Ψυχωτική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11

    Ψυχωτική διαταραχή

    Καλησπέρα.εχω διαγνωστεί εδώ και δύο χρόνια με ψυχωτική διαταραχή. Ξεκίνησα με seroquel άρχισα να στρώνω αλλά μου αύξησαν την δόση και ξεκίνησαν έντονες τάσεις αυτοκτονίας.επειτα από δύο απόπειρες η γιατρός δεν μου είπε να το σταματήσω το φάρμακο και τελικά σταμάτησαν να μου το δίνουν απτό σπίτι έφυγαν οι τάσεις.εστρωσα έκανα μόνο aloperidin 1mg to mina και πάλι μετά από ένα δύο μήνες ξεκίνησα να μην ειμαι καλά.μια έκανα την ένεση μια όχι και μαλωνα με την ψυχίατρο διότι μου φερόταν άσχημα (δημόσια δομή) έπειτα πήγα σε σε ιδιωτικό και πάλι δεν μου άρεσε πλήρωνα 50 ευρώ για δέκα λεπτά ραντεβού.τα παράτησα εντελώς χωρίς αγωγή για μήνες και να δουλεύω 8-10 ώρες την ημέρα.συναισθηματικα κενός να μην με γεμίζει τίποτα.τυχαια γνώρισα γιατρό τυχαία που ήρθε στην πόλη μ πρόσφατα και έκλεισα ραντεβού έμεινα ευχαριστημένος ξεκίνησα invega 3 mg άρχισα να στρώνω ευτυχώς.εχετε παρομεις εμπειρίες? Μέρα με την νύχτα ψυχίατρος με ψυχίατρο!!

  2. #2
    garfield
    Guest
    Εμενα ηθελε να μου δωσει leponex για ψυχωτικο αγχος κι ενω δεν εχω θετικα συμπτωματα σαν εναλλακτικη αν δεν πιασει το abilify.

  3. #3
    davidh
    Guest
    λεπονεξ περνω εγω. ενα βραδυ ξεχασα να παρω τα χαπια μου και το πρωι ημουν λες και τρακαρα με τρενο. νομιζω εχω εθιστει πια.

  4. #4
    garfield
    Guest
    Αυτο που μου εκανε ασχημη εντυπωση ειναι που δεν με ενημερωσε για τις παρενεργειες και δεν μου ειπε να κανω εξετασεις. Βεβαια μου προτεινε να ξεκινησω με abilify και βλεπουμε αλλα και παλι εφοσον μου προτεινε και το leponex επρεπε να με ενημερωσει. Τωρα σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο.

    Παντως Θαναση το οτι μπορεις και δουλευεις πληρες ωραριο με την παθηση σου ειναι πολυ σημαντικο. Εμενα μου φαινεται βουνο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Εγλω οταν ξεκίνησα ablify 15 και μετα απο 3 βδομαδες 10 mg δεν μπορούσα να δουλέψω πάνω απο 2 ωρες για 3 μηνες. εφευγα, ευτυχως η δουλειά ήταν δική μου. Τώρα μπορώ κανονικά. Οπότε θανάση συνέχισε με την αγωγή σου κι κανε υπομονη, θα περάσουν όλα με τον καιρό

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Στην αρχή δεν μπορούσα απτό κρεβάτι να σηκωθώ σηκώνουν καθόμουν αδυναμία δεν μπορούσα να δουλέψω καθόλου δυσκολεύτηκαν πολύ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Στην αρχή δεν ήθελα να δουλέψω καθόλου ενώ παλιά μου άρεσε η δουλειά λόγω του προβλήματος την μίσησα γιατί δουλεύω ντελιβερι έξω στους δρόμους μες τις βροχές.να έχεις τέτοια πάθηση να δουλεύεις και σε αθλιες συνθήκες δεν είναι ότι καλύτερο.τωρα που έστρωσα λίγο δεν με αρέσει και πολύ αλλά αντέχω.το θέμα είναι ότι προ ψύχωσης με γέμιζε ακόμα και η δουλειά.πλεον δεν με γεμίζει τίποτα το κενό τεράστιο!

Similar Threads

  1. Μητερα ενηλικου παιδιου που πασχει απο ψυχωτικη διαταραχη
    By EfiDim in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 27-12-2019, 00:26
  2. Ψυχωτική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-08-2019, 21:13
  3. Replies: 6
    Last Post: 27-04-2019, 06:28
  4. Άτυπη ψυχωτική διαταραχή.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 15-11-2017, 18:55
  5. Άτυπη ψυχωτική διαταραχή.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 04-07-2017, 19:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •