Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13

    Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !

    Καλήσπέρα σε όλους . Μόλις γραφτηκα στο Forum και θέλω να σας αναφέρω κι εγω το προβλημά μου . Εδω και 3 μήνες περιπου και ενω ημουνα σπιτι μου και εβλεπα εναν αγωνα μου ήρθε μια σκοτωδίνη και νόμιζα οτι θα πεθάνω . Τελικα συνήλθα αλλα μου εμεινε η φοβια σε μεγαλο βαθμό με αποτελεσμα να εχω στο μυαλό μου οτι θα ξανασυμβέι . Αυτο σιγα σιγα αρχισε να εξελισεται με αποτελεσμα πλεον να πάσχω απο κρίσεις πανικού . Πλέον όπου πάω όπως ας πούμε σε εναν ποδοσφαιρικό αγώνα ή για καφέ , αρχίζω και νοιώθω οτι θα λιποθυμίσω και μου έρχονται ταχυκαρδίες . Ο γιατρός μου μου έδωσε για αρχή καποιο χαπι που λεγεται Inderal το οποίο οποτε το παίρνω με ηρεμέι μεν , αλλα παρόλα αυτα δεν μου διωχνει τον πανικό , απλά με ηρεμει την συγκεκριμενη στιγμή . Αρχίζει και με παίνει πολύ απο κάτω διοτι πλεόν αρχίζω και φοβαμαι πολλά πραγματα οπως ας πουμε να παω ενα ταξιδι με το αμαξι , μια εκδρομη με κανα φιλο γιατι εχω τον τρόμο μην με πιασουν οι κρισεις . Μήπως μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος με εμπειρια στο θέμα , τι πρεπει να κανω και αν αυτό γιατρευεται ? Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    skorpios καλοσηρθες στην δυσαρεστη μερια της ζωης.αυτο π εχεις το εχουν παρα πολοι ανθρωποι μεσα και εγω.εδω κ εναμιση χρονο αυτο το βιολι.μην σου πω οτι τωρα με πιασε μια απεσια κρηση/γιατρευεται ομως μτ ην καταλιλη φαμρκ και ψυχοθεραπεια.ετσι λενε.....ειναι κατι π πρεπει να το δεκτουμε.ειτε θελουμε ειτε οχι εμ αυτπ θα ζησουμε.εστω δεν ειναι καρκινος η κατι πιο σοβαρο κ ανιατο αν και λενε οτι η ψυχικη αρρωστια ειναια νιατη.αλλα η διαταραχη πανικου ειναι στυην ψυχολογια σαν μια απλη γρυπη στην παθολογια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    Πάντως εγω ακόμα δεν εχω ακολουθίσει καμια φαρμακευτικη αγωγή , αλλά πραγματικά το βλέπω αδυνατον να μου περάσει χωρις φαρμακο . Πάντως ειμαι πολύ ξενερωμενος τελευταια γιατι φοβαμαι να κάνω πολλά πραγματα που τα εκανα με ευκολια και αρχιζω και νοιωθω πολύ μειονεκτικά . Εσυ πανικούλα εχεις κανει καποια φαρμακευτική αγωγή ?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εχω αλλαξει πολα φαρμακα μεχρι και καλα π βρηκα το καταλληλο εδω και 9 μηνες.flouxetine λεγεται αλλα παλυ με πιανουν κρισεις οχι τοσο εντονες και συχνες οπως πριν τα φαρμακα ομως.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    πηγες σε καρδιολογο πριν απο ολα αυτα ? Λες να παω ? Αν και στανταρ πανικος ειναι και οχι καρδιοπαθεια διοτι με πιανει σε συγκεκριμενες φασεις , σπανια στο ασχετο .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    πηγα ναι.δεν εχεις κανενα προβλημα να εισε σσιγουρος.ο κυριοτερος φοβος της κρησης πανικου ειναι οτι νομιζουμε οτι παθενουμε καρδιακη προσβολη.εγω το εχω ξεπερασει αυτο το επιπεδο χεχε.τωρα μου περνανε αλλα απο το μυαλο οχι τοσο ασχημα οπως καρδια κλπ.ας πουμε νιωθω να μαγουλα μ να με καινε να με φαγουριζει ο αυχενας σε σημειο τρελλας,και τα νευρα μ ετημα να τεδο8ουν σαν χορδες και με ενα τσακ να σπασουν/τι να πω?δεν περιμενα ποτε οτι θα νιωθω και θα κανω τετιες σκεψεις.ειναι αηδια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    εμενα προς το παρων κυριαρχει στην σκεψη μου οτι θα παθω καρδιακη προσβολη , διοτι πιανω τους σφυγμους μου και ειναι αρκετα υψηλοί και με πιανει τρέλα οτι παει αυτό ηταν , τετελεσθαι .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    μην πιανεις τον καρπο σου να δεις τον σφυγμο.Προσπαθησε να μνη το κανεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    Ενα θα σου πω , απο κει που δεν ηξερα ποσοι ειναι οι φυσιολογικοι σγυγμοι σε εναν ανθρωπο , τωρα μπορει να μετραω τον σφυγμο μου και 10 φορες τη μερα . Ας τα να πανε ειναι να μην σου μπει η σκεψη . Παντως εχεις δικιο , ειναι οτι χειροτερο να το κανεις αυτο διοτι σε αγχωνει παραπανω .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Κοιτα εγω δεν πυστευω πως ειμαισ ε θεση να δινω συνβουλε,εφου πηρα ζαναξ για να ηρεμησω πριν.στην θεωρια ολα ευκολα ειναι .λολ.

  11. #11
    αγαπητέ scorpios
    κατά την την άποψή μου, επισκέψου και έναν καρδιολόγο (πριν τον ψυχίατρο)
    σε πολλούς ανθρώπους συμπτωματολογία κρίσεως πανικού σχετίζεται με \"πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας\" (αίσθημα έντονων και δυνατών παλμών, ταχυπαλμία, αρρυθμία, αίσθημα ότι θα πάθεις καρδιακή προσβολή και θα σταματήσει η καρδιά σου)
    Μη σε φοβίζει καθόλου το \"πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας\", περίπου το 5% των ανθρώπων το έχουν εκ γενετής και ζουν φυσιολογικότατη ζωή!
    Καλημέρα!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by agkat
    αγαπητέ scorpios
    κατά την την άποψή μου, επισκέψου και έναν καρδιολόγο (πριν τον ψυχίατρο)
    σε πολλούς ανθρώπους συμπτωματολογία κρίσεως πανικού σχετίζεται με \"πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας\" (αίσθημα έντονων και δυνατών παλμών, ταχυπαλμία, αρρυθμία, αίσθημα ότι θα πάθεις καρδιακή προσβολή και θα σταματήσει η καρδιά σου)
    Μη σε φοβίζει καθόλου το \"πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας\", περίπου το 5% των ανθρώπων το έχουν εκ γενετής και ζουν φυσιολογικότατη ζωή!
    Καλημέρα!
    Αναφερεσι στο φυσιμα?εχω απο μωρο φυσημα και νιοθω ωρες ωρες την καρδια μ να χτυπαει πολυ δυνατα,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    skorpie opos dipote na kaneis eksetaseis aimatos gia feritini kai sidiro arxika,kane kai mia kardias kai ean eisai komple,tote prin pas stin psuxiatriki na pas se kanena omoiopathitiko tha elega kalutera...ksekina me pseudofarmaka kai an den deis veltiosi tote pigaine kai se psuxiatro.....pano apo ola min fovasai file mou...i periptosi tou na patheis otidipote apo auta pou fovasai einai 0%...etsi lene toulaxiston oloi oi giatroi......telos na ksereis pos prepei na to valeis pisma...tha suneltheis,einai dedomeno

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    s efxaristo ntini tha pao na kano aftes tis eksetaseis mpas kai deiksoun kati

  15. #15
    ναι, σε φύσημα αναφέρομαι αλλά σε συγκεκριμένη βαλβίδα (από τις 4) της καρδιάς. Την μητροειδή.
    γι΄αυτό προτείνω πριν τον ψυχίατρο πλήρης εξετάσεις από την πλευρά του καρδιολόγου! (αίματος-υπέρηχο-τεστ κοπώσεως). Ακόμα περισότερο εσύ που γνωρίζεις ότι έχεις ένα ψιλοθεματάκι από παιδί. Εάν είναι ελαφριά πρόπτωση μητροειδούς, τότε θα ηρεμήσεις πάρα πολύ και μόνο από αυτά που θα σου πει ο καρδιολόγος χωρίς βέβαια να χρειαστεί να πάρεις κανένα απολύτως φάρμακο!! Εάν δεν είναι αυτό τότε μπορείς άνετα να συμβουλευτείς έναν ψυχίατρο (πηγαίνοντάς του και όλες τις καρδιολογικές εξετάσεις που δείχνουν ότι μάλλον δεν προέρχονται οι κρίσεις από πρόπτωση μητροειδούς) και ο οποίος θα σου έλεγε έτσι και αλλιώς να κάνεις καρδιολογικές εξετάσεις...
    εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •