ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ- ΦΟΒΟΣ ΑΝΑΙΣΘΣΙΑΣ - ουφ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    7

    Unhappy ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ- ΦΟΒΟΣ ΑΝΑΙΣΘΣΙΑΣ - ουφ

    Καλησπέρα παιδιά! θα μπω κατευθείαν στο ψητό!
    Εχω να κανω μια λαπαροσκόπηση, για ινομύωμα και κύστη.
    Φοβαμαι και το μετά, μην γίνει ζημιά γιιατι θέλω παιδι, αλλά και την νάρκωση.
    Αν υπάρχει και κανενας αναισθησιολόγος εδώ μέσα να με καθησυχάσει πολύ θα το χαιρόμουν!!!! Ξέρω οτι πέρα απο την ενδοφλέβια κατασταση που κάνουν μετα σου βάζουν και κάτι σωληνάκια στο λαρυγγα..Επειδη οι αμυγδαλές μου δεν ειναι σε καλη κατασταση, γενικα καποια στιγμη θα γίνει κι αυτο αλλά δεν ειναι της παρούσης. Οπότε, επειδή οι αμυγδαλές μου καμια φορα ειναι λιγο ερεθισμένες, πρησμενες κλπ, μπορει να ειναι και τότε...υπαρχει πρόβλημα για την νάρκωση???? μπορεί να μην μπαινουν τα σωληνακια?
    Προφανως θα τα πουμε και με τον αναισθησιολογο αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να με διαφωτίσει και καποιος εδώ μεσα γενικα...
    Επίσης, τρεμω στην ιδεα οτι για μιαμιση ωρα λεει, θα ειμαι σε νάρκωση....ειναι τρομερά πάρα πολύ!
    ΅Εχει κάνει κανεις λαπαροσκόπηση εδώ μεσα?????????

    Παιδιά το ζώ παρα πολύ ασχημα ολο αυτό και φοβάμαι απίστευτα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα Ειρηνη ,εγω εχω κανει δυο επεμβασεις,οχι σοβαρες,με γενικη αναισθησια.Δεν καταλαβα τιποτα,συνηλθα αμεσως.Εαν δεν εχεις προβλημα με αναπνευστικο δεν αποτελει προβλημα η αναισθησια.Και απο οσο γνωριζω η επεμβαση που θα κανεις ειναι επεμβαση ρουτινας.Στο νοσοκομειο θα σου κανουν αιματολογικες,ΗΚΓ,ακτινογρ αφια θωρακος,και θα σε δει και ο αναισθησιολογος πριν την επεμβαση.Οποτε μην ανησυχεις.Ολα θα πανε καλα.Περαστικα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Εγώ έχω κάνει λαπαροσκόπηση αλλα όχι στα γυναικολογικά. Μη φοβάσαι δεν είναι κάτι τρομακτικό. Σου κάνουν εξετάσεις πριν την επέμβαση και μιλάς με τον αναισθησιολόγο και σε ρωτάει διάφορα πράγματα αν έχεις αλλεργίες, αν παίρνεις φάρμακα. Εμένα δεν μου βάλανε σωληνάκια στο λάρυγγα μόνο αναισθησία μου κάνανε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Έχω κάνει λαπαροσκοπική αφαίρεση ινωμυωματος μήτρας πριν 5 χρόνια. Ειλικρινά ο μετεγχειρητικός πόνος δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρός. Η ένταση του πόνου είναι ίδια με την ένταση του πόνου της περιόδου.

    Την επόμενη μέρα πας σπίτι και είσαι ξαπλωμένη κάνα δυο μέρες.σηκώνεσαι με ευκολία για τουαλέτα κτλ, δεν νιώθεις ενόχληση. Εμένα μου επέτρεψαν να κάνω μπάνιο την Πέμπτη μέρα. Εγώ το πέρασα μόνη μου , από την πρώτη μέρα μαγείρευα και σηκωνόμουν. Το μόνο ενοχλητικό είναι ότι η τομή πονάει ακόμα και σήμερα όταν κάνει κρύο , αλλά ίσως δεν συμβαίνει σε όλες.

    Ο πόνος είναι αμελητέος άδικα ανησυχείς. Κι εγώ ανησυχούσα αλλά μετά κατάλαβα ότι είναι μια επέμβαση ρουτίνας. Πολλές φίλες μου έχουν κάνει αυτή την επέμβαση και είχαν νορμαλ εμπειριες,μην πανικοβάλλεται. Καλή επιτυχία.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Εγώ έχω κάνει λαπαροσκόπηση αλλα όχι στα γυναικολογικά. Μη φοβάσαι δεν είναι κάτι τρομακτικό. Σου κάνουν εξετάσεις πριν την επέμβαση και μιλάς με τον αναισθησιολόγο και σε ρωτάει διάφορα πράγματα αν έχεις αλλεργίες, αν παίρνεις φάρμακα. Εμένα δεν μου βάλανε σωληνάκια στο λάρυγγα μόνο αναισθησία μου κάνανε.
    Σε ευχαριστώ για την απαντηση αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Φάνηκες πολύ σίγουρη για τα σωληνάκια, πως το ξέρεις? σεσου το είπε κανεις? αφου σου το κάνουν αφου κοιμηθεις... θελω να πω δεν το ξέρεις ακριβως, δεν ειναι κάτι που βλέπεις ποτε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Μου είπαν πως θα γίνει η επέμβαση ότι χρειάζεται μόνο αναισθησία αλλά και όταν συνήλθα από την νάρκωση δεν ένιωθα καμία ενόχληση στο λαιμό μου ότι δηλαδή μου είχαν βάλει σωληνάκια ή κάτι τέτοιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by IRINI02 View Post
    Καλησπέρα παιδιά! θα μπω κατευθείαν στο ψητό!
    Εχω να κανω μια λαπαροσκόπηση, για ινομύωμα και κύστη.
    Φοβαμαι και το μετά, μην γίνει ζημιά γιιατι θέλω παιδι, αλλά και την νάρκωση.
    Αν υπάρχει και κανενας αναισθησιολόγος εδώ μέσα να με καθησυχάσει πολύ θα το χαιρόμουν!!!! Ξέρω οτι πέρα απο την ενδοφλέβια κατασταση που κάνουν μετα σου βάζουν και κάτι σωληνάκια στο λαρυγγα..Επειδη οι αμυγδαλές μου δεν ειναι σε καλη κατασταση, γενικα καποια στιγμη θα γίνει κι αυτο αλλά δεν ειναι της παρούσης. Οπότε, επειδή οι αμυγδαλές μου καμια φορα ειναι λιγο ερεθισμένες, πρησμενες κλπ, μπορει να ειναι και τότε...υπαρχει πρόβλημα για την νάρκωση???? μπορεί να μην μπαινουν τα σωληνακια?
    Προφανως θα τα πουμε και με τον αναισθησιολογο αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να με διαφωτίσει και καποιος εδώ μεσα γενικα...
    Επίσης, τρεμω στην ιδεα οτι για μιαμιση ωρα λεει, θα ειμαι σε νάρκωση....ειναι τρομερά πάρα πολύ!
    ΅Εχει κάνει κανεις λαπαροσκόπηση εδώ μεσα?????????

    Παιδιά το ζώ παρα πολύ ασχημα ολο αυτό και φοβάμαι απίστευτα!
    Μην ανησυχείς εχω κανει και λαμπαροσκοπικα και κανονικη πολυωρη επέμβαση και δεν χρειαστηκε να μου βαλουν τον σωληνα ,ολα καλα ,ξερουν αυτοι !
    Τέσσερις ωρες ήμουν στο χειρουργειο και μετα στον θαλαμα ανάνηψης και το μονο που οσο θυμαμαι ηταν η μάσκα και το οξυγονο που ειχα ...
    Ασε που δεν θα θυμασαι και πολλα μετα απο την ναρκωση ,ουτε πονους ουτε τιποτα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μην ανησυχείς εχω κανει και λαμπαροσκοπικα και κανονικη πολυωρη επέμβαση και δεν χρειαστηκε να μου βαλουν τον σωληνα ,ολα καλα ,ξερουν αυτοι !
    Τέσσερις ωρες ήμουν στο χειρουργειο και μετα στον θαλαμα ανάνηψης και το μονο που οσο θυμαμαι ηταν η μάσκα και το οξυγονο που ειχα ...
    Ασε που δεν θα θυμασαι και πολλα μετα απο την ναρκωση ,ουτε πονους ουτε τιποτα .
    αχ μακαρι! αλλα θα σου κάνω κιεγω την ερωτηση που εκανα και στην Ειρήνη. Πως ξέρεις οι δεν εβαλαν σωληνάκια? εγω μιλαω για την δισωλήνωση που γίνεται αφου είσαι σε νάρκωση και την αφαιρουν πριν ξυπνήσεις. Οπότε έτσι κιαλλιώς δεν θα το έβλεπες. Σου είπαν κάτι και το ξέρεις?
    Πολύ άγχος αυτή η νάρκωση. Πιο πολύ φοβάμαι αυτό παρά το τι θα μου κάνουν στη κοιλια....ουυυυυφφφφφ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by IRINI02 View Post
    Καλησπέρα παιδιά! θα μπω κατευθείαν στο ψητό!
    Εχω να κανω μια λαπαροσκόπηση, για ινομύωμα και κύστη.
    Φοβαμαι και το μετά, μην γίνει ζημιά γιιατι θέλω παιδι, αλλά και την νάρκωση.
    Αν υπάρχει και κανενας αναισθησιολόγος εδώ μέσα να με καθησυχάσει πολύ θα το χαιρόμουν!!!! Ξέρω οτι πέρα απο την ενδοφλέβια κατασταση που κάνουν μετα σου βάζουν και κάτι σωληνάκια στο λαρυγγα..Επειδη οι αμυγδαλές μου δεν ειναι σε καλη κατασταση, γενικα καποια στιγμη θα γίνει κι αυτο αλλά δεν ειναι της παρούσης. Οπότε, επειδή οι αμυγδαλές μου καμια φορα ειναι λιγο ερεθισμένες, πρησμενες κλπ, μπορει να ειναι και τότε...υπαρχει πρόβλημα για την νάρκωση???? μπορεί να μην μπαινουν τα σωληνακια?
    Προφανως θα τα πουμε και με τον αναισθησιολογο αλλά μέχρι τότε θα ήθελα να με διαφωτίσει και καποιος εδώ μεσα γενικα...
    Επίσης, τρεμω στην ιδεα οτι για μιαμιση ωρα λεει, θα ειμαι σε νάρκωση....ειναι τρομερά πάρα πολύ!
    ΅Εχει κάνει κανεις λαπαροσκόπηση εδώ μεσα?????????

    Παιδιά το ζώ παρα πολύ ασχημα ολο αυτό και φοβάμαι απίστευτα!
    δεν νομιζω να μπαινει σωληνας στην ναρκωση, ή ισως ειναι για συγκεκριμενες περιπτωσεις.
    για το θεμα της αφαιρεσης, εχεις παρει γνωμη κι αλλου γυναικολογου; αν οχι, ειναι καλο να το κανεις, εφοσον θελεις παιδι, γιατι οι γνωμες των γυναικολογων δεν συμφωνουν παντα και γενικα προσπαθουν να κρατανε τα ινομυωματα γιατι ειναι παντα καλοηθη, εκτος αν η θεση που βρισκονται ειναι προβληματικη για εγκυμοσυνη. αλλα η κυστη αν ειναι μεγαλη και δεν εχει απορροφηθει, πρεπει να βγει.
    σε καθε περιπτωση, παρε και δευτερη γνωμη, αν δεν το εχεις κανει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by IRINI02 View Post
    αχ μακαρι! αλλα θα σου κάνω κιεγω την ερωτηση που εκανα και στην Ειρήνη. Πως ξέρεις οι δεν εβαλαν σωληνάκια? εγω μιλαω για την δισωλήνωση που γίνεται αφου είσαι σε νάρκωση και την αφαιρουν πριν ξυπνήσεις. Οπότε έτσι κιαλλιώς δεν θα το έβλεπες. Σου είπαν κάτι και το ξέρεις?
    Πολύ άγχος αυτή η νάρκωση. Πιο πολύ φοβάμαι αυτό παρά το τι θα μου κάνουν στη κοιλια....ουυυυυφφφφφ
    Οταν σου βαζουν αυτο τον σωληνα μετα ουτε να καταπιεις δεν μπορεις ,νοιωθεις οτι καποιος σου έγδαρε τον λαιμο ..
    Εχει κανει δικος μου επεμβαση και μολις ξυπνησε ουτε το νερο που του βραχαμε τα χείλια δεν μπορουσε να καταπιει γιατι τον πονουσε ο λαιμος του .Ο γιατρος τοτε μας ειπε οτι ειναι λογικο απο τον σωληνα που ειχε κατα την επεμβαση ..
    Σε ορισμενες περιπτωσεις το βάζουν και ο συγκεκριμένος ηταν και μεγάλος ειχε και πολλά θέματα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Εγώ έχω κάνει λαπαροσκόπηση αλλα όχι στα γυναικολογικά. Μη φοβάσαι δεν είναι κάτι τρομακτικό. Σου κάνουν εξετάσεις πριν την επέμβαση και μιλάς με τον αναισθησιολόγο και σε ρωτάει διάφορα πράγματα αν έχεις αλλεργίες, αν παίρνεις φάρμακα. Εμένα δεν μου βάλανε σωληνάκια στο λάρυγγα μόνο αναισθησία μου κάνανε.
    δεν σου εκαναν ναρκωση, αλλα μεθη για αυτο δεν σου εβαλαν σωληνα για να αποροφησουν τα υγρα του στομαχου.
    δηλαδη απλα δεν πονας αλλωστε κατα την διαρκεια της μεθης εχεις επαφη με το περιβαλλον τον γιατρο κτλ μιλας αλλα δεν θυμασε συνηθως τιποτα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν σου εκαναν ναρκωση, αλλα μεθη για αυτο δεν σου εβαλαν σωληνα για να αποροφησουν τα υγρα του στομαχου.
    δηλαδη απλα δεν πονας αλλωστε κατα την διαρκεια της μεθης εχεις επαφη με το περιβαλλον τον γιατρο κτλ μιλας αλλα δεν θυμασε συνηθως τιποτα
    Δεν ξέρω εγώ τι μου κάνανε και ξέρεις εσύ;;; Όλοι γιατροί την έχουν δει ξαφνικά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν σου εκαναν ναρκωση, αλλα μεθη για αυτο δεν σου εβαλαν σωληνα για να αποροφησουν τα υγρα του στομαχου.
    δηλαδη απλα δεν πονας αλλωστε κατα την διαρκεια της μεθης εχεις επαφη με το περιβαλλον τον γιατρο κτλ μιλας αλλα δεν θυμασε συνηθως τιποτα
    ναι βρε ρε συ Νικο .Δειχνεις να ξέρεις κάτι παραπάνω. Σωστά δεν λέω οτι οταν κάνεις ολική νάρκωση σε διασωληνώνουν? αφου έχεις κοιμηθεί και μετά οταν ξυπνήσεις δεν το βλέπεις πια,οποτε δεν το ξέρεις!
    το θεμα μου ειναι τι ζημιά κανει αυτό στα ταλαιπωρημενα μου δόντια και σε ταλαιπωρημενες αμυγδαλές?
    μην παω για καλο, και βγω με εξτρα πρόβλημα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν σου εκαναν ναρκωση, αλλα μεθη για αυτο δεν σου εβαλαν σωληνα για να αποροφησουν τα υγρα του στομαχου.
    δηλαδη απλα δεν πονας αλλωστε κατα την διαρκεια της μεθης εχεις επαφη με το περιβαλλον τον γιατρο κτλ μιλας αλλα δεν θυμασε συνηθως τιποτα
    Από πότε η αφαίρεση χολής γίνεται με μέθη?
    Ότι να ναι έτσι?

    Η παραπληροφόρηση δεν βοηθάει κάποιον στους φόβους του .

    Σωλήνα σου βάζουν αν αντιμετωπίζεις σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα κατά την διάρκεια μια επέμβασης .
    Σε μια επέμβαση ρουτίνας και σε έναν νέον άνθρωπο με κανένα ιστορικό ποιος ο λόγος να το βάλεις .
    Και στο κάτω κάτω αν μας έβαλαν σε κάποια φάση μπορεί να παρουσιάσαμε κάποια δυσκολία αλλά και πάλι θα μας το έλεγαν ή θα το καταλαβαίναμε ...

    Γιατροί δεν είμαστε αλλά τουλάχιστον όταν κάνεις χειρουργεία φροντίζεις και ενημερώνεσαι από τον ίδιο τον γιατρό σου και όχι ότι διαβάζεις από το ίντερνετ ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12
  5. Φοβος...
    By DonQuixote in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2009, 13:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •