Παρακαλώ την γνώμη-συμβουλή σας για το θέμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11

    Παρακαλώ την γνώμη-συμβουλή σας για το θέμα

    Καταρχήν σας ευχαριστώ για την κοινωνική προσφορά κ υποστήριξη που προσφέρετε. εύχομαι να έχουμε υγεία και χαρά.

    Το θέμα που σας γράφω είναι πρόβλημα που με απασχολεί πολύ και με φοβίζει, γι αυτό ζητώ την γνώμη-συμβουλή σας.
    Για να καταλάβετε το πρόβλημα μου θεωρώ αναγκαίο να κάνω μια μικρή περιγραφή του εαυτού μου, δεν θα κουράσω με περιττές λέξεις..

    Με λένε Σπύρο, είμαι κάτοικος Αθηνών, είμαι μεσήλικας άνω των 50 ετών και συνταξιούχος με σύνταξη αναπηρίας.
    τα εισοδήματα μου είναι 550€ και με αυτά μπορώ να πληρώνω τους λογαριασμούς και την διατροφή μου, δεν περισσεύει τίποτα. λόγο μικρής οικονομικής δυνατότητας δεν μπορώ να πληρώσω υπηρεσίες.

    Το πρόβλημα μου όμως θεωρώ πως δεν είναι η οικονομική δυνατότητα αλλά η κατάσταση μου.

    Ζω μόνος, δεν έχω οικογένεια, δεν έχω δικούς μου ανθρώπους, όλοι οι δικοί μου άνθρωποι πέθαναν, δεν έχω ούτε συγγενείς που να ενδιαφέρονται για εμένα.
    Οι θάνατοι των γονιών μου, της γυναίκας μου, των φίλων μου είναι αναμνήσεις που με βασανίζουν, όμως καταφέρνω να επιβιώνω αξιοπρεπώς παρά τα προβλήματα μου.

    Δηλαδή δεν έχω κανέναν στον κόσμο που να ενδιαφέρεται για εμένα, το τηλέφωνο μου καλεί μόνο μια παλιά φίλη που με θυμάται μια φορά τον μήνα, αυτή διαμένει μακριά απο το σπίτι μου και δεν την βλέπω τακτικά.

    Υπάρχουν μέρες που δεν μιλώ, δεν έχω κοινωνικές επαφές, ζω σαν απομονωμένος.
    Λόγο των περιστάσεων και με ιατρική συνταγή παίρνω φαρμακευτική αγωγή αναισθητικά φάρμακα, έτσι κοιμάμαι 10-12 ώρες κάθε μέρα. Ξέρω πως χάνω την ζωή μου επάνω στο κρεββάτι όμως είναι καλύτερη η αναισθησία απο τον πόνο και την θλίψη που προκαλούν οι αναμνήσεις μου.
    Ένα τροχαίο ατύχημα με άφησε με αναπηρία μετά απο εγχειρήσεις στο κεφάλι και σε άλλα μέρη. κινούμαι λίγο, πηγαίνω στην αγορά μια φορά την εβδομάδα.

    Παρά ταύτα το πρόβλημα που με ανησυχεί είναι πως υπάρχει περίπτωση να μην ξυπνήσω μια μέρα, να πάθω έμφραγμα ή εγκεφαλικό επεισόδιο, σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρχει κανείς που να μάθει πως δεν ζω.

    Φοβάμαι πως θα πεθάνω στο κρεββάτι και θα περάσουν μήνες που κανείς δεν θα με αναζητήσει,
    οι λογαριασμοί πληρώνονται με πάγια εντολή και δεν θα λείψω σε κανέναν.
    Θα ήθελα να μην έχω αυτό το τέλος. Τι να κάνω;
    Παρακαλώ τις προτάσεις σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Είναι δύσκολη η ζωή σου φίλε μου, ίσως αν γραφτείς διαδικτυακά ή και με φυσική παρουσία σε κάποια δραστηριότητα, σε ομάδα ψυχοθεραπείας ή σε κάποιο ΚΟΙΣΠΕ να γνωρίσεις από εκεί ανθρώπους και να αποκτήσεις παρέα ή, έστω, κάποιον δωρεάν υποστηρικτικό ψυχολόγο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Ευχαριστώ Αετέ για την πρόταση σου, θα αναζητήσω ΚΟΙΣΠΕ.
    όποια πρόταση είναι ευπρόσδεκτη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    αφου εχεις κινητικα προβληματα νομιζω μπορεις να εργαστεις σε διαφορες δημοσιες υπηρεσιες σε αναλογες δουλειες τηλεφωνιτης ας πουμε κτλ κτλ .ετσι θα εχεις και κοινωνικες επαφες με αλλους ανθρωπους ακομα και ομοιοπαθεις. για κυνηγησε το λιγο!!
    εγω ειχα παει στην δεη στον ρεντη και ειχα δει πολλους ανθρωπους με διαφορα προβληματα που εργαζονταν κανονικα εκει μεσα.
    τωρα δεν ειμαι και 100% σιγουρος αλλα το κρατος εχει τις δομες για να βοηθησει ανθρωπους με διαφορα σοβαρα προβληματα και οχι μονο δινοντας τους μια συνταξη.
    νομιζω οτι αμα ψαξεις απο το διαδικτυο θα βγαλεις μια ακρη για το πως να ξεκινησεις ωστε να εκμεταλευτεις ολα σου τα δικαιωματα και παροχες που δικαιουσε

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Σε καταλαβαίνω. Είμαι 25 χρόνων και έχασα φίλους συγγενείς όχι όμως επειδή πέθαναν αλλά επειδή ήταν καθάρματα, όπου μετά από τόσα χρόνια σχέσης θυμήθηκαν να φύγουν άλλοι για περιουσιακά, άλλοι γιατί είχαν μάθει μόνο να ζητάνε, φιλοι που την κάνανε εδώ και χρόνια, και αυτοί που έχω τώρα όλο κάτι τους ξυνίζει και τους βρωμιζει σε μενα. Οι μόνοι που έχω αληθινά είναι οι γονείς μου. Τέλος πάντων, είναι πολύ δύσκολες οι αληθινές σχέσεις, εγώ θα σου πρότεινα να βγαίνεις σε καμία πλατεία κοντά στη γειτονιά σου και να πιάσεις κουβέντα με άλλους για να μην είσαι όλη μέρα μόνος σου, αλλά μη σου πω ψέματα και κοινωνικές επαφές να αποκτήσεις δυστυχώς θα είναι δύσκολο να νοιαστει κάποιος για σένα πραγματικά και ειδικά σε αυτήν την ηλικία. Αυτοί που νοιάζονται πραγματικά για σένα στη ζωή είναι οι γονείς τα παιδιά ο/η σύζυγος και ίσως κάποιος πολύ καλός και παλιός φίλος. Όλοι οι άλλοι περαστικοί.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Καλημέρα, Κλεάνθη λυπάμαι που γράφεις πως είσαι 25 χρονών και αισθάνεσαι μόνος, η μοναξιά δεν έχει σχέση με την ηλικία; θυμάμαι πως όταν ήμουν 25 ετών έτρεχα κάθε βράδυ σε μαγαζιά και κοιμόμουν με διαφορετικές γυναίκες.
    Είναι αναμνήσεις και εμπειρίες που μας κάνουν αυτό που είμαστε, αυτά κουβαλάμε μέχρι τέλος και είναι τα πολύτιμα μας.

    Μου είναι δύσκολο να επικοινωνώ και όχι ευχάριστο, τι να πω σε άλλον άνθρωπο; αυτά που έζησα;
    και τι να περιμένω να καταλάβει και να μου πει, αυτά που έζησε κι αυτός; να γίνεται συζήτηση δίχως νόημα, περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις..
    Τώρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν αφού όσοι με πλησίασαν το έκαναν όχι για να προσφέρουν αλλά για να μου αρπάξουν χρήματα.

    Απαντώ και στον Νίκο2 πως δεν με ενδιαφέρει θέση σε δομή του κράτους, δεν αναζητώ εργασία, δεν θέλω να έχω θέση εργασίας που μπορεί να έχει κάποιος άλλος άνθρωπος με ανάγκη, ας προσλάβουν άνεργες μητέρες με παιδιά..

    Λοιπόν εστιάζω στην αιτία που με κάνει να γράφω εδώ, είναι όπως έγραψα παραπάνω:

    "το πρόβλημα που με ανησυχεί είναι πως υπάρχει περίπτωση να μην ξυπνήσω μια μέρα, να πάθω έμφραγμα ή εγκεφαλικό επεισόδιο, σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρχει κανείς που να μάθει πως δεν ζω.

    Φοβάμαι πως θα πεθάνω στο κρεββάτι και θα περάσουν μήνες που κανείς δεν θα με αναζητήσει"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Φοβάμαι πως θα πεθάνω στο κρεββάτι και θα περάσουν μήνες που κανείς δεν θα με αναζητήσει
    Για το λόγο αυτό αναζήτησε άτομα εκεί που σου είπα, όλο και με κάποιον θα ταιριάξεις και θα σε παίρνει τηλέφωνο και ίσως θα σε επισκέπτεται να σου κάνει παρέα

  8. #8
    Η συμβουλή μου είναι να βρεις κάποιες απασχολήσεις που θα σου δώσουν την ευκαιρία να γνωρίσεις ανθρώπους και που θα σε βγάλουν από την αδράνεια.
    Για παράδειγμα, σήμερα έχει δενδροφύτευση στο Παλαιό Φάληρο. Υπάρχει στο Facebook ομάδα που λέγεται save your hood που οργανώνει σε παρέες καθαρισμό περιοχών από τα σκουπίδια. Υπάρχουν διάφορες εθελοντικές δράσεις στις οποίες θα έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις ανθρώπους, να περάσεις όμορφα και να αισθανθείς δημιουργικός και χρήσιμος.
    Και κάτι άλλο: Μην ζητάς από τους ανθρώπους αδιαπραγμάτευτη αγάπη, τελειότητα, πλήρη αφοσίωση. Αυτά δεν τα καταφέρνουμε να τα κάνουμε ούτε για τον ίδιο μας τον εαυτό, πόσο μάλλον να τα προσφέρουμε στους άλλους.
    Τέλος, όταν θέλουμε να μας προσέχουν και να μας φροντίζουν οι άλλοι πρέπει κι εμείς να ξεβολευόμαστε λίγο από τα του εαυτού μας. Να παίρνουμε και κανένα τηλέφωνο σε γιορτές, να επισκεπτόμαστε τους φίλους και τους συγγενείς, να παραστεκόμαατε στις ανάγκες των άλλων.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μου είναι δύσκολο να επικοινωνώ και όχι ευχάριστο, τι να πω σε άλλον άνθρωπο; αυτά που έζησα;
    και τι να περιμένω να καταλάβει και να μου πει, αυτά που έζησε κι αυτός; να γίνεται συζήτηση δίχως νόημα, περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις..
    Τώρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν αφού όσοι με πλησίασαν το έκαναν όχι για να προσφέρουν αλλά για να μου αρπάξουν χρήματα.
    Καλημέρα.
    Γιατί να νοιαστεί ένας άνθρωπος να δει αν ζεις ή αν πεθαίνεις αν είσαι κλεισμένος σε ένα σπίτι κι αρνητικός να δημιουργήσεις οποιαδήποτε σύνδεση μαζί του; Το να δημιουργήσεις μία ρουτίνα, π.χ. να πηγαίνεις μέσα παρά μέρα να λες δυο κουβέντες σε ένα συγκεκριμένο καφενείο, ακόμα κι αν δεν σε κάνει κολλητό με κανέναν σημαίνει ότι κάποιος θα προσέξει αν συμβεί κάτι παράξενο. Άσε που μπορεί όντως να κάνεις πιο στενές επαφές έτσι.

    Με αυτόν τον τρόπο βρήκαμε και σώσαμε πριν χρόνια έναν άνθρωπο που ζούσε μοναχικά, σε ένα απομωνωμένο σπίτι έξω από το χωριό κάπου που δούλευα σεζόν. Πήγαινε σχεδόν καθημερινά σε ένα καφέ κι ας μιλούσε ελάχιστα Ελληνικά κι ερχόταν 2-3 φορές τη βδομάδα στο bar του ξενοδοχείου να μιλήσει με ομοεθνείς του τουρίστες. Με ρωτάει ένας από τους υδραυλικούς του ξενοδοχείου "ρε έχει φανεί ο James απο 'δω, έχω να τον δω κοντά μια βδομάδα στον καφενέ". "Τώρα που το λες, έχω να τον δω 5 μέρες" του λέω. "Μετά τη δουλειά θα πάω σπίτι να δω τι γίνεται" μου λέει. Και πήγε και φώναζε δεν απαντούσε, ήταν ψηλά ανοιχτό ένα παράθυρο, πήρε μια σκάλα από έναν που είχε σπίτι παρακάτω και μπήκε μέσα και τον βρήκε ημιλυπόθυμο και σε μαύρο χάλι τον James. Με κάλεσε, στείλαμε αμέσως τη γιατρό του ξενοδοχείου που του έδωσε τις πρώτες βοήθειες μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο. Ο άνθρωπος είχε πάθει πριν μέρες ένα ψιλοεγκεφαλικό που του άφησε δυσκολία στη μια πλευρά στο πόδι και στο χέρι, αλλά και τρομερή αδυναμία να κινηθεί. Θα πέθαινε από δίψα κι όχι από το εγκεφαλικό αν δεν πήγαινε κάποιος να τον βρει. Νοσηλεύτηκε μετά κανα 10ημερο και έζησε άλλα 15 χρόνια από τότε. Και από όσο ξέρω, πάλι οι ντόπιοι βρήκαν μία άκρη και ειδοποιήσαν τον γίο του με τον οποίο ήταν αποξενωμένος ότι ο πατέρας του ήταν στα τελευταία του τότε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Μπορείς να πας και σε σύλλογο που φροντίζει αδέσποτα, έχεις ενδιαφέροντες ανθρώπους κι εκεί, κι αν δεν μπορείς να φροντίσεις λόγω των προβλημάτων σου μπορείς να βοηθήσεις οικονομικά και να αποκτήσεις επαφές

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    "Φοβάμαι πως θα πεθάνω στο κρεββάτι και θα περάσουν μήνες που κανείς δεν θα με αναζητήσει"
    Για το λόγο αυτό αναζήτησε άτομα εκεί που σου είπα, όλο και με κάποιον θα ταιριάξεις και θα σε παίρνει τηλέφωνο και ίσως θα σε επισκέπτεται να σου κάνει παρέα
    Να σας πληροφορήσω πως σήμερα είχα τηλεφωνική επικοινωνία με το ΚοιΣΠΕ "Εικόνα" και μου είπαν πως αυτοί δεν προσφέρουν ψυχολογική υποστήριξη σε πολίτες αλλά ασχολούνται μόνο με θέματα εργασίας των μελών του.

    Δεν γνωρίζω εάν εάν υπάρχει άλλος φορέας που να προσφέρει υπηρεσίες ψυχολογίας σε πολίτες δωρεάν,
    και σε νοσοκομείο δεν πλησιάζω τώρα που είναι έξαρση κρουσμάτων κορωνοϊου.

    Απο τα 550€ σύνταξη δεν περισσεύουν για να πληρώνω υπηρεσίες και την τελευταία φορά που έβαλα γυναίκα στο σπίτι μου για εργασία αυτή έκλεψε χρήματα απο το σακάκι μου..

    Ιδέες εθελοντισμού όπως καθαρισμό και δεντροφύτευση ταιριάζουν σε υγιείς ανθρώπους

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    https://mazi.org.gr/
    Κρίμα, ψάξε μήπως αυτή η ομάδα σε βοηθήσει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Spero, εσύ θα βρεις τι σου ταιριάζει για να αρχίσεις να δραστηριοποιήσε λίγο. Πρέπει απο κάπου να κάνεις μία αρχή όμως.
    Εδώ όλοι σου δίνουμε κάποιες ιδέες και υπάρχουν κι άλλες, αρκεί να κάνεις το πρώτο βήμα και τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους.
    Μην προβάλλεις την άρνηση πρώτη, πες θα δοκιμάσω το τάδε κι αν δεν μου ταιριάζει ΟΚ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Spero View Post
    Να σας πληροφορήσω πως σήμερα είχα τηλεφωνική επικοινωνία με το ΚοιΣΠΕ "Εικόνα" και μου είπαν πως αυτοί δεν προσφέρουν ψυχολογική υποστήριξη σε πολίτες αλλά ασχολούνται μόνο με θέματα εργασίας των μελών του.

    Δεν γνωρίζω εάν εάν υπάρχει άλλος φορέας που να προσφέρει υπηρεσίες ψυχολογίας σε πολίτες δωρεάν,
    και σε νοσοκομείο δεν πλησιάζω τώρα που είναι έξαρση κρουσμάτων κορωνοϊου.

    Απο τα 550€ σύνταξη δεν περισσεύουν για να πληρώνω υπηρεσίες και την τελευταία φορά που έβαλα γυναίκα στο σπίτι μου για εργασία αυτή έκλεψε χρήματα απο το σακάκι μου..

    Ιδέες εθελοντισμού όπως καθαρισμό και δεντροφύτευση ταιριάζουν σε υγιείς ανθρώπους
    καλημερα.
    νομιζω οτι μπορεις να επικοινωνησεις με το "βοηθεια στο σπιτι" που ειναι για ανθρωπους ηλικιωμενους/ασθενεις που μενουν μονοι και εχουν αναγκες και να πληροφορηθεις τι ακριβως βοηθεια μπορουν να προσφερουν. ισως μπορειτε να κανονισετε να σου κανουν καποια ψωνια, ή αν μπορεις να κανεις τα ψωνια σου, να κανονισετε να σε παιρνουν ενα τηλεφωνο, η να μια συντομη επισκεψη και να βλεπουν αν εισαι καλα.

    ριξε μια ματια εδω
    https://eody.gov.gr/wp-content/uploa...-sto-spiti.pdf

Similar Threads

  1. Μια συμβουλή...μια γνώμη...
    By kspat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2020, 20:33
  2. Σοβαρο και μεγαλο θεμα,οποιος μπορει μια συμβουλη...
    By Γιωργος2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2012, 19:57
  3. Παρακαλώ Συμβουλή
    By tzina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 19-07-2011, 21:35
  4. θα ηθελα τη συμβουλη σασ παρακαλω....
    By xionati85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2010, 04:21
  5. Παρακαλώ την συμβουλή σας.
    By markalen4 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-2007, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •