Ιψδ και κατάλληλη θεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32

    Ιψδ και κατάλληλη θεραπεία

    Έχω ξαναγράψει στο φόρουμ οποτε θα είμαι σύντομος σχετικά. Πάντα ήμουν αγχώδης γενικά αλλα όχι σε τρελα επίπεδα. Από τον Νοέμβριο και μετά όμως το πράγμα έχει φουντώσει απίστευτα, με εξάρσεις και υφέσεις γενικά. Πήγα σε ψυχίατρο πριν κάτι μέρες και μ είπε ότι έχω άγχος με ιδεοψυχαναγκαστικα στοιχεία δεν ξέρει ακόμα αν είναι τελείως ιψδ και μ είπε να πάρω αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικό και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Δεν ξέρω. Ενώ άρχισα την θεραπεία που μ είπε, όλο αυτο με έβαλε σε σκέψεις. Είμαι 22 ετών. Δεν έχω κάτι με τα φάρμακα μιας και ο ίδιος γιατρός θα γίνω. Αλλα δεν ξέρω το όλο πράγμα μ φαίνεται χαώδες. Δεν θέλω να παίρνω φάρμακα από τα 22. Πριν μερικούς μήνες ήμουν μια χαρά. Με έπιαναν κρίσεις άγχους/ πανικού κλπ, αλλα μόνο στο άγχος των εξετάσεων, και ως εκεί. Κατά τ αλλα χαιρόμουν την ζωή μου. Δεν λέω ότι τώρα όλα είναι χαμένα, ακόμα έχω όρεξη να κάνω ένα σωρό πράγματα, αλλα το όλο κονσεπτ με τον &/&/€@@ κορωνοιο, έχω παχύνει, έχω χωρίσει, άγχος και ιδεοληψίες συνέχεια, δεν ξέρω, δεν θέλω να είναι αυτή η ζωή μου. Δεν θέλω να ξεκινήσω αντικαταθλιπτικά από τα 22 μου. Σε παρέα ήμουν και είμαι ακόμα η ψυχή της παρέας, αλλα στο σπίτι μόνος μ με ζώνουν οι σκέψεις. Πιστεύετε ότι η ψυχοθεραπεία από μόνη της μπορεί να με βοηθήσει; Να πω ότι δεν έχω γενικά ψυχαναγκασμους και τελετουργικά, οι ιδεοληψίες και το άγχος είναι που υπαρχουν πολύ έντονα. Απλά θέλω να γίνουν όλα όπως μέχρι και πέρσι καλοκαίρι. Δεν ζητάω πολλά. Τώρα είμαι στο πατρικό μου για διακοπές και εδώ δεν αγχώνομαι ποτε. Αλλα ξέρω μόλις πάω πίσω στην φοιτητική πόλη θα έχω το ίδιο θέμα. Παλιά αγαπούσα την μοναξιά μου στο σπίτι μου. Να κάτσω χαλαρά μόνος μου. Πλέον αν δεν είμαι συνεχώς με παρέα δεν γίνεται δουλειά. Θέλω να το παλέψω και να το ξεπεράσω. Επίσης ξέρω πως θα πρεπε πρώτος απ όλους εγώ να εμπιστεύομαι έναν γιατρό σε μια συνταγή. Αλλα δεν θέλω να πάρω φάρμακο παρα μόνο σαν τελευταία επιλογή. Πιστεύετε ότι μπορώ να το ξεπεράσω μόνο με ψυχοθεραπεία ή η φαρμακοθεραπεία είναι μονόδρομος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καταρχάς να πω ότι αυτό που λες δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο. Οι περισσότεροι έτσι σκεφτόμαστε, αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο να μην παίρνουμε αντικαταθλιπτικά. Και εφόσον δεν αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή ότι τα έχεις απόλυτη ανάγκη ίσως να μην πρέπει να τα ξεκινήσεις με την έννοια ότι μερικές φορές όταν είμαστε αρνητικοί για την φαρμακευτική αγωγή να μας βγαίνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αυτή η αντίδραση. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει αλλά αφενός όχι απαραίτητα σε σημείο που να μην χρειάζεται κάποιος την φαρμακευτική αγωγή αφετέρου επειδή συνήθως για να έχει απτά αποτελέσματα χρειάζεται αρκετός χρόνος. Μέχρι να αποφασίσεις θα έλεγα να προσπαθήσεις με γυμναστική, να κάνεις κι έναν έλεγχο σε θυρεοειδή και βιταμίνες που σχετίζονται με το στρες ή την κατάθλιψη (b12, d, φυλλικό οξύ) κι αν είναι σε χαμηλά επίπεδα να πάρεις συμπληρώματα. Βοηθάει και να καταγράφεις αυτά που σκέφτεσαι, που σε βασανίζουν, περιστατικά, ερεθίσματα και τις σκέψεις και συναισθήματα σου για αυτά. Θα αποτελέσει και καλό υλικό για την ψυχοθεραπεία αλλά λειτουργεί και ανεξάρτητα από αυτό. Δίνει σ'αυτό που βιώνεις μια συγκεκριμένη διάσταση, ύπαρξη, γιατί στο μυαλό μας μπορεί να είναι συγκεχυμένο, άναρχο και μεγεθυμενο με τρόπο που να μας δυσκολεύει να το αντιμετωπίσουμε. Επίσης σκέψου γιατί αισθάνεσαι έτσι για την αγωγή. Ισοδυναμεί στα μάτια σου με ήττα; Αισθάνεσαι ότι σου ασκείται μέσω του φαρμάκου μια μορφή εξουσίας από τον γιατρό; Σαν παράδειγμα τα ανέφερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by John1234 View Post
    Έχω ξαναγράψει στο φόρουμ οποτε θα είμαι σύντομος σχετικά. Πάντα ήμουν αγχώδης γενικά αλλα όχι σε τρελα επίπεδα. Από τον Νοέμβριο και μετά όμως το πράγμα έχει φουντώσει απίστευτα, με εξάρσεις και υφέσεις γενικά. Πήγα σε ψυχίατρο πριν κάτι μέρες και μ είπε ότι έχω άγχος με ιδεοψυχαναγκαστικα στοιχεία δεν ξέρει ακόμα αν είναι τελείως ιψδ και μ είπε να πάρω αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικό και να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία. Δεν ξέρω. Ενώ άρχισα την θεραπεία που μ είπε, όλο αυτο με έβαλε σε σκέψεις. Είμαι 22 ετών. Δεν έχω κάτι με τα φάρμακα μιας και ο ίδιος γιατρός θα γίνω. Αλλα δεν ξέρω το όλο πράγμα μ φαίνεται χαώδες. Δεν θέλω να παίρνω φάρμακα από τα 22. Πριν μερικούς μήνες ήμουν μια χαρά. Με έπιαναν κρίσεις άγχους/ πανικού κλπ, αλλα μόνο στο άγχος των εξετάσεων, και ως εκεί. Κατά τ αλλα χαιρόμουν την ζωή μου. Δεν λέω ότι τώρα όλα είναι χαμένα, ακόμα έχω όρεξη να κάνω ένα σωρό πράγματα, αλλα το όλο κονσεπτ με τον &/&/€@@ κορωνοιο, έχω παχύνει, έχω χωρίσει, άγχος και ιδεοληψίες συνέχεια, δεν ξέρω, δεν θέλω να είναι αυτή η ζωή μου. Δεν θέλω να ξεκινήσω αντικαταθλιπτικά από τα 22 μου. Σε παρέα ήμουν και είμαι ακόμα η ψυχή της παρέας, αλλα στο σπίτι μόνος μ με ζώνουν οι σκέψεις. Πιστεύετε ότι η ψυχοθεραπεία από μόνη της μπορεί να με βοηθήσει; Να πω ότι δεν έχω γενικά ψυχαναγκασμους και τελετουργικά, οι ιδεοληψίες και το άγχος είναι που υπαρχουν πολύ έντονα. Απλά θέλω να γίνουν όλα όπως μέχρι και πέρσι καλοκαίρι. Δεν ζητάω πολλά. Τώρα είμαι στο πατρικό μου για διακοπές και εδώ δεν αγχώνομαι ποτε. Αλλα ξέρω μόλις πάω πίσω στην φοιτητική πόλη θα έχω το ίδιο θέμα. Παλιά αγαπούσα την μοναξιά μου στο σπίτι μου. Να κάτσω χαλαρά μόνος μου. Πλέον αν δεν είμαι συνεχώς με παρέα δεν γίνεται δουλειά. Θέλω να το παλέψω και να το ξεπεράσω. Επίσης ξέρω πως θα πρεπε πρώτος απ όλους εγώ να εμπιστεύομαι έναν γιατρό σε μια συνταγή. Αλλα δεν θέλω να πάρω φάρμακο παρα μόνο σαν τελευταία επιλογή. Πιστεύετε ότι μπορώ να το ξεπεράσω μόνο με ψυχοθεραπεία ή η φαρμακοθεραπεία είναι μονόδρομος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Θα σου πω την γνώμη μου σαν μεγαλύτερος ηλικιακά και έχοντας ιψδ.αγωγη χρειάζεται ένας άνθρωπος που τα συμπτώματα της πάθησης που έχει,τον εμποδίζουν να είναι λειτουργικός στην καθημερινότητα του,και γενικότερα στην ζωή του.επισης να ξέρεις ότι τα φάρμακα που δίνονται για την ιψδ έχουν παρενέργειες και συνήθως για να έχει αποτέλεσμα ένα αντικαταθλιπτικο δίνεται συνήθως στην μέγιστη δόση.οι περισσότεροι ασθενείς κόβουν τα αντικαταθλιπτικά είτε επειδή τους ενοχλούν τα συμπτώματα, είτε επειδή δεν έχουν την υπομονή να ανεβάσουν σιγά σιγά την δόση του φαρμάκου,με την καθοδήγηση του γιατρού πάντα, ώστε να βρουν την αποτελεσματική δόση για την θεραπεία τους.

Similar Threads

  1. Καταλληλη διατροφη για το αγχος!!
    By andreas86 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 36
    Last Post: 19-09-2016, 00:21
  2. Υπαρχει καταλληλη ηλικια?
    By algofren in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2016, 19:04
  3. Δεν βρησκω την καταλληλη
    By sfinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 22-08-2015, 23:40
  4. καταλληλη προστασια
    By alexis20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 28-05-2013, 13:01
  5. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •