Είμαι χάλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345

    Είμαι χάλια

    Είμαι πολύ χάλια καιρό έχω να νιώσω έτσι θέλω μόνο να κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι!!

  2. #2
    Μην προσπαθεις να βρεις τη λυση στο μυαλο σου ...κοψε την σκεψη ...δρασε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by xalou View Post
    Μην προσπαθεις να βρεις τη λυση στο μυαλο σου ...κοψε την σκεψη ...δρασε
    Ευχαριστώ για την απάντηση το εκτιμώ!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Είμαι πολύ χάλια καιρό έχω να νιώσω έτσι θέλω μόνο να κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι!!
    Αυτό που θα σου πρότεινα σε μια τέτοια περίπτωση είναι να βρεις κάποιο χόμπυ να περνάς έτσι την ώρα σου. Βέβαια τώρα με την κατάσταση είναι πιο δύσκολο από ότι συνήθως αλλά μπορείς να κάνεις και κάτι απλό όπως να παίζεις βιντεοπαιχνίδια,να διαβάζεις ένα βιβλίο,να κάνεις κατασκευές,να κάνεις γυμναστική,κάτι καινούργιο...Εγώ πχ έκατσα και έμαθα πόκερ(που δεν είχα ιδέα πριν) και τώρα παίζω online.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Bakas129 View Post
    Αυτό που θα σου πρότεινα σε μια τέτοια περίπτωση είναι να βρεις κάποιο χόμπυ να περνάς έτσι την ώρα σου. Βέβαια τώρα με την κατάσταση είναι πιο δύσκολο από ότι συνήθως αλλά μπορείς να κάνεις και κάτι απλό όπως να παίζεις βιντεοπαιχνίδια,να διαβάζεις ένα βιβλίο,να κάνεις κατασκευές,να κάνεις γυμναστική,κάτι καινούργιο...Εγώ πχ έκατσα και έμαθα πόκερ(που δεν είχα ιδέα πριν) και τώρα παίζω online.
    συμφωνώ καλή ιδέα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Είμαι πολύ χάλια καιρό έχω να νιώσω έτσι θέλω μόνο να κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι!!
    Ρε συ Άντρεα ειλικρινά δες πόσα θέματα έχεις ανοίξει και πάντα λες το ίδιο ..
    Ότι κάθε φορά είσαι χάλια και κάθε φορά είσαι πιο χάλια από την προηγούμενη φορά ..

    Και όλοι εμείς ερχόμαστε και σου λέμε τα ίδια και τα ίδια και εσύ δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ...

    Γιατί το κάνεις αυτό ?
    Τι ψάχνεις αποδοχή ,προσοχή ,τι ;

    Αν δεν κουνηθείς εσύ από εκεί δεν θα έρθει κανένας από εμάς εδώ να σε κουνήσει ούτε τα λόγια μας αν δεν το πάρεις απόφαση θα σε ταρακουνήσουν και να σου δείξουν ότι αυτό το πηγάδι που είσαι δεν έχει πάτο ..

    Τόσες συζητήσεις έχεις κάνει και πάντα λες οκ θα προσπαθήσω και στο τέλος καταλήγεις ότι νοιωθεις καλύτερα όταν τρως και όταν είσαι ξαπλωμένος και βλέπεις τηλεόραση ..
    Και μετά έρχεσαι και ανοίγεις θέμα ότι πάλι βαλτώνεις..

    Επόμενο δεν είναι με αυτή την λογική που ενεργεις ?

    Σήκω από εκεί που είσαι άμεσα...
    Κανείς και τίποτε άλλο δεν θα σε σώσει ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Εγώ φίλε έχω να σε συμβουλεψω ότι αυτό που κρίνω σκόπιμο να κάνεις είναι με τη βοήθεια γιατρού να κόψεις τα φάρμακα και να γίνεις πιο ενεργητικός να κάνεις πράγματα στην ζωή σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Εγώ φίλε έχω να σε συμβουλεψω ότι αυτό που κρίνω σκόπιμο να κάνεις είναι με τη βοήθεια γιατρού να κόψεις τα φάρμακα και να γίνεις πιο ενεργητικός να κάνεις πράγματα στην ζωή σου.
    Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα!!

  9. #9
    Υπάρχει μια έκφραση, η οποία λέει: τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Αυτό που θέλω να πω είναι πως χρειάζεται προσπάθεια, τύχη και πολλά πράγματα ώστε να αποφύγει κάποιος τον οκνηρο τρόπο ζωής. Τα φάρμακα είτε υπάρχει είτε όχι ανάγκη λήψης τους διαδραματίζουν μειζοντα ρόλο στο τρόπο ζωής και ειδικά τα αντιψυχωτικά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα!!

    η καθε περιπτωση ειναι εντελως ξεχωριστη, αλλοι εχουν κτθλψη υψηλης λειτουργεικοτητας , αλλοι δεν εχουν ιχνος αυτοεκτιμησης , αλλοι εχουν ψυχωτικη κτθλψη , αλλοι περιστασιακη κτθλψη , κ.α. , + ενα σωρο βαθμων/εντασης κτθλψης , ποτέ μα ποτε δυο κτθλψεις δεν ειναι ιδιες , οποτε ειναι ματαιο να λεμε σε καποιον ' κανε αυτο κι αυτο ' , ισως πραματι να μην ειναι εις θεση να το κανει .......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    η καθε περιπτωση ειναι εντελως ξεχωριστη, αλλοι εχουν κτθλψη υψηλης λειτουργεικοτητας , αλλοι δεν εχουν ιχνος αυτοεκτιμησης , αλλοι εχουν ψυχωτικη κτθλψη , αλλοι περιστασιακη κτθλψη , κ.α. , + ενα σωρο βαθμων/εντασης κτθλψης , ποτέ μα ποτε δυο κτθλψεις δεν ειναι ιδιες , οποτε ειναι ματαιο να λεμε σε καποιον ' κανε αυτο κι αυτο ' , ισως πραματι να μην ειναι εις θεση να το κανει .......
    Άλλη όλη την ώρα το ρίχνουν στην δουλειά για να ξεχνιούνται, εγώ όταν είναι να δουλέψω τότε πέφτω ψυχολογικά, μια από τις αιτίες που πέφτω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Άλλη όλη την ώρα το ρίχνουν στην δουλειά για να ξεχνιούνται, εγώ όταν είναι να δουλέψω τότε πέφτω ψυχολογικά, μια από τις αιτίες που πέφτω!
    κι εγω το ιδιο .......δεν μπορω να δουλεψω , εχω αδυναμια αυτοσυγκεντρωσης .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κι εγω το ιδιο .......δεν μπορω να δουλεψω , εχω αδυναμια αυτοσυγκεντρωσης .....
    Ακριβώς αυτό αδυναμία αυτοσυγκέντρωσης!!

  14. #14
    βρες κάτι που σου αρέσει η δουλειά δεν είναι διασκέδαση ή χόμπι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ακριβώς αυτό αδυναμία αυτοσυγκέντρωσης!!

    κλασσικο συμπτωμα αγχους η καταθλιψης .......η αγχωδους καταθλιψης ...η καταθλιπτικου αγχους .......ξερω γω ?
    Last edited by Macgyver; 27-04-2021 at 16:38.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ειμαι χαλια
    By Reverae in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-03-2018, 11:52
  2. Είμαι χάλια
    By Ροζ ακριδα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 45
    Last Post: 03-11-2017, 14:47
  3. ειμαι χαλια
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 03-06-2014, 14:02
  4. είμαι χαλια...!!!!
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 09-11-2011, 18:40
  5. ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ..
    By aleksandra_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 23-06-2007, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •