Cognitive games για ενήλικες..... γιατί όχι..;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269

    Cognitive games για ενήλικες..... γιατί όχι..;

    Είναι παιχνίδια μυαλού για παιδιά και ενήλικες που μπορείτε να παίξετε είτε στο laptop, desktop είτε στο κινητό σας δωρεάν από το play store. Λέγεται ότι συμβάλλουν ακόμη και στην νεύρο γενεση(που δεν το πολύ πιστεύω) στον εγκέφαλο.
    Παιζω μόνο τα free trials και δεν έχω κανένα συμφέρον για να το ξεκαθαρίζω. Απλά τα πρότεινε μια ψυχίατρος που παρακολουθώ στο YouTube.
    Πάντως πλάκα έχουν και όντως πρέπει να βάλετε το μυαλό σας να δουλέψει για να βελτιώνετε τα σκορ σας. Άσκηση για το μυαλό λοιπόν.
    Έχω δύο μέρες που παίζω ένα μισάωρο κάθε μέρα. Ακούγεται λίγο κάπως το ξέρω.... αλλά κακό δεν κάνουν....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Στείλε βρε ένα σύνδεσμο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    NeuroNation στο Play Store

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    NeuroNation στο Play Store
    Ευχαριστώ Δημήτρη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Κι εγώ σε ευχαριστώ Δημήτρη
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Παρακαλώ. Μέχρι στιγμής στις περισσότερες free trail ασκήσεις δεν έχω πάει πάνω από 63%. Μου σπάνε τα νεύρα αλλά συγχρόνως με κάνουν να θέλω πιο ψηλό σκορ..... Σπαστικά μεν αλλά εκγύμναση μυαλού δε.....
    Και επίσης ένας ωραίος τρόπος να απασχολούμε το μυαλό μας σε καταστάσεις έντονου άγχους...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν το εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο και γενικα δεν παιζω με το κινητο, μονο με τον υπολογιστη. Αλλα ειμαι λιγο διστακτικος για αυτη και για παρομοιες εφαρμογες που υπαρχουν, οπως μπορειτε να δειτε απο τις ερωταπαντησεις του google εαν βαλετε σαν αναζητηση τη λεξη Neuronation. Εαν το σκεφτειτε ειναι σχεδον αδυνατο να σου πουνε τι γινεται εαν χρησιμοποιεις ενα παιχνιδι, τι θα κανει στο μυαλο σου σε μακροχρονιο διαστημα, αντε να μετρησουν καποιες εγκεφαλικες λειτουργιες την συγκεκριμενη στιγμη. Σιγουρα οταν παιζεις ενα παιχνιδι, ζοριζεις τον εγκεφαλο και καπου διαβαζα μια μελετη οτι action παιχνιδια σαν τα shooter χρησιμοποιουν περισσοτερο το μυαλο αν και φαινεται οτι για παραδειγμα ενα παιχνιδι με puzzle να το κανει αυτο.
    Τεσπα αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα τα παιχνιδια σε γενικες γραμμες, αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο χρησιμοποιουν τις cognitive functions του εγκεφαλου σας, οποτε φροντιστε να βρειτε και καποιο που να σας διασκεδαζει κιολας καθως παιζεται.
    Βεβαια δεν ειμαι ειδικος, ακομα και οι ειδικοι δεν μπορουν να απαντησουν οπως φαινεται απο τις αντιφατικες απαντησεις που υπαρχουν στις ερωταπαντησεις του google.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Παρακαλώ. Μέχρι στιγμής στις περισσότερες free trail ασκήσεις δεν έχω πάει πάνω από 63%. Μου σπάνε τα νεύρα αλλά συγχρόνως με κάνουν να θέλω πιο ψηλό σκορ..... Σπαστικά μεν αλλά εκγύμναση μυαλού δε.....
    Και επίσης ένας ωραίος τρόπος να απασχολούμε το μυαλό μας σε καταστάσεις έντονου άγχους...
    Ναι, όπως το λες είναι... είναι σημαντικό πράγμα οτιδήποτε βοηθά στην εστίαση στο τώρα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    γενικότερα τα βίντεο γκέιμς είναι ένας υγιής τρόπος διαχείρησης του άγχους και του στρες, αρκεί να μην υπερβαίνεις τα όρια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Συμφωνώ user. Τα τελευταία χρόνια αυτό που με ενοχλεί πολύ είναι ότι έχασα για κάποιον λόγο την διάθεση για βίντεο games......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Συμφωνώ user. Τα τελευταία χρόνια αυτό που με ενοχλεί πολύ είναι ότι έχασα για κάποιον λόγο την διάθεση για βίντεο games......
    τί άλλο κέρδισες; κάτι καινούργιο ίσως έχει περισσότερο ενδιαφέρον. δεν είναι μονόδρομος.!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Καλά όλα αυτά τα παιχνίδια, αλλά πιστεύω ότι ο βασιλιάς των εγκεφαλικών παιχνιδιών είναι το σκάκι. Θέλει πολλή σκέψη για να καταστρώσεις τη στρατηγική σου και έχει ατελείωτες βαριάντες! Και βρίσκεις πάντα κάποιον να παίξεις online αν θες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Συμφωνώ για το Σκάκι!

    Παίζω παιχνίδια Σκάκι και Μα-τζόν στο κομπιούτερ

    Επίσης το FlightGear για Ubuntu (Πτήσεις)

    Μπιλιάρδο στο κινητό

    αεροπλάνο στο κινητό και διάφορα άλλα
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Similar Threads

  1. χαλαρωτικα games στο νετ
    By krino in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 23
    Last Post: 10-05-2019, 20:12
  2. Video games
    By VarethikaNaVariemai in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 31-08-2018, 20:44
  3. Cognitive dysfunction.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 14-12-2006, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •