WHAT IS YOUR HAPPY THOUGHT?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11

    WHAT IS YOUR HAPPY THOUGHT?

    Μπήκα μία ακόμη φορά στο site και διάβασα αρκετές απο τις ανησυχίες, φοβίες, για τις κακές σκέψεις που κάνουμε. Πολλές απο αυτές αντιπροσωπεύουν και εμένα....Εκεί που διάβαζα την ιστορία της haniel αναρωτήθηκα το εξής....Ποίες είναι οι κάλές μας σκέψεις? Αυτές που όταν έρχονται στο μυαλό μας νιώθουμε μία ανακόυφιση, μία ζεστασιά, μία χαρά έστω και στιγμιαία. Είναι μία ανάμνηση...? Είναι ένα μέρος που μας αρέσει και νιώθουμε ήρεμα...? Είναι ένα πρόσωπο που μας ηρεμεί? Τι θα λέγατε για αλλαγή να γράψουμε εδώ τις καλές μας σκέψεις...

    Ας κάνω εγώ την αρχή....στην κουζίνα της μαμάς μου να μιλάμε για ατελειώτες ώρες, το επίμονο σκούντηγμα στο χερι μου απο τον σκύλο μου για να τον αγκαλιασω, το καλοκαίρι στην ελαφόνησο στην παραλία του Σίμου να κοιτάζω το απέραντο γαλάζιο χωρίς να με νοιάζει τίποτα, όταν μπαίνω στο σπίτι και χαμογελάνε ο γονείς μου, όταν μιλάω στον παππού μου, όταν ακούω την αγαπημένη μου μουσική, οταν δω εκείνον...

    Τι λέτε θα μοιραστείτε μαζί μου τις καλές σας σκέψεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Μια αγκαλια

    Ενα ζεστο χαμογελο

    Ενα φιλι με ενα βλεμμα
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Η σκέψη ότι ζω...
    και ότι μπορώ να παρατηρώ τον κόσμο γύρω μου, να ακούω τους ήχους, να μυρίζω, να περπατώ και όλα αυτα που τόσο ωραία περιγράφετε!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Πολλά πράγματα με κάνουν να αισθάνομαι όμορφα.Όλα έχουν μέσα συναισθήματα αγάπης...ακόμα κ τη στιγμή που αφήνομαι εντελώς ελεύθερη μέσα στη θάλασσα(πόσο μου αρέσει!)κ κοιτάω τον ουρανό.
    Αλλά οι πιο θετικές σκέψεις που με ταρακουνάνε είναι τα όνειρά μου.
    Να ταξιδέψω,να χορεύω,κάποια στιγμή να πάρω μέρος σε μια θεατρική παράσταση,να γράψω ένα βιβλίο,να δώσω κατατακτήριες κ να μπω στη σχολή ψυχολογίας(αν κ καταργήθηκαν οι εξετάσεις...οπότε δύσκολο με βαθμό πτυχίου για μένα από άσχετη σχολή),να ζω ελεύθερα κ να δοκιμάζω όλα αυτά που μου αρέσουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Arsi
    Πολλά πράγματα με κάνουν να αισθάνομαι όμορφα.Όλα έχουν μέσα συναισθήματα αγάπης...ακόμα κ τη στιγμή που αφήνομαι εντελώς ελεύθερη μέσα στη θάλασσα(πόσο μου αρέσει!)κ κοιτάω τον ουρανό.
    Αχ τι μου θύμισες Αρση!
    Υπάρχει πιο ωραίο πράγμα από τη θάλασσα και την ελευθερία που σε κάνει να νιώθεις;

    Εμενα μου αρέσει όταν βουτώ και αναδύομαι προς την επιφάνεια, να βλέπω το φως του ήλιου μέσα από το νερό, μαζί και χιλιάδες μπουρμπουλήθρες μέχρι να βγω στην επιφάνεια!

    Το παρομοιάζω με την εικονα που μπορεί να βλέπει ένα μωρό όταν γεννιέται
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ψυχολογία ε; Ωωωω
    Εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    αχ τι ωραιες σκεψεις που διαβασα...

    λοιποοον γραφω και τις δικες μου happy thoughts...

    μια αγκαλια με εξυπνο βλεμμα αποδοχης

    ησυχη ατμοσφαιρα γαληνια κ χαρουμενη στο σπιτι

    πνοη αποδοχης σε παρεα

    να καθομαι εχοντας χρονο να βαζω σε ταξη της σκεψεις μου

    γενικως να εχω χρονο να ανασυνταχθω πριν κανω κατι

    να τρωω κ να χαιρομαι αυτο που τρωω κ πριν κ μετα

    να με συναρπαζει μαζι με καποιον μια καινουρια σκεψη ειτε δικη μου ειτε αλλου!

    να αντικρυζω κατι ομορφο αγκαλια με τον αγαπημενο μου

    να μοιραζομαι τις πιο μυχιες σκεψεις μου χωρις να φοβαμαι οτι θα απαξιωθουν

    αχ τωρα νιωθω καλα που τα σκεφτηκα κ τα εγραψα....



    ****

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μια αγκαλια

    Ενα ζεστο χαμογελο

    Ενα φιλι με ενα βλεμμα



    τόσο απλά μια ζεστή αγκαλιά ενα ζεστό χαμόγελο ενα ζεστό φιλί

  9. #9
    Μια βραδιά με τους φίλους και τον αγαπημένο μου στο εξοχικό....γέλια...φύση...φαγη τό...ευτυχία....

    Το καλύτερο μου....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    να βλέπω τον άνθρωπό μου να γελάει.
    Αυτό μου δίνει δύναμη και με κάνει να νιώθω καλύτερα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Τα χρώματα της φύσης που απολαμβάνω καθώς ταξιδεύω...
    Όλες τις εποχές...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    πολλα
    η θαλασσα ,ο καφες μια βολτα σε ενα ερημικο μερος, ο αρραβωνιαστικος μου η μουσικη...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •