Ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Ψυχωση

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15

    Ψυχωση

    Γεια σας παιδιά.Πριν από 1μιση χρόνο πέρασα ψυχωτικο επεισόδιο δυνατό το οποίο με έστειλε ψυχιατρείο από την κολοκαναβη.Μετα από τρεις μαρτυρικους μήνες βγαίνω έξω όπου ξεκίνησα ένα σωρό φάρμακα τα οποία έκοψα σιγά σιγά με τον γιατρό που με παρακολουθεί.Τωρα παίρνω wellbutrin και αναφρανιλ.Το πρόβλημα μου είναι ότι τώρα με αυτά τα λίγα φάρμακα δε νιώθω όπως πριν έχω κενά μνήμης, νιώθω αργοστροφος,χαμηλή οξυδέρκεια,έκπτωση γνωστικών λειτουργιών και το μυαλο μου λίγο φρακαρισμενο.Αυτο γίνεται κάποιους μήνες τώρα και δεν έχω δει αρκετή βελτίωση με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να κοιμηθώ τα βραδιά κι να σκέφτομαι ότι το πρόβλημα μου είναι μη αναστρέψιμο,να έχω νεύρα και να ξεσπάω στην οικογένεια μου.Ηθελα να ρωτήσω αν έχει περάσει κανείς κάτι αντίστοιχο και αν το ξεπέρασε αν έχει την καλοσύνη να μου πει πως.Τελος να πω ότι τό παραλληρημα έφυγε εντελώς.Ευχαριστω εκ των προτέρων!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    αν εχεις περασει ψυχωτικο επεισοδιο δεν θα ηταν καλο να παιρνεις αντιψυχωτικο.το wellbutrin εχει αντιθετη δραση απο τα αντιψυχωτικα γιατι αυξανει την ντοπαμινη που υπερβολικη ντοπαμινη ειναι αιτα ψυχωσης οπως επισης και αρκετα αντικαταθλιπτικα επηρεαζουν τα συμπτωματα ψυχωσης εχει φανει οτι αντικαταθλιπτικα πυροδοτουν μανιες σε ατομα με προδιαθεση για διπολικη διαταραχη οπως επισης αυξανει τα ψυχωτικα συμπτωματα σε ασθενεις με ψυχωση.εγω προσωπικα οταν παιρνω αντικαταθλιπτικα με πιανουν ιδεες οτι θελουν να με βλαψουν οι τριγυρω οταν τα κοβω τα αντικαταθλιπτικα και παιρνω μονο το αντιψυχωτικο δεν εχω τετοιες ιδεες ή ειναι σε λιγοτερο βαθμο.αν επιτρεπεται η διαγνωση σου ποια ειναι αν εχεις σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη επιβαλεται καποιο αντιψυχωτικο να παιρνεις για να ρυθμιζεις καλα την παθηση.

    δεν ειναι κακο το αντιψωτικο τοσος κοσμος ακομα και με απλη καταθλιψη ή αγχος τα παιρνουν ποσο μαλλο εσυ που περασες και ψυχωτικο επεισοδιο και μακρια απο την κανναβη εχουν γεμισει τα ψυχιατρεια απο χρηστες κανναβης με ψυχωτικα επεισοδια.και αν θελεις λες σε τι ηλικια εμφανισες το ψυχωτικο επεισοδιο γιατι μεχρι τα 25 χρονων ο εγκεφαλος αναπλαθεται

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Έπαιρνα αντιψυχωτικά στο τέλος έμεινα με 1 και οταν έφυγαν οι φωνές εντελώς μου το έκοψε.Στα 24μισο το έπαθα Χριστούγεννα στο ψυχιατρείο όπου δε κατάλαβα πως βρέθηκα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και μετά που βγήκα ο γιατρός την άλλαξε σε Παραλληρητικη διαταραχή.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    να προσεχεις μακαρι να ηταν προσωρινη η ψυχωση που επαθες και να οφειλοταν αποκλειστικα στην κανναβη και να μην εχεις προδιαθεση για ψυχωση για να μην χρειαζεσαι αλλο αντιψυχωτικα αλλα να εχεις στο νου σου την υποτροπη καθε υποτροπη ειναι χειροτερη απο την προηγουμενη φορα αν ξαναακουσεις φωνες ή εχεις συμπτωματα οτι θελουν να σου κανουν κακο να ξαναρχισεις ενα αντιψυχωτικο κατα προτιμηση οχι zyprexa γιατι παχαινει υπερβολικα αν παει να σου βαλει καποιος το ζυπρεξα γιατρος να του πεις να σου δοκιμασει αλλο πρωτα οπως solian seroquel risprerdal invega που δεν παχαινουν τοσο αυτα

  6. #6
    Φίλε με το καλό και τη βοήθεια γιατρού να κόψεις όλα τα φάρμακα είναι όντως απορίας άξιο πώς δε σου δίνουν αντιψυχωτικά είναι φυσιολογικό που νιώθεις έτσι μετά από όλα τα φάρμακα που πηρες, όλοι έτσι και χειρότερα νοιώθουν. Κάνε προσπάθεια να επανέλθεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    Να είστε καλά παιδιά ευχαριστώ καλή Ανάσταση να έχουμε!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Don_cheppe View Post
    Σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και μετά που βγήκα ο γιατρός την άλλαξε σε Παραλληρητικη διαταραχή.
    αμα εχεις αυτες τις διαταραχες χρειαζεσαι αντιψυχωτικα γιατι ειναι χρονιες παθησεις αν ηταν βραχεια ψυχωτικη διαταραχη ή αντιδραστικη ψυχωση θα σου ελεγα οτι δεν τα χρειαζεσαι.παντως μην το θεωρεις κακο να παιρνεις καποιο αντιψυχωτικο να σε καλυπτει θα εισαι πιο ηρεμος με λιγοτερα νευρα θα δικαιουσαι επιδομα απο την προνοια ή θα μπορεις να δουλεψεις και να βγαλεις συνταξη αναπηριας.δεν ειναι το τελος του κοσμου και μεσα απο αυτη την διαγνωση μπορεις να ωφεληθεις οπως στο οικονομικο κομματι που σου ανεφερα παραπανω.ισως δεν ηταν καλη ιδεα του γιατρου σου με τετοια διαγνωση να σου κοψει τα αντιψυχωτικα και να σου αφησει τα αντικαταθλιπτικα γιατι μπορει τα συμπτωματα να επανελθουν.η χρονια ψυχωση θελει φαρμακα αν τα κοψεις το πολυ σε ενα με δυο χρονια μετα μπορει να επανελθουν τα συμπτωματα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    απλα μην αισθανεσαι ασχημα πολλοι στις μερες μας αντιμετωπιζουν προβληματα ψυχικης φυσεως ειδικα τωρα με την πανδημια και την αβεβαιοτητα την οικονομικη την κοινωνικη αποξενωση και ουτω καθε ξης χρονια με τα χρονια με την καταλληλη αγωγη θα γινεσαι ολο και και καλυτερα σε σημειο να μην καταλαβαινει ο αλλος τις εχεις περασει στο παρελθον

Similar Threads

  1. Ψυχωση
    By Don_cheppe in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-11-2020, 19:35
  2. Ψυχωση
    By Gtyos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-2020, 21:35
  3. Ψύχωση
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 04-10-2017, 19:45
  4. Ψύχωση;
    By nikiii in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2015, 10:52
  5. ΔΕΝ έχω ψύχωση
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 22-11-2013, 09:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •