγη ώρα μαζί του για μένα είναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Διαβασα ολα τα μηνυματα και ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας δεν το περιμενα. Η αληθεια ειναι οτι αυτες τις μερες ειμαι σε μεγαλη σύγχυση για το αν πρεπει να τον ξεμπλοκαρω (επειδη την ημερα που μου εστειλε μηνυμα μετα απο καιρο η μητέρα μου μου ειπε να τον μπλοκαρω). Το θεμα ειναι οτι της υποσχεθηκα οτι δεν θα του ξαναμιλησω και οτι θα μεινω μακρια. Σημερα πριν λιγο βασικα ημουν έτοιμη να τον ξεμπλοκαρω αλλα φοβάμαι για το τι θα γινει στην συνέχεια. Σαν αν εχω μεσα μου δυο ανθρωπους που να μου λενε τι να κανω. Φοβαμαι παρα πολυ ειδικα τωρα που ειναι γιορτές στενοχωριεμαι παρα πολυ για αυτον. Ξερω ομως οτι ειναι χαλια και ξερω οτι θα ζητησει λεφτα (εστω και εμμεσα). 3 μερες τωρα δεν τρωω, δεν μιλαω σε κανεναν, στην μητερα μου δειχνω οτι ειμαι μια χαρα γιατί δεν θελω να την στενοχωρω. Προσπαθω οσο μπορω να κανω focus στις πανελληνιες αλλα δυσκολευομαι. Δεν ξερω τι να κανω πλεον....

  9. #9
    Δεν είναι ανάγκη να του δώσεις χρήματα. Μπορείς απλά να του μιλήσεις και να τον δεις κιόλας να του κάνεις μια αγκαλιά. Αλλά και χρήματα να του δώσεις πιστεύω δεν ειναι και το τέλος του κόσμου εκτός άμα τη περνάς δυσκολα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Δηλαδή τι; Να του δωσω λεφτα ωστε να παει να παρει την δοση του?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by karga View Post
    Δηλαδή τι; Να του δωσω λεφτα ωστε να παει να παρει την δοση του?
    Αυτός θα έπρεπε να δίνει λεφτά για εσένα και όχι εσύ σε αυτόν.
    Κάποιοι άνθρωποι είναι συναισθηματικοί και είναι συνήθως αυτοί που γίνονται θύματα των αναίσθητων.

    Και έρχεται κάποτε η ώρα που απλά δεν σε νοιάζει, γιατί κάποτε σε ένοιαζε τόσο που κουράστηκες..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα αγαπητη karga. Μεσα απο τα γραπτα σου δειχνεις να εισαι πολυ ευαισθητη μα και συναμα αλληλεγγυα ψυχουλα! μια καλη κοπελα που δεν κοιταει μονο την παρτυ της. Δεν ξερω απο που το κληρονομησες τον ομορφο αυτο χαρακτηρα ,αλλα μαλον χι απο την μαμα ε? .
    Σχετικα με τον πατερα σου ποσο καιρο εχεις να τον δεις, κι σου ζηταει λεφτα οπωτες τον βλεπεις?γενικα πως ειναι η συμπεριφορα του οταν ειστε μαζι? Πρεπει να ξεχωρησεις μεσα σου την σχεση που εχεις με την μαμα και την σχεση με τον μπαμπα, εχουν και οι δυο τους δικαιωμα να σε βλεπουν ! και δεν εχουν δικαιωμα να αποτρεπουν να βλεπεις η τον ενα η την αλλη, ουτες ειναι σωστο να κατηγορουν εκαστος τον αλλον σε εσενα, θα πρεπει τα συμπερασματα να ειναι δικα σου και χωρις επιροες .Αλλο οι εταξι τους σχεσεις και αλλο με εσενα, ειναι κατις που το λενε ολοι οι ψυχολογοι.
    Νομιζω οτι η σεση που εχεις με τον πατερα σου δεν θα πρεπει να "φιλτραρετε"τοσο πολυ απο την μαμα σου.Θα σου πω κατι, ως προιν χρηστης πολυ σκληρων ναρκωτικων, καταλαβαινω τους φοβους σου, κι λογικα στο παρελθον θα εχουν υπαρξει ενεργειες απο τον πατερα σου που ηταν πολυ λαθος.
    Ομως, πρεπει να καταλαβετε κατις ολοι εδω μεσα, διοτις βλεπω ενα ειδος γραφης πολυ εχθρικο προς τον πατερα της.Πρωτα απο ολα πρεπει να σας γινει γνωστο οτι εδω και πολλα χρονια η τοξικομανια -ειδικα απο ηρωινη -ειναι ασθενια, δεν ειναι επιλογη οπως νομιζετε!, ειναι χρονια υποτροποιαζουσα νοσος! και οι νοσουντες εχουν αναγκη θεραπειας απο το κρατος οπως και οι αλλοι, μπορουν και μονοι τους αλλα ειναι δυσκολο! αυτη η ασθενεια επιρεαζει κατα πολυς τις βασικες λειτουργειες του εγκεφαλου αλλα και του σωματος! δεν σας κανει εντυπωση που πρωτειμουν να παρουν ηρωινη παρα να χαλασουν τα ιδι λεφτα στο να φανε?? ποιος λογικος θα το εκανε αυτο? ποιος λογικος θα παρατουσαι μια φυσιολογικη και μερικων πλουσια ζωη! για να ζουνε στους δρομους στην βρωμα και στην ξεφτυλα?? αυτο και μονο αποδηκνιει οτι μιλαμε για σθενεια.Βεβαια εδω στην Ελλαδα δυστυχως η ευκολια του να χαρακτηριζουμε τους ανθρωπους ασχημα! και να λεμε οτι ειναι δικη τους επιλογη το κανουμε για να βγαλουμε απο πανω μας τις ευθηνες μας σαν κοινωνια!! ι οπως βλεπω απο τα μηνυματα σας το κανετε μια χαρα μερικες μερικοι εδω μεσα!!
    Τελος, αγαπητη μου συμφορμητησα θα σου ελεγα να συναντηθεις με τον πατερα σου,!! δεν ειναι ομορφο να του στερησεις αυτην την χαρα,θα του δωσει τεραστια δυναμη!, εαν θες να γινει καλα πιστεψεμε , εισαι το καλητερο φαρμακο για αυτον! εισαι ο λογος που μπορει να γιατρευτει και ο λογος που μπορει να παθει τα χειροτερα! Δεν περναει απο το μυαλουδακι σου μικρη μου το ποσο θελει ο πατερας σου να εισαι υγειες και χαρουμενη!! εαν δεν εχει καποιο ωθεμα με ζητηματα ενδοοικογενειακης βιας κι απο οτι βλεπω δεν αναφαιρεις κατι τετοιο αρα το προβλημα που υπαρχει ειναι η αρρωστια του ,η εξη του.Πηγαι ε λοιπον να τον δεις, να τα πειτε! θα εναι πολυ κριμα να παθει κατι ο ανθρωπος και ν μην εχεις καταφερει να τον δεις.
    Last edited by giorgos panou; 26-04-2021 at 01:57.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Θα θελα να αναφερθω σε καποια μηνυματα ,οπως της Σονιας και του Σπερο. Ειναι πολυ αδικο και αγενες ο τροπος που ανΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΤΟΝ Πατερα της κοπελιτσας, το οτι ο ανθρωποσ πασχει απο μια ασθενια δεν παει να πει οτι πρεπει να ειναι και τετοις χαρακτηρας, δλδ εαν καποιος ανθρωπος πασχει απο καρκινο στον εγκεφαλο του κι ως επιδραση λογο του οτι καποιες λειτουργιες του πιεζοντε η ακομα και δυσλειτουργουν μπορει να του φερουν στην συμπεριφορα του αλλαγες, να γινει επυθετικος.Τι θα πειτε δλδ για αυτον Σονια? οτι ειναι καθαρμα? οτι ειναι παλαιοχαρακτηρας κι δεν πρεπει να του μιλαμε? ιδιο πραμα ειναι και εδω περιπου.υνειδΑπο οτι φεναιτε δεν εχετε καμια γνωση περι του θεματος, η εξαρτηση στ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ! δεν ειναι μια απλη προσωπικη αποφαση, δεν ειναι γουστο.Ειναι αρρωστια, ασθενια, ονομαζετε χρονια υποτροποιαζουσα νοσος, εχει να κανει και με τα γονιδια και με τον μιχανησμο παραγωγης σεροτονινης και ντοπαμινης.Μερικοι ανθρωποι οι νευροδιαβηβαστες τους δεν κανουν σωστα την δουλεια τους, δυσλειτουργουν! και πιστεψεμαι δεν το κανουν με δικη τους αποφαση.Ετσι στα ναρκωτικα βρησκουν λυση στο προβλημα τους αλλα χωρις να το γνριζουν, αυτο ειναι και αποδηξη για το μερικοι μπορει να κανουν χρηση για καποιες φορες και να τα παρατησουν διοτις καταλαβαινουν οτι τους κανει κακο ,ενω καποιοι αλλοι δεν τα παρατανε αφου πρωτη φορα στην ζωη τους δουλευει σωστο το νευρολογικο τους συστημα! Βεβαια υπαρχει και ο κοινωνικος παραγωντας, ενας νεος μιας πλουσιας οικογενειας μπορει να παει σε γιατρους και να βρουν το προβημα του, να το αντιμετοπησουν δλδ χωρις παρανομες ουσιες! σε αντιθεση με εναν νεο φτωχο που ουτε καν θα μαθει πωτες οτι εχει αυτο το προβλημ ΣΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ!!
    Δεν μπορουμε λοιπον να ειμαστε τοσο ανετοι στους χαρακτηρησμους αυτων των ανθρωπων, επειδη απλα μας βολευει σαν κοινωνια απο τις τυψεις μας και απο τις ευθηνες μας.Θα πρεπει να βλεπουμε τα πραματα πιο βαθια, οτι εχουν συμπεριφορα ασχημη, αγενες ,αντικοινωνικη και πραβατικη ,γινετε ως υποσυνειητη αντιδραση επιβιωσεις τους, δεν θελουν να ειναι ετσι, αλλα δυστυχως μονο ετσι μπορουν να επιβηωσουν!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είδες να γράφω πουθενά ότι ο άνθρωπος είναι κάθαρμα ή ξέρω κι εγώ τι; Εγώ μίλησα για το θέμα των ορίων. Είχες δει πριν καιρό το θέμα μίας γυναίκας που είχε καρκίνο στον εγκέφαλο ο άντρας της, η καθημερινότητά της ήταν χάλια, πριν αρρωστήσει είχαν πολλά προβλήματα ήδη και δεν της είχε φερθεί καλά και πέσαν όλοι να την φάνε επειδή ήθελε να χωρίσει; Τα όρια του ο καθένας πρέπει να τα περιφρουρεί και να προστατεύει τον εαυτό του όχι να καταστραφεί για να το παίζει μητέρα Τερέζα.

    Λέει το κορίτσι ετοιμάζεται να δώσει πανελλήνιες, είναι σε ευαίσθητη φάση και ο απών πατέρας της ήρθε σε αυτή τη φάση να την αναστατώσει και να ζητήσει ο ίδιος στήριξη. Μπορεί να είναι άρρωστος, μπορεί να έχει θέματα, δεν είπε κανείς το αντίθετο, είπαμε η κοπέλα να περιφρουρήσει τον εαυτό της και να θέσει τα όριά της. Όλοι οι εξαρτημένοι γίνονται χειριστικοί και γεμίζουν τους άλλους ενοχές που τα κάνανε οι ίδιοι σκατά. Μπορεί να έχουν θέματα και ελαφρυντικά και αξίζουν να βρουν την άκρη τους και δεν τους απαξιώνει κανείς. Τα γεγονότα και οι συμπεριφορές δεν αλλάζουν όμως, όποια κι αν είναι η εξήγηση. Αυτό ακριβώς είπα. Δεν θα εισβάλλουν να γαμήσουν τη ζωή των αλλωνών με έμμεσο τρόπο και χειρισμούς όμως. Διότι πάντα μα πάντα το παίζουν θύματα του κόσμου του κακού κι όχι της κούτρας τους, γεμίζουν τους γύρω τους ενοχές και γίνονται στο τέλος θύτες αν τους αφήσεις τα περιθώρια. Το ίδιο κάνεις κι εσύ.

    Δεν θα εμπλακώ σε μία συζήτηση που δεν υπάρχει περίπτωση να βγει άκρη μαζί σου. Τα βλέπουμε διαφορετικά και τέλος. Θες να πεις στην κοπέλα να τινάξει τη ζωή της στον αέρα σε αυτή τη φάση να νταντεύει τον μπαμπά της; Πες το. Εγώ δεν θα τη συμβουλεύσω ποτέ κάτι τέτοιο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by karga View Post
    Ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και μοναχοπαιδι. Προσφατα εμαθα απο την μητερα μου οτι ο πατερας μου ειναι χρήστης ναρκωτικων εδω και χρονια. Οταν αλλη γυναικα (μετα την μητερα μου) η οποια μαλιστα μετα απο 10 χρονια γαμου τον κερατωσε, ξαναεπεσε στα ναρκωτικα. Η μαμα μου τοσα χρονια δε μου ελεγε για τα ναρκωτικα που επερνε ο πατερας μου γιατι φοβοταν και λογικο... Ετσι το εμαθα στα 18 μου χρονια. Δεν παει καιρος που το εχω μαθει, ειναι 3 εβδομαδες τωρα. Και μετα απο τοσο καιρο ο πατερας μου προσπαθει να ερθει σε επαφη με εμενα θελωντας έμμεσα να μου ζητήσει λεφτα. Ετσι λεει η μητερα μου δηλαδή. Μου ειπε να τον μπλοκαρω παντου ωστε να μην ξανα ενοχλησει κανεναν και καθε βραδυ κλαιω σκεφτοντας ότι ειναι μονος του, χωρίς βοηθεια, και ετοιμος να μεινει χωρις σπιτι επειδη χρωσταει παρα πολλα. Ενω απο την μια πρεπει να τον μπλοκάρω και να μην του ξαναμιλησω γιατι αυτο ειναι το σωστο, απο την αλλη τον σκεφτομαι συνεχεια, ειμαι πεσμενη ψυχολογικα, μερα με την μερα νιωθω οτι θα πεθανει και δεν θα το μαθω ποτε. Σκεφτομαι αν ειναι με καποιον ή αν ειναι στο δρομο και ζητιανευει για λεφτα... Στην μητερα μου δεν εχω πει αυτα που νιωθω γιατί θα αισθανθει ασχημα (ηδη νιωθει απαισια που μου το ειπε)... Δεν ξερω τι να κανω πλεον...
    Καλημερα!

    Κοριτσι μου η μαμα σου δικαιολογημενα ανησυχεί γιατι πέρασε άσχημα και θελει να σε προστατεύσει .
    Καθησε και μίλησε της ομως και πες της την ανάγκη που έχεις να το διαπιστώσεις εσυ σαν μεγαλος άνθρωπος πλεον αν ισχυει ολο αυτο ή οχι.

    Το να κανεις μια επαφη μαζι του και να δεις πως θα παει ολο αυτο ,ισα ισα θα σε βοηθησει και θα σταματήσει αυτη την εσωτερική σου συγκρουση που δημιουργειται καθημερινα και οσο παει γίνεται και πιο δυνατη .
    Πες της πως ειναι επιτακτικη αναγκη σου πλεον να κανεις μια επαφη μαζι του και να ειναι διπλα σου σε αυτο .

    Αν δεις οτι ειναι οντως ετσι οπως τα λεει η μαμα σου τοτε τον μπλοκερνεις και τον διαγραφεις .
    Κανε ομως αυτη την ανακαλυψη εσυ η ιδια και οχι μεσα απο τα λογια της μαμας σου .Μονο τοτε θα μπορεσεις να ηρεμησεις και να σταματησει να σε τρωει ολο αυτο..

    Ξερουμε ολοι μας πως οι ανθρωποιπου που ειναι μπλεγμενοι με τα ναρκωτικά ,προκειμενου να εξασφαλισουν χρηματα ειναι ικανοι να κανουν τα παντα .
    Αυτο όμως δεν τους αφαιρεί το δικαιωμα στην αλλαγη ωστε να αναζητούσαν μια δεύτερη ευκαιρια .

    Καθαρα προσωπικη μου γνωμη εινια να ενημερώσεις την μητερα σου οτι θα κανεις μια συζητηση μαζι του ,να δεις αν οντως θελει μονο χρηματα ή μια επαφη με το παιδι του και οτι την θελεις διπλα σου σε ολο αυτο ωστε και εκεινη να μην ειναι καθετη στο να μην τον συναντησεις, αλλα και να βοηθηθείς παραλληλα και εσυ ωστε να βγεις απο ολο αυτο το αδιεξοδο .

    Βρειτε ενα τροπο να καλυψεται και οι δυο τις αναγκες σας και τους φοβους σας ,παραλληλα .
    Αυτο γινεται μεσα απο συζητηση και συνεργασια ,δεν ειναι δυσκολο ,τροπο θελει να το ξερεις ..

    Πάντως μην αφήσεις αυτη την ηδη εσωτερικη σου σύγκρουση να γινει απωθημένο με πολυ πιο καταστροφικες συνεπειες μετά για την ψυχολογία σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γονεις και ναρκωτικα
    By opiodies in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 9
    Last Post: 19-12-2018, 03:20
  2. Ναρκωτικα
    By nick190813 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 105
    Last Post: 25-01-2017, 02:02
  3. Τα πιό επικύνδυνα ναρκωτικά
    By carrot in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 45
    Last Post: 19-09-2011, 22:43
  4. Ναρκωτικά
    By GiorgosPSycho in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2011, 02:48
  5. Ναρκωτικά...!! SOS
    By h2o_christina in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 14-12-2007, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •