νιώθω οτι πέφτω οταν κοιμάμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102

    νιώθω οτι πέφτω οταν κοιμάμαι

    Καλησπέρα σας,

    έχω γράψει ότι έχω πολύ άγχος και ότι έχω καταλήξει δυστυχώς να κάνω κατάχρηση αλκοόλ εξ αιτίας αυτού...

    Βασικά με απασχολεί κάτι άλλο εδώ και αρκετές μέρες, σίγουρα γύρω στις δύο βδομάδες. Όταν θέλω να κοιμηθώ
    εκτός από τους έντονους ρυθμούς που νιώθω στην καρδιά, οι οποίοι είναι ενοχλητικοί έχω και κάτι ακόμη. Μόλις κλείσω τα μάτια μου και είμαι μεταξύ ξύπνιου και ύπνου, νιώθω όπως είναι όταν κάποιος ονειρεύεται ότι πέφτει από κάπου, π.χ αεροπλάνο. Ελεύθερη πτώση. Το έχω κάθε βράδυ δύο με τρεις φορές ίσως.. Οφείλεται και αυτό στο άγχος? Γνωρίζει κανείς? Απλά είναι πολύ περίεργο αίσθημα, ανασυκώνομαι τρομαγμενη και έχω ταχυπαλμιες. Κάθε βράδυ τα ίδια...
    Γνωρίζει κανείς ή εχει παρόμοιες εμπειρίες?

    ευχαριστώ....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    μια φορα το εχω νιωσει μην τρομαξεις και δεν ξερω και αν ειναι αληθεια αλλα εχω ακουσει οτι μετα ξυπνας χωρις να το καταλαβεις για να μην γινει λεει κατι με τη καρδια εκεινη την ωρα και αυτο σε κανει να ξυπνας αμεσως..σιγουρα θα ναι απο αγχος ετσι πιστευω εγω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    To εχω και εγω κατα διαστηματα και εμαθα πως ειναι απλη μυικη συσπαση. Τιποτα το παραξενο
    Μαλιστα στην δικη μου περιπτωση νιωθω απλα σαν να ειμαι στον αερα λιγο πανω απο το κρεβατι και οπως ειπε και εσυ μεταξυ ξυπνιου και υπνου
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Το είχα νιώσει πολλές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας για αρκετές μέρες όταν είχα πολύ άγχος για ένα συγκεκριμένο γεγονός. Σε σημείο που δεν κάτάφερνα να κοιμηθώ καθόλου ειδικά για 2 μέρες συνέχεια. Με το που έκλεινα τα μάτια μου και πήγαινε να με πάρει ο ύπνος..πεταγόμουνα ! Σταδιακά μου πέρασε όχι αμέσως. Απλά μέρα με τη μέρα το αισθανόμουνα όλο και λιγότερο μέχρι που κάποια μέρα σταμάτησε. Τι φοβάσαι πραγματικά είναι η ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Φαντάστηκα ότι αυτό είναι από το άγχος, ο άντρας μου που κοιμάτε δίπλα μου, μάλλον είναι ξύπνιος, διότι οι ώρες εργασίας του είναι διαφορετικές και είναι ξύπνιος το καταλαβαίνει,
    και με ρωτάει, τί έχω ή τι έγινε?

    Φοβάμαι, βασικά το έχω λίγο συνηθήσει, αφού συμβάινει μέρες, μόνο και στην ιδέα να θέλω να κοιμηθώ, διότι πάω να κοιμηθώ και έχω την σκέψη ότι θα μου συμβεί αυτό... Είναι πολύ παράξενο αίσθημα, ξυπνάω με ταχυπαλμίες και νιώθω ότι δεν παίρνω αρκετό αέρα.. Έλεος....
    Δεν φτάνει όλο το άγχος που τραβάω κατά την διάρκεια της ημέρας, δεν μπορώ ούτε να ησυχάσω το βράδυ.. Αυτό και ήθελα να ξέρω αν το έχετε νιώσει και εσείς, μια που πάσχετε από άγχος...

  6. #6
    chrissy και εγω το παθαινω αυτο και συχνα αλλα μονο οταν κοιμαμε το μεσημερι και κυριος οταν λαγοκοιμαμε... νιωθω οτι πεφτω απο ψηλα οτι τρακαρω και πεταγομαι αλλα δεν το περνω σοβαρα γιατι το εχω πολλα χρονια.. αυτο το παθαινει κ η αδερφη μου που δεν εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το αγχος... μην ανισυχεις και γιαυτο παντος....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    το παθαίνω κ εγώ συχνά, το πιο πιθανό είναι οτι οφείλεται στο άγχος κ στην πίεση της ημέρας που εκτονώνεται κατα την διάρκεια του ύπνου, δηλαδή με το που προσπαθείς να χαλαρώσεις. κάπου είχα διαβάσει σχετικά ότι η αίσθηση της πτώσης συνήθως προκύπτει κατά τη μετάβαση από τον ξύπνιο στον ύπνο ή αντίστροφα, δεν θυμάμαι.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το εχω νιωσει περιπου χιλιες φορες.το παθενω παντα οταν ειναι να με παρει ο υπνος και ειναι εντελος φυσιολογικο.το αλλο δεν μπορω να κααλαβω που οταν ειμαι ξαπλωμενη νιωθω λες και ειμαισ ε βαρκα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Σε ένα forum που αφορά \"εξωσωματικές εμπειρίες\" οι χρήστες προσπαθούν να έρθουν σε μία κατάσταση όπου το μυαλό έιναι ξύπνιο ενώ το σώμα κοιμάται. Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις νομίζω συμβαίνουν λίγο πριν μπουν σε αυτή την κατάσταση. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. http://www.astralpulse.com/forums/welcome_to_permanent_astral_topics/technique_central-t19294.0.html για όσους θέλουν να το ψάξουν περισσότερο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Παιδιά είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό και δεν έχει απαραίτητα σχέση με το άγχος. Οφείλεται καθαρά στις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα λίγο πριν τον ύπνο. Το μυϊκό σύστημα χαλαρώνει, ενώ ο εγκέφαλος συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Έτσι μερικές φορές ο εγκέφαλος λανθασμένα ερμηνεύει αυτή τη χαλάρωση σαν την απώλεια ελέγχου που έχουμε όταν πέφτουμε από ψηλά. Οπότε προσπαθεί να ενεργοποιήσει το χαλαρωμένο σώμα για να αντιμετωπίσει την υποτιθέμενη \'πτώση\', γι\' αυτό και υπάρχει αυτό το στιγμιαίο \'τίναγμα\', η ένταση που κάποιες φορές μας ξυπνά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Αυτο ειπα και εγω. Μου το ειχε πει μια γιατρος καποτε )
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by marina38
    Παιδιά είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό και δεν έχει απαραίτητα σχέση με το άγχος. Οφείλεται καθαρά στις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα λίγο πριν τον ύπνο. Το μυϊκό σύστημα χαλαρώνει, ενώ ο εγκέφαλος συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Έτσι μερικές φορές ο εγκέφαλος λανθασμένα ερμηνεύει αυτή τη χαλάρωση σαν την απώλεια ελέγχου που έχουμε όταν πέφτουμε από ψηλά. Οπότε προσπαθεί να ενεργοποιήσει το χαλαρωμένο σώμα για να αντιμετωπίσει την υποτιθέμενη \'πτώση\', γι\' αυτό και υπάρχει αυτό το στιγμιαίο \'τίναγμα\', η ένταση που κάποιες φορές μας ξυπνά.
    συνφονω και εγω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    102
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απλά μου φαινόταν περίεργο να το έχω κάθε βράδυ. Αλλά γενικά έχω πλέον πρόβλημα με τον ύπνο, ενώ εργάζομαι, έχω ένταση αρκετή στη δουλειά. Δεν κοιμάμαι καλά, ή μάλλουν ελάχιστα. Περίπου τρεις ώρες το βράδυ και αν τα καταφέρω κανένα μισάρο το απόγευμα και όλο βλέπω εφιάλτες..

    αισθάνομαι πολύ κουρασμένη ψυχικά και σωματικά. Που είναι οι καλές εποχές που κοιμόμουν έστω και 6 με 7 ώρες? Με ξεκουράζουν πλήρως δεν χρειάζομαι παραπάνω..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Δοκιμασε βαλεριανα σε ροφημα και αν δεν αντεχεις την μυρωδια συνδιασε το με χαμομηλι. ειναι μια αρκετα καλη λυση ωστε να μπορεσεις να το ανεχτεις
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    είναι κάτι σύνηθες σε όλους τους ανθρώπους. όπως ακριβώς περιγράφεται από όλους μας συμβαίνει στην φάση ¨βυθίσματος¨ του οργανισμού από το ξύπνιο στον ύπνο. Οταν η μετάβαση-βύθισμα γίνεται με γρήγορο ρυθμό, τότε οι λειτουργίες του οργανισμού επιβραδύνονται αντίστοιχα γρήγορα (κυρίως οι καρδιακοί κτύποι) με αποτέλεσμα τα σήματα που επεξεργάζεται ο εγκέφαλος να ερμηνεύονται ως παύση λειτουργίας των οργάνων με επερχόμενο θάνατο... ο εγκέφαλος ενστικτωδώς αντιδρά δίνοντας σήμα (συνήθως στα άκρα) για στιγμιαίο τίναγμα το οποίο μας ξυπνάει (για την ακρίβεια διακόπτει το βύθισμα). έτσι βιώνουμε ότι ¨πέφτουμε προς τα πίσω από ύψος¨ ή ¨παραπατάμε σε ένα σκαλοπάτι¨ ή ¨σκοντάφτουμε σε μία πλάκα του πεζοδρομίου¨

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •