Τα ψυχοφάρμακα δεν κάνουν δουλειά σε μένα. Τι άλλο μπορώ να κάνω; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    https://www.mayoclinic.org/tests-pro...t/pac-20384625

    Εδώ γράφει ότι η βιολογία της μεθόδου δεν είναι εντελώς κατανοητή ακόμη. Όταν διαβάζω τέτοια δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη ακόμη, ιδιαίτερα με τόσο μεγάλο κόστος που έχει και δε γνωρίζω καν αν καλύπτεται από το κράτος ή το φορτώνεται όλο ο ασθενής. Επίσης αν έχουν γίνει έρευνες για τυχόν παρενέργειες σε βάθος χρόνου; Αυτό το γνωρίζεις;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Merlot, σε φόρουμ στο εξωτερικό γράφανε μερικοί πως το είχανε κάνει και είχανε δει αποτελέσματα, άλλοι μετά γράφανε πως δεν αρκεί μια φορά και χρειάζεται επανάληψη πράγμα που κάνει ακόμα πιο δυσκολη την απόφαση του ασθενή, εδώ στην Ελλάδα πρέπει να είναι πολύ λίγοι οι αριθμοί που το έχουνε κάνει μπορεί και καθόλου. Επίσης το ποσό το φορτώνεται όλο ο ασθενής. Μου είχε πει ο γιατρός για παρενέργειες όπως που μετά τη θεραπεία θα νιώθω έναν μικρό πόνο στο κεφάλι σαν χτύπημα Τρυποκάρυδου αλλά δεν θα ενοχλεί επίσης υπάρχουν και κάποιες πιο σοβαρές παρενέργειες οι οποίες έχουν υπερβολικά ελάχιστες πιθανότητες να συμβούν. Όπως και να χει λεφτά θέλουν όλοι και μπορεί να λένε κάνα ψεματακι, ένα πράγμα που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν πως από τους 3 ψυχιάτρους συν κάποιους ψυχολόγους που έχω πάει στο παρελθόν, μόνο ένας μου το πρότεινε. Αλλά να πω την αλήθεια μου είπε κιόλας πως με τις ίδιες σκέψεις και τον ίδιο τρόπο ζωής το μηχάνημα δε μπορεί να κάνει και πολλά, πράγμα που επίσης με κάνει να το σκεφτώ ξανά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Τι θα μπορούσες να αλλάξεις στον τρόπο ζωής σου λοιπόν και στον τρόπο σκέψης σου, θα έλεγα να επικεντρωθείς σε αυτά. Μικρές και σταθερές αλλαγές εφόσον έχεις καιρό σε αυτή την κατάσταση, ποιες θα σκεφτόσουν ότι χρειάζεσαι να κάνεις; Τι θα ήθελες να αλλάξεις και πώς;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Merlot, ένα πράγμα που θα με βοηθούσε αρκετά θα ήταν κάποιοι άνθρωποι στη ζωή μου όπως φίλοι. Δυστυχώς όμως πάντα είχα δυσκολία και στην επικοινωνία στο να βρω δηλαδή αλλά και να τους κρατήσω. Είχα κάποιους φίλους στο παρελθόν οι οποίοι με κάποιους χώρισαν οι δρόμοι, άλλοι συμπεριφέρθηκαν σκάρτα δηλαδή την κάνανε στα δύσκολα, άλλοι κάτι τους ξυνίζει σε μένα κάτι τους βρωμιζει. Με το σόι παρόλο που βγήκα και καλά τυχερός που είχα πολλά ξαδέρφια θείους θείες με κάποιους τσακωθηκαμε άσχημα για οικογενειακά θέματα, άλλοι είναι συμφεροντολογοι, άλλοι είναι μόνο για τυπικές σχέσεις. Στα λέω τόσο αναλυτικά γιατί όπως μου λέει ο καθένας που του τα λέω αυτά, μου λέει πολύ απλά αν θες φίλους βρες. Αλλά μου είναι πραγματικά πολύ δύσκολο γιατί πέρα από του ότι έχω κενά σε πολλούς τομείς γιατί δεν έχω κάνει με παρέες και πολύ, είναι κάτι που δεν εξαρτάται σχεδόν καθόλου από μένα αλλά από τους άλλους αν θα με δεχτούν.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εγώ μετά από χρόνια ψυχοθεραπείας έχω καταλήξει ότι επειδή η επαφή και οι σχέσεις μου προκαλούν αγχος αποφεύγω να συσχετίζομαι. Γενικά σπάνια φταίει μόνο ένα πράγμα ή η μία πλευρά. Οι σχέσεις είναι περίπλοκο πράγμα στις μέρες μας, όπως βγαίνει άλλωστε κι από όσα είπες κι εσύ (κάποιοι την κάναν στα δύσκολα, με κάποιους παρεξηγηθηκατε για οικογενειακά θέματα, κάποιοι είναι μόνο για τυπικές σχέσεις και θα μπορούσαμε να απαριθμήσουμε διάφορους λόγους δυσλειτουργίας). Οπότε θα έλεγα ότι από την στιγμή που δεν πρόκειται οι σχέσεις αυτές να πέσουν από τον ουρανό καλό είναι να αρχίσεις να σκέφτεσαι σε πρακτικό επίπεδο τι θα ήθελες να κάνεις με το οποίο θα μπορούσες να γνωρίσεις και κόσμο π.χ. δουλειά, χόμπι κλπ. Επίσης καλό είναι να έχεις μερικούς ανθρώπους να μπορείς να εμπιστευτείς, να βγεις κλπ ( θυμάμαι κάποιος πριν πολλά χρόνια μου είχε πει ότι είναι σημαντικό στη ζωή να έχουμε αρκετούς διαφορετικούς ανθρώπους στη ζωή μας, έκαστο για άλλη χρήση, αλλά δεν άκουσα τη συμβουλή του γιατί δεν ήμουν εκείνος, δηλαδή δεν διαθέτω αυτή την ευκαμψία με τους ανθρώπους που θα μου επέτρεπε κάτι τέτοιο, υπάρχουν πράγματα/συμπεριφορές που με ενοχλούν πολύ και δεν αντέχω κλπ) αλλά είναι ίσως ακόμη πιο σημαντικό να βρεις μέσα σου μια ισορροπία, να αισθάνεσαι άνετα με τον εαυτό σου. Τέλος, όλοι έχουν κενά κι ας μην το δείχνουν. Μην το σκέφτεσαι και βούτα σε ο,τι πραγματικά επιθυμείς. 25 είσαι, μη σκέφτεσαι τόσο πολύ και μη φοβάσαι. Και με πράγματα που δεν σου δίνουν την ίδια ευχαρίστηση κλπ που έλεγες σε άλλη ανάρτηση μπορείς να επιμείνεις ή να βρεις και νέα ενδιαφέροντα. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη που λένε. Κι εγώ σήμερα σηκώθηκα και είχα κακή διάθεση, brain fog, αδυναμία αλλά πήγα για τρέξιμο και ένιωσα πολύ καλύτερα, δεν χρειάζεται να νιώθουμε υπέροχα για να κάνουμε πράγματα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    26
    Πολύ βοηθητική η απάντηση σου, μου το λένε πολύ οι δικοί μου πως πρέπει να το βρω με τον εαυτό μου. Έχω προσπαθήσει να το κάνω αλλά δε τα πολυκαταφερα. Εβγαινα παλιά μόνος μου καθόμουν σε παγκάκια στις πλάτειες, αλλά το βαρέθηκα, έχω ασχοληθεί με την γυμναστική πήγαινα δηλαδή γυμναστήριο πριν κάποια χρόνια όμως μετά από μερικές φορές πάλι βαρέθηκα, δοκίμασα πριν περίπου 2 μήνες τρέξιμο έκανα 2-3 φορές, μπορώ να πω πως μετά το τρέξιμο ένιωθα τρομερή αναζωογόνηση και ενέργεια, όμως το κακό ήταν πως με πέθαινε, κούραση, πόνοι σε διάφορα σημεία, δεν βοηθούσε και πολύ το που κάπνιζα και ήμουν αρκετά κιλά παραπάνω από ότι πρέπει και το άφησα και αυτό. Πιστεύω αν είχα κάποιες παρέες θα πέρναγα καλύτερα όχι πολλές, απλά τόσες ώστε να έσπαγε η μονοτονία. Επίσης συμφωνώ απόλυτα πως πρέπει να ασχοληθώ με κάτι για να αποκτήσω κοινωνικές επαφές, το θέμα είναι όμως πως εδώ που θέλω να έχω φίλους, δυσκολεύομαι να μπω στην επικοινωνία λόγω άγχους η ντροπαλοτητας.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ωραίο ποστ @Niels, ισορροπημένο και βοηθητικό!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Να' σαι καλά. Καλή μας Ανάσταση

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μπορω να κανω κατι αλλο??
    By bomba in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2021, 11:22
  2. δεν μπορω να παω για δουλεια
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 106
    Last Post: 22-09-2020, 14:31
  3. Τελικά κάνουν δουλειά ή είναι η ιδέα μου;!
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-03-2019, 20:36
  4. Παλι τα ίδια.. Πείτε μου ειλικρινά τι αλλο μπορω να κάνω
    By purplerose_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 23-10-2016, 14:38
  5. πως να κανω δουλεια με τον εαυτο μου?
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-10-2011, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •