Πατερας και ναρκωτικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Καλημερα σε ολους σας,

    Ξέχασα να αναφέρω (λογικά το έχω αναφέρει ήδη αλλά αξίζει να σημειωθεί). Ο πατέρας μου στα 22 του χρόνια άρχισε τα ναρκωτικά. Όταν γνωρίστηκε με την μητέρα μου ήταν ακόμα χρήστης, παρ'όλα αυτά του έδωσε μια ευκαιρία να φτιάξουν οικογένεια. Όταν εγώ γεννήθηκα ό,τι λέφτα έβγαζε ο πατέρας μου από την δουλειά του τα σπαταλούσε σε τζόγο. Η μαμά μου έχει περάσει άσχημα πράγματα με αυτόν και το αντιλαμβάνομαι πλήρως. Σε μια φάση της ζωης μου όταν παρατησαμε τον πατερα μου δεν ειχαμε σπιτι να μεινουμε επι 7 μηνες. Ωστόσο, η μητερα μου αφηνε τον πατερα μου να με βλεπει (οταν καταφεραμε και βρηκαμε σπιτι) γιατι δεν ηθελε να μου στερησει την επικοινωνια με τον πατερα μου (παντα υπο την επιτηρηση της). Προσπαθουσε να με προστατεψει αλλα με αφηνε να τον βλεπω φυσικα όταν η ιδια ηταν σιγουρη οτι ο πατερας μου δεν ηταν υπο την επιρροια ναρκωτικων. Όταν βρήκε άλλη γυναικά σταμάτησε τα ναρκωτικά μέχρι πέρσυ που αυτός έφαγε κέρατο και ξανα άρχισε τα ίδια. Το θεμα ειναι οτι δεν θυμαμαι καμια στιγμη στην ζωη μου ο πατερας μου να δινει διατροφη ή εστω χαρτζιλικι. Φυσικα, οταν μου εστειλε μηνυμα τωρα προσφατα (εξου και ο λογος που εγραψα σε αυτο το φορουμ), δεν ηξερα οντως τον λογο που ηθελε επικοινωνια μαζι μου. Αλλα ξεχασα να αναφερω οτι μου εστειλε και φωνητικο ζητωντας μου τον αριθμο μου. Απο εκει συνειδητοποιησα και η ιδια οτι οντως ο πατερας μου ηταν αρρωστος, ακουγοταν παρα πολυ περιεργα. Οπότε δεν ειναι απλα λογια του αερα. Ειμαι πλεον σιγουρη οτι δεν ειναι καλα. Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να τον δω στην κατασταση που ειναι τωρα αν και μεσα μου θελω να τον δω, αλλα τον εχω μπλοκαρει ηδη και η συζητηση που ειχαμε μεσω μηνυματων δεν ηταν πολυ καλη. Οποτε σκεφτομαι να τον ξεμπλοκαρω και να δω πως θα παει. Φυσικα, συμφωνω με την Sonia για το θεμα περι οριων. ΠΟΤΕ δεν θα εδινα λεφτα σε εναν αρρωστο ανθρωπο γιατι ετσι τον βοηθαω να γινει χειροτερα. Η μαμα μου φοβαται πολυ για το γεγονος οτι μπορει να μπλεξω και εγω με ναρκωτικα οποτε δεν θελω να κανω αυτη την συζητηση μαζι της. Θα τον ξεμπλοκαρω και θα περιμενω απο αυτον μηνυμα μαλλον...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by karga View Post
    Καλημερα σε ολους σας,

    Ξέχασα να αναφέρω (λογικά το έχω αναφέρει ήδη αλλά αξίζει να σημειωθεί). Ο πατέρας μου στα 22 του χρόνια άρχισε τα ναρκωτικά. Όταν γνωρίστηκε με την μητέρα μου ήταν ακόμα χρήστης, παρ'όλα αυτά του έδωσε μια ευκαιρία να φτιάξουν οικογένεια. Όταν εγώ γεννήθηκα ό,τι λέφτα έβγαζε ο πατέρας μου από την δουλειά του τα σπαταλούσε σε τζόγο. Η μαμά μου έχει περάσει άσχημα πράγματα με αυτόν και το αντιλαμβάνομαι πλήρως. Σε μια φάση της ζωης μου όταν παρατησαμε τον πατερα μου δεν ειχαμε σπιτι να μεινουμε επι 7 μηνες. Ωστόσο, η μητερα μου αφηνε τον πατερα μου να με βλεπει (οταν καταφεραμε και βρηκαμε σπιτι) γιατι δεν ηθελε να μου στερησει την επικοινωνια με τον πατερα μου (παντα υπο την επιτηρηση της). Προσπαθουσε να με προστατεψει αλλα με αφηνε να τον βλεπω φυσικα όταν η ιδια ηταν σιγουρη οτι ο πατερας μου δεν ηταν υπο την επιρροια ναρκωτικων. Όταν βρήκε άλλη γυναικά σταμάτησε τα ναρκωτικά μέχρι πέρσυ που αυτός έφαγε κέρατο και ξανα άρχισε τα ίδια. Το θεμα ειναι οτι δεν θυμαμαι καμια στιγμη στην ζωη μου ο πατερας μου να δινει διατροφη ή εστω χαρτζιλικι. Φυσικα, οταν μου εστειλε μηνυμα τωρα προσφατα (εξου και ο λογος που εγραψα σε αυτο το φορουμ), δεν ηξερα οντως τον λογο που ηθελε επικοινωνια μαζι μου. Αλλα ξεχασα να αναφερω οτι μου εστειλε και φωνητικο ζητωντας μου τον αριθμο μου. Απο εκει συνειδητοποιησα και η ιδια οτι οντως ο πατερας μου ηταν αρρωστος, ακουγοταν παρα πολυ περιεργα. Οπότε δεν ειναι απλα λογια του αερα. Ειμαι πλεον σιγουρη οτι δεν ειναι καλα. Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι να τον δω στην κατασταση που ειναι τωρα αν και μεσα μου θελω να τον δω, αλλα τον εχω μπλοκαρει ηδη και η συζητηση που ειχαμε μεσω μηνυματων δεν ηταν πολυ καλη. Οποτε σκεφτομαι να τον ξεμπλοκαρω και να δω πως θα παει. Φυσικα, συμφωνω με την Sonia για το θεμα περι οριων. ΠΟΤΕ δεν θα εδινα λεφτα σε εναν αρρωστο ανθρωπο γιατι ετσι τον βοηθαω να γινει χειροτερα. Η μαμα μου φοβαται πολυ για το γεγονος οτι μπορει να μπλεξω και εγω με ναρκωτικα οποτε δεν θελω να κανω αυτη την συζητηση μαζι της. Θα τον ξεμπλοκαρω και θα περιμενω απο αυτον μηνυμα μαλλον...

    Εδω εισαι πολυ λαθος και σου μιλαω καθαρα σαν μητερα .
    Ολοι οι γονεις φοβομαστε το οτιδηποτε ασχημο για τα παιδια μας .Ειδικα αν η μητερα σου εχει περασει τοσα εξαιτίας του και σε μεγαλωσε τοσο δυσκολα και φοβουμενη παντα αυτη την απειλη .Δεν υπαρχει γονιος που να μην φοβαται πως το παιδι του πανω στις ανησυχίες του και στους πειραματισμους του μπει σε αυτο το τρυπακι.Ενα περισσοτερο η δικη σου που εχεις άμεση επιρροη και μαλιστα απο τον ιδιο ανθρωπο που σε γεννησε ..
    Αυτο ομως δεν παει να πει οτι σηκωνουμε τοιχος στα παιδια μας και δεν δεχομαστε καμια συζητηση ειδικα οταν αφορουν προσωπικες τους αναγκες .
    Στις δυσκολες περιπτωσεις τους συμμάχους μας δεν τους παραγκωνιζουμε ,γιατι ξερεις οτι η ήττα θα ερθει πιο ευκολα και σιγουρα θα ειναι πιο οδυνηρή

    Δεν υπαρχει μεγαλυτερο λαθος απο αυτο να το ξερεις .

    Τα ορια θα τα βαλεις εσυ οκ, αλλα δυστηχως δεν εισαι σε φαση ακομα να ξερεις ποτε θα μπουν σε αυτες τις περιπτωσεις .
    Δεν μιλαμε για ενα απλο θεμα .Μιλαμε για ατομο που κανει χρηση και μπορει να ειναι άκρως χειριστικος και να σε παρασυρει χωρις να το καταλαβεις πατωντας πανω στις ευασθισιες σου .
    Γιατι εχεις ευαισθησιες και φαινονται απο τον τροπο γραφης σου και σκεψης ...

    Γι αυτο πρεπει η μητερα σου να ειναι γνώστης ολης αυτης της καταστασης .Μπορει να καταλαβει ανετα εναν ανθρωπο ποτε ειναι κατω απο την επήρεια ουσιων ακομα και απο την ομιλια του ..

    Κανε κινήσεις και εχε την διπλα σου και μην φοβασαι να την ρωτάς οτιδηποτε σου φαινεται παραξενο στην συμπεριφορά του .
    Και κρατα την επιλογη των συναντησεων αυστηρα δικη σου για το ποτε θα γινει .
    Μην του δινεις ελευθερη προσβαση πουθενα και να το ξεκαθαρισεις αυτο στον πατερα σου ..Σκεψου μια δικη σου στιγμη αδυναμιας, τι δυναμη δινει στα δικα του χερια .Αυτο δεν μπορεις να το ελεξεις ακόμα εσυ .
    Εμπειρια χρειάζεται ολο αυτο την οποια στην προκειμενη φαση την εχει μονο η μητερα σου .
    Στις δύσκολες μάχες μας τους συμμάχους μας δεν τους παραγγωνιζουμε γιατι τοτε η ήττα μας θα έρθει και πιο γρήγορα και θα ειναι και πιο οδυνηρή.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    karga,
    Το οικονομικό είναι φυσικά πολύ βασικό πράγμα, αλλά δεν μιλάω για αυτό. Μιλάω για το ότι πρέπει να είσαι πάρα πολύ θωρακισμένος ψυχολογικά για να μη σε παρασύρει στη δίνη του προβλήματος. Ούτε οι εξαρτημένοι είναι άνθρωποι που σώνει και καλά είναι σε άθλια κατάσταση και κοιμούνται στα παγκάκια ή ξερνοβολάνε στο δρόμο από το αλκοόλ. Έχει από πίσω του μία ολόκληρη ψυχοπαθολογία όλο αυτό. Το θέμα είναι ότι αν δεν είσαι ξεκάθαρος με ποιο ρόλο πας να επικοινωνήσεις μαζί του και τι ανάγκες θες να καλύψεις με την επικοινωνία, κινδυνεύεις να μπλεχτείς σε ένα ατελείωτο γαϊτανάκι συναισθημάτων αλλά και πρακτικών ζητημάτων που μπορεί να σε καταστρέψουν και ψυχολογικά και πρακτικά.
    Edit: Ούτε φυσικά εννοώ ότι θα αρχίσεις τα ναρκωτικά.

    Δηλαδή άλλη η νοοτροπία έχω αποξενωθεί με τον πατέρα μου τόσα χρόνια, μου έχει λείψει η αγκαλιά του, οι συζητήσεις που κάναμε, θα ήθελα να τον έχω στη ζωή μου σαν στήριγμα και να δω αν μπορούμε να κάνουμε μία νέα αρχή, με έχει προσεγγίσει με ευαισθησία και ενδιαφέρον, ποτέ δεν προσπάθησε να κάνει τα προβλήματά του φορτίο δικό μου κι άλλη ή νοοτροπία τόσα χρόνια ο πατέρας μου δεν με στήριξε, ήταν απομακρυσμένος, έμαθα ότι έχει θέμα με τα ναρκωτικά και φοβάμαι μη πεθάνει στους δρόμους πριν τον δω και νοιώθω οίκτο και/ή την ανάγκη να τον προστατέψω για αυτά που περνάει. Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δηλαδή άλλη η νοοτροπία έχω αποξενωθεί με τον πατέρα μου τόσα χρόνια, μου έχει λείψει η αγκαλιά του, οι συζητήσεις που κάναμε, θα ήθελα να τον έχω στη ζωή μου σαν στήριγμα και να δω αν μπορούμε να κάνουμε μία νέα αρχή, με έχει προσεγγίσει με ευαισθησία και ενδιαφέρον, ποτέ δεν προσπάθησε να κάνει τα προβλήματά του φορτίο δικό μου κι άλλη ή νοοτροπία τόσα χρόνια ο πατέρας μου δεν με στήριξε, ήταν απομακρυσμένος, έμαθα ότι έχει θέμα με τα ναρκωτικά και φοβάμαι μη πεθάνει στους δρόμους πριν τον δω και νοιώθω οίκτο και/ή την ανάγκη να τον προστατέψω για αυτά που περνάει. Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω;
    Νομίζω το δεύτερο που είπες για το ότι φοβάμαι μην πεθάνει στους δρόμους κλπ. έρχεται πιο κοντά στο συναίσθημα που βιώνω αυτή την στιγμή. Φυσικά, υπήρχαν πολλές φορές που είχα επικοινωνία με τον πατέρα μου, περνούσαμε καλά, είχαμε ωραίες στιγμές να θυμόμαστε, αλλά όλα αυτά πλέον μου είναι κάπως θολά όταν ξέρω το παρελθόν του.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    αμα θες, πες μας τι ναρκωτικα περνει. δεν εχουν ολα την ιδια βαρυτητα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16
    Τι να σου πω δεν γνωρίζω... Η μητερα μου ειχε αναφερει ηρωινη. Αλλα τι σημασια εχει το τι ναρκωτικα παίρνει, το θεμα ειναι οτι ειχε παει 3 φορες για αποτοξίνωση και παλι ξανα επεσε στην παγιδα. Αρα καταλαβαινεις για τι ανθρωπο μιλαμε

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    karga, κοπελα μου , ειναι νομιζω δεδομεν για αυτο καιδεν στο γραφω συνεχως - οτι πανω απο ολους κι απο ολα θα πρεπει να εχειςστο νουσου ττην δικη σου υγεια,τη δικη σου σταδιοδρομια ειτε επαγκελματικη ειτε γενικοτερη.
    Εκει που λιγο μπερδευομαι ειναι οτι διαβαζω στα μηνυματα κι τα δικα σου κι αλλων πως ο πατερας σου επιδιωκει να συναντηθειτε για να σου παρει χρηματα,αυτο ειναι συγουρο?στο ειπε ο ιδιος μεε εμεσο τροπο? το νομιζει η μητερα σου ?, η της το ειπε ο ιδιος και μετα ημητερα σου εσενα? Διοτις ειναι πολυ κριμας να υπαρχει τετοιο συμπερασμα χωρις καποιο στοιχειο, τα καταλαβαινεις φανταζομαι? ετσι? Απο την αλλη δεν μπορει να μην τον κρινω προσωπικα τουλαχιστον για το οτι απο τοτε που χωρησατε δεν σε εχει επησκευτει οπως θα επρεπε!! ειναι μεγα λαθος του που δεν εχει συμετεχει οικονομικα ειδικα εκεινες τις δυσκολες εποχες! και μονο νομικα! αλλα και ηθικα! ειναι λαθος του.
    Διοτις και αλλοι υπηρξαμε χρηστες ηρωινης! αλλα δεν εκανα πωτες οικογενεια συνειδητα για τους λογους οτι φοβομουν μην υπαρξη η αποφραδα εκεινη μερα οπου μπορει το δικο μου παιδι να νιωθει ετσι για μενα! και οχι οικονομικα, διοτις μπορει να μην ειμαι πλουσιος αλλα ειτε σηζουσα με καποια κοπελλα ειτε υπηρξαν καποια εκτατα θεματα υγειας! ειτε ακομα εκτρωσεις, ολα τα πληρωνα εγω! αλλα την απουσια καιτην ενδεχομενη λαθος συμπερηφορα μου ,δεν θα μπορουσα να την αντεξω!
    Επισης θελω να ξες οτι οταν καποιος ειναι εξαρτημενος απο ια ουσια ,ειδικα οπως η ηρωινη, μπορει να καταστρεφει την υγεια του, να παθαινει προβληματα ισοροποιας στην διεργασια των νευροδιαβηβαστων,αλλα δεν ειναι παραισθησιωγονες ουσιες ωστε να παθει καποια σχιζοφρενεια η να εχει παραισθησεις, μονο η ευεξια ειναι ουσιαστικα που μεταλασετε στο μυαλο του.Αρα ουτε κινδηνευεις να σου επητεθει!, εαν βεβαια δεν υπαχει καποιο ιστορικο βιας, ουτε εχεις φοβους να σου κανει καποιο αλλο κακο! , Ποσο μαλον αυτο το ανατριχιαστηκο οπου διαβασα! οτι θα παρασυρει την ιδια του την κορη σε αυτην την αρρωστια!! την ιδια του την κορη δλδ να την "βαλει"μεσα στη κολαση οπου ο ιδιος γνωριζει !Πρεπει να ειναι "ΤΕΡΑΣ" και οχι πατερας για να κανει κατι τετοιο.
    Η μητερα σου σε ολα αυτα νομιζει οτι δεν φερνει καμια ευθινη? ηταν δλδ μικρη ,αθωα και παρασυρθει απο εναν τοσο τρανο "ηθοποιο" που την καταφεραι να κανουν οικογενεια χωρις αυτη να φταιει εστω και λιγο ε? Αχ μικρη μου, δεν πρεπει να "μπαινω" και ειδη αρκετα μπηκα στα οικογενειακα σου, αλλα πιστεψεμαι, ο μονος απολυτα αθωος σε ολη την φαση εισαι εσυ!! Η μαμασου σε αγαπαει,θελει το καλο σου και προσπαθει να σε προστατευει απο τα παντα!ομως εχει ευθηνες κι ισως οι τυψεις ,δεν την αφηνουν να ειναι αντικοιμενικη, απεναντιας την κανουν επιθετικη.
    Ευχομαι να κρατησεις τον ευαισθητο χαρακτηρα σου, δεν ειναι αναγκη να το αλλαξεις αυτο για να γινεις ασφαλες! απεναντιας ειναι αρετη αυτο που εχεις σε βοηθαει να αντηληφθεις τα πραγματα πιο ομορφα!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    [QUOTE=Sonia;1158531]Καλημέρα.





    Ήδη με τον τρόπο που μιλάς έχεις πέσει στην παγίδα να βρίσκεις ελαφρυντικά και δικαιολογίες και είσαι έτοιμη να σε χειριστεί και να την πατήσεις. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και τις λούζεται. Δεν τον έριξε μωρέ τον καημένο το κέρατο στα ναρκωτικά ούτε ήταν ο Ερμής ανάδρομος και χρωστάει. Ο ίδιος φταίει.

    Και από ότι λες, για πολύ πολύ καιρό δεν είχε επικοινωνήσει μαζί σου. Τώρα το θυμήθηκε ξαφνικά για να σου ζητήσει έμμεσα λεφτά. Δηλαδή πατάει στο συναίσθημα για ιδιοτελές συμφέρον.

    Είναι μεγάλη παγίδα να προσπαθήσεις να τον βοηθήσεις όσο δεν θέλει ο ίδιος να βοηθήσει τον εαυτό του. Θα κάνεις μία τρύπα στο νερό. Οι εξαρτήσεις δεν ξεπερνιούνται αν δεν το θέλει και δεν το πάρει για τα καλά απόφαση ο ίδιος ο εξαρτημένος. Δεν έχεις καμία υποχρέωση να τον βοηθήσεις. Ίσα ίσα αυτός είχε υποχρέωση να είναι σωστός και να σου σταθεί σαν πατέρας και δεν το έκανε.

    Τα όριά σου και τον εαυτό σου θα τον σέβεσαι και θα τον προστατεύεις πάνω από όλα και δεν θα πέφτεις θύμα χειρισμών και συναισθηματικών εκβιασμών.
    Και φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ναρκωτικά και τα κόβουν. Αλλά από αυτούς εξαρτάται.

    Εσύ θεωρείς τον πατέρα της καλοπροαίρετο αυτή τη στιγμή, που ξαφνικά τη θυμήθηκε για να της ζητήσει έμμεσα λεφτά;Παρα το οτι η ιδια η θεματοθετης πουθενα δεν γραφει κατι τετοιο! παα μονο το αναφαιρει ως μια αρνητικη φανταστικη υποθεση!!
    Ενω ειναι φανερη η αγνοια σου γυρο απο τις εξαρτησεις ειδικα των ναρκωτικων,τολμας να δινεις και συμβουλες οικογενειακης λειτουργου! με το να προτρεπεις μια κορη να απομακρηνθει και να ξεγραψει τον πατερας της οπου ειναι πασχον απο χρονοια υποτροποιαζουσα νοσος. Ποσο ευαισθητη πρεπει να εισαι Σονια ε?
    Οσο για αυτα τα "ομορφα "λογια που λες σε εμενα, εννοειτε δεν με αγγιζουν καν, διοτις εχω φαει στην μαπα ,τοσα χρονια πολλους ρατσηστες! πιο βαρβατους απο εσενα, αρα δεν με τρομαζει το κοινωνικο σου μισος προς την συγκεκριμενη κοινωνικη ομαδα,αυτο που εχω καταλαβει με τα χρονια ειναι οτι εσεις εχετε το προβλημα, εσεις που εχετε το κομλεξ!
    Αρα εμενα δεν με ενοχλεις. Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι μιλας με τοσο προσβλητικα λογια για εναν πατερα ,της karga τον μπαμπα, οπου χωρις να γνωριζεις τι εχει περασει στην ζωη του ο ανθρωπος! κανεις την διαγνωση σου προσβαλωντας τον με τον χειροτερο τροπο.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    γεια σου,ειμαι πρωην χρήστης τώρα ούτε καπνίζω...επερνα ηρωίνη όσο πίστευα ότι μπορούσα να την ελέγχω..όταν τα πραγματα έγιναν επικυνδινα για μένα την έκοψα..δεν ήταν ούτε δύσκολο αλλά ούτε και εύκολο...δύσκολο ενοω με την ενοια ότι για κάποιους ανθρώπους είναι το δυσκολότερο πράγμα που έκαναν στην ζωή τους ενώ για κάποιους άλλους το δυσκολότερο πράγμα που ΔΕΝ έκαναν!επειδή λοιπόν τους ξέρω καλά αυτούς τους ανθρώπους θα σου πω ένα πράγμα..ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.αν σου λέει κάτι για τον πατέρα σου σίγουρα τον ξέρει καλύτερα από εμάς εδώ και απορώ γιατί για ένα τόσο σημαντικό πράγμα εμπιστεύεσαι εμάς τους ξένους και όχι αυτήν!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by karga View Post
    Τι να σου πω δεν γνωρίζω... ειχε παει 3 φορες για αποτοξίνωση και παλι ξανα επεσε στην παγιδα. Αρα καταλαβαινεις για τι ανθρωπο μιλαμε
    οι ανθρωποι που περνουν σκληρα ναρκωτικα εχουν παντα ψυχολογικα προβληματα.σκεψου οτι ολοι μας εχουμε προσβαση σε αυτα, αλλα λιγοι περνουν τετοια συστηματικα.
    υπαρχουν και τα νομιμα ναρκωτικα οπως το αλκοολ, το κρατος απαγορευει την δημοσια μαθη αλλα στο σπιτι σου μπορεις να πινεις οσο θελεις και βεβαια το τσιγαρο που οσο και να λες στους περισσοτερους καπνιστες οτι καταστρεφουν την υγεια τους δεν χαμπαριαζουν τιποτα και στο τελος πολλοιφευγουν απο αυτο.

    θελω να πω οτι δεν πρεπει να εισαι αυστηρη με τον πατερα σου, αυτος ειναι απλα ενας απο τους πολλους που καταστρεφουν την ζωη τους με καποιον εθισμο. ανθρωποι σαν τον μπαμπα σου υπαρχουν παρα πολλοι ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΙ.
    δηλαδη αυτου του ετυχε να μπλεξει με την ηρωινη αλλα ειναι απλα ενας απο τους πολλους που δεν μπορουν να καταπολεμησουν τον εθισμο τους.
    τωρα σχετικα με τις σχεσεις σου μαζι του, πιστευω οτι πρεπει να μην τον πληγωνεις δειχνοντας του αδιαφορια αλλα να επικοινωνεις μαζι του.
    η μητερα σου αμα θελει να μην τον ξαναδει, ειναι δικο της θεμα. για αυτην ειναι απλα ενας αποτυχημενος συζυγος και πατερας του παιδιου της. εκει τελειωνει η σχεση της μαζι του αλλα για εσενα ειναι εντελως διαφορετικη η σχεση σου μαζι του. αυτο η μητερα σου δεν το εχει καταλαβει για αυτο σου εχει πει να μην ασχολησαι μαζι του

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by karga View Post
    Νομίζω το δεύτερο που είπες για το ότι φοβάμαι μην πεθάνει στους δρόμους κλπ. έρχεται πιο κοντά στο συναίσθημα που βιώνω αυτή την στιγμή. Φυσικά, υπήρχαν πολλές φορές που είχα επικοινωνία με τον πατέρα μου, περνούσαμε καλά, είχαμε ωραίες στιγμές να θυμόμαστε, αλλά όλα αυτά πλέον μου είναι κάπως θολά όταν ξέρω το παρελθόν του.
    Προσωπικά θα σου έλεγα να μη κάνεις βιαστικές κινήσεις σε αυτή τη φάση. Άσε να τα δουλέψεις λίγο μέσα σου όλα αυτά. Από ότι γράφεις δεν είσαι έτοιμη να διαχειριστείς τα αισθήματά σου και την κατάσταση. Μπορείς να του πεις ότι τα μηνύματά του σε αναστατώνουν σε αυτή τη φάση και να μιλήσετε μετά τις Πανελλήνιες. Πότε είναι η τελευταία φορά που τον είδες από κοντά; Σου έδωσε την εντύπωση ανθρώπου που είναι στην τραγική κατάσταση που φαντάζεσαι; Γιατί ξέρεις, είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι αυτό. Αν είναι σε χάλια μαύρα πέφτεις στο συναίσθημα να αφοσιωθείς από οίκτο, αν δεν είναι τόσο χάλια η κατάσταση όσο φαντάζεσαι, μπορεί να πεις Μωρέ τι μου έλεγε η μάνα μου, υπερβολές, αυτός μια χαρά είναι και πάλι δεν δίνεις σημασία σε πλάγιους τρόπους που σε επηρεάζει όλο αυτό. Δηλαδή δεν τα σταθμίζεις σωστά όσο δεν είσαι προετοιμασμένη και ψυχικά θωρακισμένη.

    Για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις να ξέρεις ότι πριν χρόνια ένα ολόκληρο καλοκαίρι έμενα στο ίδιο σπίτι με έναν εξαρτημένο άσχημα και με ένα άλλο παιδί που δεν είχε ευτυχώς τέτοια θέματα, επίσης είχαμε στην παρέα για χρόνια άτομο εξαρτημένο και καλή μου φίλη ήταν ζευγάρι με πρώην χρήστη και πριν χωρίσουν κάναμε στενή παρέα και με αυτόν, μετά χαθήκαμε. Δεν είναι θέμα ρατσισμού να λες τα πράγματα με το όνομά τους. Αν χαθούν τα όρια και δεν είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις τέτοιες καταστάσεις μπορεί να καταστραφείς κυριολεκτικά.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Γονεις και ναρκωτικα
    By opiodies in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 9
    Last Post: 19-12-2018, 03:20
  2. Ναρκωτικα
    By nick190813 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 105
    Last Post: 25-01-2017, 02:02
  3. Τα πιό επικύνδυνα ναρκωτικά
    By carrot in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 45
    Last Post: 19-09-2011, 22:43
  4. Ναρκωτικά
    By GiorgosPSycho in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2011, 02:48
  5. Ναρκωτικά...!! SOS
    By h2o_christina in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 14-12-2007, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •