Sos σοβαρό προβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Sos σοβαρό προβλημα

    Είχα βάλει γάντια για βαλω κάτι μπουτάκια κοτόπουλου να βράσουν. Εκεί που πήγα να βγάλω τα γάντια αφού είχα ολοκληρώσει τη διαδικασία και να τα πετάξω στα σκουπίδια, ακούμπησε απευθειας το ένα γάντι σε μια αμυχή που είχα κάνει πριν λίγο στο δάχτυλο όταν έκοβα τα νύχια μου.

    Έπλυνα τα χέρια μου και έβαλα αντισηπτικό. Πόσες περιπτώσεις υπάρχουν να πάθω σαλμονέλα ή να κολλήσω άλλη σοβαρή βακτηριακη λοίμωξη που θα περάσει στο αιμα και θα προκαλέσει ενδοκαρδιτιδα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Οχι Αντωνη με τιποτα.Σαλμονελα κολλας εαν φας κατι μολυσμενο οσο για ενδοκαρδιτιδα για να αρπαξεις πρεπει το μικροβιο να μπει μεσα στην κυκλοφορια .Και αυτα τα μικροβια συνηθως ειναι νοσοκομειακα(ψευδομοναδα,κ λεμπσιελλα , acinetobacter baumanii,κλπ)ουτε καν!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Οχι Αντωνη με τιποτα.Σαλμονελα κολλας εαν φας κατι μολυσμενο οσο για ενδοκαρδιτιδα για να αρπαξεις πρεπει το μικροβιο να μπει μεσα στην κυκλοφορια .Και αυτα τα μικροβια συνηθως ειναι νοσοκομειακα(ψευδομοναδα,κ λεμπσιελλα , acinetobacter baumanii,κλπ)ουτε καν!!!
    Σε ευχαριστώ.
    Αυτο που με ανησυχει ήταν πως ακουμπησε πάνω σε πρόσφατο τραύμα που είχε ματώσει δίπλα στο νύχι. Και μάλιστα στο χέρι που μπορεί να πάει κατευθείαν στην αρτηρία της καρδιάς. Έβαλα σχεδόν όλο το μπουκαλάκι αντισηπτικου. Σκέφτομαι μήπως να πάρω προληπτικά και αντιβιωση.

    Είχα διαβάσει τις προάλλες για έναν βουλευτή που έπαθε ενδοκαρδίτιδα λόγω εντεροιου, κάτι τέτοιο. Από μια πίτα λέει μετά από γαστρεντερίτιδα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Είχα βάλει γάντια για βαλω κάτι μπουτάκια κοτόπουλου να βράσουν. Εκεί που πήγα να βγάλω τα γάντια αφού είχα ολοκληρώσει τη διαδικασία και να τα πετάξω στα σκουπίδια, ακούμπησε απευθειας το ένα γάντι σε μια αμυχή που είχα κάνει πριν λίγο στο δάχτυλο όταν έκοβα τα νύχια μου.

    Έπλυνα τα χέρια μου και έβαλα αντισηπτικό. Πόσες περιπτώσεις υπάρχουν να πάθω σαλμονέλα ή να κολλήσω άλλη σοβαρή βακτηριακη λοίμωξη που θα περάσει στο αιμα και θα προκαλέσει ενδοκαρδιτιδα;
    Kαμια Αντωνη ειλικρινα !
    Εδω και εικοσι χρονια που μαγειρευω κοτοπουλο δεν εχω βαλει ποτε γαντια .Απλα χρησιμοποιώ παντα τον δικο του δισκο κοπής και απευθείας ψεκαζω με απολυμαντικο που εχω για την κουζινα τα παντα που εχω χρησημοποιησει και κατεθειαν στο πλυντηριο πιατων ..
    Νεροχυτη μετα φυσικα μονο με λευκο ξυδι και τιποτε αλλο .

    Αν ηταν πρωτη εγω θα παθαινα σαλμονέλα .Απλα τοσα χρονια φροντιζω οπως και να μαγειρεψω το κοτοπουλο να το καταψυξω πρωτα ειδικα οταν το κανω στη σχάρα και δεν το βράζω ...

    Οταν εκανα μονο για τα παιδια οσο ηταν μωρα παντα μα παντα το εβαζα καταψυξη και μετα το εβραζα ...Ειδικα αν ηταν και απευθείας απο παραγωγο που έπαιρνα ειδικα για τα παιδια ηταν απαραιτητη διαδικασια ολα αυτα .

    Το κοτοπυλο θελει προσοχη αλλα δεν κολαει τοσο ευκολα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •