ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟ ΣΕΝΑΡΙΑ@
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟ ΣΕΝΑΡΙΑ@

    Στο παρελθόν, προσπάθησα να κόψω το κάπνισμα επειδή φοβόμουν και για την υγεία μου και την αμαρτία. Το έκοβα περίπου 1-2 μέρες αλλά μετά η σκέψη με βασάνιζε συνέχεια. Τελικά, 1-2 φορές κατέληξα να αγοράσω πακέτο, να καπνίσω 2-3 τσιγάρα και μετά να ξαναγχώνομαι και να απογοητεύομαι. έτσι, κατέστρεφα (βρεχοντας) το πακέτο για να μην ξανακαπνίσω.



    Έτσι, έκανα υπόσχεση στον Θεό σχετικά με το κάπνισμα και ζήτησα τιμωρία γενικά και αόριστα, για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην ξανακαπνίσει. Δηλαδή, με τον φόβο της τιμωρίας θα έδιωχνα την όρεξή μου για κάπνισμα. Κατάφερα να το κόψω αλλά όχι για πολλές μέρες. Άρχισα πάλι να καπνίζω.



    Μια μέρα έκανα μαύρο και μου άρεσε. Άρχισε να βρέχει και νόμισα ότι προκάλεσα την οργή του Θεού και επειδή κάπνισα μαύρο και επειδή είχα κάνει υπόσχεση για το κάπνισμα γενικότερα. Νομίζω Του είπα βιαστικά ότι δεν θα ξαναέκανα μαύρο ή δεν θα ξανακάπνιζα τίποτα, κάτι τέτοιο. Μερικές μέρες μετά, ξαναέκανα μαύρο και άρχισα να αγχώνομαι παραπανω για την οργή του Θεού. Ίσως είχα μια υπερβολική σκέψη ότι θα γινόταν κάτι κακό και επειδή έκανα μαύρο αλλά και επειδή μάλλον είχα πει ότι δεν θα ξαναέκανα. Τότε, μάλλον για να αποδείξω στον Θεό ότι θέλω και άλλη ευκαιρία αλλά και για να μην βρεθώ πάλι στην ίδια θέση όπου θα αγχώνομαι για το κάπνισμα/μαύρο, αποφάσισα να ξανακάνω υπόσχεση γενικότερα για το κάπνισμα και ζήτησα πάλι μια τιμωρία γενικά και αόριστα για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην ξανακαπνίσει. Ήθελα δηλαδη μια και καλή να κλείσω έτσι την υπόθεση του καπνίσματος. Και από φόβους αμαρτίας, υγείας αλλά και επειδή φοβόμουν που μάλλον είχα πει οτι δεν θα ξαναέκανα μαύρο. Δεν ήθελα πάλι να βρεθω στην ιδια θέση με μένα να καπνίζω είτε κανονικό, είτε μαύρο και μετά να αγχώνομαι για αυτά που ανέφερα. Για αυτό πίστεψα ότι με μια ακόμη υπόσχεση σίγουρα θα έκοβα το κάπνισμα.



    Το έκοψα το κάπνισμα εκτος από μερικές φορές που κάπνισα λίγα κανονικά τσιγάρα περιστασιακά. Ανησυχώ μήπως την υπόσχεση την δέχτηκαν άλλοι Θεοί μιας και έχασα σχεδόν όλη μου την πίστη στον Χριστιανικό Θεό. Δεν θέλω να πω παράπανω για τις ανησυχίες μου αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αυτό: Πιστεύετε αυτές οι υποσχέσεις μέτρησαν?
    Ανησυχώ επειδή κάπνισα περιστιασκα λίγες φορές.


    Aπό την μια είχα συνείδηση του τί έλεγα αλλά από την άλλη, για ποιό λόγο να ΞΑΝΑκάνω υπόσχεση την στιγμή που στην πρώτη απέτυχα? Για ποιό λόγο να ζητήσω τιμωρία την στιγμή που ξέρω ότι το κάπνισμα μου αρέσει και είναι εθιστικό? Από την στιγμή που ήδη είχα τον φόβο για τον Θεό, για ποιό λόγο να προσπαθήσω να αντιμετωπίσω το θέμα με περισσότερο φόβο? Πιστεύετε μπορω να το δικαιολογήσω κάπου? Πάσχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή από την εφηβεία αλλά δεν ξέρω αν ευθύνεται ο ψυχαναγκασμός μου για αυτές τις υποσχέσεις. Δηλαδή, αν δεν είχα ψυχαναγκασμό δεν θα τις έκανα τις υποσχέσεις αραγε? Τι πιστεύετε?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by KostasApoEllada View Post
    την υπόσχεση την δέχτηκαν άλλοι Θεοί μιας και έχασα σχεδόν όλη μου την πίστη στον Χριστιανικό Θεό...
    Είθε ο θεός ή οι θεοί να σε βοηθήσουν

  3. #3
    Απλα πρέπει να σου συμβεί κάτι έντονο για να μπορέσεις επιτέλους αυτά που σου υποσχεσουν να τα κανεις τελειωτική πραξη, όπως μια δυσπνοια, ενας πόνος στο στήθος, ενα προβληματακι υγείας, κάτι δηλαδή που να σχετίζεται άμεσα με αυτο που κάνεις, που θα αποτελέσει την αφορμη να το κοψεις.

    Οντως οι σκεψεις και οι προσπαθειες σου θυμιζουν ΙΨΔ. Κατι παρομοια εκανα πριν μερικα χρόνια κι εγώ στην προσπάθεια μου να κόψω αυτο το ενα δυο τσιγαρα την μερα, πχ απεφευγα να παω στο περίπτερο, απέφευγα να παω βόλτα με το αυτοκίνητο αφου ήταν ο χωρος και η ευκαιρία για κάπνισμα, μεχρι που αρχισαν απ αυτό το λίγο κάπνισμα, κάψιμο και βαρος στο λαιμό και ζέστη απ εκεί εως το μέτωπο. Οταν καποια στιγμή αυτο το σύμπτωμα απο επαναλαμβανομενο έγινε εντονο το εκοψα.

    Περασαν τεσσερα σχεδον χρόνια και δεν ξαναγορασα πακέτο αν και υπηρξαν και υπάρχουν ψυχικες στιγμές απ αυτές που με ωθουσαν να αναψω τσιγάρο τις οποίες ξεπερνώ, οχι κυριως οτ δεν έχω κοντα μου πακέτο αλλα κυριως επειδη εκτοτε καλιεργησα μεσα μου έστω σε καποιο βαθμο το λόγω των τοτε συνεπειών απευκταιο κι αποφευκταίο.

Similar Threads

  1. Δεν μπορω να την βγαλω απο το μυαλο μου μετα τον χωρισμο
    By sakis_colt in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 09-12-2015, 20:26
  2. Δεν μπορώ να ξεκολλήσει το μυαλό μου
    By DrHyde in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2012, 21:31
  3. Τι μπορεί να κάνει το μυαλό στο σώμα.
    By sonik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2012, 14:46
  4. γιατι τα κανει ολα αυτα..?? δεν μπορω να τον καταλαβω,.!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-2012, 19:45
  5. να τον βγάλω απ\'το μυαλό μου? και πώς αφου δε μπορώ!
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 156
    Last Post: 10-02-2009, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •