Πώς να ξεκοψω ευγενικά με κάποιον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71

    Πώς να ξεκοψω ευγενικά με κάποιον

    Είναι ένα παιδί που τον ξέρω εδώ και 3 χρόνια και ψιλό κάνουμε παρέα . Τον τελευταίο χρόνο νομίζω με βλέπει παραπάνω από φιλικά . Στην αρχή με πλησίαζε συνέχεια ,με ρωτούσε αν είμαι καλά τι κάνω και τα λοιπά . Μου έστελνε μηνύματα , και ήθελε συνέχεια να μιλάμε στο τηλέφωνο . Δεν με πείραζε καθόλου και το έβλεπα φιλικά .Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να με ενοχλεί φουλ η συμπεριφορά του . Δεν το κάνει με κακία και ούτε πιστεύω ότι έχει πρόθεση να με ενοχλήσει αλλά με εκνευρίζει . Μου έχει μιλήσει και καλά και ο κολλητός του και έχω και αυτόν να με πριζει να βγω μαζί του . Εγώ δεν το θέλω καθόλου . Είναι αρκετά κουραστικός και δεν τον αντέχω για πολύ ώρα . Τον θέμα είναι ότι αναγκαστικά είναι καθημερινά στην ζωή μου . Είναι καλό παιδί και πιστεύω ότι αν πάω και τον βρίσω άσχημα θα σταματήσει να κάνει τις βλακείες που κάνει προς εμένα αλλά δεν θέλω τον λυπάμαι . Το θέμα είναι πως θα ξεκοψω ευγενικά μαζί του χωρίς να τον στεναχώρησω και βασικά πως θα μπορέσω να τον αποφύγω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να κοιτας τον εαυτο σου, αν καποιος σε βλαπτει με τον τροπο του, δικαιως η αδικως , τον ξεκοβεις για το δικο σου το καλο.....δεν μπορουμε να ειμαστε κολλητοι με ολους ......οποτε οπως το παρει, δεν θαπρεπε να σενδιαφερει......η του λες κατι του τυπου, δεν νομιζω οτι ταιριαζουμε σαν φιλοι, δεν ειναι ωραιο, αλλα ετσι ειναι η ζωη, .......ειδαλλως θα καταπιεζεσαι συνεχως , τι προτιμας ?
    Last edited by Macgyver; 28-04-2021 at 20:14.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Είναι ένα παιδί που τον ξέρω εδώ και 3 χρόνια και ψιλό κάνουμε παρέα . Τον τελευταίο χρόνο νομίζω με βλέπει παραπάνω από φιλικά . Στην αρχή με πλησίαζε συνέχεια ,με ρωτούσε αν είμαι καλά τι κάνω και τα λοιπά . Μου έστελνε μηνύματα , και ήθελε συνέχεια να μιλάμε στο τηλέφωνο . Δεν με πείραζε καθόλου και το έβλεπα φιλικά .Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να με ενοχλεί φουλ η συμπεριφορά του . Δεν το κάνει με κακία και ούτε πιστεύω ότι έχει πρόθεση να με ενοχλήσει αλλά με εκνευρίζει . Μου έχει μιλήσει και καλά και ο κολλητός του και έχω και αυτόν να με πριζει να βγω μαζί του . Εγώ δεν το θέλω καθόλου . Είναι αρκετά κουραστικός και δεν τον αντέχω για πολύ ώρα . Τον θέμα είναι ότι αναγκαστικά είναι καθημερινά στην ζωή μου . Είναι καλό παιδί και πιστεύω ότι αν πάω και τον βρίσω άσχημα θα σταματήσει να κάνει τις βλακείες που κάνει προς εμένα αλλά δεν θέλω τον λυπάμαι . Το θέμα είναι πως θα ξεκοψω ευγενικά μαζί του χωρίς να τον στεναχώρησω και βασικά πως θα μπορέσω να τον αποφύγω
    Καλημέρα !

    Είστε σε κοινή παρέα δηλαδή ?
    Παλιά αν θυμάμαι είχες θέματα με το ότι δεν έχεις παρέες ...
    Last edited by Marilou; 28-04-2021 at 10:38.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Είναι ένα παιδί που τον ξέρω εδώ και 3 χρόνια και ψιλό κάνουμε παρέα . Τον τελευταίο χρόνο νομίζω με βλέπει παραπάνω από φιλικά . Στην αρχή με πλησίαζε συνέχεια ,με ρωτούσε αν είμαι καλά τι κάνω και τα λοιπά . Μου έστελνε μηνύματα , και ήθελε συνέχεια να μιλάμε στο τηλέφωνο . Δεν με πείραζε καθόλου και το έβλεπα φιλικά .Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να με ενοχλεί φουλ η συμπεριφορά του . Δεν το κάνει με κακία και ούτε πιστεύω ότι έχει πρόθεση να με ενοχλήσει αλλά με εκνευρίζει . Μου έχει μιλήσει και καλά και ο κολλητός του και έχω και αυτόν να με πριζει να βγω μαζί του . Εγώ δεν το θέλω καθόλου . Είναι αρκετά κουραστικός και δεν τον αντέχω για πολύ ώρα . Τον θέμα είναι ότι αναγκαστικά είναι καθημερινά στην ζωή μου . Είναι καλό παιδί και πιστεύω ότι αν πάω και τον βρίσω άσχημα θα σταματήσει να κάνει τις βλακείες που κάνει προς εμένα αλλά δεν θέλω τον λυπάμαι . Το θέμα είναι πως θα ξεκοψω ευγενικά μαζί του χωρίς να τον στεναχώρησω και βασικά πως θα μπορέσω να τον αποφύγω
    καλημερα.
    δεν μας ειπες την ηλικια σου.
    φυσικα και μεταξυ του να φορτωνεσαι καποιον που σε κουραζει και να τον βρισεις για να φυγει, υπαρχει μια αβυσσος απο επιλογες.
    κι αν δεν το ξερεις αυτο, σημαινει οτι δεν γνωριζεις καθολου απο ανθρωπινη συμπεριφορα.
    που με την σειρα του, μπορει να εξηγηθει με το οτι εισαι παρα πολυ μικρη.
    αν δεν εισαι παρα πολυ μικρη ομως, το προβλημα το εχεις εσυ, και οχι ο κουραστικος τυπος...
    αφου σου μιλησε ο φιλος του, δεν του ειπες οτι δεν ενδιαφερεσαι καθολου να γινει κατι;
    με ποιον τροπο ειστε συνεχεια μαζι; ειστε στην ιδια σχολη; ειναι γειτονας; τι ακριβως συμβαινει;
    τι θα πει "σε πρηζει" να βγειτε; δεν του απαντησες οτι δεν θελεις να βγειτε; η αποφευγεις να δωσεις μια ξεκαθαρη απαντηση και να ξεκολλησει;
    μηπως τελικα, σε κολλακευει η επιμονη του και δεν απαντας ξεκαθαρα για να μην απομακρυνθει; μου φαινεται περιεργο το προβλημα σου, αν δεν εισαι 15 χρονων.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Δεν μπορώ να του μιλήσω άσχημα με την καμία . Όπως είπα δεν κάνει κάτι κακό απλά σαν άτομο εγώ προσωπικά τον βρίσκω βαρετό και πληκτικό . Δεν μπορώ να ξεκοψω μαζί του γιατί είμαστε σε κοινή παρέα και δεν μπορώ να αναγκάσω και άλλους ανθρώπους να μην του μιλάνε . Τώρα για τον φίλο του μη σου πω έχει αρχίσει να με εκνευρίζει παραπάνω από αυτόν . Μου λέει συνέχεια να βγω μαζί του και όταν είμαστε όλοι μαζί λέει κάτι " αστεία " που με ενοχλούν . Αυτόν του το έχω πει ξεκάθαρα ότι δεν θέλω σχέση με τον άλλον αλλά συνεχίζει να με πρήζει . Θέλω με κάποιον τρόπο να σταματήσω να μιλάω και με τους δύο χωρίς να χάσω όλους τους φίλους μου ή να σταματήσει αυτή η συμπεριφορά του. Αλλά όπως είπα δεν μπορώ απλά να πάω να του πω είσαι βλάκας δεν θέλω σχέσεις μαζί σου . Δει είναι κακό παιδί και θεωρητικά δεν μου έχει κάνει κάτι .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Δεν μπορώ να του μιλήσω άσχημα με την καμία . Όπως είπα δεν κάνει κάτι κακό απλά σαν άτομο εγώ προσωπικά τον βρίσκω βαρετό και πληκτικό . Δεν μπορώ να ξεκοψω μαζί του γιατί είμαστε σε κοινή παρέα και δεν μπορώ να αναγκάσω και άλλους ανθρώπους να μην του μιλάνε . Τώρα για τον φίλο του μη σου πω έχει αρχίσει να με εκνευρίζει παραπάνω από αυτόν . Μου λέει συνέχεια να βγω μαζί του και όταν είμαστε όλοι μαζί λέει κάτι " αστεία " που με ενοχλούν . Αυτόν του το έχω πει ξεκάθαρα ότι δεν θέλω σχέση με τον άλλον αλλά συνεχίζει να με πρήζει . Θέλω με κάποιον τρόπο να σταματήσω να μιλάω και με τους δύο χωρίς να χάσω όλους τους φίλους μου ή να σταματήσει αυτή η συμπεριφορά του. Αλλά όπως είπα δεν μπορώ απλά να πάω να του πω είσαι βλάκας δεν θέλω σχέσεις μαζί σου . Δει είναι κακό παιδί και θεωρητικά δεν μου έχει κάνει κάτι .
    μα, παλι τα ιδια μου λες.
    ποιος ειπε οτι πρεπει να τον βρισεις;;;
    ποσα ατομα ειστε σε αυτην την παρεα; ηδη μας μιλησες για 2, που και τους 2 δεν τους χωνευεις...
    τι ηλικια εχεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Δεν μπορώ να του μιλήσω άσχημα με την καμία . Όπως είπα δεν κάνει κάτι κακό απλά σαν άτομο εγώ προσωπικά τον βρίσκω βαρετό και πληκτικό . Δεν μπορώ να ξεκοψω μαζί του γιατί είμαστε σε κοινή παρέα και δεν μπορώ να αναγκάσω και άλλους ανθρώπους να μην του μιλάνε . Τώρα για τον φίλο του μη σου πω έχει αρχίσει να με εκνευρίζει παραπάνω από αυτόν . Μου λέει συνέχεια να βγω μαζί του και όταν είμαστε όλοι μαζί λέει κάτι " αστεία " που με ενοχλούν . Αυτόν του το έχω πει ξεκάθαρα ότι δεν θέλω σχέση με τον άλλον αλλά συνεχίζει να με πρήζει . Θέλω με κάποιον τρόπο να σταματήσω να μιλάω και με τους δύο χωρίς να χάσω όλους τους φίλους μου ή να σταματήσει αυτή η συμπεριφορά του. Αλλά όπως είπα δεν μπορώ απλά να πάω να του πω είσαι βλάκας δεν θέλω σχέσεις μαζί σου . Δει είναι κακό παιδί και θεωρητικά δεν μου έχει κάνει κάτι .
    Φυσικα και δεν υπαρχει λογος να μιλησεις ασχημα αλλα να θεσεις τα ορια σου με τον τροπο σου .
    Βεβαια οι ηλικίες σας ειναι λιγο περιεργες ετσι ?


    Συνεχισε να βγαινεις κανονικα με την παρεα σου και μην δινεις σημασια σε πολλά .Αν σου ξαναπει οτιδηποτε ο φιλος του ,του λες απλα οτι δεν εισαι σε φαση τωρα που θες κατι τετοιο ..Ας το αφησουμε και βλεπουμε ..
    Δεν χρειαζεται ουτε να πιεζεσαι ουτε τιποτα .
    Γινε και λιγο πιο αποτομη οταν ξεπερναει καποιος τα ορια που εχεις βαλει .
    Ειπαμε η ηλικία σου χωράει και τετοια ...

    Και μην τα παιρνεις ολα της μετρητής ...ασε και κατι να πεσει κατω χωρις να αντιδρασεις ....τωρα είσαι πάνω στην έξαρση αυτου που νοιωθεις .Παρε τον χρονο σου ,απολάμβανε της παρεα των υπολοίπων και καποια στιγμη θα το αντιληφθεί
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Μπορείς απλά να θέσεις τα όρια σου. Εάν για παράδειγμα σε παίρνει τηλέφωνο κάθε μέρα να μιλάτε μπορείς να τον καλεις πίσω μια ή δύο φορές την εβδομάδα μόνο, με τη δικαιολογία ότι έχεις δουλειές, ότι δεν προλαβαίνεις και οτι σε απασχολούν αλλά πράγματα. Εάν θέλει να βρίσκεστε συχνά του το αραιώνεις με τον τρόπο σου.
    Το πρόβλημα γίνεται μεγαλύτερο εάν είναι ο μοναδικός άνθρωπος που σε έχει πλησιάσει περισσότερο και δείχνει ενδιαφέρον για σένα και δεν έχεις άλλους φίλους ή φίλες να σε καλούν, και να σε νοιάζονται. Η εάν δεν έχεις αγόρι.

    Εκεί έχεις βάλει και εσύ το χέρι σου να διαιωνίζεται η κατάσταση καθώς είναι ο μοναδικός που μπορείς να έχεις μεγαλύτερη επαφή και έχεις συμβιβαστεί και δεχτεί το κολλητιλικι μαζί του

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    O καθένας έχει τα δικά του θέλω.
    Τα πράγματα ρέουν όταν τα θέλω και οι ανάγκες δύο ανθρώπων συμπίπτουν.
    Όμως μην ξεφεύγεις ποτέ από τα δικά σου θέλω, για να ικανοποιήσεις και να ευχαριστήσεις τα θέλω κάποιου άλλου.
    Γιατί τότε παρουσιάζεις έναν άλλο άνθρωπο. Όχι εσένα. Δεν είσαι εσύ.

    Δεν μπορούμε να ελέγξχουμε τα συναισθήματα μας, μόνο να είμαστε ειλικρινείς για αυτά μπορούμε.

    Έτσι στην δική σου περίπτωση τα πράγματα μπορούν να λυθούν με την ειλικρίνεια και την αλήθεια.
    Δεν χρειάζεται να είσαι αγενής, ούτε σκληρή.
    Χρειάζεται όμως να είσαι αποφασιστική και ό,τι λες να το κάνεις και πράξη - ΣΟΣ
    Ότι ακούς που σε πειράζει να λες εκείνη τη στιγμή πώς σε κάνει να νιώθεις. ΣΟΣ

    Για παράδειγμα.
    Ο κολλητός του σου λεει κάτι ή πετάει σπόντα για τον φίλο του.
    Εκείνη τη στιγμή, δεν γελάς, ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΑ αν σε εχει ενοχλησει αλλά του λες:
    "Μάκη, η αλήθεια είναι πως δεν βλέπω τον φίλο σου ερωτικά και η επιμονή σου να γίνει κάτι με κάνει να νιώθω άσχημα.
    Η επιμονή σου με κάνει να νιώθω πίεση.
    Και όταν σου ξαναπετάξει πάλι κάτι του λες ακριβώς τα ίδια.
    Ξανά και ξανά!
    Μεχρι κάποια στιγμή να σταματήσει.

    Δεύτερο παράδειγμα.
    Εάν το αγόρι σου κάνει κάποια βλακεία, του λες, αυτό που κάνεις με ενοχλέι ή με θυμώνει. Γιατί το κάνεις;
    Δεν αφήνεις υπονοούμενα να αιωρούνται είσαι ξεκάθαρη και ειλικρινής.
    οταν ακους κάτι που σε ενοχλεί με ευγένια αλλά αποφασιστικότητα λες ξεκάθαρα πως σε κάνει να νιώθεις.
    Αυτή η στάση πρέπει να είναι σταθερή για λίγο καιρό.
    Και αυτός είναι ο τρόπος να βάλεις όρια.

    * εάν φοβάσαι μην στενοχωρήσεις το παιδί, να θυμάσαι πως η στενοχώρια είναι μέσα στη ζωή. Θέλοντας ή μη εάν αυτός σε γουστάρει και εσύ όχι, όταν πάρει μια ξεκάθαρη απάντηση θα στενοχωρηθεί. Και δεν πειράζει. Θα το ξεπεράσει. Δεν θα πάθει κάτι με το "Όχι" σου. Αφού αυτή είναι η απάντηση σου. Δικαίωμα του να στενοχωρηθεί και πρόβλημά του ταυτόχρονα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπαν, πες ευγενικά πως δεν αισθάνεσαι κάτι παραπάνω. Γιατί να τον βρίσεις; Για να του δημιουργήσεις φοβίες στην μετέπειτα ζωή του; Ειλικρίνεια και ευγένεια.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Ναι το θέμα είναι ότι του έχω μιλήσει ευγενικά και δεν καταλαβαίνει . Αλλά δεν το κάνει επίτηδες . Ιδανικά θα έπρεπε να αρχίσω σταδιακά να κόβω επαφές μαζί του αλλά δεν γίνεται .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Ναι το θέμα είναι ότι του έχω μιλήσει ευγενικά και δεν καταλαβαίνει . Αλλά δεν το κάνει επίτηδες . Ιδανικά θα έπρεπε να αρχίσω σταδιακά να κόβω επαφές μαζί του αλλά δεν γίνεται .
    σου εδωσαν μερικα παραδειγματα παραπανω, πως μπορεις να βαζεις ορια χωρις να βρισεις καποιον. αυτο που χρειαζεται ειναι να εισαι σταθερη και αποφασιστικη. οχι να τον βρισεις.
    μπορεις να κοψεις επαφες, χωρις να επιστρεφεις τα τηλεφωνηματα του. δεν χρειαζεται να κοψεις απο την κοινη παρεα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σου εδωσαν μερικα παραδειγματα παραπανω, πως μπορεις να βαζεις ορια χωρις να βρισεις καποιον. αυτο που χρειαζεται ειναι να εισαι σταθερη και αποφασιστικη. οχι να τον βρισεις.
    μπορεις να κοψεις επαφες, χωρις να επιστρεφεις τα τηλεφωνηματα του. δεν χρειαζεται να κοψεις απο την κοινη παρεα.
    Ωραια απαντηση , ρεμ ...........πρακτικη ......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ghosting το λένε και το συνηθίζουν οι νεολαίοι. στην γλώσσα των ναρκισσιστικά κακοποιημένων υπάρχει το gray rocking. κοινώς, αδιαφορία.
    μπορείς να πεις πχ "τά 'παμε για σήμερα" και να κόψεις την κουβέντα.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Δεν θέλω να κάνω σε άλλους αυτό που έκαναν κάποιοι σε εμένα . Δηλαδή να τον κάνω να νιώθει ανεπιθύμητος και ότι δεν τον θέλει κανένας . Αλλά από την άλλη δεν θέλω και εγώ να καταπιεζομαι .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να ξεκοψω?
    By GeorgeM in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 13-07-2018, 15:24
  2. Να τον ξεκόψω από φίλο;
    By giorgos29114 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2015, 23:51
  3. θέλω να κόψω επικοινωνία ευγενικά...
    By κοπέλα93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 130
    Last Post: 14-02-2014, 02:44
  4. Δεν ξερω πως να ξεκοψω!
    By dsopon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 08-05-2012, 05:35
  5. Έχω λείψει σε κάποιον;
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2012, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •