hsp συνδρομο το ξερετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    hsp συνδρομο το ξερετε?

    Ο Ορος αναφερεται για να σας πω με συντομια σε ατομα τα οποια ειναι δεκα φορες πανω απο το κανονικο ευαισθητα σε καθε ειδους ερεθισματα οπως ηχους φωτα αγγιγματα και αλλα...συνηθως θελουν να απομοωνονται μεσα στη μερα και κυριαρχει η ευαισθησια οχι τοσο συναισθημτικα οσο στο νευρικο συστημα χαρακτηριστικα

    1.επηρεαζομαστε πλυ απο τ διαθεση των γυρω μας
    2.δεν αντεχουμε τον πονο
    3.μας ενοχλουν οι εντονες μυρωδιες οι θορυβοι τα αγρια υφασματα
    4.μισουμε βιαιες ταινιες
    5.οταν παρακολουθει καποιος να κανουξε κατι αγχωνομαστε
    6.συγκινησ με τεχνες και μουσικη

    με αφορουν ολα και σιγουρα το εχω αυτο!

    εσεις τι λετε?το εχετε ακουσει?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Δηλ δεν ξερει κανεις τιποτα?!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Πολλοι ανθρωποι εχουν τα πιο πολλα απο αυτα τα χαρακτηριστικα που αναφερεις. Το θεμα ειναι αν πρεπει να ισχυουν ολα μαζι και σε τι βαθμο;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χμμ, θα έλεγα πως έχουν υπάρξει φορές που ένιωθα έτσι αλλά εφόσον η κατάσταση παραμένει αμετάβλητη...σίγουρα κάτι λέει αυτό.

    Πάντως, είναι άσχημο να υπάρχουν 10 και 20 μέλη κάθε φορά εδώ και να απαντάνε ελάχιστοι. Τέτοια συμμετοχή ούτε τα show της Πάνια δεν έχουν...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Σύμφωνα με τον όρο HSP syndrome, δεν βρήκα κάτι που να αποδίδει τα συμπτώματα που αναφέρεις και που εν πάσι περιπτώσει , ίσως και να αφορούν και υγιείς πληθυσμούς, είναι αρκετά ήπια τα όσα παραθέτεις και δεν σχετίζονται με την ασθένεια HSP. Στην κλασική ιατρική ο όρος HSP αφορά νεφρική δεισλυτουργία - άρα καμία ταύτιση - και στην νευρολογία βρήκα αυτό :

    http://www.sp-foundation.org/hsp.htm

    Τα νευρολογικά συμπτώματα που αναφέρονται στο site, με την πάροδο του χρόνου οδηγούν σε παραπληγία, γεγονός που ακυρώνει τη συσχέτιση του παραπάνω όρου με τα συμπτώματα που εσύ αναφέρεις...

    Θα είχε ενδιαφέρον να μας παρέθετες τις σχετικές πηγές που σε οδήγησαν σε μια τέτοια διαπίστωση...

    Υ.Γ. Vince, κάποια θέματα είναι εξειδικευμένα και απαιτούν μια σχετική γνώση είτε εμπειρική είτε γνωσιακή. Αν αυτή δεν υπάρχει λόγω της ιδιαιτερότητας του θέματος, τότε λογικό είναι να μην υπάρχει και ανταπόκριση ...
    Περιττό να σου πω, πως μπήκα στο κόπο να ψάξω και να παραθέσω μια άποψη, όχι από προσωπική γνώση και εμπειρία, αλλά περισσότερο ορμώμενος από το πόστ σου..

    Συνήθως, αν δεν έχω να πω κάτι, προτιμώ να σιωπώ...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Sabb, δεν διαφωνώ στο οτι μερικές φορές είναι καλύτερα να μην λέμε τίποτα αν δεν έχουμε να πούμε κάτι βασιζόμενο με επιχειρήματα. Όμως...νομίζω πως είναι πιο ανθρώπινο να δίνουμε σημασία εκεί που υπάρχει ανάγκη. Παρόλο που δεν έχω επικοινωνήσει με τον/ την sunset σε άλλα θέματα όπως έχω κάνει με άλλα μέλη θέλω να τονίσω πως ακόμα και η απλή επικοινωνία είναι χρήσιμη.

    Όπως ακόμα και οτι μια εικόνα δεν μπορεί να φανεί ολόκληρη αν βασίζεται μόνο σε μια απο τις διάφορες διαθέσεις που έχει ο κάθε άνθρωπος. Για παράδειγμα..αν το κάθε μέλος εξέφραζε την άποψη του στο φορουμ μόνο τις στιγμές του προβληματισμού τότε τι νόημα θα είχε να μιλάμε για υποστήριξη? Έτσι και εγώ θέλω να πιστεύω πως έχω αναδείξει αρκετές πτυχές του εαυτού μου εδω μέσα. Είτε όταν είμαι ευδιάθετος και γράφω με καλή διάθεση, είτε κακοδιάθετος, είτε πιο ουδέτερος. Εφόσον υπάρχει η διάθεση για επικοινωνία και όχι μόνο για υποστήριξη τότε ως φυσικό επακόλουθο αισθανόμαστε πιο οικεία με το περιβάλλον.

    Όλα μέσα μας είναι εκεί ψηλά στο κεφάλι και νομίζω πως είναι καλύτερο να δοκιμάζουμε τις δυνατότητες μας ακόμα και με απλές μορφές επικοινωνίας, όταν δεν διαθέτουμε ή επιχειρούμε την σωστά δομημένη σκέψη.

    Ακόμα θα έλεγα πως το φορουμ καθότι παράγει, με την ιδιότητα του ως φορουμ ψυχολογίας, συμπεριφορές αναλογικές ως προς τα προβλήματα του καθενός, το νόημα των απλών πραγμάτων χάνεται. Δεν είναι μερικές φορές που ακόμα και μια απλή \"καλημέρα\" αρκεί για να πάει καλά η μέρα..?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Τελικά δεν κατάλαβα για ποιο ακριβώς μιλάμε, για την Hereditary Spastic Paraplegia (HSP) (Κληρονομική Σπαστική Παραπληγία - ελπίζω να το μετέφρασα σωστά) ή για τα εξαιρετικά ευαίσθητα άτομα - Highly sensitive people;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by lllogan
    Τελικά δεν κατάλαβα για ποιο ακριβώς μιλάμε, για την Hereditary Spastic Paraplegia (HSP) (Κληρονομική Σπαστική Παραπληγία - ελπίζω να το μετέφρασα σωστά) ή για τα εξαιρετικά ευαίσθητα άτομα - Highly sensitive people;
    Κατά πάσα πιθανότητα ο θεματοθέτης αυτό εννοεί σύμφωνα με τα συμπτώματα που αναφέρει...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    για το δευτερο σαββ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by sunset
    για το δευτερο σαββ..
    Αυτό κατάλαβα - εκ των υστέρων - κι εγώ...

    Απλά , σαν προσωπική εμπειρία θα μπορούσα να καταθέσω τα εξής, μια και η επιστημονική γνώση , όσο με αφορά , στο συγκεκριμένο θέμα είναι ανύπαρκτη...

    Η εμπειρική γνώση ίσως φωτίσει λίγο περισσότερο τα πράγματα :


    1.επηρεαζομαστε πλυ απο τ διαθεση των γυρω μας - ακόμη κι ο καιρός επηρρεάζει, πόσο μάλλον η διάθεση των ανθρώπων με τους οποίους συνδιαλεγόμαστε, το θεωρώ πέρα ως πέρα φυσιολογικό
    2.δεν αντεχουμε τον πονο - δεν θα τόλεγα για όσο μπορώ να θυμάμαι τον σωματικό πόνο που έχω υποστεί στη ζωή μου...για τον ψυχικό, έχω να καταθέσω πως με καταβάλει πολύ περισσότερο
    3.μας ενοχλουν οι εντονες μυρωδιες οι θορυβοι τα αγρια υφασματα - εμένα όχι
    4.μισουμε βιαιες ταινιες - γελώ με τα σπλάτερ και μπορεί μια πικρή κωμωδία να με κάνει να μελαγχολήσω..Νομίζω πως εξαρτάται πολύ η οποιαδήποτε αντίδραση μου σε μια ταινία από τη διάθεση μου εκείνη τη στιγμή...
    5.οταν παρακολουθει καποιος να κανουξε κατι αγχωνομαστε - όσο με αφορά , όχι
    6.συγκινησ με τεχνες και μουσικη - ναι, οι τέχνες με συγκινούν - κυρίως οι μουσικές που συνδέονται με βιωματικές μου καταστάσεις....

    Όπως αντιλαμβάνεσαι sunset , διαθέτω κάποια χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν κάλλιστα να με εντάσουν σε μία κατηγορία ανθρώπων, είτε HSP είτε LSP (Low Sensitivity Persons !!!)...

    Πιστεύω πως τα συναισθήματα που παράγονται από συγκεκριμένες χρονικές στιγμές σε συνάρτηση με τη διάθεση των ανθρώπων, δεν μπορούν να τους κατηγοριοποιούν..

    Προφανώς δεν διεκδικώ το αλάνθαστο σε κάτι που όπως δήλωσα ευθύς εξ αρχής, αγνοώ...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •