κατάθλιψη μετά από το μωρο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Cupofcoffee View Post
    Σε ευχαριστώ για την ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη απάντηση. Όλα άρχισαν 2 βδομάδες πριν γεννήσω. Τότε ήρθε αντιμέτωπος με ένα σοβαρό προσωπικό του θέμα και άλλαξε τελείως. Νόμιζα ότι θα ήταν κάτι προσωρινό όμως παγιώθηκε αυτή η συμπεριφορά. Η μόνη φορά που άλλαξε ήταν όταν μάζεψα τα πράγματά μου. Με τα ράμματα ακόμη από τη γέννα έφτιαχνα βαλίτσες και κουβαλούσα βάρη. Τι βλακείες έκανα κι εγώ. . έκλαψε, είπε θα αλλάξει και μετά σιγά σιγά πάλι τα ίδια. Ξέρω τι πρέπει να κάνω αλλά δεν μπορώ ακόμα.
    Καλημέρα !

    Το πρόβλημα που αντιμετώπισε τότε και ήταν η αιτία να ξεκινήσουν όλα αυτά τώρα λύθηκε ?
    Του πρότεινες να πάει σε κάποιον να μιλήσει και να τον βοηθήσει να διαχειριστεί όλο αυτό τον θυμό και το ξέσπασμα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ναι έτσι διαζύγιο χωρίς καμία προσπάθεια ....
    Τι ωραία που τα λέτε ..
    Ζήστε τα κιόλας ....
    Ενώ εσύ απάντησες κατάλληλα. "Αχ κοριτσάκι μου, ο άντρας σου σε βρίζει, σου φωνάζει και σε προσβάλλει. Όλες τα περνάμε αυτά, πάρε το μωράκι σου και πήγαινε για μπέιμπι σουίμ και πιτζάμα πάρτις". Σου έχω νέα. Πριν μιλήσεις για τον άλλον, που δεν ξέρεις τι έχει ζήσει ή όχι, να κρατάς τις τρυφεροβλακείες που ποστάρεις σε μία κακοποιημένη γυναίκα για τον εαυτό σου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Το πρόβλημα που αντιμετώπισε τότε και ήταν η αιτία να ξεκινήσουν όλα αυτά τώρα λύθηκε ?
    Του πρότεινες να πάει σε κάποιον να μιλήσει και να τον βοηθήσει να διαχειριστεί όλο αυτό τον θυμό και το ξέσπασμα ?
    Το σιωπηλό μήνυμα είναι. Κακοποιείστε γυναίκες; Σώστε τον κακοποιητή σας. Είναι καλό παιδί, μια δύσκολη στιγμή πέρναγε το άμοιρο. Εσύ κάτσε εκεί, γιατί...γάμος. Δεν είστε σοβαροί μερικοί μερικοί. Η γυναίκα έχει μωρό, κι ο άλλος τη βρίζει κάθε φορά που πάει να του μιλήσει. Της λες να την απασχολήσει η διαχείριση του θέματός του; ομιτζί. Η βολικότερη συμβουλή για θυματοποίηση έβερ. Τι θα της πεις αν η βία κλιμακωθεί και την χτυπήσει κοπελιά; Ξέρεις, μετά το βρίσιμο μπορεί να έρθει το χαστουκάκι, είναι σύνηθες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Ενώ εσύ απάντησες κατάλληλα. "Αχ κοριτσάκι μου, ο άντρας σου σε βρίζει, σου φωνάζει και σε προσβάλλει. Όλες τα περνάμε αυτά, πάρε το μωράκι σου και πήγαινε για μπέιμπι σουίμ και πιτζάμα πάρτις". Σου έχω νέα. Πριν μιλήσεις για τον άλλον, που δεν ξέρεις τι έχει ζήσει ή όχι, να κρατάς τις τρυφεροβλακείες που ποστάρεις σε μία κακοποιημένη γυναίκα για τον εαυτό σου.
    Αλήθεια τα κάνει όλα αυτά ο άντρας μου ?
    Τι λες ρε παιδί μου ?
    Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω γιατί εγώ εδώ και είκοσι χρόνια που είμαι παντρεμένη δεν ξέρω τι πάει να πει ούτε φωνή ούτε βία ούτε απαγόρευση ..
    Μάλλον εσύ για να μιλάς τα γνωρίζεις ..
    Γι αυτό κάτσε εκεί που είσαι και μην συμβουλεύεις τις άλλες αυτά που εσύ η ίδια διάλεξες ..
    Δεν νομίζω τον άντρα σου να στο έδωσαν με το ζόρι ...

    Αν είχε πρόβλημα και δεν το εντοπισες για να τον βοηθησεις να το λύση πριν φτάσει στην βία δεν σου φταίει κανένας άλλος παρά μόνο η δική σου επιλογή ..
    Οπότε άσε όλους εμάς που φροντισαμε οι επιλογές μας να μην φτάσουν στην δική σου θέση μπας και δώσουνε μια λύση και σωθεί μια οικογένεια ...

    Και κάτι ακόμα ..
    Το μωράκι μου το ένα είναι σε σχολή ανωτατων και το άλλο Λύκειο ετοιμάζεται για ιατρική ..

    Γι αυτόν πριν μιλήσεις εσύ για τον άλλον κοίτα την δική σου ζωή και μην πατροναρεις καταστάσεις ..


    Αυτά και δεν μίλησε κανένας για κάλυψη καμίας βίας ..

    Οπότε τα αχ και τα βαχ αλλού ...
    Δεν μοιρολατρης σε τέτοιες περιπτώσεις ..
    Επεμβαίνεις ,βλέπεις μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα ?
    Κανείς την προσπάθεια σου ?
    Καλώς ,αν όχι το ξέρουμε όλοι τον δρόμο του διαζυγιου..
    Η εύκολη λύση με θύματα όχι εμάς αλλά τα παιδιά ..
    Είτε κάθονται και βλέπουν μια μαμά να την κακοποιεί ο πατέρας είτε μια μαμά που αργότερα θα κατηγορηθεί από το ίδιο της το παιδί γιατί δεν το αφηνει να δει ή να έχει σχέσεις με τον πατέρα του ..

    Ακόμα και αυτό που προτείνεις εσυ έτσι αβίαστα θέλει πολύ δουλειά πριν γίνει και πάντα με την βοήθεια ειδικών και κυρίως παιδοψυχολογου ...

    Αλήθεια εσύ που ζεις ?
    Μόνο εδώ μέσα να κάνεις μια γύρα να διαβάζεις τι γίνεται θα δεις πόσα παιδιά που αυτά που σου ανέφερα υπάρχουν και πόσες γυναίκες ..

    Εδώ σου λέει ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ πυροδότησε όλο αυτό ..
    Έκανε κίνηση να φύγει και την σταμάτησε ..

    Αυτά είναι δύο χαρακτηριστικά που αντιλαμβάνεσαι ότι ο άνθρωπος έχει θέμα ..

    Αν θες να φύγεις για ασφάλεια με το παιδί καλώς μαζί σου ..
    Για εμένα όμως καλό είναι να τον βοηθήσεις να πάει σε ένα ειδικό εφόσον το αναγνωρίζει να τον βοηθήσει ...
    Τι σκατα ρε συ από συνοικέσια παντρεύεται κάποιος πλέον ..
    Που στο διατανο πήγε ο έρωτας και η τρελλη αγάπη γιατί από αυτό παντρευεται κάποιος και κάνει παιδιά ..
    Ταιριάζει από πριν ,το κυριότερο ,πονάει ο ένας τον άλλον ...

    Από εκεί ξεκινάς ..

    Το θέμα δεν είναι ούτε η μαμά ούτε ο μπαμπάς όσο και να χτυπιεστε κάποιοι ..το παιδί είναι τώρα ...

    Μέσα από αυτό θα είναι και οι δύο μετά καλά ..
    Αλλιώς ας κάνει ο καθένας την ζωή του και να τρέχει μετά να μαζέψει άλλο ένα θύμα ...

    Αυτά ..

    Ότι άλλο να πεις δεν με αγγίζει καν και μην προσπαθείς να μειώσεις τον άλλον για να ανέβεις εσύ .
    Δεν βοηθάς έτσι ..
    Συζητησεις που προτείνουμε λύσεις πρέπει να γίνονται..
    ..

    Γι αυτό άσε να ακούμε την κοπέλα μήπως τις πει κάποιος μια λύση που δεν έχει σκεφτεί και αν εσύ είσαι κακοποιημένη και απροστάτευτη άνοιξε δικό σου θέμα ...
    Μήπως βρεις λύση στο θέμα σου που το εύχομαι γιατί βλέπω πόση πικρά σου έχει αφήσει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Μερλο και Μαριλου, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνεστε. Η καθεμία αντιλαμβάνεται τα πράγματα από τη δική της πλευρά και συμβουλεύει αναλόγως. Εξάλλου πόσο να καταλάβει κάποιος τι ζω μέσα από δύο μηνύματα. Η αλήθεια δεν είναι ούτε άσπρο Μαριλου ούτε μαύρο Μερλο. Είναι γκρι για αυτό συμφωνώ και με τις δύο εν μέρει. Διαφωνώ όμως κάθετα Μαριλου στο ότι ευθύνεται ο σύντροφός για να εντοπίσει και να λύσει το θέμα του άλλου πριν κλιμακωθεί. Φυσικά υπάρχει βοήθεια και υποστήριξη αλλά όχι ευθύνες για τις πραξεις του άλλου. Να διευκρινίσω ότι το πρόβλημα ήταν μια μικρή επέμβαση ακίνδυνη και χωρίς επιπλοκές για το μέλλον.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Cupofcoffee View Post
    Μερλο και Μαριλου, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνεστε. Η καθεμία αντιλαμβάνεται τα πράγματα από τη δική της πλευρά και συμβουλεύει αναλόγως. Εξάλλου πόσο να καταλάβει κάποιος τι ζω μέσα από δύο μηνύματα. Η αλήθεια δεν είναι ούτε άσπρο Μαριλου ούτε μαύρο Μερλο. Είναι γκρι για αυτό συμφωνώ και με τις δύο εν μέρει. Διαφωνώ όμως κάθετα Μαριλου στο ότι ευθύνεται ο σύντροφός για να εντοπίσει και να λύσει το θέμα του άλλου πριν κλιμακωθεί. Φυσικά υπάρχει βοήθεια και υποστήριξη αλλά όχι ευθύνες για τις πραξεις του άλλου. Να διευκρινίσω ότι το πρόβλημα ήταν μια μικρή επέμβαση ακίνδυνη και χωρίς επιπλοκές για το μέλλον.
    Eκει ειναι το ζητημα οπως το ειπες ..
    Στην γκρι ζωνη γι αυτο και οι ακραιες λυσεις δεν ειναι επιλογη .
    Προσπαθεις να βρεις λυσεις ...

    Για πες μου γιατι διαφωνεις ?Εγω ισα ισα μεσα και απο την δικη μου καθαρα εμπειρια και πλεον μεσα και απο ερευνες που παρακολουθω μεσα απο την σχολη μου βλεπω οτι ενα μεγαλο ποσοστο διαζυγίων ευθυνεται γιατι ο ενας απο τους δυο δεν αντιλήφθηκε εγκαιρως το εκαστοτε θεμα που μπορει να εσκασε μεσα σε ενα γαμο ωστε να επεμβει ?
    Ξερεις ποσα διαζυγια υπαρχουν για τον απλούστατο λογο οτι η γυναικα περναει μια επιλοχεια καταθλιψη μετα την γεννα και επειδη ο συζηγος ειναι βαθια νυχτωμενος να στο πω απλα δεν μπηκε στον κοπο να δει το πραγματικο προβλημα και να επεμβει ?
    Ξερεις τι ειναι να βλεπεις ζευγαρια που ειναι χρονια μαζι και ο ενας ξαφνικα να αρρωσταινει και να εχει η γυναικα ή ό αντρας κακους συμβουλατορες και του λενε ,καλα εσυ νεος ανθρωπος θα καθησεις να φας την ζωη σου μαζι του ?


    Να ξερεις καλη μου οταν ενας ανθρωπος εχει θεμα ειτε ψυχολογικο, ειτε παθολογικο δεν ειναι σε θεση να αντιλαμβανεται την σοβαροτητα μιας καταστασης που παει να δημιουργηθει .
    Ειναι απορροφημένος , προσηλωμένος στον ευατο του και στο προβλημα του .Δεν το κανει εσκεμενα ,απλα ειναι μια αμυνα .
    Αυτοματα ο εγκεφαλος απομονώνει το δικο του προβλημα και εκμηδενίζει τα παντα .Προσπαθει να δωσει λυση μονο στο συγκεκριμενο ζητημα και δεν μπορει να αντιληφθει οτι μεσα απο αυτη την διαδικασια αυτοματα δημιουργείτε ενα αλλο ντόμινο προβληματων ..
    Τα νευρα ,οι εντασεις και ολες οι παραβατικες συμπεριφορες ειναι αποτελεσμα δικης τους καθαρα απογοητευσης .
    Απογοητευεται γιατι τελικα δεν καταφερε να βγει απο ολο αυτο και ξεσπαει ..

    Εκει αυτος που ειναι διπλα του, ειτε λεγεται γονεας ,αδελφος ,γυναικα ,πατερας και εγω δεν ξερω τι, αντιλαμβανεται ολη αυτη την αλλαγη .
    Οταν λοιπον αντιλαμβανομαστε μια αλλαγη στην συμπεριφορα του οποιοδηποτε δεν κλεινουμε τα ματια και βαζουμε μπροστα τα δικα μας θελω ..
    Δεν λειτουργουμε εγωιστικα και βρισκουμε ευκαιρια να βγαλουμε και τα δικα μας θεματα ...

    Προσπαθουμε να βρουμε την βασικη πηγη αυτου .
    Εσυ αντιληφθηκες αμεσα απο που ξεκινησε ολο αυτο ..Βλεπεις οτι μονη σου δεν μπορεις το κοντρολαρεις γιατι δεν του προτεινεις να παει καπου ?

    Η κινηση σου να φυγεις ειναι πολυ σωστη και ξερεις γιατι ?
    Γιατι τον ξυπνησες κατα καποιο τροπο ,τον ταρακουνησες να βγει λιγάκι απο το δικο του θεμα ..Αρχισε να αντιλαμβανεται αυτο το ντομινο που λεγαμε ..
    Τι γινετε ομως ?
    Ναι μεν θελει και εκεινη την ωρα σου ειπε θα το διωρθωσω, αλλα στην πορεια βλεπεις οτι δεν μπορει ,μπλοκερνει ..Δεν το κανει εσκεμμένα αν οντως παιζιε θεματακι ..

    Αν ολοι αυτοι που μπλοκερνουμε βαζω και τον ευατο μου μεσα ,αρχικα δεν ειχαμε τον ανθρωπο μας διπλα μας να αντιληφθει οτι αυτο που συμβαινει εχει πηγη και η πηγη διορθώνεται ωστε να επανελθουν ολα, τοτε ξερεις ποσοι θα ειχαμε διαλυσει τα σπιτια μας ..Κια εγω μαζι με ολους αυτους και με δυο παιδια παρακαλω ...
    Και ναι οταν και εγω ειχα το θεμα μου και απομονώθηκα σε αυτο, εφτασε σε σημειο να διωχνω τον ιδιο μου τον αντρα ,να νευριαζω και χιλια δυο ..
    Και ξερεις γιατι ,γιατι πονουσα ..πονουσα και σωματικα αλλα το κυριοτερο πονουσα ψυχικα ..
    Αυτο ο πονος με αλλαξε ,με σκληραινε και με εκανε και αποτομη και αδικη ..
    Ημουν χιλια τα εκατο λαθος εγω και αν ο αντρας μου δεν με πιεζε να συνελθω ,σου ειπα που θα ημουν.....τι να σου πω οτι εκεινος εψαξε και βρηκε και ψυχολογο και οτι χρειαζομουν τελοσπαντων για την αποκατασταση μου εγω τωρα θα τα ειχα διαλυσει ολα και να σου πω και κατι τα παιδια μου εμενα θα κατηγορουσαν και θα ειχαν και δικιο ...

    Τελοσπαντων η ουσια ειναι οτι ,οταν ενας ανθρωπος ειναι σε ευαλωτη ψυχολογικη κατσταση για τους λογους τους και το κυριοτερο μετατρεπεται σε εναν αλλον χαρακτηρα απο αυτο που ηταν ,εμεις που ειμαστε διπλα του και υποτιθετε ειμαστε νοήμων και ήρεμοι προσπαθουμε να τον βοηθησουμε ωστε να ξαναεπανελθει ..

    Αν δεν κανω λαθος μας ειπες οτι αλλαξε μετα το προβλημα ετσι ?
    Δεν τον παντρευτικες ετσι ...Αν παντρευοσασταν και κανατε παιδι και ηταν ετσι αποτομος τοτε θα μιλουσαμε τελειως διαφορετικα ..
    Οποτε τι λες ,δεν μπορει να εχεις και εσυ ενα μεριδιο ευθυνης αν αποφασεις να φυγεις απο ολο αυτο χωρις να του δειξεις τον δρομο για το πως θα ξαναβρει τον ευατο του ?
    Δεν θα εχεις κατι να σε τρωει μεσα σου ,οτι ξερεις κατι ?Μηπως δεν εκανα τα παντα για να σωθει ολο αυτο που ξεκινησαμε ?
    Γιατι καλως ή κακως σε αυτη την φαση εσυ εισαι η δυνατη στο σπιτι και πρεπει να τον στηριξεις ...αργοτερα μπορει να ερθεις εσυ στην θεση του ...ενα δικο σου θεμα να σε αλλαξει τελειως ..
    Τοτε εκεινος θα ειναι που θα σου σταθει και θα τρεξει να βρει τροπο να σε βοηθησει ..

    Για εμενα αυτο σημαινει γαμος ,οικογενεια ..
    Ναι μεν ειναι ενα θεμα που δεν εξαρεταται πληρως απο εμας αλλα τουλαχιστον οταν βγαινουμε μεσα απο αυτον να ειμαστε 1000% σιγουρες οτι καναμε τα παντα ,οτι προσπαθησαμε αλλα δεν γινοταν .Ετσι μονο η πραξη μας θα εχει αντικρισμα στα ματια του παιδιου μας και θα μπορει ανετα οταν μεγαλωσει να μην του δημιουργησουν το παραμικρο που θα επηρεασει την σχεση μαζι του ..
    Εισαι μανα και μπορεις πιο καλα να αντιληφθεις οτι τα παιδια μας ειναι τα παντα μας ...ειναι κοντρα στο εγω και στο εμεις ..

    Ενεργεις τωρα και απολαμβανεις αυριο ..Αυτο γινεται οταν εχεις παιδια ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Αυτά που είπες πρέπει να λειτουργούν και από τις δύο πλευρές. Εγώ παραμέρισα τα δικά μου προβλήματα με τη γέννα, την αποκλειστική φροντίδα του μωρού, την κούραση, το ξενύχτι, τους πόνους, τα ψυχολογικά και του έκανα συμπαράσταση. Για πόσο όμως; Στην πιο δυσκολη στιγμή της ζωής μου τον είχα απέναντι μου, να με κρίνει και να με απαξιώνει. Εσένα το μωρό έκλαιγε μόλις τον έβλεπε επειδή δεν τον γνώριζε μιας και δεν το είχε κρατήσει ποτέ πριν τους 3 μήνες; Ή μήπως ο άντρας σου κοιμόταν στο σαλονι για να μην τον ενοχλείτε και όταν σε έβλεπε κομμάτια να θηλάζεις για 3η φορά μέσα στη νύχτα σου φωνάζε να το αφήσεις νηστικό γιατί θα το κακομαθεις και σου επερριπτε ευθύνες που ένα μωρό 50 ημερών ξυπνούσε το βραδυ; Μήπως ήσουν σαν ζόμπι και αυτός έβλεπε big brother τρώγοντας πίτσα και αν τολμούσες να ρωτήσεις αν έκανε κάτι που του είπες πριν 2 μέρες σου φωνάζε ωρυομενος ότι δεν μπορεί να ηρεμήσει σε αυτό το σπίτι (Κι ας ήτανε η μοναδική φράση που του είχες πει όλη μέρα κι ας έπαιζε στον υπολογιστή 5 ώρες κι ας μην είχε ρίξει ούτε ένα βλέμμα στο μωρό). Τέλος, μήπως σου έκανε ψυχολογικό πόλεμο λέγοντας ότι και να τον χωρίσεις ο νόμος δε σε αφήνει να μετακομίσεις εκτός νομού και ότι που θα πας, έτσι κι αλλιώς κάνεις δε νοιάζεται για σένα;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Cupofcoffee View Post
    Αυτά που είπες πρέπει να λειτουργούν και από τις δύο πλευρές. Εγώ παραμέρισα τα δικά μου προβλήματα με τη γέννα, την αποκλειστική φροντίδα του μωρού, την κούραση, το ξενύχτι, τους πόνους, τα ψυχολογικά και του έκανα συμπαράσταση. Για πόσο όμως; Στην πιο δυσκολη στιγμή της ζωής μου τον είχα απέναντι μου, να με κρίνει και να με απαξιώνει. Εσένα το μωρό έκλαιγε μόλις τον έβλεπε επειδή δεν τον γνώριζε μιας και δεν το είχε κρατήσει ποτέ πριν τους 3 μήνες; Ή μήπως ο άντρας σου κοιμόταν στο σαλονι για να μην τον ενοχλείτε και όταν σε έβλεπε κομμάτια να θηλάζεις για 3η φορά μέσα στη νύχτα σου φωνάζε να το αφήσεις νηστικό γιατί θα το κακομαθεις και σου επερριπτε ευθύνες που ένα μωρό 50 ημερών ξυπνούσε το βραδυ; Μήπως ήσουν σαν ζόμπι και αυτός έβλεπε big brother τρώγοντας πίτσα και αν τολμούσες να ρωτήσεις αν έκανε κάτι που του είπες πριν 2 μέρες σου φωνάζε ωρυομενος ότι δεν μπορεί να ηρεμήσει σε αυτό το σπίτι (Κι ας ήτανε η μοναδική φράση που του είχες πει όλη μέρα κι ας έπαιζε στον υπολογιστή 5 ώρες κι ας μην είχε ρίξει ούτε ένα βλέμμα στο μωρό). Τέλος, μήπως σου έκανε ψυχολογικό πόλεμο λέγοντας ότι και να τον χωρίσεις ο νόμος δε σε αφήνει να μετακομίσεις εκτός νομού και ότι που θα πας, έτσι κι αλλιώς κάνεις δε νοιάζεται για σένα;
    Περνας στην αντεπιθεση λοιπον ετσι ?
    Ωραια ,δεκτα και αυτα και απολυτα κατανοητα γιατι μαζευεις και μαζευεις και τωρα ξεσπας ,καντω να καταλαγιάσει τουλαχιστον, αλλα προσπάθησε μεσα και απο αυτο να βρεις λυση ,οχι να διαιωνίζεις και αλλο μια αρρωστημενη φαση ..

    Προσεχε δεν ειμαι απεναντι σου ετσι ?Μαζι σου ειμαι αλλα προσπαθω να δω και την αλλη πλευρα πως εφτασε ως εδω ..Η τριτη ματια ετσι κανει ..Αλλιως θα σου ελεγα τι εισαι ρε φιλη εκει ,σηκω και φυγε ...
    Γιατι ρε συ αν μου πεις οτι ολα αυτα τα εκανε και πριν κανετε το μωρο ,οτι σε μείωνε ,ηταν ανεύθυνος και γενικα ηταν αυτος που μου περιγραφεις τωρα για πες μου ποιος ευθυνεται για ολο αυτο ?
    Μονο εκεινος παλι ?

    Εγω κοριτσι μου οχι μονο δεν θα παντρευομουν με ενα τετοιο ανθρωπο αλλα ουτε σχεση δεν θα εκανα ,ειπαμε ολα εχουν και ενα οριο..
    Οποτε δεν νομιζω να ηταν ετσι και να προχωρησες...
    Και το κυριοτερο εγω ειμαι εγω και εσυ εισαι εσυ .
    Αν κανω μια συζητηση μαζι του μπορει να μου πειτα χιλια δυο για εσενα ..Οτι τον παρατησες και δεν τον νοιαζεσαι τωρα που εκανες το μωρο και δεν ξερω και εγω τι αλλο ..
    Ο καθενας τα βλεπει απο την πλευρα του και σιγουρα αυτη η στροφη του εγινε για καποιο λογο ..



    Για πες μου ολα αυτα τα εκανε και απο πριν το μωρο ?
    Αλλαξε μετα το προβλημα της υγειας του ?
    Το παντρειτηκες ετσι ?
    Μας λες μονο τα αρνητικα ενος ανθρωπου ...αληθεια που πηγαν ολα αυτα που παντρευτικες ?

    Ειστε στην φαση που ο καθενας βαζει κατω τι εκανε και μετραει ποσο μεγαλα ηταν και ποσο μικρα ...

    Και σε ξαναρωταω εχετε ζητησει βοηθεια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Δεν κάνω αντεπίθεση, σου γράφω κάποια ήπια που έχουν συμβεί για να καταλάβεις ότι δεν είμαστε στην ίδια φάση. Επίσης, μην ξεχνάς ότι παντρευόμαστε κάποιον που ξέρουμε ως σύντροφο και όχι ως γονεα. Δεν κάνουν όλοι για γονείς αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε εξαρχής. Και πριν μου πεις ότι έχει μαζί μου το πρόβλημα κι όχι με το μωρό, θα σου πω ότι με αφορμή το πρόβλημα της υγείας που αντιμετώπισε βγήκε και ο χαρακτήρας του ως πατέρας. Αυτόν τον χαρακτήρα θα έβγαζε και πάλι. Με άφησε με μωρό 5 ημερών δύο μέρες μόνη γιατί ήταν στενοχωρημένος για τον εαυτό του και δεν απαντούσε ούτε στα τηλ. Έβαζε τη μάνα του να μου πει ότι δεν ήθελε να μιλήσει. Αυτό λοιπον είναι εναντίον και εμένα και του μωρου, και η απάντηση στο αν έχει την δικαιολογία ότι άλλαξα εγώ μετά τη γέννα και αδιαφόρησα (και να ήθελα πότε θα προλάβαινα σε 5 μέρες; ).

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Cupofcoffee View Post
    Δεν κάνω αντεπίθεση, σου γράφω κάποια ήπια που έχουν συμβεί για να καταλάβεις ότι δεν είμαστε στην ίδια φάση. Επίσης, μην ξεχνάς ότι παντρευόμαστε κάποιον που ξέρουμε ως σύντροφο και όχι ως γονεα. Δεν κάνουν όλοι για γονείς αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε εξαρχής. Και πριν μου πεις ότι έχει μαζί μου το πρόβλημα κι όχι με το μωρό, θα σου πω ότι με αφορμή το πρόβλημα της υγείας που αντιμετώπισε βγήκε και ο χαρακτήρας του ως πατέρας. Αυτόν τον χαρακτήρα θα έβγαζε και πάλι. Με άφησε με μωρό 5 ημερών δύο μέρες μόνη γιατί ήταν στενοχωρημένος για τον εαυτό του και δεν απαντούσε ούτε στα τηλ. Έβαζε τη μάνα του να μου πει ότι δεν ήθελε να μιλήσει. Αυτό λοιπον είναι εναντίον και εμένα και του μωρου, και η απάντηση στο αν έχει την δικαιολογία ότι άλλαξα εγώ μετά τη γέννα και αδιαφόρησα (και να ήθελα πότε θα προλάβαινα σε 5 μέρες; ).
    Αντεπιθεση συναισθηματων κανεις ..
    Κοντρα στα κοντρα συναισθηματα που πηγαζουν απο εκεινων ..

    Δεν το εννοω για τον διαλογο μας ...

    Λαθος σε αυτο που λες οτι παντρεύεσαι εναν ανθρωπο μονο που τον ξερεις ως συντροφο .Αν ειναι δυνατον ?Δεν παντρεευσαι εναν ανθρωπο που βλεπει παιδι και αλλαζει δρομο ή βγαζει τετοιες συμπεριφορες αν θελεις να κανεις οικογενεια ...Ο καλυτερος να ειναι ,ο κουκλος αν εχεις σκοπο για οικογενεια δεν το κανεις ...
    Αλλο δεν με βοηθαει στο σπιτι οσο αφορα το μωρο και αλλο βγαζει βιαιες συμπεριφορες και σε αυτο ..
    Εδω μιλαμε για νοσηρες καταστασεις και εχεις αμεση ευθυνη ειτε σου αρεσει ουτε οχι ..

    Δεν μου απαντας ομως σε αυτα που σε ρωταω ...ηταν και πριν απο το μωρο ετσι ?
    Δεν μπορει να μην ειχες διακρινει τα συναισθηματα που βγαζει απεναντι στα παιδια ...Και στην τελικη η αποφαση για το παιδι ηταν δικη σου ?Ηρθε τυχαια?

    Το γεγονος οτι ολα εγιναν μεσα σε πεντε μερες φαντασου τι σοκ ηταν αυτο ..
    Δεν δικαιολογο κανεναν και τιποτα ..

    Απλα το να αποφευγεις να δινεις καποια στοιχεια που θα μπορεσουμε να καταλαβουμε περισσοτερα δεν ξερω γιατι γινεται ..
    Και στην τελικη το οτι καποιος ερχεται αντιμέτωπος με τις καθαρα προσωπικες του επιλογες δεν τον καθιστά κατευθειαν άμοιρο ευθυνών ..

    Αυτο θελω να καταλαβεις αλλα στην φαση που εισαι δεν μπορεις οπως επισης κανενας μας δεν μπορει να πει γιατι εγινε ολο αυτο .
    Αν οντως εχει θεμα με το μωρο και βγαζει βίαιες συμπεριφορες και σε αυτο ενισχυει ακομα ποιο πολυ αυτο που σου λεω ..

    Ζητα τωρα αμεσα βοηθεια ,επαγγελματικη ,δεν ειναι νορμαλ αντιδρασεις αυτες .
    Και αν θες να κανεις κατι που να λες οτι εγω ειμαι ενταξει ειναι αυτο .Προστατευσε τον ευατο σου και το παιδι ...

    Ολες οταν εχουμε παιδια τα ιδια περναμε απο κουραση και ξενυχτια δεν ειναι κατι που το κανεις μονο εσυ ..
    Απλα καποιες εχουν βοήθεια ειτε γιατι το εχουν ξεκαθαρισει αυτο το θεμα πριν τον ερχομό,ειτε το απαιτουν ,ειτε τα επομιζονται ολα αυτες γιατι ειναι επιλογη τους ..

    Διαλεγεις και παίρνεις ,ή φτιαχνεις μια κατασταση ή λαμβανεις μετρα για να φτιαξει ή αναλαμβανεις τα παντα και αποχωρεις ηρεμα και ομορφα και παντα κατω απο επαγγελματικη βοηθεια οσο αφορα την διαχειρηση του παιδιου .

    Αυτος πρατει ετσι γιατι εχει θεμα ,εσυ τι κανεις αυτη την στιγμη για να προστατευσεις το παιδι σου ?
    Οκ σου βγηκε σκαρτος πατερας με το να γινεται ολο αυτο θα βγει πουθενα ?

    Αυτο σκεψου και το κυριοτερο βρες αμεσα λυση ειδικα αν κινδυνευεται απο περιστατικα βιας ,ειδικα αν μιλαμε για κλινικη περιπτωση ...

    Το να βρίσκουμε συμμάχους να κατηγορουμε τους άλλους πολύ εύκολο .
    Το θέμα ειναι εσένα αυτή η συζήτηση σε βοηθάει ?
    Τι θέλεις να βγάλεις μέσα από αυτή ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Η συζήτηση μου επιβεβαιώσε για ποιον λόγο δε μιλάω σε κανέναν. Επειδή, συνοψίζοντας αυτά που είπες, θα μου πουν ότι έχω ευθύνη που τον πήρα γιατί δεν έβλεπα τι ήταν ή/και έχω ευθύνη για αυτό τον χαρακτήρα που έβγαλε. Κοινώς, λούσε τον και την κατάσταση και εντάξει,αφού δεν έχεις χοντρό θέμα, κάτσε εκεί. Στη ζωή μου έχω μάθει να μη θέλω συμμάχους, για αυτό δε μιλάω.Μου ενισχύσες το συναίσθημα εσωστρέφειας.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Cupofcoffee View Post
    Η συζήτηση μου επιβεβαιώσε για ποιον λόγο δε μιλάω σε κανέναν. Επειδή, συνοψίζοντας αυτά που είπες, θα μου πουν ότι έχω ευθύνη που τον πήρα γιατί δεν έβλεπα τι ήταν ή/και έχω ευθύνη για αυτό τον χαρακτήρα που έβγαλε. Κοινώς, λούσε τον και την κατάσταση και εντάξει,αφού δεν έχεις χοντρό θέμα, κάτσε εκεί. Στη ζωή μου έχω μάθει να μη θέλω συμμάχους, για αυτό δε μιλάω.Μου ενισχύσες το συναίσθημα εσωστρέφειας.
    Αν εσύ από όλη την συζήτηση κατάλαβες αυτό δεν σου φταίω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος ..

    Ένα τρίτο μάτι σου εκθέτει όλες τις πλευρές ..
    Εσύ διαλέγεις πια θα πάρεις ..

    Εσύ διάλεξες πάλι την λάθος και ξέρεις γιατί ?
    Γιατί παιρνεις μια συζήτηση και την τοποθέτεις εκεί που την έχεις αρχικά τοποθετήσει .
    Στην λάθος πλευρά ...
    Γιατί πολύ απλά δεν άκους τίποτα και δεν απαντάς σε βασικές ερωτήσεις ...
    Φοράς παροπιδες και έχεις εναπόθεση όλες τις ευθύνες αλλού ..
    Ειναι συχνό φαινόμενο και πολλοί κρύβονται πίσω από αυτό ...

    Αν εγώ λοιπόν ήμουν η αιτία να ανακαλύψεις κάτι ακόμα κοίτα αυτό να το πάρεις σαν καλό .
    Βλέπεις ότι αυτό που αναγνωρίζεις σε έχει φτάσει στην τωρινή σου κατάσταση .
    Δεν νομίζεις ότι είναι καιρός να το δουλέψεις με μοναδικό όφελος το δικό σου καλό ?

    Και κάτι άλλο ?

    Όταν αποφασίζεις να μιλήσεις σε κάποιον να είσαι έτοιμη να απαντάς σε όλες τις ερωτήσεις και όχι οι απαντήσεις να είναι κατευθηνομενες και χειριστικες .

    Ακόμα και τώρα δεν απάντησες πουθενά από αυτά που σε ρώτησα ώστε να πάμε την συζήτηση ένα βήμα παρακάτω και ίσως πάρεις τις απαντήσεις που θες ..

    Το κάτσε και λουσο τον είναι δικά σου συμπεράσματα και σίγουρα με αυτά τα σκεπτικο δεν θα κάνεις τίποτα .
    Είναι το συμπέρασμα που σε βολεύει γιατί δεν θες να κινητοποιηθείς ..
    Σκληρό και αυτό που σου λέω το ξέρω ...


    Στο λέω για τελευταία φορά και παρτω όπως θες ..
    Ούτε εσύ ούτε κανένας σας αυτή την στιγμή δεν είστε σε θέση να πάρετε σωστες αποφάσεις για την ασφάλεια του παιδιά σας ..
    Ξαφνικά ο ένας απέκτησε πρόβλημα και βλέπει μόνο τον ευατο του και ο άλλος απέκτησε άλλο πρόβλημα που κουράζεται και δεν έχει συμπαράσταση ...

    Το παιδί που ειναι σε όλο αυτό ή καλύτερα το παιδί έφερε όλο αυτό ..
    Τέλειο συμπέρασμα ...

    Δηλαδή μου λες θα κάτσεις να λούστεις ένα τύπο που ασκεί όποια μορφή βίας μόνο και μόνο για να μην ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια ..

    Αν αυτή είναι η λογική που μια μάνα μπορεί να προστατεύσει το παιδί της και τον ευατο της δεν μπορώ να κάνω κάτι ούτε είμαι αυτή που σου προξενα αυτό που λες ..

    Η ευθύνη ναι είναι και δική σου αλλά όχι μόνο δική σου ..
    Το αν θα το λύσεις όλο αυτό είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα, με όποιον τρόπο διαλέξεις .
    Ακόμα και με το διαζύγιο ..
    Αλήθεια γιατί δεν φεύγεις ή καλύτερα τι περιμένεις ?

    Και να ξέρεις κανείς δεν θα σου πει μείνε ή φύγε γιατί δεν ξέρει τι περνας και τι αισθάνεσαι ..

    Δύο είναι όμως οι λύσεις είτε σου αρέσουν είτε όχι .
    Είτε μένεις και πολεμάς με ότι έχεις ή φεύγεις ...

    Μέσα από μια συζήτηση που σίγουρα δεν θα σε χαϊδεύει τα αυτιά θα βρεις μόνη σου τις απαντήσεις ..
    Ελπίζω μόνο να ταρακουνηθεις πριν να είναι αργά ..
    Όλοι έχουμε αδυναμίες δεν είμαστε τέλειοι.

    Αν την εντοπισες κάτσε και δούλεψε και διόρθωσε την ,αλλιώς κανένας άλλος δεν θα σε βοηθήσει δυστηχως αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα ..

    Άσε τις εσωστρεφειες ,είσαι μάνα πλέον και επιβάλλεται να αλλάξεις ..
    Μην μιλάς σε δικό σου άτομο ,μιλά σε ειδικό να δούμε τι θα σου πει ...
    Να ξέρες πόσες φορές θα χρειαστείς από εδώ και πέρα να αλλάξεις για χάρη του ,έτσι απλά νομίζεις είναι τα πράγματα .
    Κοίτα όμως να αλλάζεις με μοναδικό σκοπό την ασφάλεια του και να μην μένεις μόνο στο αν ο άντρας σου είναι καλός πατέρας ή οχι ..

    Αυτή την στιγμή και οι δύο κρίνεστε ..

    Αυτά δεν έχω κάτι άλλο να σου ..
    Αν δεν θες να βοηθήσεις εσύ τον ευατο σου εμένα πόσος με ενδιαφέρει να στο πω απλά ...
    Απλά ήρθε η ώρα να δεις τι πρέπει να κρατήσεις από εσένα και από τους γύρω σου ...
    Κάνε αυτή την αλλαγή αλλά ξεκινά πρώτα από τον ευατο σου ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Cupofcoffee, προσπέρνα τα άσχετα ποστς, συγκεντρώσου στα βασικά και όσα χρειάζεσαι. Στο λινκ υπάρχει η γραμμή SOS 15900 για τα θύματα της έμφυλης βίας. Υπάρχει κι ένα email που επίσης μπορείς να απευθυνθείς. Είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι αυτές οι σχέσεις που εμπεριέχουν έμφυλη βία πρέπει να τελειώνουν νωρίς, παρά αργότερα. Τηλεφώνησε να σε καθοδηγήσουν και κυρίως, επανέλαβε στον εαυτό σου πως δεν έχεις ευθύνη, δεν είναι δικό σου φταίξιμο. Είναι δυστυχώς πολύ συχνό το φαινόμενο του να δέχεται ευθύνες και κατηγόριες το ίδιο το θύμα, διάβασε το άρθρο και το γράφει κι εκεί. "Σχόλια γραμμένα και από γυναίκες".Η ίδια η κοινωνία διδάσκει ανοχή, περιχαράκωση στους τέσσερις τοίχους, σιωπή, αυτοθυσία και καταστροφική αυταπάρνηση, κτλ. Αν δυσκολεύεσαι να εκφραστείς πια εδώ, στείλε πμ.

    https://www.vice.com/el/article/ne83...ths-moiras-ths

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα και απο μενα , χρονια πολλα να εχουμε . Διαβασα με προσοχη τα οσα ειπες και εγραψες καθως και τα προβληματα που σε απασχολουν . Σεβομαι απολυτα ολες τις γνωμες που εχουν γραφτει και οι συμβουλες που θα δωσει ενα ατομο που θα καθησει και θα ασχοληθει με τα προβληματα και τις ανησυχιες ενος αλλου ατομου , αγνωστου που ταλανιζεται απο οσα του βαραινουν την ψυχη του ειναι παντα πολυτιμες . Εδω μεσα εξαλλου ειμαστε ολοι ανθρωποι που εχουμε πονεσει , εχουμε βασανιστει και ομως βρηκαμε τη δυναμη να σταθουμε ορθιοι αργα η γρηγοροτερα . Για μενα , ως ανθρωπο που εχει υποστει κακοποιηση ( οχι απο συζυγο αλλα απο τους γονεις του ) λεκτικη και σωματικη , η αποψη μου ειναι οτι καμια συμπεριφορα , καμια διαταραχη , καμια κατασταση , τιποτα στον κοσμο δεν δικαιολογει τη βια , οποιαδηποτε μορφη βιας . Η βια ειναι η υπερτατη υποτιμηση στο προσωπου του απεναντι μας . Ειναι ενα μεσο επιβολης των οσων γνωριζει καλα ο κακοποιητης οτι δεν θα μπορουσε ποτε να περασει σε κανονικες συνθηκες . Η κακοποιηση οριζει ζωες και τροποποιει χαρακτηρες . Η βια ειναι εκεινη που προκαλει λοιπες διαταραχες και ασθενειες του μυαλου . Ειναι εκεινη που θα κανει τον κακοποιουμενο να νοιωσει αφορητα αισθηματα μειονεξιας , να ταλανιζεται αναμεσα σε εκεινο που βλεπει το λογικο της υπαρξης του ως σωστο και εκεινο που δεν μπορει το μυαλο του να δεχτει και ετσι θα τινει να κατηγορει σθεναρα τον ιδιο του τον εαυτο . Προσωπικα ποτε δεν θα εδινα δευτερη ευκαιρια στη βια και την κακοποιηση . Ποτε δεν θα με ενοιαζε να βρω πισω απο αυτο τι φταιει και τι οχι . Το υπερτατο καθηκον ειναι παντα απεναντι στον εαυτο μας καθως και στην αθωα αδολη ψυχουλα που εχει ερθει στον κοσμο και εχει δικαιωμα να μεγαλωσει σε ενα απολυτα υγιες και γαληνιο περιβαλλον . Καταλαβαινω οτι εχει πυγμη και δυναμη να καταφερεις πολλα για τον εαυτο σου και το παιδακι σου , Ηδη μια φορα εκανες το πρωτο βημα , τωρα πρεπει να παρεις τη βοηθεια που πρεπει ωστε να ολοκληρωσεις το καλυτερο αυριο της οικογενειας σου . Υπαρχουν ανθρωποι εκει εξω που πραγματικα θα μπορεσουν να σε βοηθησουν και να ανδρωσουν τη θεληση σου για μια καλυτερη ζωη που αξιζεις εσυ και το μικρο σου . Δεν ειναι αναγκη να ζεις στο σκοταδι , εχεις τα ποδια σου , εισαι νεα και δυνατη και μπορεις να στηριχτεις σε αυτα . Ακομα και αμα και η πατρικη σου οικογενεια δεν σε βοηθησει να μην σε νοιαξει , εχεις το παιδι σου πλεον που ειναι και θα ειναι η καλυτερη οικογενεια που θα χρειαστεις ποτε . Να μην κλεινεσαι στον εαυτο σου , να μιλας και να ακους , να αφουγκραζεσαι την οποιαδηποτε αποψη και γνωμη θα σου πουν , ολοι εχουν κατι καλο να σου πουν και να βοηθησουν με τον τροπο τους . Καλη δυναμη σε οτι και αν αποφασισεις να κανεις .

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    12
    Σε ευχαριστω πολύ Victoria, τα λόγια σου ήταν μεγάλη βοήθεια και παρηγοριά.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΑΔ και μετα κατάθλιψη..
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2018, 00:30
  2. Κατάθλιψη... και μετά τί;
    By Militon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-06-2011, 23:06
  3. Καταθλιψη μετα τον χωρισμο
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 31-03-2011, 02:49
  4. Μετά την Κατάθλιψη.
    By Alpha2008 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2008, 02:30
  5. Κατάθλιψη μετά τη γέννα...
    By lilina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •