Ένα ερώτημα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34

    Ένα ερώτημα.

    Παρακαλω μια απάντηση. Άμα πω στον πνευματικό μου τα ψέματα που έχω πει στην ζωή μου, εκείνος θα μου πει πως για να εξιλεωθω θα πρέπει τα ψέματα που είπα να τα αποκαλύψω στα άτομα που τα είπα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Παρακαλω μια απάντηση. Άμα πω στον πνευματικό μου τα ψέματα που έχω πει στην ζωή μου, εκείνος θα μου πει πως για να εξιλεωθω θα πρέπει τα ψέματα που είπα να τα αποκαλύψω στα άτομα που τα είπα;
    Καλημερα

    Περιμενεις να παρεις μια απαντηση απο εδω μεσα που αφορα καθαρα πως ενεργει ο καθε πνευματικος ?
    Λαθος μερος ψαχνεις τις απαντησεις σου ,αυτη ειναι η απαντηση που θα παρεις.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Παρακαλω μια απάντηση. Άμα πω στον πνευματικό μου τα ψέματα που έχω πει στην ζωή μου, εκείνος θα μου πει πως για να εξιλεωθω θα πρέπει τα ψέματα που είπα να τα αποκαλύψω στα άτομα που τα είπα;
    οχι, δεν θα σου πει κατι τετοιο.
    για να το κανεις αυτο ομως, θα πρεπει αφενος να εχεις μετανοιωσει ειλικρινα, και αφετερου να ΜΗΝ το επαναλαβεις.
    αν το επαναλαμβανεις, δενε χει κανενα νοημα η εξομολογηση, ουτε σε απαλλασει απο κατι..

    εισαι σε θεση να μην το επαναλαβεις, ή ειναι καποια πραξη που κανεις παρα την θεληση σου, απο καποιον ψυχαναγκασμο;;;
    αν ισχυει κατι τετοιο, θα πρεπει να το διορθωσεις με θεραπεια. δεν θα σου κανει κατι ο πνευματικος...
    αν ομως δεν το εκανες ψυχαναγκαστικα και το εκανες απολυτα συνειδητα και εχεις μετανοιωσει πλεον, πες το οπου θες. πες το σε πνευματικο αν αυτο σε ανακουφιζει, και μην το επαναλαβεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οχι βρε , θα σου δωσει αφεση αμαρτιων , και εληξε το θεμα ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καμια σχεση απο αυτα που αναφερατε..

    Αυτα ειναι και μετα οδηγουνται σε λαθος εντυπωσεις και συμπερασματα......

    Δεν σου λεει φυσικα οχι αλλα ουτε και ναι ...Κανονας σου βαζει αναλογα με το τι ψεματα εχεις πει και ποιας σημασίας ειναι ..
    Δεν σε τιμωρει απλα μεσα απο τον κανονα ειναι σαν να λες σε αυτο τον ανθρωπο οτι ξερεις κατι, σου ειπα ψεματα ..

    Οταν λεμε οτι η ημιμάθεια ειναι χειρότερης της αμαθειας αυτο εννοούμενου ...
    Να προτιμας πνευματικους μορφωμενους και κυριως πολλοι πλεον εχουν και γνώσεις ψυχολογιας .Δεν ειναι απολυτοι ουτε σκληροπυρηνικοι.
    Ο Χριστιανισμος δεν ειναι ουτε για να σου δινει άφεση για το οτιδηποτε εχεις κανει ,αλλά ουτε και το αλλο ακρο ,να τιμωρεί .
    Οι κανονες μπαινουν γι αυτο τους λογους ..Σε εκαπιδευει να λειτουργεις αναλογα οχι μονο για μια συγκεκριμενη περιπτωση ,αλλα γενικα ..
    Εχει αμεση σχεση και για το πως ενεργουν οι ψυχολογοι ..
    Αλλωστε σπουδαιοι πνευματικοί ειναι και ψυχολογοι μαζι και διδασκουν στα πανεπηστημια μας.
    Πραγματικα ο λογος τους που βγαινει μεσα απο τον συνδιασμο θρησκευτικων και επιστιμονικων κειμένων σε καθηλωνει και σε κανει να θελεις να μαθαινεις ακομα πιο πολλά.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Δυστυχώς στην περιοχή που μένω δεν μπορώ να βρω εύκολα πνευματικό..ψάχνω μήνες τώρα αλλά δεν ξέρω άμα είναι καλοί αυτοί εδώ γύρω στο χωριό μου..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Περιμενεις να παρεις μια απαντηση απο εδω μεσα που αφορα καθαρα πως ενεργει ο καθε πνευματικος ?
    Λαθος μερος ψαχνεις τις απαντησεις σου ,αυτη ειναι η απαντηση που θα παρεις.
    Κι όμως βρέθηκαν άτομα να μου απαντήσουν!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Κι όμως βρέθηκαν άτομα να μου απαντήσουν!
    Φυσικά θα σου απαντήσουν ,το θέμα είναι τι απαντήσεις θα πάρεις από όλους εμάς εδώ που δεν είμαστε αρμόδιοι ..

    Είναι σαν να μου λες ότι πονάει το δόντι μου και θα πάω στον καρδιολόγο να μου το φτιάξει ...


    Αλήθεια καλυφθηκες με αυτές τις απαντήσεις είσαι ήρεμη ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Δυστυχώς στην περιοχή που μένω δεν μπορώ να βρω εύκολα πνευματικό..ψάχνω μήνες τώρα αλλά δεν ξέρω άμα είναι καλοί αυτοί εδώ γύρω στο χωριό μου..
    καλημερα, ολια.
    τα ψεματα αυτα, τα επαναλαμβανεις, η ειναι κατι απο το παρελθον σου;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα, ολια.
    τα ψεματα αυτα, τα επαναλαμβανεις, η ειναι κατι απο το παρελθον σου;
    Είναι κάτι από το παρελθόν

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εαν εισαι στι αρχες σου, στο να πηγαινεις δλδ σε πνευματικο τοτες απολκειεται λογικα βεβαια να σου ζητησει αυτο που λες!
    .Αυτα δεν τα αποφασιζει μονος του, μαζι τα κουβεντιαζετε! κι σαν ερθει η μερα που θα νιωσεις εσυ οτι θελεις τοτες θα σου πει εαν ειναι να πας σε εναν, η να μην συνεχισεις.
    Φανταζομι εισαι μια νεα κοπελα με καθαρη καρδια οπου πηστευει και εχεις τυψεις ια καποια ψεματα. Δεν νομιζω οτι πρεπει να νιωθεις οτι εισαι καποια βαθια αμαρτολη!Ο θεος μας αγπαει ολους μας! ακομα και τις γυναικες οπου ειναι λιγο πιο επειρεπες στις αμαρτιες. Οπνευματικος σπυ, εχει ακουσει λογικα αμαρτιες -εγκληματα, και παλυσ θα εχει συγχωρεσει καποιους λογικα, αρα δεν αξιζει να τρομαζεις, με χαμογελο θα σε δεχτει κι με χαμογελο αλλα κι ενα ξελαφρομα καρδιας θα φυγεις λογικα.
    Κατα την γνωμη μου αυτο που πρεπει ειναι να προσπαθησεις να μην το συνεχιζεις στο μελον να λες ψεματα.

Similar Threads

  1. Ερώτημα
    By kallia13 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 15-01-2008, 15:24
  2. Ερωτημα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-08-2007, 14:11
  3. ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ
    By alien in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-07-2007, 23:14
  4. Ερώτημα
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 06-07-2007, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •