Υπνοθεραπεία για το άγχος στην Ελλάδα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269

    Υπνοθεραπεία για το άγχος στην Ελλάδα.

    Εχει δοκιμάσει κάποιος ή κάποια ύπνοθεραπεία για άγχος, κατάθλιψη, ΓΑΔ.... ; Αν ναι θα με ενδιέφερε η εμπειρία σας ή κάποιων γνωστών σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ακουγεται too good to be true , αν η υπνωση λειτουργουσε ,( δεν ξερω αν λειτουργει ) θα κοβαμε το αλκοολ , το τσιγαρο, θα ξεχναγαμε μια σχεση που μας ποναει ακομη , θα ξεπερναγαμε την κτθλψη , θα εξαλειφαμε τις αδυναμιες μας , θα γινομασταν αλλοι ανθρωποι αν ολιγοις ......

    αν καποιος τα καταφερε, εμενα κι αν μενδιαφερει το αντικειμενο , τρεχοντας θα πηγαινα .....

    παντως ειχα παει την δεκαετια των 90s σεναν υπνωτιστη, αφελης ον , δεν θυμαμαι τι ιδεα ηθελα να μου υποβαλλει, και σταθηκε πισω μου μουλεγε με εντονη φωνη την προταση , ' τωρα πεφτεις πισω, τωρα πεφτεις πισω ' ...και οντως επεσα πισω , με κρατησε ο ιδιος για να μην σωριαστω ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Συμφωνώ Mac, και μένα μου φαίνεται τραβηγμένο αλλά αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια ή κάποιος γνωστός/η σας πείτε μας. Μπορεί να μην κάνει θαύματα αλλά μπορεί να βοηθάει όμως....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Και οταν λέω υπνοθεραπεία εννοώ κλινική υπνοθεραπεία από επαγγελματία ψυχίατρο έτσι. Όχι από σαμάνους και διάφορους άλλους 'υπνωτιστές'....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Εχει δοκιμάσει κάποιος ή κάποια ύπνοθεραπεία για άγχος, κατάθλιψη, ΓΑΔ.... ; Αν ναι θα με ενδιέφερε η εμπειρία σας ή κάποιων γνωστών σας...
    Γεια σου,
    δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω συζητήσει με την ψυχολόγο μου επ' αυτού και το έχω ψάξει προσωπικά σε μεγάλο βαθμό.
    Δυστυχώς δεν είναι κάτι εύκολο. Πρέπει να βρεθεί το κατάλληλο άτομο με γνώσεις εις βάθος και γενικά είναι μια διαδικασία που πλέον δεν χρησιμοποιείται ευρέως για τη θεραπεία του άγχους. Υποφέρω από αυτό και το έψαξα πολύ. '
    Εάν βρεθεί ο ειδικός, πρέπει να του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη μιας και θα ''δουλεύει'' όσο εσύ ''κοιμάσαι'' και υποχρεωτικά να βιντεοσκοπείται η διαδικασία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ναι έχω δοκιμάσει, πέφτω στο κρεβάτι μου και κοιμάμαι. Άμα ξυπνήσω απλά γυρνάω πλευρό και συνεχίζω τον ύπνο δεν πάει να ξεκίνησει ο τρίτος παγκόσμιος. Δοκίμασε το. Ειναι δωρεάν και 100% αποτελεσματικό

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Γειά σου Sophie. Λίγο που το έψαξα υπάρχει κλινική υπνοθεραπείας Αθήνα και Θεσσαλονίκη και υπάρχουν και κάποιοι ψυχολόγοι που την εφαρμόζουν. Από κει και πέρα δεν έχω ιδέα ούτε έχω ακούσει για κάποιον/α που να το έχει δοκιμάσει....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Nikolas73 υποτροπίασα πρόσφατα με αϋπνία και παίρνω μισό remeron και ένα xanax για να καταφέρω να κοιμηθώ.... συνεπώς πίστεψε με αναγνωρίζω όσο δεν φαντάζεσαι την αξία του να κοιμάμαι και να ξυπνάω κανονικά και πόσο θέλω να το ξανά κάνω χωρίς χάπια.....
    Αλλά δεν μιλάμε για τέτοιου είδους 'ύπνο' εδώ.......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είναι αμφιλεγόμενη και μη επιστημονική μέθοδος ακόμα κι όταν γίνεται από ψυχιάτρους .

    Το ψάχνεις υπερβολικά πολύ με εναλλακτικές μεθόδους κατά τη γνώμη μου. Η κλασική μέθοδος ψυχοθεραπείας/ αγωγής πως δουλεύει για σενα; Μήπως να συζητήσεις με τον ψυχολόγο σου ότι βρίσκεσαι ακόμα σε αγωνία και ψάχνεις συνεχώς θεραπείες για το άγχος;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Έχεις δίκιο Skiouros8

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    το έγραψα στο θέμα "Παρακαλώ την γνώμη-συμβουλή σας για το θέμα"
    ότι
    λόγο των περιστάσεων και με ιατρική συνταγή παίρνω φαρμακευτική αγωγή αναισθητικά φάρμακα, έτσι κοιμάμαι 10-12 ώρες κάθε μέρα. Ξέρω πως χάνω την ζωή μου επάνω στο κρεββάτι όμως είναι καλύτερη η αναισθησία απο τον πόνο και την θλίψη που προκαλούν οι αναμνήσεις μου.

    Εξηγώ λοιπόν πως παίρνω κάψουλα μελατονίνη το βράδυ 11 ώρα, ξυπνώ κ πηγαίνω τουαλέτα κατά τις 4-5 ώρα, τότε πίνω χάπι λεξοτανιλ και με αυτό κοιμάμαι μέχρι τις 10-11 ώρα το πρωί.
    Εάν δεν ακολουθώ κάθε μέρα αυτό το πρόγραμμα ύπνου το μυαλό μου βασανίζουν πολλά θέματα και δίχως τον ύπνο θα είχα τρελαθεί, ίσως να έκανα κακό σε άλλους ή στον εαυτό μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    unlucky , θα σου γραψω τι κανω εγω για ναποβαλλω το αγχος , αδειαζω το μυαλο μου απο οποιεσδηποτε αγχογονες σκεψεις , η προσπαθω να το αδειαζω , μερικες φορες πιανει, αλλες οχι ( οι αγχογονες σκεψεις , η αρνητικες αν θες , ειναι κατι σαν μπαλονια , εισβαλλουν στον εγκεφαλο, φουσκωνουν , και δεν αφηνουν αλλο χωρο για αλλου ειδους σκεψεις ) , το μυαλο ομως μπορεις να το εκπαιδευσεις , ως ενα σημειο βεβαια ...........απ το να ψαχνεις ' εξωτικες ' λυσεις , καλυτερο ειναι αυτο, νομιζω .....
    Last edited by Macgyver; 27-04-2021 at 17:46.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Έχεις δίκιο Mac. Ελπίζω ο υπάρχον ψυχίατρος μου να μπορεί να με βοηθήσει με αυτή την εκπαίδευση.

Similar Threads

  1. Site για αγορα καναβιδιολης στην Ελλαδα
    By maus in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 12
    Last Post: 24-10-2018, 13:51
  2. Ψυχιατρεία στην ελλαδα
    By Tasos1990 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-2018, 20:40
  3. σεξ στην αρχαια Ελλάδα
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2012, 14:48
  4. ψυχολογος στην βορεια ελλαδα?
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-12-2011, 20:18
  5. σπουδές στο εξωτερικό ή στην ελλάδα???? :\
    By black_fairy in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 21-05-2011, 02:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •