Η δική μου ιστορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    22

    Η δική μου ιστορία

    Καλησπέρα σε όλους πριν από 2 μήνες ήμουν άσχημα ψυχολογικά καθώς μου είχε κολλήσει στο μυαλό ότι κάτι έχω με την υγεία μου. Τελικά πήγα σε ψυχολόγο και του περιέγραψα το πως αισθάνομαι. Μου είπε ότι έχω άγχος και ότι άμα δεν το σκέφτομαι σιγά σιγά θα υποχωρει. Από την ώρα που έφυγα από το γραφείο μου μου κόλλησε στο μυαλό το πως θα ξεφυγω απο αυτο. Το σκέφτομαι από το πρωί μέχρι το βράδυ. Το υπεραναλυω ασυνεσθητα και είμαι πάντα αφηρημένος ακόμα και με την παρέα μου. Μετά από 5 μσρες πηγα σε ψυχίατρο και μου είπε ιδεοψυχαναστικη διαταραχή. Μου έδωσε villamos 2.5 αντιψυχωσικο. Μετά την έβδομη μέρα ένιωσα καλύτερα αλλά μετά από μια βδομάδα ξαναεπεσα. Τώρα μου δίνει zoloft 50 mg η αλήθεια είναι ότι με κρατούν ήρεμο αλλά πάλι όλη την ημέρα το σκέφτομαι. Αύριο κλείνω 20 μέρες zoloft, τι πιστεύετε ότι θα γίνει.ειμαι 17 χρόνων έχω όλο το μέλλον μπροστά μου και σε 1.5 μήνα δίνω πανελλήνιες. Δεν θέλω να μείνω έτσι ρε γαμωτο. Με λένε Στέφανο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω εμπειρια απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, αλλα καποιες εποχες που ημουν ασχημα και με κατεκλυζαν οι σκεψεις, παντα το διαβασμα με βοηθαγε να ξεφευγω. Εχεις και τις εξετασεις μπροστα σου, οποτε διπλο το οφελος. Οι πανελληνιες δεν σε ανησυχουνε και κατα ποσο εισαι προετοιμασμενος για αυτες?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το συγκεκριμένο αντικαταθλιπτικό δεν το έχω πάρει αλλά γενικά τα αντικαταθλιπτικά θέλουν 6 με 8 εβδομάδες για να δεις πιο καλά αποτελέσματα. Φαντάζομαι ότι οι Πανελλήνιες θα σου δημιουργούν αγχος οπότε η συγκυρία αυτή δεν βοηθάει αλλά όπως σου είπα όσο περνάνε οι εβδομάδες θα κάνει καλύτερη δουλειά το φάρμακο. Τώρα επειδή ρωτάς αν θα μείνεις έτσι, μην σκέφτεσαι το απώτατο μέλλον, δεν σε βοηθάει σε κάτι, ούτε μπορεί κανείς να το ξέρει, μόλις τελειώσεις με τις εξετάσεις δες μήπως χρειάζεται πέρα από την αγωγή να κάνεις ψυχοθεραπεία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ανεξαρτητα απο την επιτυχια ή μη των εξετασεων, ειναι πολυ στρεσογονα περιοδος. Μετα θα ειναι καλυτερα απο ψυχολογικη αποψη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    22
    Δεν μπορώ να δω καν μια ταινία το μυαλό μου ειναι αλλού συνέχεια και όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ στεσογο όλο αυτό

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    22
    Μήπως να του πω να ανεβάσω την δωση σε 100 mg

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πρεπει να του περιγραψεις το προβλημα του γιατρου σου που σε παρακολουθει. Αυτος εχει την εμπειρια να ξερει ποσο καιρο κανει να δρασει το καθε φαρμακο κλπ. Οιανδηποτε γνωμη εδω μεσα για φαρμακευτικη αγωγη μην την παρεις σοβαρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Hsaku View Post
    Μήπως να του πω να ανεβάσω την δωση σε 100 mg
    Θέλει υπομονή, δεν έχουν τόσο άμεση δράση αυτά τα φάρμακα, πήγαινε για τρέξιμο να ξεδωσεις λίγο ή κάτι άλλο που σ'αρέσει πιο ενεργητικό...η ταινία είναι παθητική δραστηριότητα, δεν σε εκτονώνει. Για να ξέρεις, δεν επιτρέπεται να σου δώσουμε εμείς συμβουλή για αύξηση ή μείωση δόσης κλπ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    22
    Θέλω να ξαναγινω το παιδί που ήμουν πριν 5 μήνες δεν μου αρέσει αυτό που μου συμβαίνει. Θέλω να χαρώ την ζωή μου και όχι να σκέφτομαι συνέχεια το ότι έχω ιδεοψυχαναστικη διαταραχή

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Θεωρώ πως απλώς είσαι μικρός και ακόμα και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή να έχεις, δεν είσαι σε θέση πλήρως να αντιληφθείς πως πρέπει να το διαχειριστείς και θα χρειαστούν αρκετές ψυχοθεραπείες. Εφόσον έχεις κάνει τις εξετάσεις σου και τις έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου και τις βρίσκει καλές, δεν μπορείς να ζεις για πάντα με τον φόβο αυτό. Εξάλλου κανένας μας δεν ξέρει πότε και πως μπορεί να πεθάνει. Δεν μπορούμε να γίνουμε δέσμιοι αυτής της σκέψης, σημασία έχει να ζούμε το παρόν. Αυτά στα λέω έχοντας περισσότερα χρόνια με την ΙΔΨ διαταραχή.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    22
    Δεν κατάλαβες μάλλον το θέμα μου δεν είναι ότι έχω άγχος υγείας. Το θέμα μου είναι ότι σκέφτομαι ότι έχω ΙΔΨ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Στην αρχή είπες ότι σου είχε κολλήσει στο μυαλό ότι κάτι έχει η υγεία σου. Κι εγώ το ίδιο κατάλαβα με την end of an era. Εχεις εγκλωβιστεί δηλαδή σε μια ταμπέλα, σε μια διάγνωση. Μην αυτοπροσδιοριζεσαι μέσα από τη διάγνωση. Ίσως να πιεστηκες πολύ γι'αυτό και τους τελευταίους μήνες αισθάνεσαι έτσι. Εντελώς ξαφνικά πριν πέντε μήνες άλλαξες;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    22
    Όχι απλά η κοπέλα μου είχε 2 μήνες καθυστέρηση και ο πατέρας μου είχε ένα θέμα ηγειας και ειχα αγχωθεί πάρα πολύ. Μετά έκανα και κάτι εξετάσεις και μου βρήκα και εμένα κάτι που ευτυχώς το ξεπέρασα. Όπως καταλαβαίνετε είχα πάρα πολύ αγχος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εγώ κατάλαβα πως έχεις ιδεοληψία πως έχεις ένα θέμα υγείας και πηγές σε δεύτερο γιατρό και σου είπε πως μάλλον έχεις ιδψ.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    22
    Όχι όχι δεν είναι αυτό. Απλά σκεφτομαι συνέχεια ότι εχω ιδεοψυχαναστικη διαταραχή και αυτό με κάνει να νιώθω χάλια

Similar Threads

  1. Η δική μου ιστορία.
    By Mary93 in forum Κακοποίηση
    Replies: 51
    Last Post: 16-02-2017, 23:07
  2. H δική μου ιστορία
    By mariafc in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 85
    Last Post: 23-01-2012, 13:27
  3. Η δική μου Ιστορία...
    By mano_s in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 18:55
  4. η δικη μου ιστορια
    By DEPON in forum Παχυσαρκία
    Replies: 25
    Last Post: 06-07-2009, 00:20
  5. Η δικη μου ιστορια
    By xara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 128
    Last Post: 16-02-2007, 15:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •