Η υπόσχεση έσπασε για κάθε τσιγάρο ή μονο μια φορά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15

    Η υπόσχεση έσπασε για κάθε τσιγάρο ή μονο μια φορά?

    Το 2016, κάπνισα μαύρο και φοβήθηκα την οργή του Θεού. Πιθανότατα Του είπα ότι δεν θα το ξανακάνω. Λίγες μέρες μετά, ξανακάπνισα μαύρο. Από φόβο και για να αποδείξω στον Θεό να μου δώσει και άλλη ευκαιρία επειδή φοβόμουν την τιμωρία, έκανα υπόσχεση σχετικά με το ότι δεν θα ξανακάπνιζα τίποτα (ουτε κανονικο ουτε μαυρο) και ζήτησα μια αδιευκρίνιστη τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης. Έκανα την υπόσχεση από φόβο και για να αποδείξω στον Θεό ότι θέλω και άλλη ευκαιρία. Ζήτησα αδιευκρίνιστη τιμωρία για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην ξανακαπνίσει ποτέ. Για να είμαι σίγουρος δηλαδη οτι δεν θα το ξανακάνω.


    Κατάφερα να κόψω το κάπνισμα με εξαίρεση κάποια κανονικά τσιγάρα που έκανα (πολυ λιγα) περιστασιακά.


    Ανησυχώ μήπως την υπόσχεση την δέχτηκαν άλλοι Θεοί εαν ο Χριστιανικός Θεός δεν είναι αληθινός. Το μυαλό από φόβο έχει κατασκευάσει μια συγκεκριμένη ιδέα μιας πολύ κακιάς και παράλογης τιμωρίας. Ανησυχώ μήπως οι Θεοί θεώρησαν ότι αυτή η τιμωρία που κατασκεύασε ο φόβος μου, είναι καλη τιμωρία για το κάπνισμα, μόνο και μόνο επειδή στην υπόσχεση ζήτησα γενικά και αόριστα τιμωρία.


    Ο λόγος που κάπνισα ξανά μερικά κανονικά τσιγάρα, είναι επειδή ένιωθα μεγάλη πίεση από το ocd (ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή μου) και θεώρησα ότι αν καπνίσω θα νιώσω ελεύθερος και θα νιώσω πολύ καλύτερα. Πολύ πριν ξανακαπνίσω, είχα πέσει σε κατάθλιψη και παρακάλεσα τον Θεό να μην με τιμωρήσει ποτέ αλλά τό είπα με αφορμή άλλους λόγους και όχι για το κάπνισμα.


    1) Πιστεύετε ότι η υπόσχεση του καπνίσματος ήταν κανονική υπόσχεση ή ήταν λόγω του ψυχαναγκασμού μου?


    2) Η υπόσχεση έσπασε για κάθε τσιγάρο που κάπνισα ή μονο μια φορά?

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    κανναβη πουλανε σε σακουλακια στο περιπτερο χωρις τις επιβλαβης για την υγεια ουσιες. Ειναι νομιμο πλεον .

Similar Threads

  1. Χωρίσαμε και κάθε φορά νομίζω ότι φταίω εγώ.
    By gsdm in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 122
    Last Post: 11-06-2023, 01:49
  2. Καθε φορά τα ίδια
    By Xristos__t in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 3
    Last Post: 30-11-2018, 10:14
  3. Κάθε φορά τα ίδια...
    By Jude in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-09-2013, 17:47
  4. καθε φορα...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2011, 02:30
  5. Κάθε φορά και διαφορετικά...
    By ampisareti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •