διαχυτοι πονοι σουβλιές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    διαχυτοι πονοι σουβλιές

    τον τελευταίο καιρό έχω συνέχεια σουβλιές και πονάκια σε διαφορα σημεια του σωματος. εκείνα βέβαια που με τρελαινουν και με ριχνουν πολύ ειναι οι σουβλιές στο στηθος (φοβαμαι για καρδια) και οι σουβλιες στο κεφάλι (φοβαμαι για ανευρυσμα κλπ)
    Παίρνω εδώ και καποια χρονια cymbalta των 60 και κατα καιρους λιγο minitran 2-10... Ο μόνιμος φόβος ειναι ο ξαφνικός θανατος οχι τοσο η αρρώστια
    Εχω κουραστεί να φοβαμαι οτι ξαφνικά θα γίνει ενα κλικ και θα μεινω στον τόπο.
    Νομίζω ότι δεν θα ξανανιώσω ποτέ ανέμελα και απογοητεύομαι πολύ από αυτο γιατι παντα ημουν πολυ κοινωνική και χαμογελαστη και δραστηρια...
    Εχετε εσεις τετοιους πόνους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έχω κι εγώ πόνους αλλά όχι σε αυτά τα σημεία. Στα ισχία, βουβωνική χώρα κλπ. Έπαιρνα λυρικα κάποια περίοδο και μου είχαν περάσει. Και το cymbalta βοηθάει στους πόνους, ινομυαλγία. Λογικά δεν θα είναι κάτι, παίζει από το χρόνιο αγχος να απορρυθμιζεται το κομμάτι του νευρικού συστήματος που αφορά στον τρόπο εκδήλωσης πόνου. Τουλάχιστον αυτό λέει ο γιατρός μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Αυτες τις σουβλιες που περιγραφεις τις νιωθω τον τελευταιο χρονο ισως και περισσοτερο. Ειναι καθαρα αγχος το οποιο σωματοποιειται. Οσο τρομακτικες και να ειναι οι σουβλιες το πιο πιθανον αν δεν ειναι αγχος να ειναι κατι μυικο. Ουτε ανακοπη παθαινεις απο αυτες ουτε ανευρυσμα. Παθων με διαφορα, σου λεω να μην δινεις σημασια στις σουβλιες και δεν θα σου δινουν ουτε αυτες!

  4. #4
    σ ευχαριστω για το ενδιαφερον. Εχω καταλαβει οτι συνδεονται σιγουρα με το αγχος αλλα παντα στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι ο φοβος.
    κλασσικα...

  5. #5

    Unhappy

    καλημερα Λία
    και σε μενα ετσι λενε οι γιατροι αλλα επειδη εχω φοβο με τον ξαφνικό θάνατο οπότε το μυαλο παει συνεχεια σε καρδια κλπ...
    Ειδικα αυτες οι σουβλιες στο στηθος με αποσυντονιζουν.
    Εχω παει φυσικα 3-4 φορες σε καρδιολογο εχω κανει μεχρι σπινθηρογραφημα. Ο γιατρος με κοροιδευει αλλα εγω συνεχιζω να φοβαμαι.
    Το τρομερο ειναι οτι συμβαινει καποιος θανατος απο καρδια νεων ανθρωπων... που θεωρητικα δεν ειχαν κατι παθολογικο
    Πως γινεται αυτο ρε παιδια? πως φευγουν ετσι ξαφνικα νεοι ανθρωποι?
    δεν μπορω να το διαχειριστω αυτο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Εγω εχασα τον αδελφο του συζυγου μου 33 ετων ξαφνικα απο καρδια. Η διαγνωση; Διατατικη μυοκαρδιοπαθεια. Ομως ποτε δεν εκανε ελεγχο της καρδιας του. Αν το ηξερε απο πριν τωρα σιγουρα θα ηταν εδω μας ειπαν οι γιατροι! Αρα λοιπον ολοι εμεις που μας παρακολουθει γιατρος, εχουμε συχνο ελεγχο. Και επειδη και εγω φοβαμαι παρα πολυ και πηγα και σε ψυχολογο οπου βοηθηθηκα και πολυ, συνειδητοποιησα οτι πρεπει να σταματησω να σκεφτομαι συνεχεια οτι θα πεθανω απο καρδια!! Πηγα και σε ενα πνευματικο ο οποιος ειναι διορατικος και του μιλησα. Μου ειπε πραγματα πριν του πω εγω για εμενα! Μου ειπε «... κανεις πολλες ταινιες..εργα με το μυαλο σου...σταματα να το κανεις αυτο. Δεν θα παθεις τιποτα απο την καρδια σου αλλα προσεχε το αγχος σου!» Και ετσι ειπα τερμα!! Ζουμε καθε μερα και πεθαινουμε μια φορα! Δεν προκειται να αφησω τις φοβιες να ειναι στο μυαλο μου 24 ωρες!! Εννοιται πως αγχωνομαι, πως νιωθω οτι καποτε μου τελειώνει το οξυγόνο, σφιξιμο στο στηθος, εχω και αρρυθμιες αλλα με μετρο ολα. Απο εκει που ημουν χαλια τωρα ειμαι πολυ καλυτερα. Εγω ομως εβαλα τα ορια. Εγω λεω στον εαυτο μου Λια συνελθε! Αρα παιδια για ολα αυτος ο εγκεφαλος φταιει. Πιστεψτε στον εαυτο σας!! Πιστεψτε οτι σημερα θα ειναι μια πανεμορφη μερα!!! Και κατι αλλο... αναπνευστε....κλειστε τα ματια σας και αναπνευστε... απολαυστε μεσα σε ολα οσα συμβαινουν το σημερα! Κανεις δεν ξερει το αυριο. Αλλα δεν παυω να ονειρευομαι!! Ποτε!!!

  7. #7

    Red face

    λυπαμαι πολυ για τον νεο αυτο ανθρωπο. εσυ παιρνεις καποια αγωγή ή το παλεύεις με την ψυχοθεραπεία και τον πνευματικό?
    εμένα η ψυχολόγος μου είπε οτι έχω πρόβλημα με ότι νιώθω οτι δεν έχω τον έλεγχο... και η καρδιά και ο ξαφνικός θάνατος ειναι κατι τετοιο.
    συνεχίζεις να έχεις τέτοια πονάκια ή σουβλιές στο στήθος, πλάτη ή αλλού και απλά δεν δίνεις σημασία ή δεν έχεις πια?

  8. #8
    ενας γιατρός μου μίλησε για ινομυαλγία και μου πρότεινε lyrica αλλα εχω διαβάσει πολλά ασχημα γι αυτο το φάρμακο... δεν ξερω...
    Εσένα σου κάθησε καλα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Οχι δεν πηρα ποτε αγωγη. Το παλεψα πολυ ομως. Δεν θεωρω κακο να παρω αγωγη απλα επειδη το ξεπερασα σε αρκετα μεγαλο βαθμο δεν χρειαστηκε. Ο πνευματικος μου ειναι αρκετα μακρια και θελω να βρω καποιον πιο κοντα για να πηγαινω πιο συχνα! Ειναι δωρεαν ψυχοθεραπεια! Χωρις αστεια ομως πιστευω πολυ και η Παναγία με βοηθα πολυ! Το ειδα σε πολλες φασεις της ζωης μου. Οι σουβλιες αραιωσαν παρα πολυ! Σε φασεις που ειμαι πολυ αγχωμενη ομως τις νιωθω σαν να διαπερνουν την καρδια μου και τρομαζω. Αλλα οπως ανεφερα και πιο πανω δεν θα το αφησω να με καταβαλει πανω απο 10 λεπτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Μα πως διεγνωσε ινομυαλγια; Εκανες εξετασεις; Παρε και δευτερη γνωμη πριν να παρεις φαρμακα. Ασχολεισαι με κατι; Εργαζεσαι; Η καθημερινοτητα σου πως ειναι; Πιεζεσαι πολυ; Οι ερωτησεις ειναι απλα απο ενδιαφερον για να μπορεσω να καταλαβω γιατι ταλαιπωρησε τοσο πολυ. Εννοειται αν δεν θες δεν απαντας. ☺️

  11. #11
    δεν εχω κανενα προβλημα ισα ισα μου κανει καλο να μιλαω... ινομυαλγια δεν γινεται διαγνωση με καποιες εξετασεις... απλα αποκλειεις αλλα πραγματα
    Δηλ απέκλεισα με εξετασεις καποια ρευματοειδη νοσο κλπ και μου ειπε οτι θεωρει οτι ειναι ινομυαλγια

    Παντως φοβαμαι να παρω κ αλλο φαρμακο
    Εργαζομαι ναι στο δημοσιο
    Με βοηθαει πολυ ο ηλιος , η καλη παρεα
    Δυστυχως η ευτυχως χαχαχα δεν εχω συντροφο
    Εχω δυο παιδια και ειμαι υπερπροστατευτικη...
    χωρισμενη απο γαμο παρα πολλα χρονια, που αυτο σημαινει οτι περασα δυσκολα και ευκολα μονη μου. Ευτυχως εχω πολυ καλους γονεις και μια ακομα καλυτερη αδελφη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Μοιαζουμε σε αρκετά! Ο ηλιος, η παρεα, τα παιδια!! Παρολο που ειμαι σιγουρη οτι η ζωη σου ειχε τρικυμία γενικα η απαντηση σου εχει μια θετικη αυρα. Και ειναι πολυ καλο το οτι βλεπεις τα θετικα της ζωης σου και αυτα που σε βοηθανε! Σε αυτα να στηριζεσαι και αυτα να κανεις!! Προσπαθησε σιγα σιγα να αγνοεις καποια απο αυτα που νιωθεις. Ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα μην τα παρατησεις. Επιμονη!! Τωρα αν πονας και δεν κοιμασαι απο αυτο τοτε σημαινει οτι οντως μπορει να υπαρχει κατι αλλα μονο σε μυικο βαθμο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα και από μενα! Και εγώ έχω περασει φάσεις με τέτοιους πονους. Μια ήταν πονοκεφαλοι αλλά πολλοι και για αρκετό καιρό και έπιανα και γρομπαλακια και το έψαχνα και και και.. Μόλις ηρέμησα περασε. Μετά πονοι παντου σουβλιες σε διάφορα σημεία και εννοείται στην καρδουλα που εκεί τα έκανα πανω μου κλασικά. Τότε βέβαια για κάποιο λόγο ποθ δεν ξέρω ενώ είχε έκτακτες δεν έδινα σημασία και έπειτα από λίγο καιρό περνουσαν. Τώρα φρικαρω άσχημα. Εχω φαει τέτοια φρίκη από όταν έκλεισε η δουλειά μου με το λοκνταουν που δεν περιγραφεται. Έχω μόνιμο φόβο ότι θα πεθανω απο καρδιά και υποφέρω. Με έπιασε το στομάχι ακόμα παιδευομαι από τον Σεπτέμβριο. Δεν περναει αν και είμαι καλυτερα. Μετά κρίσεις πανικου μετά πονοι μετά έκτακτες. Βέβαια έκανα ότι και η Λία και μειώθηκαν αρκετά και σκέφτομαι αφου μειώθηκαν δεν θα είναι κάτι αφου έκανα και τις εξετάσεις στον καρδιολόγο και στο νοσοκομείο με υπερήχους κλπ. Δεν ημουν έτσι. Έχω πεσει πολυ και προσπαθώ να μην το δείχνω στους δικους μου γιατί τους στεναχωρω. Πρέπει να ανεβω ψυχολογικά δεν παει αλλο. Σε καταλαβαίνω τόσο πολυ μακάρι να νιώσεις καλυτερα και να μην σε πιανουν πια ουτε μια σουβλιά ουτε τιποτα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Αυτο το lockdown εχει διαλυσει ανθρωπους.... παμε για τριτο τωρα..
    Εγω δουλευω απο σπιτι ετσι ξεχνιεμαι αρκετα, αλλα θελω να ανοιξει και η σχολη χορου μου για να πηγαινω. Ειναι οτι αγαπω! Οταν ξεκινησα μαθηματα χορου εγινα οπως ημουν πριν να γινω καρδιοφοβικη! Ελευθερη απο σφιξιματα στο στηθος και αγχος. Οταν μας εκλεισαν, μεχρι σημερα, επεστρεψαν πολλα συμπτωματα. Βεβαια εμεινα εγκυος και γεννησα προν 2 μηνες. Θελω ομως να ανοιξουν για να παω. Βρειτε ενα χομπι και επενδυστε εκει. Σε ολους μας αξιζει να κανουμε κατι που αγαπαμε και ειναι αγχολυτικο! Το στομαχι μου εμενα δεν ειχε τιποτα και απο το αγχος το ριμαξα! Σιγουρα μια γαστροσκοπηση την χρειαζομαι! Ταλαιπωρουμε και με πετρες στα νεφρα τις οποιες μου ειπαν να παω να αφαιρεσω και θα το κανω παρολο που οταν βλεπω κρεβατι νοσοκομειου ξυπνανε ολα απο την αρχη. Ειναι ενας συνεχης αγωνας με τον εαυτο μας. Τωρα αν διαγνωστει καποιος με κατι και λαμβανει αγωγη τοτε ειναι διαφορετικο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ARTEMIS View Post
    ενας γιατρός μου μίλησε για ινομυαλγία και μου πρότεινε lyrica αλλα εχω διαβάσει πολλά ασχημα γι αυτο το φάρμακο... δεν ξερω...
    Εσένα σου κάθησε καλα?
    Καλημερα

    Πως σου εδωσε ενα τοσο βαρύ χάπι χωρις τις απαραιτητες εξετασεις ?
    Και εμενα μου δωσανε το lyrica αλλα μετα απο μια σειρα εξετασεων και οταν το ηλεκτρομυογράφημα εδειξε μερικη βλαβη στο ισχυακο νευρο μετα απο τραυματισμο που ειχα και χρόνιο πονο ..

    Δεν μπορω να πω απο τις πρωτες μερες μου εξαφανισε τελειως τον πονο και σε πολυ μικρη δοση αλλα δεν αντεξα παραπανω απο λιγες εβδομαδες, γιατι πραγματικα αυτο το χαπι ειναι πολυ βαρύ..Εχει απιστευτες παρενεργειες ...
    Οσο μπορεις πάλεψε το αλλιως και γενικα οτι σου ειπαν και στα προηγουμενα μηνυματα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πόνοι στο στομάχι
    By κατερ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 31-07-2020, 23:22
  2. Πόνοι στα πλευρά
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2016, 14:30
  3. ΠΟΝΟΙ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 10-12-2014, 10:33
  4. Πόνοι στη μέση
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-04-2013, 02:45
  5. σουβλιές στην καρδια..
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2011, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •