Είναι ΚΑΙ αυτό ψυχαναγκασμός?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15

    Είναι ΚΑΙ αυτό ψυχαναγκασμός?

    Το 2015, από φόβο αμαρτίας και υγείας έκανα υπόσχεση στον Θεό ότι δεν θα ξανακάπνιζα και ζήτησα αδιευκρίνιστη τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης, για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να καπνίζει. Είχα προσπαθήσει και χωρίς την υπόσχεση να το κόψω αλλά δεν τα κατάφερα. Το έκοβα για πολυ λίγο, αγόραζα πακέτα, κάπνιζα 2-3, μετάνιωνα και πέταγα τα πακέτα. Οπότε σκέφτηκα με την υπόσχεση θα τα καταφέρω. Κατάφερα να το κόψω για σύντομο χρονικό διάστημα αλλά ξεκίνησα πάλι να καπνίζω με λίγες τύψεις.

    Το 2016, έκανα μαύρο και άρχισε να βρέχει και φοβόμουν μήπως προκάλεσα την οργή του Θεού όχι μόνο από άποψη υπόσχεσης αλλά και από άποψη του μαύρου. ΙΣΩΣ σκέφτηκα/είπα βιαστικά από φόβο ότι δεν θα ξανακαπνίσω. Μερικές μέρες αργότερα ξαναέκανα μαύρο παρόλο που φοβόμουν λόγω του Θεού. Άρχισα πάλι να φοβάμαι και τότε αποφάσισα να κάνω μια κάπως, ίσως πιο επίσημη υπόσχεση σχετικά με το ότι δεν θα ξανακάπνιζα και πάλι ζητήθηκε τιμωρία αδιευκρίνιστη σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης. Λογικά, ο φόβος του μαύρου επειδή είχα πει πριν λίγες μέρες ότι δεν θα το ξαναέκανα, ο φόβος μην φανεί σαν κοροιδεία, με έκαναν να ζητήσω μια δεύτερη (ή τρίτη) ευκαιρία αποδεικνύοντας το με μια πιο επίσημη (ίσως) υπόσχεση. Για αυτό και την ξαναέκανα. Κατάφερα έτσι να κόψω μια και καλή το κάπνισμα (κάπνισα αργότερα πολυ λίγο περιστασιακα).

    Το 2018, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το ίδιο κόλπο της υπόσχεσης στον Θεό για να αντιμετωπίσω τις ψυχαναγκαστικές τελετουργίες που με διέταζε να κάνω ο ψυχαναγκασμός μου. Όπως κατάφερα να κόψω το κάπνισμα (με τον φόβο της τιμωρίας) έτσι κατάφερα να κόψω και τους ψυχαναγκαστικούς ελέγχους σε πόρτα, θερμοσίφωνα κλπ κλπ. Μου έτρωγαν χρόνο και μου προκαλούσαν άγχος. Οπότε έτσι κατάφερα να κόψω και αυτούς τους ψυχαναγκασμούς. Εκείνη την περίοδο, το μυαλό μου δημιούργησε έναν φόβο μιας συγκεκριμένης φρικτής τιμωρίας από τον Θεό. Ήταν δηλαδή ένας φόβος/ίδεα που υπήρχε στο κεφάλι μου και κατασκευάσητκε από τον ψυχαναγκασμό μου.

    Το 2019, άρχισα να αισθάνομαι πολύ καλύτερα με αυτό το θέμα και βοήθησε πολύ η εξομολόγηση και διαβάζοντας παρα πανω για τον Χριστό. Τότε μου ξανα ήρθε η επιθυμία του καπνίσματος αλλά ο ψυχαναγκασμός δεν με άφηνε να καπνίσω και μιας και το 2016 είχα ζητήσει αδιευκρίνιστη τιμωρία για το σπάσιμος της υπόσχεσης του καπνίσματος, ο ψυχαχναγκασμός με φόβιζε με την ιδέα αυτής της συγκεκριμένης φρικτής αλλά και παράλογης τιμωρίας που κατασκεύασε. Κατάφερα να διαχωρίσω την υπόσχεση του καπνίσματος από αυτό τον παράλογο, ψυχαναγκαστικό φόβο. Πολυ απλά, όταν έκανα την υπόσχεση του καπνίσματος (2015 και 2016) αυτη η ίδεα/φόβος της φρικτής τιμωρίας δεν είχε εμφανιστεί. Εμφανίστηκε το 2018, δηλαδή πολύ πιο μέτα την υπόσχεση του καπνίσματος. έτσι, κατάφερα να τα διαχωρίσω και να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν κινδυνεύει να τιμωρηθεί. Έτσι, επειδή ήθελα με το κάπνισμα να κλείσω μια και καλή την ιστορία της ΙΨΔ, κάπνισα πολύ λίγα κανονικά τσιγάρα, περιστασιακά, δηλαδή νόμιζα πως αγνοώντας τον ψυχαναγκασμό και καπνίζοντας θα αισθανόμουν ελεύθερος ξανα.


    Έχω χάσει σχεδόν όλη μου την πίστη στον Χριστό και ο Χριστιανισμός έπαψε να μου βγάζει νόημα. Έτσι, βρήκε πάτημα η ΙΨΔ και άρχισε να μου λέει για Θεούς που μπορεί να είναι από άλλη θρησκεία ή μπορεί να μην αναφέρονται σε άλλη θρησκεία. Ανησυχώ μήπως την υπόσχεση με το κάπνισμα την δέχτηκαν άλλοι Θεοί. Μιας και ζήτησα αδιευκρίνιστη τιμωρία για το σπάσιμο της υπόσχεσης του καπνίσματος, αν οι Θεοί θεώρησαν ότι η ιδέα της φριχτής τιμωρίας που κατασκεύασε το μυαλό μου, είναι καλή ιδέα τιμωρίας? Το θέμα είναι ότι αν αυτη η ιδέα τιμωρίας εμφανίζοταν ΠΡΙΝ την υπόσχεση, πιθανότατα δεν θα την έκανα. Απλά, εμφανίστηκε ΠΟΛΥ πιο μετά την υπόσχεση και ανησυχώ μήπως οι Θεοί θεώρησαν ότι είναι καλή ιδέα τιμωρίας. Παρόλα αυτά. Παλιότερα, πριν ξανακαπνίσω, προσευχήθηκα στον Χριστιανικό Θεό (ή ίσως στους Θεούς αν με άκουγαν αντί για Αυτόν) και ζήτησα να ακυρωθούν όλες οι ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις και προσευχήθηκα πολλές φορές ότι δεν θέλω να τιμωρηθώ.

    Ήθελα να σας ρωτήσω. Κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου ότι οι υποσχέσεις από το 2018 και μετά, που ήταν υποσχέσεις για τους ψυχαναγκασμούς, ήταν ανούσιες υποσχέσεις εξαιτίας της ΙΨΔ. Τί γίνεται όμως, με τις υποσχέσεις του καπνίσματος? Ισχύει το ίδιο? Το ρωτάω και το ξαναρωτάω επειδή όταν έκανα τις υποσχέσεις του καπνίσματος, ήταν ΠΡΙΝ εμφανιστούν οι ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις με τους ψυχαναγκασμούς. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν για τις υποσχέσεις του καπνίσματος μπορώ να δικαιολογηθώ λόγω της ΙΨΔ ή όχι.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Εγώ καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις την υπόσχεση ως ΙΨΔ ώστε να μπορέσεις να καπνίσεις.
    Αφού το έκοψες τώρα, ποιος ο λόγος να το αρχίσεις πάλι;
    Συγνώμη αν κάνω λάθος. Διόρθωσε με
    Last edited by marageorg; 23-04-2021 at 19:09.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15
    οχι οχι δεν τολμω να καπνισω. απλα ανησυχώ επειδή σε περίοδο που είχα έναν πολυ συγκεκριμένο φόβο τιμωρίας από τον Θεό, κάπνισα πολυ λίγο κυρίως για να νιώσω ελεύθερος άνθρωπος.

    Δεν με αποσχολεί τόσο η υπόσχεση (ειτε ιεναι ιψδ ειτε οχι) αλλά με ανησυχεί που όταν την έκανα, ζήτησα τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης. Όταν την έκανα την υπόσχεση, ο φόβος μιας πολυ συγκεκριμένης και κακιάς τιμωρίας ΔΕΝ είχε εμφανίστει ακόμη για αυτο και έκανα την υπόσχεση. Ο φόβος της συγκεκριμένης τιμωρίας εμφανιστηκέ πολυ πιο μετα (για άλλους λόγους). Και τώρα ανησυχω μήπως οι Θεοί θεώρησαν ότι αυτή η συγκεκριμένη κακια τιμωρία (που κατασκεύασε το ΙΨΔ μου ΠΟΛΥ πιο μετα την υπόσχεση), μήπως θεώρησαν ότι είναι καλη ιδέα τιμωρίας για την υπόσχεση. Είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση.


    Θα πω ενα απλο παράδειγμα για να γίνω κατανοήτος.

    Κάποιος κάνει υπόσχεση ότι δεν θα ξανακαπνίσει και ζητάει μια αδιευκρίνιστη τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης.

    Μετά από 2 χρόνια, η ΙΨΔ του, κατασκευάζει έναν φόβο τιμωρίας από τους Θεούς (που δεν έχει σχεση με το κάπνισμα). Αυτή η τιμωρία έχει να κάνει με την τύφλωση. (παράδειγμα λέω). Μια μέρα, ενώ έχει αυτό τον φόβο, δεν αντέχει και καπνίζει. Τώρα φοβάται μήπως οι Θεοί θεώρησαν οτι η τύφλωση ειναι καλη τιμωρία επειδή κάπνισε. Αν τον φόβο της τύφλωσης τον είχε ΠΡΙΝ κάνει την υπόσχεση, πιθανότατα δεν θα έκανε την υπόσχεση. Τώρα απλα ανησυχεί που κάπνισε σε περίοδο που ο φόβος του ήταν η τύφλωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εγώ είμαι πιστός, αλλά δεν θα σε τιμωρήσει ο Θεός, την τιμωρία σου την προκαλεί το μυαλό σου. Όλα αυτά είναι ψυχαναγκαστικά, άλλοι με αυτήν την διαταραχή σκέφτονται βλασφημίες, άλλοι νομίζουν ακόμα και ότι έχουν καταληφθεί από δαιμόνια, και τίποτα δεν ισχύει τελικά

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15
    To θέμα είναι οτι αν φύγω από το πλαίσιο του Χριστιανισμού τί γινεται?


    Αν οι Θεοί (είτε ειναι από άλλη θρησκεία είτε δεν αναφέρονται σε άλλη θρησκεια) είναι πολυ αυστηροί και δεν τους νοιαζει η ΙΨΔ τί γινεται?


    Επίσης, ξέρω ότι ο φόβος αυτης της τιμωρίας είναι κατασκεύασμα της ΙΨΔ. Τί γίνεται όμως με την υπόσχεση?

Similar Threads

  1. Τι ειναι αυτο??
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2020, 02:17
  2. Sos,τι είναι αυτό;
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 11-01-2020, 01:54
  3. Τι είναι αυτό?
    By Γιάννης Βάγιας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 24-07-2019, 17:53
  4. είναι ψυχαναγκασμός ;
    By troxia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-11-2015, 22:24
  5. τι ειναι ψυχαναγκασμός?
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2011, 14:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •