Πολύ κακές και αρνητικές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Πολύ κακές και αρνητικές σκέψεις

    Καλημέρα σας,

    Είμαι 22 ετών και τον τελευταίο καιρό πέρασα μια πολύ δύσκολη περίοδο, γεμάτη άγχος και κρίσεις πανικού και κλάματα. Μέσα όμως σε όλη αυτή τη κατάσταση υπήρχαν στιγμές που με φόβισαν ακόμη περισσότερο και ήταν όταν έρχονταν στο μυαλό μου σκέψεις και εικόνες με πολύ αρνητικά πράγματα. Και για να σας δώσω να καταλάβετε, έρχονταν στο μυαλό μου σκέψεις πως εγώ έκανα κάτι κακό στον εαυτό μου η σε άλλους. Αυτό συνέβαινε σε στιγμές πολύ έντονης στενοχώριας, άγχους ή καυγάδων, με αποτέλεσμα να βάζω τα κλάματα και να καταρρέω. Είμαι πολύ τρομαγμένη από όλο αυτό και μου προκαλεί αποτροπιασμό. Είναι δυνατόν να είναι κάτι "φυσιολογικό" ? Διάβασα πως είναι συχνά τέτοια περιστατικά σε ανθρώπους με αγχώδη διαταραχή, αλλά θα ήθελα να διαβάσω αν κάποιος το έχει πάθει και ξέρει πως να το διαχειριστεί, γιατί εγώ εκείνη τη στιγμή παραλύω από το φόβο και αφήνω ότι κάνω για να ηρεμήσω.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Καλημέρα σας,

    Είμαι 22 ετών και τον τελευταίο καιρό πέρασα μια πολύ δύσκολη περίοδο, γεμάτη άγχος και κρίσεις πανικού και κλάματα. Μέσα όμως σε όλη αυτή τη κατάσταση υπήρχαν στιγμές που με φόβισαν ακόμη περισσότερο και ήταν όταν έρχονταν στο μυαλό μου σκέψεις και εικόνες με πολύ αρνητικά πράγματα. Και για να σας δώσω να καταλάβετε, έρχονταν στο μυαλό μου σκέψεις πως εγώ έκανα κάτι κακό στον εαυτό μου η σε άλλους. Αυτό συνέβαινε σε στιγμές πολύ έντονης στενοχώριας, άγχους ή καυγάδων, με αποτέλεσμα να βάζω τα κλάματα και να καταρρέω. Είμαι πολύ τρομαγμένη από όλο αυτό και μου προκαλεί αποτροπιασμό. Είναι δυνατόν να είναι κάτι "φυσιολογικό" ? Διάβασα πως είναι συχνά τέτοια περιστατικά σε ανθρώπους με αγχώδη διαταραχή, αλλά θα ήθελα να διαβάσω αν κάποιος το έχει πάθει και ξέρει πως να το διαχειριστεί, γιατί εγώ εκείνη τη στιγμή παραλύω από το φόβο και αφήνω ότι κάνω για να ηρεμήσω.
    Καλημέρα σου. Είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ αλλα πραγματικά εδώ πέρα έχω νιώσει κατανόηση από αλλα μέλη ουκ ολίγες φορές για θέματα που με απασχολούν. Καταρχάς γνωρίζω πως αισθάνεσαι. Εδώ και μήνες είχα κι εγώ αφόρητο άγχος με κρίσεις πανικού, και πολλές κακές και παράλογες σκέψεις. Πριν λίγες μέρες διαγνώστηκα με ocd και ξεκίνησα θεραπεία και ελπίζω σε λίγο καιρό να είμαι καλύτερα. Τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπέμπουν σε αγχώδη διαταραχή με ιδεοψυχαναγκαστικα στοιχεία ή και κανονική ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Αυτο ωστόσο αποτελεί μια δίκη μου γνώμη. Σε κάθε περίπτωση αν νιώθεις το άγχος αφόρητο και την όλη κατάσταση πολύ δύσκολο να την διαχειριστείς, μπορείς πάντα να απευθυνθείς σε έναν ειδικό, μόνο καλό θα σ κάνει. Όπως και να χει, είναι μια διαταραχή άγχους γενικά, και ξέρω ότι μπορεί να είναι βασανιστική, αλλα με καλή ψυχοθεραπεία, ίσως φαρμακοθεραπεία, και καλό ξόδεμα του χρόνου σου σε ασχολίες που σε ενδιαφέρουν καθώς και με άτομα που σε νοιάζονται και σε αγαπούν, τα πράγματα θα γίνουν πιστεύω πολύ καλύτερα!

  3. #3
    Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες και μοιράστηκες ένα κομμάτι σου μαζί μου.
    Και εγώ είμαι νέα στο φόρουμ και πραγματικά νιώθω πως υπάρχουν άνθρωποι που όντως με καταλαβαίνουν και κυρίως δεν αισθάνομαι μόνη μου σε όλο αυτό.
    Από όσα έχω διαβάσει και μπόρεσα να κατανοήσω και να αντιστοιχίσω με εμένα, κλείνω προς την ιδεοψυχναγκαστική διαταραχή. Βέβαια, μόνο ένας ειδικός μπορεί να ξέρει. Έχω σκεφτεί να ζητήσω βοήθεια απλά φοβάμαι τη περίπτωση της χορήγησης φαρμάκων. Δεν είναι ξεκάθαρο στο μυαλό μου αλλά φοβάμαι την εξάρτηση. Νιώθω δυνατή να το παλέψω και ξέρω ότι μπορώ.
    Όλο αυτό μου συμβαίνει σε καταστάσεις έντονου στρες και άγχους. εκεί που καταρρέω απόλυτα. Μίλησα πρόσφατα με έναν ψυχολόγο αλλά δεν αναφέρθηκα σε αυτό το κομμάτι μου. Με όσα άκουσε μου σύστησε ψυχοθεραπεία και μίλησε για γενικευμένη διαταραχή άγχους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    φόβος, άγχος, καταπιεσμένα συναισθήματα, θυμός.
    ο καθε ένας τα διαχειρίζεται όπως μπορεί.
    είναι απολύτως φυσιολογικό να σκέφτεσαι έτσι, όπως είπες όταν έχεις έντονες καταστάστεις, το μυαλό έτσι λειτουργεί.
    οι σχέσεις σου με τους άλλους είναι καλές; μήπως κάπου εκεί υπάρχει κάποια τοξικότητα/αρνητικότητα;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες και μοιράστηκες ένα κομμάτι σου μαζί μου.
    Και εγώ είμαι νέα στο φόρουμ και πραγματικά νιώθω πως υπάρχουν άνθρωποι που όντως με καταλαβαίνουν και κυρίως δεν αισθάνομαι μόνη μου σε όλο αυτό.
    Από όσα έχω διαβάσει και μπόρεσα να κατανοήσω και να αντιστοιχίσω με εμένα, κλείνω προς την ιδεοψυχναγκαστική διαταραχή. Βέβαια, μόνο ένας ειδικός μπορεί να ξέρει. Έχω σκεφτεί να ζητήσω βοήθεια απλά φοβάμαι τη περίπτωση της χορήγησης φαρμάκων. Δεν είναι ξεκάθαρο στο μυαλό μου αλλά φοβάμαι την εξάρτηση. Νιώθω δυνατή να το παλέψω και ξέρω ότι μπορώ.
    Όλο αυτό μου συμβαίνει σε καταστάσεις έντονου στρες και άγχους. εκεί που καταρρέω απόλυτα. Μίλησα πρόσφατα με έναν ψυχολόγο αλλά δεν αναφέρθηκα σε αυτό το κομμάτι μου. Με όσα άκουσε μου σύστησε ψυχοθεραπεία και μίλησε για γενικευμένη διαταραχή άγχους.
    Δεν κάνει τίποτα, κι εγώ γι αυτο μπήκα σ αυτο το φόρουμ εξάλλου, για να μιλήσω με άτομα που με καταλαβαίνουν και πιθανώς γνωρίζουν τι περνάω. Ζητα βοήθεια γενικά. Ο γιατρός ξέρει. Δεν είναι αυθεντία, αλλα σγρ ένας ειδικός ξέρει καλύτερα. Να σ πω την αλήθεια ούτε εγώ ήθελα φάρμακα για τον ίδιο λόγο αλλα άρχισα να παίρνω. Ο εκάστοτε γιατρός μπορεί να δει την σοβαρότητα και να σ πει την κατάλληλη θεραπεία. Αν φοβάσαι τον γιατρό μιλα με έναν ψυχολόγο για αρχή. Αυτός θα σ πει αν μπορείς να αρκεστείς σε ψυχοθεραπεία ή χρειάζεσαι και φαρμακοθεραπεία από ψυχίατρο. Μην το φοβάσαι γενικά. Δεν αξίζει να το περνάς ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος αυτο. Και το να δεις ειδικό θα σε βοηθήσει αισθητά. Κανεις δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πάρεις φάρμακο αν δεν θέλεις εξάλλου. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.

Similar Threads

  1. Μόνιμες κακές σκέψεις!!!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-06-2019, 18:43
  2. Κακες σκεψεις
    By delmem190319a in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 19-03-2019, 08:48
  3. Κακές Σκέψεις
    By Ελευθερία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-05-2018, 00:14
  4. Κακές σκέψεις
    By ge0rge in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 12-08-2017, 22:03
  5. Κακές σκέψεις
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 03-06-2010, 08:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •