Φόβος και θλίψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Φόβος και θλίψη

    Καλησπέρα ..
    Θέλω να μοιραστώ κάτι που μόνο εδώ ξέρω πως μπορώ να το πω και θα καταλάβετε το γιατί.

    Νιώθω φόβο και θλίψη διότι θέλω να πάρω μια απόφαση αλλά φοβάμαι.
    Είμαι σε μια δουλειά η οποία έμοιαζε ιδανική για μένα, από άποψη επαγγελματικής κατάρτισης με δυνατότητες εξέλιξης, αλλά δυστυχώς πλέον δεν με γεμίζει.

    Είμαι ένας άνθρωπος που εδώ και πολλά χρόνια πάνω από 2 με 3 μήνες δεν κάθομαι στη δουλειά είτε επειδή βαριέμαι είτε επειδή δεν με γεμίζει είτε επειδή μαλώνω και φεύγω. Είμαι 28 ετών.

    Ευτυχώς δεν έχω υποχρεώσεις, μένω όμως ακόμα με τους δικούς μου, όμως ξέρω όπως κάποια στιγμή πρέπει να πατήσω στα πόδια μου και να φύγω.

    Πώς να το κάνω όμως όταν δεν στεριωνω σε δουλειά και ειδικά τώρα που νόμιζα βρήκα την ιδανική θέλω και από εδώ να φύγω;

    Πώς θα κάνω οικογένεια που το θέλω πολύ αν βρεθεί η κατάλληλη σύντροφος;

    Δεν την αντέχω πλέον την δουλειά μου, έχει πολύ ψυχολογική πίεση από πλευράς ανώτερων και δύστροπων πελατων.

    Πώς όμως να το ανακοινώσω ότι αρρωσταίνω πάλι, ότι δεν είμαι χαρούμενος ενώ είχα δείξει σε όλους πόσο χαρούμενος και ευτυχισμένος ήμουν όταν μπήκα πριν λίγους μήνες; Που όντως έτσι ένιωθα.

    Δεν μπορώ να το πω πουθενά διότι δίκιο θα έχουν σε ότι και να μου πουν φίλοι και γονείς. Δεν αντέχω όμως θέλω να παραιτηθώ...

    Οι τύψεις και οι ενοχές με βαραίνουν.
    Όμως δεν θέλω να μπαίνω πάλι στην διαδικασία να βρίσκω νέα δουλειά και σε 2 μήνες να ξανά φύγω πάλι..

    Νιώθω θλίψη δεν ξέρω τι να κάνω...
    Σας ευχαριστώ αν διαβάσατε μέχρι εδώ. Τουλάχιστον τα έγραψα και λίγο ξελαφρωσα..
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Αν τα χρήματα είναι ικανοποιητικά κάνε λίγο υπομονή παραπάνω χρονικά σε σχέση με τις προηγούμενες δουλειές σου. Ίσως σε αυτή αν κάνεις λίγο παραπάνω υπομονή μπορεί να γίνει ρουτίνα και να την συνηθίσεις. Γιατί αν κρίνω από την περιγραφή σου φίλε μου σε όποια δουλειά και να πας υπάρχει πιθανότητα να αντιδράς το ίδιο και να φεύγεις.
    Άρα δώσε λίγο χρόνο παραπάνω σε αυτή. Κάνε 2- 3 μήνες παραπανω υπομονή έτσι για δοκιμή. Δεν έχεις να χάσεις κάτι.
    Επίσης δώσε κίνητρα στον εαυτό σου. Αν είναι καλά τα χρήματα σε αυτή τη δουλειά και μπορείς να βάλεις χρήματα στην άκρη κανε υπομονή, βάλε χρήματα στην άκρη ώστε αργότερα να κάνεις κάτι δικό σου, να μην έχεις αφεντικό πάνω από το κεφάλι σου.
    Αν τώρα τίποτα από τα δύο που σου πρότεινα τα δοκιμάσεις και εξακολουθεί να είναι τόσο μεγάλη η θλίψη σου και είναι τόσο απαλευτη αυτή η δουλειά, όσο και αν σε κρίνουν πάρτο πάνω σου και βρες κάτι άλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Ένας λόγος που ξέχασα να αναφέρω είναι πως τα χρήματα είναι κάτω του κατώτατου λόγω του 6ωρου βέβαια και δεν μπορώ να κάνω καί πολλά.
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Αν τα χρήματα είναι ικανοποιητικά κάνε λίγο υπομονή παραπάνω χρονικά σε σχέση με τις προηγούμενες δουλειές σου. Ίσως σε αυτή αν κάνεις λίγο παραπάνω υπομονή μπορεί να γίνει ρουτίνα και να την συνηθίσεις. Γιατί αν κρίνω από την περιγραφή σου φίλε μου σε όποια δουλειά και να πας υπάρχει πιθανότητα να αντιδράς το ίδιο και να φεύγεις.
    Άρα δώσε λίγο χρόνο παραπάνω σε αυτή. Κάνε 2- 3 μήνες παραπανω υπομονή έτσι για δοκιμή. Δεν έχεις να χάσεις κάτι.
    Επίσης δώσε κίνητρα στον εαυτό σου. Αν είναι καλά τα χρήματα σε αυτή τη δουλειά και μπορείς να βάλεις χρήματα στην άκρη κανε υπομονή, βάλε χρήματα στην άκρη ώστε αργότερα να κάνεις κάτι δικό σου, να μην έχεις αφεντικό πάνω από το κεφάλι σου.
    Αν τώρα τίποτα από τα δύο που σου πρότεινα τα δοκιμάσεις και εξακολουθεί να είναι τόσο μεγάλη η θλίψη σου και είναι τόσο απαλευτη αυτή η δουλειά, όσο και αν σε κρίνουν πάρτο πάνω σου και βρες κάτι άλλο.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Θλίψη
    By Hlectra in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 15-01-2021, 02:26
  3. Θλίψη
    By Anna3423 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 05-05-2019, 15:47
  4. Θλιψη
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-12-2011, 01:39
  5. η θλίψη, ο φόβος κ ο πόνος
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 22-05-2008, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •